TeZet
24.02.13,12:19
Mam takuto situaciu - v ZR mam zapisany korektny obchodny nazov sro, rovnaky ako v zakladatelskej listine. V navrhu na zapis do OR bol obchodny nazov uvedeny s chybou ale napriek tomu zapis prebehol.. Ale teraz obchodny nazov v OR nesedi s obchodnym nazvom v ZR.
Da sa to nejak elegantne vyriesit? Ktory obchodny nazov je momentalne pravne platny - ten v ZR alebo ten v OR?

Dakujem za pomoc..
KEJKA
24.02.13,12:30
chybu teda urobil OR - mali by ste požiadať o nápravu a bez poplatku -si myslím.
sroservis
24.02.13,13:17
Ak chyba v OR vznikla na základe chyby v návrhovom formulári, registrový súd to nebude považovať za chybu v písaní. Návrh bol povolený tak, ako bolo žiadateľom navrhované.

Ja mám za to, že ste povinný používať obchodné meno zapísané v obch. registri, hoci sa Vám javí ako chybové a zmenu dosiahnete len štandardným zmenovým spoplatneným návrhom so zodpovedajúcimi prílohami (rozhodnutie o zmene obchodného mena).

Pekný deň
TeZet
28.02.13,14:27
Vdaka za reakcie, zatial som to vyriesil tak, ze som podal na OR standardnu ziadost o zmenu zapisu. Na samotnom OR mi bolo povedane, ze ziadost o zapis by mal kontrolovat vyssi sudny uradnik. Takze si myslim, ze by mi nemal povolit zapisat do OR nieco, co je v rozpore s prilohami k zapisu(kopia zivnostenskeho opravnenia, zakladatelska listina) a v pripade nezrovnalosti som mal byt vyzvany k tomu, aby som ich odstranil. Sam som zvedavy, ako to dopadne...
blavaciko
28.02.13,18:06
v obchodnom aj inom styku pouzivajte nazov firmy tak, ako je uvedeny v obchodnom registri az do dna zmeny.




Obchodný zákonník
§ 9



(1) Obchodným menom fyzickej osoby je jej meno a priezvisko (ďalej len "meno"). Obchodné meno fyzickej osoby môže obsahovať dodatok odlišujúci osobu podnikateľa alebo druh podnikania.


(2) Obchodné meno obchodných spoločností a družstva je názov, pod ktorým sú zapísané v obchodnom registri. To platí aj pre právnické osoby, ktoré sa zapisujú do obchodného registra na základe osobitného zákona. Súčasťou obchodného mena právnických osôb je aj dodatok označujúci ich právnu formu.


(3) Obchodným menom právnickej osoby, ktorá sa nezapisuje do obchodného registra, je názov, pod ktorým bola zriadená.


(4) Podnikateľ je povinný uvádzať obchodné meno spolu s dodatkom označujúcim jeho súčasný právny stav, najmä s dodatkom "v likvidácii", "v konkurze" alebov reštrukturalizácii".



Aj ked logicky by ste mali pouzivat nazov uvedeny v zakladatelskych dokumentoch, pravny stav je iny.
TeZet
28.02.13,18:21
Vdaka za informaciu, napisete mi prosim, z ktoreho zakona ste vychadzali pri citacii?
TeZet
28.02.13,18:58
chybu teda urobil OR - mali by ste požiadať o nápravu a bez poplatku -si myslím.

Myslim, ze mate pravdu.. v Zz 530/2003 sa v §6 Registracia v (1), pismeno e) hovori, ze registrovy sud preveri, ci sa udaje v navrhu na zapis zhoduju s udajmi vyplyvajucimi z predlozenych priloh. Dalej v §8 (3) sa hovori, ze ak navrh nesplna nalezitosti podla §6 a §7, registrovy sud zapis nevykona a o tejto skutocnosti upovedomi navrhovatela.

Nie som pravnik, ale myslim, ze toto hovori dost jasnou recou.. :)
Aljok
28.02.13,19:03
Vdaka za informaciu, napisete mi prosim, z ktoreho zakona ste vychadzali pri citacii?

Citát je z Obchodného zákonníka.
Moja SRO
28.02.13,19:41
chybu teda urobil OR - mali by ste požiadať o nápravu a bez poplatku -si myslím.

Navrhovateľ urobil chybu v Návrhu, OR teda nepochybil. Obchodné meno zapísal tak, ako bolo žiadané....
blavaciko
28.02.13,21:11
Citát je z Obchodného zákonníka.
ano, samozrejme obch. zakonnik, ospravedlnujem sa ;)

pre vas najlepsie by bolo spojit sa priamo s vyssim sudnym uradnikom, ktory o zapise spolocnosti rozhodoval a pokusit sa vec doriesit priamo....
neda sa voci rozhodnutiu inak odvolat?
TeZet
01.03.13,06:04
Navrhovateľ urobil chybu v Návrhu, OR teda nepochybil. Obchodné meno zapísal tak, ako bolo žiadané....

To ze som ako navrhovatel urobil chybu nepopieram, ale zo Zz 530/2003 vyplyvaju urcite povinnosti kontroly navrhu na zapis.. pozrite si prispevok #7, kde nahrubo tento zakon citujem.. Ak mi viete vecne podlozit, ze je moj vyklad zakona nespravny, urobte tak prosim... Usetrite mi cas, lebo ja sa chystam pouzit tieto argumenty v pripade, ze by bola moja ziadost o zmenu zapisu zamietnuta..
TeZet
01.03.13,06:27
ano, samozrejme obch. zakonnik, ospravedlnujem sa ;)

pre vas najlepsie by bolo spojit sa priamo s vyssim sudnym uradnikom, ktory o zapise spolocnosti rozhodoval a pokusit sa vec doriesit priamo....
neda sa voci rozhodnutiu inak odvolat?

Priznam sa, neskusal som kontaktovat toho uradnika napriamo.. V podatelni mi povedali, aby som dal uplne klasicku ziadost, pouzivanu v uradnom styku.. V nej som uviedol spisovu znacku pouzitu pri navrhu na zapis, takze ziadost sa k nemu zrejme dostane, uz len uvidim ako s nou pochodim.. Ale po tom, co som si zbezne precital Zz 530/2003, si myslim, ze by zmena mala prebehnut bez toho, aby som nieco doplacal.. Podelim sa neskor s Vami o skusenosti, ked budem mat vyjadrenie k ziadosti.
Economic
01.03.13,17:32
Mam takuto situaciu - v ZR mam zapisany korektny obchodny nazov sro, rovnaky ako v zakladatelskej listine. V navrhu na zapis do OR bol obchodny nazov uvedeny s chybou ale napriek tomu zapis prebehol.. Ale teraz obchodny nazov v OR nesedi s obchodnym nazvom v ZR.
Da sa to nejak elegantne vyriesit? Ktory obchodny nazov je momentalne pravne platny - ten v ZR alebo ten v OR?

Dakujem za pomoc..

Ja by som urobila podnet na zosúladenie stavu zapísaného v OR so skutočnosťou. Nie je tam lehota, ale opravia bez súdneho poplatku. Po správnosti ti to mal súd odmietnuť a ty si mala mať možnosť opraviť to v rámci námietok a opraveného návrhu. Pochybila si aj ty, ale aj súd.
Robievam takéto podania, buď keď sa seknem ja, alebo keď sa sekne súd a prechádza mi to všetko krásne. Súdy to oprava a dosť rýchlo a bez poplatku.
TeZet
05.03.13,06:15
Upravena odpoved:
Takze info pre vsetkych ucastnikov diskusie - zmena zapisu prebehla na zaklade standardnej ziadosti pouzivanej v uradnom styku. Teda nie je potrebne vyplnit formular na zapis zmeny do OR, takyto zapis je navyse spoplatnovany. Ak by ste sa niekedy dostali do podobnej situacie, tak sa pri pisani ziadosti inspirujte odpovedou #13.. Do ziadosti by som dal

VEC: Žiadosť o zosúladenie stavu zapísaného v OR so skutočnosťou.

V samotnej ziadosti dalej popisete, ktore udaje chcete zmenit. Pod udajmi mam na mysli tie, ktore ma registrovy sud za povinnost overit pri zapise podla Zz. 530/2003.
blavaciko
05.03.13,07:29
Takze info pre vsetkych ucastnikov diskusie - zmena zapisu prebehla na zaklade standardnej ziadosti. Ale ak by ste sa niekedy dostali do podobnej situacie, tak sa inspirujte odpovedou #13..

"standartna ziadost" je v tomto pripade co? navrh na zapis zmien s novym poplatkom?
TeZet
05.03.13,07:39
upravil som svoju odpoved, aby bola zrozumitelnejsia..