Mmartina
04.03.06,11:45
SZČO v júli minulého roku vyradil auto z podnikania prepisom v TP do osobného vlastníctva.
Ako táto transakcia ovplyvní daňový základ pre DzP?
Auto ešte nebolo doodpisované. Môže si uplatniť odpis za rok 2005 v plnej výške?
Vladimír Ozimý
04.03.06,10:53
odpis si mozte uplatnit len ak vlastnite majetok ku koncu zdanitelneho obdobia to jest 31.12. ak nejde o hospodarsky rok no a vyradit ho mozte ale odpisy nedostanete do nakladov
Tweety
04.03.06,10:54
SZČO v júli minulého roku vyradil auto z podnikania prepisom v TP do osobného vlastníctva.
Ako táto transakcia ovplyvní daňový základ pre DzP?
Auto ešte nebolo doodpisované. Môže si uplatniť odpis za rok 2005 v plnej výške?
Daňový odpis za rok 2005 si nemôže uplatniť z dôvodu vyradenia. Uplatní si v nákladoch ZC vozidla.
Mmartina
04.03.06,10:59
Na základe ktorého § v zákone o DzP?
Znamená to, že keď kúpim auto v roku 2004 za 1.000.000 Sk, v roku 2005 ho vyradím prevodom do osobného vlastníctva celú zostatkovú cenu si môžem uplatniť do výdavkov?
dobre dom to pochopila??
Tweety
04.03.06,11:07
Na základe ktorého § v zákone o DzP?
Znamená to, že keď kúpim auto v roku 2004 za 1.000.000 Sk, v roku 2005 ho vyradím prevodom do osobného vlastníctva celú zostatkovú cenu si môžem uplatniť do výdavkov?
dobre dom to pochopila??
V roku 2004 ak máš majetok k 31.12. môžeš si uplatniť odpis za tento rok 2004. v roku 2005 už ho nemáš v majetku k 31.12.2005 nemôžeš si uplatniť odpis za rok 2005 teda 1000000.- - odpis za rok 2004- je tvoja ZC vyradeného automobilu.
Doplním §22
(11) Odpis vo výške vypočítaného ročného odpisu z hmotného majetku podľa § 26 ods. 6 až 9, § 27 alebo § 28 účtovaného1) alebo evidovaného podľa § 6 ods. 11 k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, okrem majetku vylúčeného z odpisovania, môže daňovník uplatniť k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia.1;)
Mmartina
04.03.06,11:13
Celú ZC si teda dám do výdavkov ovplyvn.daňový základ v roku 2005 do prev.réžie?
Znamená to, že v všetky peniaze ktoré som za auto dala sa mi koniec-koncov prejavia vo výdavkoch v rokoch 2004 a 2005?
Nie je to v JU pripočítateľná položka? (zdá sa mi to dosť výhodné)
Mmartina
04.03.06,11:18
Keď by som auto predala, príjem z predaja mi ide do príjmov ovpl. daň + do výdavkov mi ide iba ZC.
Keď auto prevediem do os.vlastníctva uplatňujem si iba výdavok v ZC.
Dobre som to pochopila?
Vie mi niekto povedať akým § je to podložené v zákone o DzP?
Ďakujem.
Tweety
04.03.06,11:19
Celú ZC si teda dám do výdavkov ovplyvn.daňový základ v roku 2005 do prev.réžie?
Znamená to, že v všetky peniaze ktoré som za auto dala sa mi koniec-koncov prejavia vo výdavkoch v rokoch 2004 a 2005?
Nie je to v JU pripočítateľná položka? (zdá sa mi to dosť výhodné)
ZC predaného majetku je daňovo uznaným výdavkom.;)
Tweety
04.03.06,11:22
Celú ZC si teda dám do výdavkov ovplyvn.daňový základ v roku 2005 do prev.réžie?
Znamená to, že v všetky peniaze ktoré som za auto dala sa mi koniec-koncov prejavia vo výdavkoch v rokoch 2004 a 2005?
Nie je to v JU pripočítateľná položka? (zdá sa mi to dosť výhodné)
Pozri : §19 odst-3 písm2 Zákona o DzP
Mmartina
04.03.06,11:34
V tom paragrafe sa hovorí o vyradení predajom alebo likvidáciou. Je preradenie majetku z podnikania do osobného vlastníctva likvidáciou???
Zita5
04.03.06,11:37
Ak by si toto auto predala po preradení do os.užívania do 5-tich rokov , tak platíš daň z príjmu .Po piatich rokoch už nie .To sa týka majetku preradeného z podnikania do osobného užívania .
Vladimír Ozimý
04.03.06,13:55
nooo pri prevode do osobneho vlastnictva neviem neviem ci je to danovy vydavok pretoze vy ked predate auto pocas piatich rokov od vyradenia tak zostatkova cena je predsa pre vas vstupnou cenou (to jest nakladom) a zaplatite dan len z rozdielu dalej by som sa oprel aj o to ze v paragrafe 36 postupoch uctovania rozlisuje likvidaciu a prevod do osobneho vlastnictva no pri postupoch uctovania na konkretne ucty to uz nie je uvedene takze neviem....ale zaujmalo by ma to
Jana Acsová
04.03.06,14:13
Daňový odpis za rok 2005 si nemôže uplatniť z dôvodu vyradenia. Uplatní si v nákladoch ZC vozidla.

Pozri : §19 odst-3 písm2 Zákona o DzP

Takže podľa § 19 ods. 3 písm. b) je daňovým výdavkom zostatková cena (daňová) pri vyradení majetku predajom alebo likvidáciou. Toto ustanovenie nie je možné aplikovať na preradenie majetku z firmy do osobného užívania.
Vladimír Ozimý
04.03.06,18:32
hm som rad ze sa potvrdili moje uvahy :)
Muška
04.03.06,22:11
A ešte by som dodala:
Úplne zbytočne prepisovala SZČO v TP z FO-podnikateľa na FO-občana.
Stále je to tá istá FO.
Iba o aute prestala účtovať.
Mmartina
05.03.06,04:48
V TP sa menilo : IčO na rodné číslo
Mmartina
05.03.06,04:51
AVO, to znamená že prídeme o celý odpis za rok 2005 a skutočnosť že polrok auto mal a druhý polrok nie vôbec neovplyvní daňové výdavky?
To sa mi zdá dosť nespravodlivé.
Čo je to vyradenie likvidáciou?
Aký doklad o tom máme mať?
renča1
05.03.06,05:00
AVO, to znamená že prídeme o celý odpis za rok 2005 a skutočnosť že polrok auto mal a druhý polrok nie vôbec neovplyvní daňové výdavky?
To sa mi zdá dosť nespravodlivé.
Čo je to vyradenie likvidáciou?
Aký doklad o tom máme mať?

SZČO príde o celý odpis z dôvodu , auto nebolo v evidencii k 31.12., nemá nárok na odpis za rok 2005.
renča1
05.03.06,05:16
SZČO príde o celý odpis z dôvodu , auto nebolo v evidencii k 31.12., nemá nárok na odpis za rok 2005.

Viď § 22 ods. 11 zákon o dani z príjmov
Mmartina
05.03.06,05:27
Takže z toho všetkého vyplýva, že pri preradení auta do osobného vlastníctva počas roka SZČO nemá nárok na ročný odpis.
A čo v prípade predaja - môže osoba-SZČO teoreticky (ale aj prakticky) predať auto osobe-súkromnej (teda sám sebe) za urč.cenu?
Vladimír Ozimý
05.03.06,09:29
nie je mozne aby niekto predal nieco sam sebe :) jedine ze by to bol schyzofrenik hehe...FO je FO ci podnikatel alebo nepodnikatel
renča1
05.03.06,14:33
Takže z toho všetkého vyplýva, že pri preradení auta do osobného vlastníctva počas roka SZČO nemá nárok na ročný odpis.
A čo v prípade predaja - môže osoba-SZČO teoreticky (ale aj prakticky) predať auto osobe-súkromnej (teda sám sebe) za urč.cenu?

Áno nemá nárok na uplatnenie ročného odpisu za r.2005, pretože os.auto neevidoval vo svojom majetku k 31.12. Ani nezáleži na tom, že auto vyradil v priebehu roka a mal ho len pol roka v majetku, i ked by auto vyradil k 28.12., tak aj tak by nemal nárok na odpis. Ja by som doporučovala nechať os.auto v majetku firmy, aby neprišiel o ostávajúce odpisy a po doodpisovaní by som ho vyradila do osobného vlastníctva. Ak by ho predal ešte pred uplatnením celých odpisov, tak by si môhol uplatniť zostatkovú cenu auta podľa § 19 , ako už Tweety spomínala , ale zároveň by si musel zdaniť aj príjem za auto. Sám sebe ho predať nemôže, ved je vlastníkom, jedine že by ho predal dôverihodnej osobe napr.bratovi, sestre,.... Stále nechápem prečo si ho nechce nechať v majektu, ved predaj nespomínaš, likvidácia tiež nejde do úvahy:confused: tak potom je nato asi iný dôvod....hm:)
Evanka
05.03.06,14:39
Takže z toho všetkého vyplýva, že pri preradení auta do osobného vlastníctva počas roka SZČO nemá nárok na ročný odpis.
A čo v prípade predaja - môže osoba-SZČO teoreticky (ale aj prakticky) predať auto osobe-súkromnej (teda sám sebe) za urč.cenu?
SZČO nemôže sebe predať za určitú cenu nič. Jedná sa o tú istú osobu. Môže iba zaradiť auto alebo inú vec do podnikania, alebo ho z podnikania môže vyradiť.
comodo
12.03.06,15:11
Jeden dovod na skorsi prepis zo SZČo na "seba" vidim vtedy, ak podnikanie viazne , niet z coho odpisovat a chcem sa vyhnut cestnej dani. Inak to asi nema ziaden financny efekt. Ak bolo o aute uctovane , uz sa nemozu uctovat ani cest. nahrady, iba cena benzinu, pripadny predaj je i tak zdaneny....
ini
12.03.06,15:44
Ja som mala tento isty pripad, zivnostnik ukoncil zivnost pocas roka 2005 a auto preradil z podnikania do osobneho uzivania. Odpis v roku 2005 som si neuplatnila, ale k 31.12.2004 mi zostala ZC. Kedze auto v roku 2005 predal (podotykam, ze ako sukromna osoba), prijem z predaja bol §8 ods. 1 c) a k tomu adekvatny vydavok, teda ZC §8 ods. 5 c). Ak by bola predajna cena nizsia ako ZC, ide sa len do vysky prijmu!
Mmartina
20.03.06,18:34
Vlastne spravil to, že pri zmene ŠPZ na "európsku" zároveň v technickom preukaze prepísali pri jeho mene IĆO na rodné číslo.
Musím pri tomto akte auto vyradiť z podnikania? Ide vlastne o prevod do osobného vlastníctva? Čo keby som ho nechala v podnikaní do konca roka, hoci v TP je rodné číslo?
Mmartina
20.03.06,18:36
Napadajú ma tieto veci, lebo som zúfalá z toho že takto prišiel o 200 tis. zostatkovej ceny resp. odpisov ktoré si za rok 2005 mohol uplatniť!!!
Prosím diskutuje so mnou!!
Chcem spoznať čo najviac názorov ako z toho von!
Manual
20.03.06,18:42
Napadajú ma tieto veci, lebo som zúfalá z toho že takto prišiel o 200 tis. zostatkovej ceny resp. odpisov ktoré si za rok 2005 mohol uplatniť!!!
Prosím diskutuje so mnou!!
Chcem spoznať čo najviac názorov ako z toho von!
Ja si nemyslím, že zmena IČ na rč v TP je dôvod na vyradenie auta z firmy. Tak ako pri kúpe nového auta nie je podmienkou do TP dávať IČO. Dokladom o vyradení z majetku je zápis v karte DM, že auto vyradzuje do os. užívania k datumu ... atď. Ak ho vyradí pred 31.12. nárok na odpis nemá. Ale toto sú len kozmetické úpravy, ktoré sa dajú ľahko riešiť=upraviť. Asi tolko:)
Mmartina
20.03.06,18:46
Asi som to trochu pokazila tým, že som v oblasti cestnej dane poslada na DÚ oznámenie o zmene ŠPZ a vyradení auta z evidencie.
Alebo sa mám tváriť, že "sme to tak nemysleli?" a vyradím ho na karte majetku až v roku 2006 aby som malal nárok na opis za rok 2005?
Manual
20.03.06,18:51
Asi som to trochu pokazila tým, že som v oblasti cestnej dane poslada na DÚ oznámenie o zmene ŠPZ a vyradení auta z evidencie.
Alebo sa mám tváriť, že "sme to tak nemysleli?" a vyradím ho na karte majetku až v roku 2006 aby som malal nárok na opis za rok 2005?
Ak šiel list na DU že sa auto vyradzuje, tak to moc dobré nie je. Ale ja by som na DU šiel a spýtal sa, čo s tým, pretože sa auto používa ďalej vo firme. Iné ti neostáva. Dúfam že si nepýtala aj zbytok CD aby vrátili. Ak ano, tak len osobne so správkyňou na DU to doriešiť, proste že sa auto naďalej používa. Ako to máte riešiť. Až by dali pokutu 2000 aj tak sa ti to oplatí.:)
Mmartina
20.03.06,18:51
Ja si nemyslím, že zmena IČ na rč v TP je dôvod na vyradenie auta z firmy. Tak ako pri kúpe nového auta nie je podmienkou do TP dávať IČO. Dokladom o vyradení z majetku je zápis v karte DM, že auto vyradzuje do os. užívania k datumu ... atď. Ak ho vyradí pred 31.12. nárok na odpis nemá. Ale toto sú len kozmetické úpravy, ktoré sa dajú ľahko riešiť=upraviť. Asi tolko:)

Takže pri obstaraní auta vkladom podnikateľa do podnikania nedochádza k zmene v TP auta?
Takže zmena v TP z IČO na RČ nie je podkladom na vyradenie auta z podnikania - vlastne nie je podstatné čo je v TP, dôležitý je akt rozhodnutia o vyradení a záznam na karte?
Manual
20.03.06,18:53
Takže pri obstaraní auta vkladom podnikateľa do podnikania nedochádza k zmene v TP auta?
Takže zmena v TP z IČO na RČ nie je podkladom na vyradenie auta z podnikania - vlastne nie je podstatné čo je v TP, dôležitý je akt rozhodnutia o vyradení a záznam na karte?
Ano.................
Mmartina
20.03.06,18:55
To by mohlo byť riešenie....
Ďakujem.
Súhlasíte s nami aj ostatní???
Manual
20.03.06,18:55
Takže pri obstaraní auta vkladom podnikateľa do podnikania nedochádza k zmene v TP auta?
Takže zmena v TP z IČO na RČ nie je podkladom na vyradenie auta z podnikania - vlastne nie je podstatné čo je v TP, dôležitý je akt rozhodnutia o vyradení a záznam na karte?
Samozrejme ak je menená ŠPZ za novú treba to na DU ohlásiť
Mmartina
22.03.06,20:49
To sa predpokladám týka dane z mot.vozidiel.
marula
27.04.06,18:44
Trochu v rámci témy: Má niekto skúsenosť, ak je to s účtovaním cestovných náhrad (6,20) ak auto vyradím ale občas používam i na účely podnikania (cestná daň je vyplatená). Podobnú dilému mám i v prípade, ak auto na lízing dosplácam, vyradím z majetku a potom ešte používam na účely podnikania. Je niekde v zákone ošetrené, že u vlastného automobilu (FO), ktorý predtým slúžil na účely podnikania si nemôžem uplatniť náhradu 6,20, ale len spotrebu PHM?
A k Mmartinmi vyjadreniu: tiež si myslím, že vyradenie nie je likvidácia, keď niečo zlikvidujem, tak to už neexistuje (zošrotujem, dám do zberu... a mám o tom doklad). Vyradenie majetku je vlastne vyradenie z evidencie, majetok ešte existuje a môžu sa na jeho ďalšie použitie vzťahovať ďalšie predpisy. Ako napríklad to, že 5 rokov po vyradení podlieha pri predaji dodaneniu.:)
Johanka
27.04.06,19:26
V zmysle § 19 ods.2 písm.e/ ZoDP je daňovým výdavkov náhrada za spotrebované PHL a základná náhrada za každý km jazdy (6,20 Sk/km). Musí ísť o vlastné osobné motorové vozidlo. Platí to aj pre MV, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku. Toto ustanovenie platí od 1.11.2004.
trevize
11.05.06,16:37
Ahoj, nechcem zakladat novy topic tak to napisem sem.
Matka je SZCO a ma v majetku firmy auto. auto je uz odpisane. chceli by sme to auto previest na mna (som taktiez szco) aby som si mohol odpisovat pausalne naklady. aky by mal byt postup?
je mozne aby prepisala auto z firmy na seba ako sukromnu osobu a nasledne mi to auto ako sukromnej osobe darovala? alebo je treba spisat kupnu zmluvu medzi mnou ako sukromnou osobou a jej firmou o predaji auta za realnu trhovu sumu (tomu by som sa rad vyhol)?
Julča
27.05.06,11:18
Ahoj, nechcem zakladat novy topic tak to napisem sem.
Matka je SZCO a ma v majetku firmy auto. auto je uz odpisane. chceli by sme to auto previest na mna (som taktiez szco) aby som si mohol odpisovat pausalne naklady. aky by mal byt postup?
je mozne aby prepisala auto z firmy na seba ako sukromnu osobu a nasledne mi to auto ako sukromnej osobe darovala? alebo je treba spisat kupnu zmluvu medzi mnou ako sukromnou osobou a jej firmou o predaji auta za realnu trhovu sumu (tomu by som sa rad vyhol)?

Toto zaujíma aj mňa. Nikto nič?
renča1
29.05.06,08:20
1)
Darovanie už nie je predmetom dane a to podľa § 3 ods.2 zákon o dani z príjmu, ale jeho príjem z darovanej věci už je príjmom zdaniteľným. Matka - szčo môže na základe darov.zmluvy darovať synovi –szčo os.automobil. Daňový dopad to nebude mať žiadny. Ak by syn začal darovaný majetok prenajímať a plynuli by mu z tohoto príjmy, tak tieto príjmy už sú zdaniteľné.
Na odpisy by už však nárok nemal, auto už je plne odpísané, mal by nárok na opravy, PHm,...

2)
Druhá možnosť je aj , ak by matka nechcela darovať auto:
Matka môže tento už odpísaný osob.automobil preradiť z majetku firmy do osob.užívania a môže začať prenajímať os.automobil , ako súkromná osoba. Daňový dopad:
-ak matka kúpila auto spolu aj s manželom ( išlo by o BSM-bezpod.spoluvlast.manželov ) a nasledne ho zaradila do majetku firmy a po době ho zasa vyradila z majetku firmy, tak príjem z prenájmu na základe nájomnej zmluvy so synom by bol do výšky 5 nás.život.minima za r.2006 oslob. od dane z príjmu. V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov by sa takýto príjem môhol navýšiť o dvojnásobok život.minima , tento príjem by sa delil na polovicu, alebo ako by sa manželia dohodli. Príjem by bol tiež oslob.od dane z príjmu, ak by príjem presiahol sumu 5 násob.život.minima, tak od celkového príjmu by sa odpočítal 5 násob.živ.minima.Zdanit.príjmom by bol už iba rozdiel a výdavky by sa odpočítali od vypočítaného podielu.

Treba sa rozhodnuť čo je pre koho výhodnejšie....
zelik
19.06.06,07:03
Ja planujem prerušiť živnosť k 30.06.2006. Mam v podnikani automobil. To si tiež nemôžem uplatniť odpisy, lebo som prerušila živnosť? /ale v evidencii ho predsa stále mám....aj ked nepodnikám/.rada by som si uplatnila odpisy za pol roka. Čo mám robiť?

Ešte ma napadlo, že si dám auto akože spätne od januára preradiť do osobného užívania, takže si za tých prvých 6 mesiacov uplatniť paušálne náhrady za ubehnuté kilometre. Uvažujem správne?

Mám v prípade prerušenia živnosti nárok na vrátenie cestnej dane za zvyšných 6 mesiacov?
Evanka
19.06.06,09:19
Ja planujem prerušiť živnosť k 30.06.2006. Mam v podnikani automobil. To si tiež nemôžem uplatniť odpisy, lebo som prerušila živnosť? /ale v evidencii ho predsa stále mám....aj ked nepodnikám/.rada by som si uplatnila odpisy za pol roka. Čo mám robiť?

Ešte ma napadlo, že si dám auto akože spätne od januára preradiť do osobného užívania, takže si za tých prvých 6 mesiacov uplatniť paušálne náhrady za ubehnuté kilometre. Uvažujem správne?

Mám v prípade prerušenia živnosti nárok na vrátenie cestnej dane za zvyšných 6 mesiacov?
Podľa mňa môžeš uplatniť odpisy v plnej výške, ak budeš podnikať k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia a tento majetok budeš mať k uvedenému dňu zaradený do podnikania.
V opačnom prípade je vhodné odpisy prerušiť.
zelik
19.06.06,10:10
prerušenie živnosti sa nahlasuje na daňový úrad?
Muška
19.06.06,10:11
prerušenie živnosti - kopiu zaslať na DU, SP, ZP
Fragaria
29.07.06,20:57
Prosím o pomoc. Prvý krát idem robiť preradenie majetku do osobného užívania a neviem aké doklady k tomu mám vypísať. Na DÚ som odniesla oznam /1.1.2006/, že auto sa nebude používať na podnikanie a nebudú sa uplatňovať naň daňové výdavky a tým pádom sa neplatila cestná daň. Ale auto je stále v majetku fa je evidované na IČO. Keď ho chcem preradiť na osobné užívanie tak ho treba prepísať na RČ alebo stačí len ten oznam na DÚ?Auto chcú využívať aj členovia rodiny. Nechce sa mi evidovať záznam o prevádzke motor. vozidla.Alebo je lepšie ponechať ho na IČO ak sa rozhodne používať ešte auto na podnikanie.Alebo ho môže FO podnikateľ predať manželke? Auto sa odkúpilo po skončení LZ za 1000 SK. A ešte by som sa chcela spýtať tak mimo tejto témy na mobilný telefón. Skončila akcia a kupoval sa druhý, ten prvý som dala ako výdavok na prev rež. a zaevidovala na kartu majetku . Je evidovaný na IČO. Teraz ho chce manžel darovať synovi, čo mám vypísať? Aké doklady.Stačí darovacia zmluva. Alebo radšej vyradiť predajom za nejakú symbolickú cenu? Poradíte? Vďaka.
Manual
29.07.06,21:28
Prosím o pomoc. Prvý krát idem robiť preradenie majetku do osobného užívania a neviem aké doklady k tomu mám vypísať. Na DÚ som odniesla oznam /1.1.2006/, že auto sa nebude používať na podnikanie a nebudú sa uplatňovať naň daňové výdavky a tým pádom sa neplatila cestná daň. Ale auto je stále v majetku fa je evidované na IČO. Keď ho chcem preradiť na osobné užívanie tak ho treba prepísať na RČ alebo stačí len ten oznam na DÚ?Auto chcú využívať aj členovia rodiny. Nechce sa mi evidovať záznam o prevádzke motor. vozidla.Alebo je lepšie ponechať ho na IČO ak sa rozhodne používať ešte auto na podnikanie.Alebo ho môže FO podnikateľ predať manželke? Auto sa odkúpilo po skončení LZ za 1000 SK. A ešte by som sa chcela spýtať tak mimo tejto témy na mobilný telefón. Skončila akcia a kupoval sa druhý, ten prvý som dala ako výdavok na prev rež. a zaevidovala na kartu majetku . Je evidovaný na IČO. Teraz ho chce manžel darovať synovi, čo mám vypísať? Aké doklady.Stačí darovacia zmluva. Alebo radšej vyradiť predajom za nejakú symbolickú cenu? Poradíte? Vďaka.
Pretože mám rád poriadok, pri vyradení auta z firmy, na polícii sme prehlásili auto na FO radového občana / bez IČO/.
V JU sa auto vyradilo z majetku firmy, čo bolo vidieť na inv. karte DM. Treba napísať list na DU, že mot. vozidlo bolo vyradené z majetu firmy a treba žiadať pomernú časť zaplatenej dane z mot. vozidiel. Netreba nič predávať.
Auto môže využívať znovu aj na podnikanie, ale tam tiež je potrebné mať zaplatenú daň z MV, ale do nákladov ide "kilometrovné" tj 6,20+PHM.
Čo sa týka mob. telefonu, vyradil by som ho z majetku firmy do osobného používania. A potom si s ním môže robiť čo uzná za vhodné.
Fragaria
29.07.06,21:54
ďakujem , ale ešte by som sa chcela spýtať aké doklady k tomu treba vypísať./Protokol o vyradení alebo čo ? Neviem . Ďakujem za každú radu. /
Orsz
30.07.06,06:17
Stačí vyraďovací protokol napísaný bežne vo Worde - ale to je len do účtovníctva, to sa nikde nepredkladá - Ja si to takto píšem, keďže spracovávam účtovníctvo viacerým firmám externe, aby mi nepovedali, že im vyraďujem majetok podľa nálady. Oni si povedia, ktorí chcú vyradiť, napíšem zoznam, vstupnú cenu, zostatkovú cenu - tá je nulová. A dám im to podpísať. A čo sa týka mobilu: Ak je jeho hodnota do 30000,- v podstate sa ani neeviduje, eviduje sa majetok nad túto hodnotu alebo podľa rozhodnutia účtovnej jednotky. Alebo v zvlášť knihe drobného majetku-len z pozície prehľadu. V zákone o dani z príjmov je podmienka doby používania minimálne 1 rok - viem, že mobilné telefóny sa zakupujú resp. vymieňajú každé 2 roky - keď napr. končí viazanosť, atď. Vyradenie je bežné, netreba ho predávať za symbolickú cenu, a nemá ani vplyv dańový základ.
STRELEC
30.07.06,07:11
[quote=Orsz]Stačí vyraďovací protokol napísaný bežne vo Worde - ale to je len do účtovníctva, to sa nikde nepredkladá - Ja si to takto píšem, keďže spracovávam účtovníctvo viacerým firmám externe, aby mi nepovedali, že im vyraďujem majetok podľa nálady. Oni si povedia, ktorí chcú vyradiť, napíšem zoznam, vstupnú cenu, zostatkovú cenu - tá je nulová. A dám im to podpísať. A čo sa týka mobilu: Ak je jeho hodnota do 30000,- v podstate sa ani neeviduje
V tomto by som si dovolil nesúhlasiť. Evidencia krátkodobého, drobného majetku je rovnako súčasťou evidenčných povinností ako každá iná. Väčšinou podmieňuje, aby náklad na prevádzku, údržbu a opravy bol vôbec daňovo uznaný. Je logické, že nemôžem kúpiť a mať ako daňovo uznateľný výdavok batériu do mobilu, servisný zásah a pod. keď ten mobil akože neexistuje.
Samozrejme, mobil je len príklad potreby evidencie KM. Nielen pre vlastný prehľad, ale aj z pohľadu daňovej uznateľnosti niektorých druhov výdavkov.

eviduje sa majetok nad túto hodnotu alebo podľa rozhodnutia účtovnej jednotky. Alebo v zvlášť knihe drobného majetku-len z pozície prehľadu. V zákone o dani z príjmov je podmienka doby používania minimálne 1 rok - viem, že mobilné telefóny sa zakupujú resp. vymieňajú každé 2 roky - keď napr. končí viazanosť, atď. Vyradenie je bežné, netreba ho predávať za symbolickú cenu, a nemá ani vplyv dańový základ.
Podčiarknuté som doplnil. Pardon.
Orsz
30.07.06,09:16
[quote=Orsz]Stačí vyraďovací protokol napísaný bežne vo Worde - ale to je len do účtovníctva, to sa nikde nepredkladá - Ja si to takto píšem, keďže spracovávam účtovníctvo viacerým firmám externe, aby mi nepovedali, že im vyraďujem majetok podľa nálady. Oni si povedia, ktorí chcú vyradiť, napíšem zoznam, vstupnú cenu, zostatkovú cenu - tá je nulová. A dám im to podpísať. A čo sa týka mobilu: Ak je jeho hodnota do 30000,- v podstate sa ani neeviduje
V tomto by som si dovolil nesúhlasiť. Evidencia krátkodobého, drobného majetku je rovnako súčasťou evidenčných povinností ako každá iná. Väčšinou podmieňuje, aby náklad na prevádzku, údržbu a opravy bol vôbec daňovo uznaný. Je logické, že nemôžem kúpiť a mať ako daňovo uznateľný výdavok batériu do mobilu, servisný zásah a pod. keď ten mobil akože neexistuje.
Samozrejme, mobil je len príklad potreby evidencie KM. Nielen pre vlastný prehľad, ale aj z pohľadu daňovej uznateľnosti niektorých druhov výdavkov.

eviduje sa majetok nad túto hodnotu alebo podľa rozhodnutia účtovnej jednotky. Alebo v zvlášť knihe drobného majetku-len z pozície prehľadu. V zákone o dani z príjmov je podmienka doby používania minimálne 1 rok - viem, že mobilné telefóny sa zakupujú resp. vymieňajú každé 2 roky - keď napr. končí viazanosť, atď. Vyradenie je bežné, netreba ho predávať za symbolickú cenu, a nemá ani vplyv dańový základ.
Podčiarknuté som doplnil. Pardon.


Strelec asi došlo k nedorozumeniu, alebo som sa zle vyjadrila - uviedla som to tak, že sa neeviduje na účtoch v účtovníctve - teda na 022, atď, účtuje sa na 501 a eviduje v knihe drobného majetku. Ale tam netreba samostatné karty - mám takú knihu drobného majetku v rámci softvéru - je to ako zoznam s uvedením sumy, množstva a dátumu zaradenia, a následne vyradenia.
Fragaria
30.07.06,10:41
[quote=Orsz]Stačí vyraďovací protokol napísaný bežne vo Worde - ale to je len do účtovníctva, to sa nikde nepredkladá - Ja si to takto píšem, keďže spracovávam účtovníctvo viacerým firmám externe, aby mi nepovedali, že im vyraďujem majetok podľa nálady. Oni si povedia, ktorí chcú vyradiť, napíšem zoznam, vstupnú cenu, zostatkovú cenu - tá je nulová. A dám im to podpísať. A čo sa týka mobilu: Ak je jeho hodnota do 30000,- v podstate sa ani neeviduje
V tomto by som si dovolil nesúhlasiť. Evidencia krátkodobého, drobného majetku je rovnako súčasťou evidenčných povinností ako každá iná. Väčšinou podmieňuje, aby náklad na prevádzku, údržbu a opravy bol vôbec daňovo uznaný. Je logické, že nemôžem kúpiť a mať ako daňovo uznateľný výdavok batériu do mobilu, servisný zásah a pod. keď ten mobil akože neexistuje.
Samozrejme, mobil je len príklad potreby evidencie KM. Nielen pre vlastný prehľad, ale aj z pohľadu daňovej uznateľnosti niektorých druhov výdavkov.

eviduje sa majetok nad túto hodnotu alebo podľa rozhodnutia účtovnej jednotky. Alebo v zvlášť knihe drobného majetku-len z pozície prehľadu. V zákone o dani z príjmov je podmienka doby používania minimálne 1 rok - viem, že mobilné telefóny sa zakupujú resp. vymieňajú každé 2 roky - keď napr. končí viazanosť, atď. Vyradenie je bežné, netreba ho predávať za symbolickú cenu, a nemá ani vplyv dańový základ.
Podčiarknuté som doplnil. Pardon.

Zdravím Vás poraďáci.
Tak som to urobila aj ja dala som to na prv. réžiu a zapísala na kartu majetku.Robím JÚ. Teraz to len na karte poznačiť že je vyradený? A ešte by som sa chcela spýtať na to auto. Mne sa nevidí 3x auto prepisovať. Prvé zaevidovanie stálo 5000. Nemá niekto s takýmto prípadom skúsenosť? Ja by som ho radšej faktúrou - predajom a násleným prepisom na novú osobu vyradila.Potom by ten prepis bol len Fy a kupujúci. Keby som ho chcela preradiť do osobného užívania tak by som ho musela prepísať na RČ a až po darovaní ďalší prepis na manželku.Neviem nemám s tým skúsenosť. Ale peniaze z predaja aj keď idú do príjmu može použiť manžel na nákup nového auta do Fy alebo na niečo iné do podnikania. Veď je to len v rodine .