renka27
24.02.13,13:39
Ako zaúčtovať v JÚ vklad v hotovosti do registračnej pokladnice ?
Sumarizujem rok 2012 živnostníkovi, ktorý má malé pohostinstvo. Na každom doklade z RP sa mu objavuje položka vklad hotovosti (mimo dennej tržby). Povedal mi, že každý deň pred otvorením prevádzky vkladá do reg. pokladnice určitý obnos drobných mincí. Nablokuje to ako vklad-hotovosť. Po dennej uzávierke sa mu na doklade z RP zobrazuje denna tržba + ten vklad v hotovosti. Do peňažného denníka by som zaúčtovala tieto položky takto:
1. denna tržba ako POZD tržba za tovar
2. no v tom druhom prípade som si nie vobec istá .... Vklad hotovosti ako dotaciu pokladne ?? Aj ked sa jedna o peniaze z predošlých tržieb .... Možno by som vobec nemala uctovat v PD o tejto položke na doklade z RP ....
Neviem si s tym poradit prosíím veľmi o radu a Vaše odborné názory. Ďakujem
renka27
25.02.13,09:42
zatiaľ žiadna reakcia :( .... prosím nikto mi nevie poradit :confused:
Danielle369
25.02.13,10:05
Denný vklad sa neúčtuje...účtuje sa denná uzávierka....na vklade nemáš ani znak MF....
Romandom
06.03.13,11:00
Vklad v hotovosti nikde v JU neeviduješ ale každý doklad o výbere a vklade musíš spolu s X-kovými uzávierkami 1 rok uchovávať.
renka27
06.03.13,11:37
vsetkym dakujem za usmernenia ....takze to este zhrniem ci som to spravne pochopila:
1. vklady v hotovosti do pokladnice - neuctujem do pen.dennika
2. do PD uctujem len dennu trzbu ako POZD

Nemam vela praktickych skusenosti s RP .... co su to X-kove uzavierky ??? Mas na mysli mesacne intervalove uzavierky ...?
Romandom
06.03.13,12:17
X-kové uzávierky sú uzávierky ktoré sú priebežné a nenulujú stavy. Napríklad aj dennú uzávierku môžeš v x-kovom režime spraviť viackrát za deň napr. pri preberaní stavu pokladne medzi pokladníčkami ak si chcú overiť momentálny stav.
Danielle369
06.03.13,15:11
Vklad v hotovosti nikde v JU neeviduješ ale každý doklad o výbere a vklade musíš spolu s X-kovými uzávierkami 1 rok uchovávať.

x-kove uzavierky sa nearchivuju,takisto nemaju znak MF....X-kove doklady sluzia na prezeranie napr.trzieb pocas dna. Uchovavaju sa na zurnale ale v papierovej podobe sa nearchivuju.
Romandom
07.03.13,08:42
Áno je to pravda. Jeden rok sa archivujú len doklady vklad a neplatný doklad. 5 rokov denné uzávierky. Ale osobne by som si uchovával aj anuláciu účtenky a vrátenie tovaru.
Atalka
31.03.14,06:53
Dobrý deň chcela by som sa vrátiť k tejto otázke..účtovaniu vkladu do pokladnice-takisto mam taky pripad -podnikateľ vloží do pokladne mensi obnos penazi z predch. dna.. no a stretla som sa s oboma nazorami.. má sa teda účtovať aj o vkladoch či nie? ďakujem
Danielle369
01.04.14,04:20
Ked vložíš do pokladne ráno vklad ,tak o nom neúčtuješ...doklad vklad musíš mať v pokladni celý deň kvôli kontrole, večer ho zahodíš.( minulý rok sa musel rok archivovať, od roku 2014 sa neukladá nika,akurát do koša)