jued
04.03.06,14:33
Chcela by som sa informovať ako je to v prípade, ak som v priebehu roka uplatňovala len čiastočný odpočet DPH, v poslednom kvartáli som vykonala ročné vysporiadanie DPH. Ako je to s tou časťou, ktorú som si nemohla odpočítať, ide to do výdavkov ? Ak áno tak ide do výdavkov len tá suma, ktorú som si nemohla odpočítať až po vykonaní ročného vysporiadania DPH , alebo podľa jednotlivých kvartálov?
KEJKA
04.03.06,16:37
Platiteľ DPH má možnosť vykonávať čiastočný odpočet DPH, ked vie určiť, ktoré dodania sa vzťahujú a v akom rozsahu na činnosť podliehajúcu DPH na výstupe.
Alebo - používa koeficient. V druhom prípade robí ročné vysporiadanie dane, z ktorého vyjde rozdiel a ten zúčtuje bud plusom alebo mínusom na 548.
Podľa otázky ste používali len prvý spôsob, tak neviem ako ste sa prepracovali k rozdielu DPH.
Ale ak Váš výpočet je správny, len som zle pochopila zadanie, tak tiež máte len ročný rozdiel a treba ho zaúčtovať do nákladov (plus, mínus).
ALBO
04.03.06,16:56
Chcela by som sa informovať ako je to v prípade, ak som v priebehu roka uplatňovala len čiastočný odpočet DPH, v poslednom kvartáli som vykonala ročné vysporiadanie DPH. Ako je to s tou časťou, ktorú som si nemohla odpočítať, ide to do výdavkov ? Ak áno tak ide do výdavkov len tá suma, ktorú som si nemohla odpočítať až po vykonaní ročného vysporiadania DPH , alebo podľa jednotlivých kvartálov?

Tiež som to na prvý krát nepochopila , ale asi ide o toto:
v roku 2005 máte napr predbežný K = 0,5 . Kúpli ste v 1q. napr. tovar kde DPH=1000. Takže 500 vráti Dú a tých 500 dáte hneĎ do nákladov v danom qvartáli.
Na konci roka robíte ročné vysporiadanie , výjde vám K=0,6 (takže ste si mohli uplatniť viac, ) v ročnom vysporiadaní cez DP 12 , vypýtate ešte 100 od DU a korigujete už zaúčtované náklady. Takže na konci roka znížite náklady o 100. (a naopak ak výjde K´=0,4 , tak do nákladov pojde ešte 100 a DU vrátite cey ročné vzsp, v12 mes. 100)
evita
15.03.06,20:27
Odbočím od predchádzajúcej otázky, no moja otázka sa týka tejto témy. Nie som si istá či robím dobre, tak prosím múdrejších, skúsenejších poraďákov o radu. Vlastníme administratívnu budovu, kde vykonávam aj účtovníctvo. Vlastníme ešte ďalšie nehnuteľnosti, ktoré prenajímame aj platcom aj neplatcom DPH. Faktúry vystavujem pre týchto platcov aj neplatcov DPH v tejto budove. Vykurujeme ju tuhým palivom. Náklady na teplo v tejto budove, kde robím účto ( DPH na vstupe) mám tiež prerátať koeficientom?
:mad:
KEJKA
15.03.06,21:32
Odbočím od predchádzajúcej otázky, no moja otázka sa týka tejto témy. Nie som si istá či robím dobre, tak prosím múdrejších, skúsenejších poraďákov o radu. Vlastníme administratívnu budovu, kde vykonávam aj účtovníctvo. Vlastníme ešte ďalšie nehnuteľnosti, ktoré prenajímame aj platcom aj neplatcom DPH. Faktúry vystavujem pre týchto platcov aj neplatcov DPH v tejto budove. Vykurujeme ju tuhým palivom. Náklady na teplo v tejto budove, kde robím účto ( DPH na vstupe) mám tiež prerátať koeficientom?
:mad:
teplo fakturujete asi osobitne - takže tam musíte dať DPH platiteľom i neplatiteľom. Takže odpočítaš celú DPH.
Koeficient použiješ len na teplo v budove, v ktorej sídlite ako firma. lebo mate aj oslobodené činnosti a asi ťažko uríte podiel.
evita
16.03.06,19:58
Lida ďakujem za odpoveď, myslela som, že to tak je, no potrebovala som si overiť. :)