atka4
27.02.06,11:17
Prosím poradiť. Ako zaúťtovať v jednoduchom účtovníctve nákup materiálu a služieb na stavbu lode. ( Vpodvojnom by som to riešila cez účet 042 a po kolaudácii by som to zaradila do prísl. odp. sk. ...) Riešim prípad v jednoduchom účt. obdobne, teda náklady súvisiace so stavbou lode účtujem ako výdavky neovplyvňujúce základ dane a po kolaudácii ho zaradím do majetku a dopisujem?
Čo napr. s kúpou licencie na stavbu lode,účtovať priamo do nákladov ovplyvňujúcich základ dane?
Čo s projektom na stavbu lode?
liba2
27.02.06,14:39
To je 2x zadaná tá istá otázka. Keďže sa týka JU, nepatrí sem, tedamimotemy .
ondrejvla
27.02.06,15:17
Prosím poradiť. Ako zaúťtovať v jednoduchom účtovníctve nákup materiálu a služieb na stavbu lode. ( Vpodvojnom by som to riešila cez účet 042 a po kolaudácii by som to zaradila do prísl. odp. sk. ...) Riešim prípad v jednoduchom účt. obdobne, teda náklady súvisiace so stavbou lode účtujem ako výdavky neovplyvňujúce základ dane a po kolaudácii ho zaradím do majetku a dopisujem?
Čo napr. s kúpou licencie na stavbu lode,účtovať priamo do nákladov ovplyvňujúcich základ dane?
Čo s projektom na stavbu lode?

atka4 ty si skutočne 2x zadala tú istú otázku 1 x do účtovníctva a 1 x do účt.osnovy.
Keďže mám skúsenosť s účtovaním stavby lodí, avšak v PÚ odpoviem ti nasledovne :
- je výhodnejšie účtovať v PÚ, nakoľko ak sa jedná o stavbu nákladnej námornej lode, prípadne osobnej námornej lode, kde je veľká skladová evidencia nutná, lode sa vyvážajú do zahraničia lodiarskym spoločnostiam.
Tieto lode sa predávajú buď v USD, alebo EUR, kde prepočet na Sk je viac ako 400 mil. Licencia na stavbu lode nejde do nákladov, ale taktiež do ceny lode-teda do rozpracovanej výroby. V JÚ to zaúčtuj do VNZD nákup materiálu, práce vykonávané v subdodávkach, lodné motory, lodné žeriavy,
prípadne mzdy, samozrejme musíš mať presnú evidenciu, aby si v roku ukončenia mohla všetky tieto výdaje zaúčtovať do nákladov s rozpisom všetkých výdajov a dátumami ich uhradenia oproti odberateľskej faktúre.
Taktiež tam musíš mať všetok zabudovaný materiál, počty všetkých náterov konštrukcie, vybavenie kajút, vybavenie mostíka a podobne.
Ak sa jedná o malú loď, ktorú budeš používať pre svoju podnikateľskú činnosť, v tom prípade účtuješ taktiež ako VNZD s rozpisom materiálu a prác a pri zaradení to zaúčtuješ ako mínus VNZD a zaúčtuješ to taktiež ako VNZD ale na iný kód- kód majetku a budeš odpisovať.
Ak budeš mať prípadne ďalšie otázky týkajúce sa stavby lode, a tvoja otázka by nebola v priebehu 2 dní zodpovedaná môžeš mi napísať na SS.
ondrejvla
28.02.06,20:14
No toto milujem! Nielen že je otázka zadaná 2x, ale nakoniec aj odpoveď zostane nepovšimnutá. Je to isté ponaučenie, ktoré otázky si nemám všímať, tzn., že nie je žiadaná ani odpoveď. Škoda, a ja som sa tak snažila!
atka4
03.03.06,06:30
Ďakujem poraďákovi Ondrejvla. V utorok 28.2./04,00/ som cestovala do BA /0 04:00 autom z východu /, k internetu som sa nedostala.Ale ďakujem. Moja chyba, čo sa týka zadania otázky 2x-nepracujem z poradou tak často-mám problém dostať sa k internetu, zadala som to cestou PÚ, JÚ a následne do majetkovej triedy 0, totiž, keď som to zadala do JÚ a chcela som to nájsť v najnoších príspevkoch, tak to tam nebolo-možno ešte to tam nebolo a preto som zadala otázku ešte raz inou cestou. SORRY všetkým.
Tak trochu na doplnenie. V PÚ mi je to účtovanie jasné, ale tento pán SZČO robí v JÚ na PÚ samozrejme prejsť nechce.
Doplňujúce údaje snáď takéto:
Ide o stavbu jachty, kt. bude slúžiť na podnikateľské účely. v R. 2005 bola zakúpená 1. licencia, 2. "prac. návod"-kontštrukčné výkresy na stavbu - nakoľko tzv. hrubú stavbu si zabezpečuje svojpomocne, ukončenie stavby vidím reálne koncom roka 2006, zač.r. 2007.
Ďakujem zatiaľ všetkým - ešte raz Ď pre Ondrejvla, ak viete ešte čo to poradiť, usmerniť ma, prosím raďte. /Neviem, ako to môžem nevedieť, veď takmer každý už nejakú tú jachtičku predsa má....ja len tak/
ondrejvla
04.03.06,13:27
Tak atka4 ešte raz, účtuješ v JÚ, tam si to zaúčtuj ako VNZD s tým, že všetky výdaje na stavbu tejto lode, včítane certifikátov, konštrukčných návrhov, prenájmu miesta stavby - pravdepodobne sa jedná o lodenicu, v ktorej sa stavia, sú nedaňové výdaje, taktiež subdodávky, ktoré preň vykoná niekto dodávateľským spôsobom. Po dostavbe lode musí byť vykonaná technická skúška lode s oprávnením prevádzkyschopnosti plavidla technikom alebo firmou, ktorá má na takéto skúšky oprávnenie. Až vtedy môže byť zaevidovaná do majetku, bude mať už lodný denník, môže zahájiť podnikateľskú činnosť na tomto plavidle. V evidencii, niečo ako nedokončená výroba v PÚ si eviduj všetky výdaje pre správne zaradenie lode do majetku, za predpokladu, že skutočne bude slúžiť na podnikateľskú činnosť a nie len pre pána podnikateľa, ktorý si takýmto spôsobom chce znížiť dane.
Tak ešte raz, od začatia stavby až po dokončenie sa jedná o nedaňový výdaj, daňovým výdajom budú až odpisy zo zaradeného majetku.
ondrejvla
04.03.06,13:36
A ešte jedno doplnenie, zaradíš ju pravdepodobne medzi tieto lode :
3511219000-Nenámorné prevozné člny, cestovné lode, výletné člny a podobné plavidlá
atka4
04.03.06,18:20
Ďakujem, dúfam, že aj "plavčíka" presvedčím. Je to dosť problematická osoba, ale obyčajne s ním veci prejednám a keď vytrvalo nesúhlasí a už sa "vyhrážam", že účto robiť nebudem-rozumej v rozpore s právnymi predpismi, tak to nechá na mňa.
Ešte raz Ď.