Pendulum
25.02.13,10:17
Ahojte,

chcem sa poradiť.... na vyúčtovacej faktúre pri platbe vopred proformou, zálohovou faktúrou by mala byť suma, ktorá sa uhradila vopred, na konci faktúry odpočítaná a konečná suma by tak mala byť nula? A forma platby by mala byť záloha?

Alebo môže byť vyúčtovacia faktúra vystavená na celkovú sumu bez ohľadu na zaplatenú proformu?

Ďakujem.

NOVÁ SÚVISIACA OTÁZKA:

Platí, že aj v rámci EÚ musí firma vystaviť do 15 dní od pripísania platby na účet vystaviť ostrú faktúru? Ani jeden zahraničný dodávateľ v rámci U nič také nerobí.....
Tweety
25.02.13,09:20
Ahojte,

chcem sa poradiť.... na vyúčtovacej faktúre pri platbe vopred proformou, zálohovou faktúrou by mala byť suma, ktorá sa uhradila vopred, na konci faktúry odpočítaná a konečná suma by tak mala byť nula? A forma platby by mala byť záloha?

Alebo môže byť vyúčtovacia faktúra vystavená na celkovú sumu bez ohľadu na zaplatenú proformu?

Ďakujem.
Ak je záloha vo výške skutočne uskutočnenej dodávky, tak áno, konečná suma na úhradu je nulová.
Pendulum
25.02.13,09:24
a čo v prípade ak v ostrej faktúre, ktorá je vystavená na sumu, ktorá sa hradila vopred... nie je spomenutá suma na úhradu a jej hodnota je v hodnote proformy? Možno niektoré účtovné programy neumožňujú odrátať zálohu pri vystavení ostrej...alebo?
seda
28.02.13,10:23
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť, vystavila som zálohovú faktúru v 12/12. Uhradili ju 6.2.2013. Do 15 dní som nevystavovala daňový doklad na zálohu, lebo sme si mysleli, že sa daná zákazku ukončí v rámci mesiaca 2/13, no nestalo sa tak. A teraz si nie som istá, či je správne keď dnes 28.2.13 vystavím daňový doklad na zálohu, s tým, že je to po 22 dňoch od prijatia platby? Ďakujem za pomoc.
Adiks
28.02.13,12:42
Vystav tú faktúru teraz, dátum, keď ste prijali platbu je dátumom dodania a dátum vyhotovenia je do 15 dní, čiže daj dátum vyhotovenia 21.2.2013 a odošli ju odberateľovi.
kapadelta
01.03.13,07:24
Ahojte chcela by som sa uistit v jednom bode. Ustanovenie zakona o DPH pred novelizaciou v § 71 ods.1 - Ak v kalendarnom mesiaci vznikne platitelovi danova povinnost prijatim platby a zaroven aj dodanim tovaru, na ktore prijal platbu, moze platitel vyhotovit jednu fakturu a to do 15 dni od vzniku poslednej danovej povinnosti. Plati toto aj po 1.1.2013? A do akeho § to bolo presunute? Za Vasu odpoved srdecne dakujem.
kapadelta
01.03.13,09:04
Nikto mi nevie poradit? Dakujem.
Chrusťa
03.03.13,06:38
Vidím, že sa tu rozoberajú preddavky a s tým súvisiace ostré faktúry ako aj daňové povinnosti dňom prijatia platieb, preto nadviažem. V januári sme poskytli 40%zálohu na zhotovenie HIM-stroja, zaúčtovala som to na účet 052/221, avšak počas realizácie vo februári došlo k situácii, že k dokončeniu diela ani nedôjde a o zálohu, kt. sme poskytli ideme sa súdiť o jej vrátenie. Moja otázka však je, čo s danou zálohou, kt. som zaslala a na kt. mi dodávateľ diela odmieta vyhotoviť daňový doklad z prijatej platby? Kým nemám daňový doklad o poskytnutí zálohy, nemôžem si ani uplatniť nárok na odpočet, že? čo teraz? ani peňazí, ani daň. dokladu a ani nároku na odpočet. čo s tou zálohou zaplatenou v januári?
Tweety
03.03.13,06:40
Vidím, že sa tu rozoberajú preddavky a s tým súvisiace ostré faktúry ako aj daňové povinnosti dňom prijatia platieb, preto nadviažem. V januári sme poskytli 40%zálohu na zhotovenie HIM-stroja, zaúčtovala som to na účet 052/221, avšak počas realizácie vo februári došlo k situácii, že k dokončeniu diela ani nedôjde a o zálohu, kt. sme poskytli ideme sa súdiť o jej vrátenie. Moja otázka však je, čo s danou zálohou, kt. som zaslala a na kt. mi dodávateľ diela odmieta vyhotoviť daňový doklad z prijatej platby? Kým nemám daňový doklad o poskytnutí zálohy, nemôžem si ani uplatniť nárok na odpočet, že? ÁNo, tak. čo teraz? ani peňazí, ani daň. dokladu a ani nároku na odpočet. čo s tou zálohou zaplatenou v januári? Vyžiadať si ju celú späť.
V texte.
Chrusťa
03.03.13,08:31
a tu začína zjavne problém, že druhá strana ju nechce vrátiť a ani vystaviť doklad...:D
Tweety
03.03.13,08:34
a tu začína zjavne problém, že druhá strana ju nechce vrátiť a ani vystaviť doklad...:D
Treba im pohroziť súdom. Nakuknúť do zmluvy.....
kapadelta
04.03.13,06:38
Ahojte chcela by som sa uistit v jednom bode. Ustanovenie zakona o DPH pred novelizaciou v § 71 ods.1 - Ak v kalendarnom mesiaci vznikne platitelovi danova povinnost prijatim platby a zaroven aj dodanim tovaru, na ktore prijal platbu, moze platitel vyhotovit jednu fakturu a to do 15 dni od vzniku poslednej danovej povinnosti. Plati toto aj po 1.1.2013? A do akeho § to bolo presunute? Za Vasu odpoved srdecne dakujem.

Vystavujete aj nadalej len jednu fakturu, ak prijatie platby a dodanie tovaru nastane v jednom mesiaci? Dakujem.
Adiks
07.03.13,11:31
V novelizovanom zákone to rieši § 75.