MartinaPK
25.02.13,15:03
Prosím vás o radu, aké sú moje možnosti, povinnosti ... keďže po prečítaní podobých tém nám už riadny guláš.
Na MD som 6 rokov, s druhým dieťaťom mi RD končí 04/13 ale do 09/13 potrebujem ostať doma (nie zdravotné dôvody, ale problém so škôlkou....). Aké mám možnosti, o čo môžem požiadať zamestnávateľa ... o NV ? aké sú potom ďalšie postupy ? povinnosti, aby dajme tomu štát odvádzal odvody, prípadne aby nemal zamestnávateľ náklady ....
Budem vďačná za každú radu.
Ďakujem
brčko
25.02.13,15:11
môžeš požiadať o neplatené volno v práci. Zamestnávatel ti môže, no nemusí vyhovieť. Pred čerpanim NV môžeš čerpať dovolenku, ak ti nejaká ostala nevypalatená. Počas neplat. volna môžeš byť dôch. poistená štátom a aj zdravotne poistená štátom, ak dieťa nechodí do škôlky a staráš sa on osobne. Musíš si to vybaviť sama v zdr.poistovn. V soc.poistovni treba tiež vybaviť, ak by si čerpala ešte po rodič.dovolenke riadnu dovolenkku, tak dať odhlášku (predpokladám dala si po pôrode prihllášku) a nanovo nejneskôr den po čerpaní riadnej dovolenky znovu prihlášku (lebo počas dní čerpania riadnej dovolenky nemôžeš byť dôch.poistená štátom a prihláška sa nedá podať spätne, najneskôr v den, odkedy chceš byť poistená).
MartinaPK
25.02.13,17:19
Ďakujem za radu. Už v tom mám jasno. Teraz sa len dohodnúť so zamestnávateľom. :)