cervena
04.03.06,16:32
Potrebovala by som vysvetliť ako je to s daňovou povinnosťou pre spoločenstvo vlastníkov ktoré prenajíma nebytové priestory, ale dosahuje zisk menší ako 300 000Sk. Bývalá predsedníčka spoločenstva po zaregistrovaní spoločenstva automaticky zaregistrovala SVB na daňový úrad. Firma ktorá pre nás robí správu, inak veľmi problematicky a nekvalitne, tvrdí že treba podať daňové priznanie, lebo máme DIČo. Daňové si pochopiteľne fakturuje zvlášť, aj keď podľa mňa je to v zmluve. Ovšem je tam že má "zabezpečiť" prípadné daňové priznanie, čo pre nich znamená zadať účtovníčke a dať si zvlášť zaplatiť. Dopredu ďakujem, už raz ste mi dosť pomohli. Dokonca začínam mať pocit, že naozaj je lepšie spravovať to sama, ako všetko zisťovať, obehať a potom ísť zaplatiť "správcu". Alena
svojar
04.03.06,17:02
Určite je lepšie si spravovať dom sami, keď sa nájdu ľudia, ktorí sú ochotní to robiť. Ja robím v spoločenstve ekonoma aj účtovníctvo, predsedníčka je obetavá, aj rada dobre pracuje.
Čo sa týka toho DP tak my máme príjem z prenájmu okolo 39.000,- Sk a DP spolu s výkazmi sme za rok 2004 aj 2005 podávali.
cervena
05.03.06,09:17
Prosím Vás v čom spočíva ekonomika a účtovníctvo spoločenstva. Viem že treba evidovať prišlé platby,platiť faktúry a upratovačku, odviesť 19 % daň a 0,08% poistenie proti úrazu a podať daňové. Treba ešte niečo čo neviem???
Peterf
05.03.06,13:05
Prosím Vás v čom spočíva ekonomika a účtovníctvo spoločenstva. Viem že treba evidovať prišlé platby,platiť faktúry a upratovačku, odviesť 19 % daň a 0,08% poistenie proti úrazu a podať daňové. Treba ešte niečo čo neviem???

Tak neviem ako presne je to riesene, ale odmena pre predsedu SVB a clenov rady sa zdanuje 19% a ziadne ine dalsie odvody sa neplatia.
A ostatne to uz nie su odmeny, ale normalne SVB zamestna na dohodu ekonoma, upratovacku... atd a tam sa uz platia vs odvody ako vsade inde.
MOZNO SA MYLIM :p DUFAM, zE NIE:
A k tomu spravcovi. RYCHLO HO ZRUSTE LEBO VAS VYCICIA A nikdy nebudete rozumiet financnym tokom... VLASTNA SKUSENOST :o
svojar
05.03.06,17:18
Ekonomika spoločenstva spočíva v správnom nastvavení platieb od členov SVB. Teda do FÚO zvoliť výšku príspevkov podľa veľkosti bytov a podľa toho aké práce chcete na dome realizovať. My máme 8,- Sk na 1 m2, viac sa nám bohužiaľ nepodarilo presadiť. Ďalej príspevky do majetku, alebo správy z ktorých sa vyplácajú odmeny a ostatné platby ako poplatok za vedenie účtu, poštvné, tf, nakupuje sa odborná literatúra a ďalšie. Správne je treba nastaviť aj zálohové platby na služby - teplo, SV, TV, výťah a ďalšie. Výška musí byť taká aby pokryla platenie faktúr od dodávateľov služieb.
Správne uvádzaš, že z odmien sa platí daň 19% a odvody do Soc.poist na úrazové.
Pokiaľ prenajímate dajaké nebytové priestory, tieto sú príjmon FÚO a taktiež sa z nich platí daň, formou zrážkovej dane.
Peterf
05.03.06,20:41
Ekonomika spoločenstva spočíva v správnom nastvavení platieb od členov SVB. Teda do FÚO zvoliť výšku príspevkov podľa veľkosti bytov a podľa toho aké práce chcete na dome realizovať. My máme 8,- Sk na 1 m2, viac sa nám bohužiaľ nepodarilo presadiť. Ďalej príspevky do majetku, alebo správy z ktorých sa vyplácajú odmeny a ostatné platby ako poplatok za vedenie účtu, poštvné, tf, nakupuje sa odborná literatúra a ďalšie. Správne je treba nastaviť aj zálohové platby na služby - teplo, SV, TV, výťah a ďalšie. Výška musí byť taká aby pokryla platenie faktúr od dodávateľov služieb.
Správne uvádzaš, že z odmien sa platí daň 19% a odvody do Soc.poist na úrazové.
Pokiaľ prenajímate dajaké nebytové priestory, tieto sú príjmon FÚO a taktiež sa z nich platí daň, formou zrážkovej dane.

Z odmien pre predsedu a Radu sa plati len dan z prijmu nic ine, lebo to nieje zavistla cinnost. Ziadne urazove poistenie do Soc. poistovne to som si overoval v ZVBS a Soc. poistovni
PeterNR
06.03.06,07:17
Ekonomika spoločenstva spočíva v správnom nastvavení platieb od členov SVB. Teda do FÚO zvoliť výšku príspevkov podľa veľkosti bytov a podľa toho aké práce chcete na dome realizovať...
Súhlasím, aj keď rád by som ešte doplnil, že ekonomika domu z dlhodobého hľadiska znamená nielen to, že dokážete udržať rovnováhu medzi nákladmi a výnosmi, resp. príjmami a výdavkami, ale že si sami svojimi aktivitami priamo určujete náklady na bývanie v tom dome.

Aj keď náš dom je pomerne špecifický, pretože máme odjakživa vlastnú kotolňu a teda máme pomerne priaznivú cenu za 1 GJ vyrobeného tepla, uvediem ako príklad, čo u nás znamená v najbližšom období udržiavať rovnováhu medzi príjmami a výdavkami, ak nič na súčasnom stave fungovania nezmeníme.
PeterNR
06.03.06,07:40
Z priloženej tabuľky jasne vidno, ako dramaticky nám rastú náklady, a predpokladám, že budú rásť aj v roku 2008 a ďalších. Dosiahnuť v tejto situácii vyrovnané hospodárenie znamená, že náklady na bývanie sa zvýšia v roku 2006 o 21 % a v roku 2007 o ďalších 10 %. Viac informácií o tom, čo sa chystáme s domom urobiť, som uviedol v téme SVB na stranách 48-49 http://porada.sk/t2253-spoloeenstvo-vlastnikov-bytov.html

Peter
Orim
22.03.06,09:48
Čo presne obsahuje (aké dokumenty) podanie daňového priznania pre SVB, keď je nezisková inštitúcia. V našom SVB platíme odmeny funkcionárom. Všetko to čo sa vyberie na odmeny od ludí sa minie. Časť ako odmena a zbytok ako dane. Ostatné sú úhrady za plnenia služieb a náklady na energie. (Teplo ÚK, TÚV, elektrika, výťahy - paušál.)
Čo sa neminie to sa ľuďom vráti. Ostávajú len peniaze v FO.
Stačí podať len Daňové priznanie k dani príjmov právnickej osoby, alebo treba ešte aj iné tlačivá. Nám to robila jedna firma a tá dávala:
- Hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov ...
- Výkaz o príjmoch a výdavkoch
- Výkaz o majetku a záväzkoch
- Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch ...
Počul som tiež názor, že sa nemusí podávať vobec. Ďalej som počul, že je k tomu nejaké samostatné tlačivo ako príloha len pre SVB.
Na daňovom mi povedala, že to nemajú a aby som si to šiel kúpiť, ale v obchode s tlačovinami o tom nič nevedeli
GabiZ
22.03.06,09:54
Ahoj Orim, to čo si písal o tom, ako to robila tá firma, ktorá to predtým dávala, tak je to správne. T.j. hlásenie o vyúčtovaní dane, výkaz príjmov a výdavkov, výkaz o majetku a záväzkoch a štvrťročne sa predkladá prehlad o zrazených a odvedených preddavkoch. Ak ako SVB vyplácate odmeny, ste zaregistrovaní ako PO, máte pridelené DIČ, ste povinní daňové priznanie podať, aj keď bude mať len informatívny charakter. Pozri si témy o SVB, neviem presne teraz v ktorej téme ale o daniach sa tu už veľa hovorilo. O tom samostatnom tlačive som v živote ešte nepočula, ak ti na daňovom povedali, že to nemajú a vie aké to je tlačivo, mohla ti povedať aspoň názov. Tiež by ma to zaujímalo. Ak niečo zistíš, ozvi sa.
Orim
22.03.06,10:25
Na tom daňovom bola len nejaká pani čo vydávala tlačivá z ktorej som mal dojem, že o tom moc nevie.

Nejaký návod ako vyplňovať tie tlačivá niekto neviete? Ide mi o to čo presne do ktorej kolonky dať. Ja totiž môžem mať na to iný názor čo kde dať ako niekto kto to bude kontrolovať.
Hlavne mi ide o: "Výkaz o majetku a záväzkoch"
svojar
22.03.06,18:58
Ako prílohy k DPPO sa u SVB dávajú prílohy Výkazy NO Úč 1-01 a 2- 01. Ich vyplňovanie som už niedke uvádzal. Keď to nájdem dám odkaz.
Orim
27.03.06,19:27
No mám to už za sebou. K daňovému chceli len Výkazy NO Úč 1-01 a 2- 01:)
svojar
27.03.06,19:46
Orim,čo pridať k DP som písal v predchádzajúcom príspevku. Čo by asi viac mali chcieť? Myslím, že to bol len príspevok pre príspevk.
Orim
27.03.06,20:06
svojar maš pravdu, že si to písal, za čo ti ďakujem. Ja som to robil teraz prvý krát. Okrem toho čo si tu písal som sa ešte pýtal aj inde a dali mi aj iné odpovede. Napr. že sa k tomu dávajú osobitné tlačivá len pre SVB a pod. V nejakom príspevku som sa pýtal na vyplňovanie tlačiva "Výkaz o majetku a záväzkoch". Môžem ti povedať že informácií som mal veľa a väčšina asi bola povedzme nepresná.
Ešte niečo až bude vyhlásená súťaž o čo najväčší počet príspevkov určite sa neprihlásim :) :D
Helka1
28.03.06,16:53
Prosím Vás v čom spočíva ekonomika a účtovníctvo spoločenstva. Viem že treba evidovať prišlé platby,platiť faktúry a upratovačku, odviesť 19 % daň a 0,08% poistenie proti úrazu a podať daňové. Treba ešte niečo čo neviem???

Spoločenstvo vedie JU alebo PU závisí to od výšky príjmov. Ak prekročí v roku príjmy 3 mil. (patria tu príjmy tzv. nájomné, prenájom spoločných priestorov) vedie podvojné účtovníctvo. Za svoju prácu je možné vyplácať odmeny napr. predsedovi spoločenstva. Predseda spoločenstva je štatútára takže sa platia odvody aj do zdravotnej poisťovne. Úrazové poistenie do soc. poisťovne sa v tomto prípade nauhrádza. Príjem predsedu je považovaný ako príjem zo závislej činnosti. V súčasnej dobe ak je do 5 tis. tak sa zdaňuje zrážkovou daňou 19%.
To isté platí pre upratovačku čo sa týka dani z príjmov, ale ona sa prihlasuje do sociálnej poisťovne a odvádza sa potom úrazové poistenie vo výško 0,08%.
Ak sú ich príjmy zdaňované zrážkovou daňov - čiže nemajú podpísané daňové vyhlásenie tak treba ešte do 15 po ukončení mesiaca nahlásiť na daňový úrad výšku zrazenej zrážkovej dane.
Spoločenstvo podáva daňové priznanie , pretože má príjmy oslobodené od dane (t.j. to tzv. nájomné). Ak má príjmy za prenájom priestorov platí zrážkovú daň 19 % (§ 43) do 15.1.
Ako prílohu k JU sú výkazy: výkaz o príjmoch a výdavkoch (Výkaz NO Ú4 1-01)
a výkaz o majetku a záväzkoch (Výkaz NO Úč 2-1). Vzory nájdeš na stránke Ministerstva financii vo funkcii vyhľadávania. Stačí keď si ich vytlačís. V obchode sa nedajú zohnať.
Máme spoločenstvo už 8 rokov, hospodárime si samy, sú to aj starosti ale tie nám správca nikdy neriešil a takto získať prehľad o všetkých finančných tokoch.
GabiZ
28.03.06,16:58
Predseda spoločenstva je štatútára takže sa platia odvody aj do zdravotnej poisťovne.

Helka, prosím Ťa tak toto mi vysvetli, lebo to počujem prvý raz. V príspevkoch, v ktorých sme hovorili o odmeňovaní štatutára sa jasne písalo, že odvody do zdravotnej poisťovne sa neplatia. Odmeny predsa schvaľuje zhromaždenie a z tejto odmeny sa odvádza 19% daň, ale zdravotnej poisťovni? Veď to nie je zamestnanec? Alebo sa mýlim?
Heni
29.03.06,07:06
Predseda spoločenstva je štatútára takže sa platia odvody aj do zdravotnej poisťovne.
Odmeny predsa schvaľuje zhromaždenie a z tejto odmeny sa odvádza 19% daň, ale zdravotnej poisťovni? Veď to nie je zamestnanec? Alebo sa mýlim?
od 1.9.2005 bola zmena v tomto, že odvody do ZP sa platia aj z odmeny pre konateľov s.r.o. a členov správnych a dozorných rád a iných samosprávnych orgánov právnických osôb, ak za výkon funkcie poberajú odmenu.
GabiZ
29.03.06,07:12
od 1.9.2005 bola zmena v tomto, že odvody do ZP sa platia aj z odmeny pre konateľov s.r.o. a členov správnych a dozorných rád a iných samosprávnych orgánov právnických osôb, ak za výkon funkcie poberajú odmenu.

A to sa týka aj spoločenstiev vlastníkov bytov? Kde by som si mohla naštudovať tieto veci?
Ďakujem
Heni
29.03.06,07:20
ja som to našla v príspevkoch od J.M., prilepím to sem ešte raz, aby si nemusela dlho hľadať
GabiZ
29.03.06,09:01
ja som to našla v príspevkoch od J.M., prilepím to sem ešte raz, aby si nemusela dlho hľadať

Ďakujem za upozornenie, ale neviem prečo som si myslela že SVB sa to netýka. Možno preto, že náš predseda je dobrovoľne nezamestnaná osoba a sám si platí ZP. Má len tento jeden jediný príjem. Musíme ho aj v tomto prípade ako SVB nahlasovať a platiť ZP?
Janca
29.03.06,09:03
Mohla by som niekoho poprosiť prilepiť sem výkazy k DP pre SVB ?
Mirkaska
29.03.06,09:32
Ja som použila tieto.
Heni
29.03.06,10:19
Ďakujem za upozornenie, ale neviem prečo som si myslela že SVB sa to netýka. Možno preto, že náš predseda je dobrovoľne nezamestnaná osoba a sám si platí ZP. Má len tento jeden jediný príjem. Musíme ho aj v tomto prípade ako SVB nahlasovať a platiť ZP?
podľa mňa - nahlásiť áno (lebo splnenie oznamovacej povinnosti...) a či platiť-to som si nie celom istá - to povedia na ZP....
Janca
29.03.06,10:20
Ďakujem, to sú oni, ja som si ich v minulom roku niekde založila.
Halli
31.03.06,16:40
Prosim Vas napište mi od koho chceli na danovom urade priznanie na SVBčko. Mne tie užasne pracovničky povedali, že ho nechcu, ak nemam prijem z reklamy alebo prenájmu...to som samozrejme pochopila, ale v SVB sa ako prijem považuje príjem za spravu a aj ked je oslobodený od dane treba danove podat, aj ked výjde s nulovým zakladom dane, lebo vo výkaze mam spravu v prijme aj vo výdajoch. Pracovnička mi na to, že to mam mat vypisane aj v tlačive v riadku 103 a 203. No dobre, ale to ju nemusi zaujímat, lebo robím JU nie PU a v učtovnictve to mam tak ako treba....Ziadala som, aby mi potvrdili, že ho nechcu- ale to samozrejme, že nie...pozerali na mna ako puky... Tak som im ho tam doslova nanutila, lebo na danovom Vam poradit nevedia, ale penále pod stotisícovými pokutami to im ide najlepšie v našom užasnom prezákonovanom štate. Minuly rok ho chceli, teraz nie, na buduci čo??? Mne je z toho fakt na :eek:
Elena Navrátilová
31.03.06,17:21
Prosim Vas napište mi od koho chceli na danovom urade priznanie na SVBčko. Mne tie užasne pracovničky povedali, že ho nechcu, ak nemam prijem z reklamy alebo prenájmu...to som samozrejme pochopila, ale v SVB sa ako prijem považuje príjem za spravu a aj ked je oslobodený od dane treba danove podat, aj ked výjde s nulovým zakladom dane, lebo vo výkaze mam spravu v prijme aj vo výdajoch. Pracovnička mi na to, že to mam mat vypisane aj v tlačive v riadku 103 a 203. No dobre, ale to ju nemusi zaujímat, lebo robím JU nie PU a v učtovnictve to mam tak ako treba....Ziadala som, aby mi potvrdili, že ho nechcu- ale to samozrejme, že nie...pozerali na mna ako puky... Tak som im ho tam doslova nanutila, lebo na danovom Vam poradit nevedia, ale penále pod stotisícovými pokutami to im ide najlepšie v našom užasnom prezákonovanom štate. Minuly rok ho chceli, teraz nie, na buduci čo??? Mne je z toho fakt na :eek:
Ak má SVB pridelené DIČ tak sa DP má robiť. Nás minulý rok vyzvali ohľadom DP DU. Ak aj SVB má príjmy z reklamy, prenájmu a neplatí nikoho ako zamestnanca, tieto podliehajú zrážkovej dani. Skús si nájsť na www.DRSR.sk (http://www.DRSR.sk) je tam "Spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov daňová a účtovná problematika. Ja by som im ho tam tiež nechala a keby mi takto vracali tak im ho pošlem poštou. Skúsim ho pozrieť tiež, ja ho mám. Mne ho na požiadanie prefotili na DU. Sa mám, však? Ja som sa len opýtale kde sa dá k tomu prísť, a mám ho. Ak by náhodou, daj adresu na súkromnú schránku, prefotím a pošlem. Ale keďže ho mali u nás na nástenke mali by ho mať aj u Vás. Povedali, že im to prišlo intranetom.
GabiZ
31.03.06,17:42
No u nás sa vôbec nezdráhali, žeby daňové nevzali. Je to zaujímavé, aké sú všade rozdiely na úradoch. To tu už na Slovensku nedokážu ani úrady konať jednotne? No to sme dopadli! Ale jeden fakt je, že problematika SVB je stále niekde mimo, stále sa veľa vecí nedá presne zaradiť, lebo tam hore zabúdajú, že už je nás veľa a bolo by treba aj zákony prispôsobiť a hlavne aby boli všade podmienky rovnaké.
BRK
26.01.07,21:16
Prosím Vás platia výkazy pre JU NO Úč 1-01 a NO Úč 2-01 aj pre rok 2006? Neviem sa na stránke MF k nim dopátrať. Ďakujem.
Katarína
svojar
27.01.07,04:13
Platia. Keď chceš tlačivo, daj e-mail, tu mi to nejde prilepiť.
BRK
27.01.07,19:31
Ďakujem, tlačivá mám, len som nevedela či ešte platia aj na rok 2006.
Katarína
BRK
27.01.07,20:58
Začítala som sa do týchto príspevkov a zistila som ... Účtujem JU spoločenstvo garáži, nemali sme žiadne príjmy, z čoho by sa dosiahol zisk. Od roku 2003 som nepodala za spoločenstvo na DU priznanie, iba výkazy s tým, že nie sme povinný podať priznanie. Ale mali sme príjem za výkon správy, hoci oslobodený a priznanie som podať mala. Prosím poraďte z Vašich skúsenosti, podať priznania za roky 2003-2005 s nulovou daňovou povinnosťou alebo radšej nepútať na seba pozornosť.
ďakujem za vaše poznatky. Katka
Elena Navrátilová
27.01.07,21:19
Neupútavaj pozornosť. Máš pridelené DÍČ?
BRK
27.01.07,22:25
Ano, DIČ pridelené máme.
Elena Navrátilová
28.01.07,06:07
Tak sa malo podávať aj keď nulové. Ale Ty sa nepriznávaj, keby niečo pokuta Vás neminie. Tá je minimálne 2000,-. V zmysle Zákona o účtovníctve, zodpovedá vždy účtovná jednotka a to je SVB. Takže na DÚ pekne s úsmevom, diplomaticky, oni Ťa ja tak odhalia. Máte aj nejaký príjem z prenájmu? Tak či tak tam zájdi pre tlačivo, vyplň, podaj. Ostatné už veľmi neovplyvníš.
spoločenstvo
28.01.07,07:10
Ja som zisťovala na Daňovom úrade a tam mi povedali že SVB daňové priznanie nemusí podávať, len Hlásenie o ročnom zúčtovani (myslím, že tak sa volá tlačivo) teda z dohôd.
Elena Navrátilová
28.01.07,07:44
Ja som ho minulý rok podávala a máme zisk z prenájmu, nemáme pridelené DIČ. Minulý rok sa niečo v daňových zákonoch pomenilo. Radšej som ho podala, nemusí sa dávať ak nemáš pridelené DIČ aj keď máš príjem z prenájmu. Príjem z prenájmu podlieha zrážkovej dani. Ale ak máš pridelené DIČ musíš keď aj nulové podať.
BRK
28.01.07,08:36
OK, je mi to jasné. My sme žiaden príjem z prenájmu nemali, bola iba čistá správa spoločných garáži. Výkazy za mzdy podávam aj Q aj ročný výkaz. Za rom 2006 DP samozrejme podám. Vďaka za rady. Katarína
Orim
28.01.07,22:26
Neupútavaj pozornosť. Máš pridelené DÍČ?

Nám DIČ pridelili ale vydržali by sme aj bez neho :)
Elena Navrátilová
29.01.07,05:47
DIČ máš ak niekoho SVB platí na nejakú formu zmluvy.
Halli
29.01.07,07:33
...aj keď sa podáva daňové je treba DIČ, v SVB je príjem za správu a aj keď je zaklad dane nulový, ja im ho dám a hotovo! aj nasilu! keď som sa pýtala minule šefa daňového či mi potvrdí, že ho nemusím dať, povedal, že nie..tak som im ho nechala v podateľni a basta! Za dva roky si zmysli, že som ho nedala a budú sa vyhrážať ... stale rovnaký kolotoč , každý rok :rolleyes:
striebro1
27.02.07,07:29
k tomu danovemu priznaniu pre SVB...ktore riadky vyplnate v DP PO??? my mame prijmy len oslobodene a neviem ake riadky mam vyplnit, alebo mam odovzdat len prazdne priznanie s vyplnenou prvou a poslednou stranou?????
dakujeeeeeem za odpovede....
striebro1
27.02.07,07:42
poradi mi niekto?? prosim
BRK
27.02.07,10:35
Ja účtujem spoločenstvo garáži a do daňového priznania som dala na r. 100 rozdiel príjmov a výdavkov (účtujem v JU). Výdavky, ktoré nie sú daňovými výdavkami mám na r. 130 a nedaňové príjmy na r. 230. Všetko toto mám zo stránky daň. riaditeľstva www.drsr.sk (http://www.drsr.sk), kde je podrobne rozpísané ako sa má priznanie vyplňať a presne ktoré riadky treba vyplniť. Doporučujem si to preštudovať, je to super spracované, aspoň mne osobne to veľmi pomohlo.
Katka
striebro1
27.02.07,10:57
kde to tam najdem??? na tej www.drsr.sk???? neprilepis sem link???
striebro1
27.02.07,11:04
myslim konkretny link kde na tej stranke danoveho riaditelstva si najdem podrobne informacie....
dakujeeeeeeeeeem
striebro1
27.02.07,11:09
tu danovu a uctovnu problematiku svb som nasla...ale nikde tam nevidim ktore riadky treba vyplnit....asi som slepaaaa...))))
striebro1
27.02.07,11:11
uz som to naslaaaaaaaa.....super
BRK
27.02.07,11:45
victoria
12.03.07,07:49
Ahoj,
chcem sa opytat ci je spravne ak danove priznanie SVB ktore ma iba prijmy zo zalohovych platieb najomnikov a uroky v banke ma vypisanu iba prednu stranu danoveho priznania s udajmi a potom iba na predposlednej strane vysku zrazenej dane za dohodarov (upratovacku a spravkynu spolocenstva) ?
SVB neuvadza tak ako ine neziskovky aj tie prijmy, hoci su oslobodene do prislusneho riadku na oslobodene prijmy ?

Dakujem,
Platon
12.03.07,07:59
Ahoj,
chcem sa opytat ci je spravne ak danove priznanie SVB ktore ma iba prijmy zo zalohovych platieb najomnikov a uroky v banke ma vypisanu iba prednu stranu danoveho priznania s udajmi a potom iba na predposlednej strane vysku zrazenej dane za dohodarov (upratovacku a spravkynu spolocenstva) ?
SVB neuvadza tak ako ine neziskovky aj tie prijmy, hoci su oslobodene do prislusneho riadku na oslobodene prijmy ?

Dakujem,


Dobrý deň,

Sorry ale je nutné podať potom daňové priznanie, keď zdanovateľné príjmy nie sú, ja som bol minulý týždeň na DÚ a moju otázku, či treba dať DP povedali, že bude to vedieť účtovník, ale pravdepodobne nie, ale za tento rok už bude treba o rok, už to bude povinnosť, tak ako to je?
GabiZ
12.03.07,08:15
Myslím, že na túto tému sme už v niektorých príspevkoch písali, ja napíšem len to, čo mne bolo povedané na DÚ a ako to robím už 2 rok.
Treba rozlíšiť, ktoré príjmy podliehajú dani. Oslobodené sú napríklad príjmy za služby (tzv. zálohové platby) a príjmy do FO od vlastníkov okrem príjmu z nájmu, ktorý je treba odvádzať zrážkovou daňou. Ja do daňového priznania dávam len príjmy a výdavky za správu, z ktorej vyplácame dohody členom spoločenstva.
svojar
12.03.07,10:57
Na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) je návod na vyplňovanie DP pre SVB. Už to tu niekde bolo spomínané. Existujú totiž 2 spôsoby uvedenia príjmov. V tých pokynoch je to vysvetlené.
victoria
12.03.07,13:50
Dakujem, pohladam.
ddsliace
13.03.07,12:44
SVB predalo časť nebytového priestoru cca za 15 000,- Sk, musí z toho predaja zaplatiť daň?
Elena Navrátilová
13.03.07,12:56
Áno, je to zisk.
Polis
15.03.07,10:28
Tak ja som z toho blázon. Naše spoločenstvo je registrované 5 rokov a nemáme pridelené DIČ. Požiadal som iba o IČO a to máme. ĎIČ nikto nikdy nechcel. Aj keď som ministerstvo žiadal o dotáciu. Máme podpísanú mandátnu zmluvu so správcom. Ten nám robí vyučtovanie a my si riešime sami FO a platby za služby. Nemáme ziadne príjmy s prenájmu ani iné príjmy. Kotolníka v našej kotolni platí správca. Takže neviem....
Elena Navrátilová
15.03.07,10:31
Tak v tom prípade nemusíš mať DIČ keď nikoho neplatíte cez dohody... Ani my nemáme DIČ. Som ho minulý rok odovzdávala.
peton
15.03.07,10:35
D A Ň O V É P R I Z N A N I E ZA SVB,

podať, podať a ešte raz podať

a bez ďalších zbytočných otázok, prosím.

Riziká za nepodanie DP si nesiete sami. :D

aj v prípade, že Daňový úrad ho odmietne prevziať, tak ho tam jednoducho nechajte.
Halli
15.03.07,10:46
Ziadala som, aby mi potvrdili, že ho nechcu- ale to samozrejme, že nie...pozerali na mna ako puky... Tak som im ho tam doslova nanutila, lebo na danovom Vam poradit nevedia, ale penále pod stotisícovými pokutami to im ide najlepšie v našom užasnom prezákonovanom štate. Minuly rok ho chceli, teraz nie, na buduci čo??? Mne je z toho fakt na :eek:

Áno Peton súhlasím ... toto som tu písala pred rokom... ;)
Elena Navrátilová
15.03.07,11:08
D A Ň O V É P R I Z N A N I E ZA SVB,

podať, podať a ešte raz podať

a bez ďalších zbytočných otázok, prosím.

Riziká za nepodanie DP si nesiete sami. :D

aj v prípade, že Daňový úrad ho odmietne prevziať, tak ho tam jednoducho nechajte.
Jasné keď aj nulové ale podať.
ddsliace
21.03.07,09:01
Áno, je to zisk.
A neplatí na tento predaj ustanovenie § 13 ods. 1 písm.e zákona o dani z príjmov 595/2003 podľa ktorého príjmy z podnikania nepresahujúce celkovú výšku 300 000,- Sk za zdaňovacie obdobie sú od dane oslobodené?
Toto ustanovenie sa naposledy použije za rok 2006 lebo od 1.1.2007 je zrušené.
Elena Navrátilová
21.03.07,15:36
Ale teraz sa podáva za rok 2006, ešte to nemáme z krku.
BRK
17.01.08,10:51
Dobrý deň, mňa už zaujíma daňové priznanie za rok 2007 a výkazy pre spločenstvo, ktoré účtuje v jednoduchom účtovníctve. Prosím Vás, na rok 2007 stále platia staré výkazy - Výkaz o príjmov a výdavkoch NO Úč 1-01 a Výkaz o majetku a záväzkoch NO Úč 2-01? Ďakujem pekne, Katarína
svojar
17.01.08,11:56
Ja dúfam že áno.
peton
17.01.08,18:52
Prave dnes som to hladal, ale nenasiel som zatial ziadnu zmienku o nejakej zmene. Myslim vsak, ze vykazy zostavaju aj za rok 2007 v platnosti. Len co zistim, dam vediet. :-).
BRK
18.01.08,20:09
Dakujem pekne, tiez sa snazim nieco zistit. Aj ja dam vediet, ked nieco zistim. Katarina
peton
29.01.08,19:16
Ahojte Poradaci, zistil som nasledovne skutocnosti. Vykazy (pre uctujucich v JU) sa pre rok 2007 nemenia, t.j. uctovnu zavierku za rok 2007 urobite do povodnych vykazov, ktore najdete aj tu (opatrenie MF/22602/2002-92):
www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/nouc1_06.pdf
www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/nouc2_06.pdf

Avsak za rok 2008 uz budeme mat ine vykazy s "malymi kozmetickymi upravami". Pojednava o tom opatrenie MF/24764/2007-74 uverejnene vo Financnom spravodajcovi 12/2007, ktory najdete aj tu na Porade na stranach 546-551. Majte sa a teste sa. Marec sa blizi. :-)
BRK
30.01.08,08:41
Ďakujem za všetkých. O roku 2008 som čítala, že tam budú nejaké zmeny.
Katarína
muphee
17.03.08,19:16
Ahojte poraďáci!
Prvý rok robím pre SVB DP. Vedeli by ste mi pomôcť s vyplnením? Do ktorého riadku mám čo písať? Nemáme žiadne príjmy, platíme iba za elektrinu, kúrenie, vodu a odmenu predsedovi. Alebo keď niekto by mi vedel poslať vzor, alebo niečo... Na internete som nenašla nič také. Veľmi-veľmi ďakujem!!!
BRK
17.03.08,19:50
Pozri tuto, daňové riaditeľstvo to má super spracované. ja to robím podľa tohto usmernenia. Katarína
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/spol_byt.pdf
Neviem či som ten súbor priložila správne, ale na tejto adrese sú informácie.
ebenova@zoznam.sk
18.03.08,08:25
Dobrý deň, mňa už zaujíma daňové priznanie za rok 2007 a výkazy pre spločenstvo, ktoré účtuje v jednoduchom účtovníctve. Prosím Vás, na rok 2007 stále platia staré výkazy - Výkaz o príjmov a výdavkoch NO Úč 1-01 a Výkaz o majetku a záväzkoch NO Úč 2-01? Ďakujem pekne, Katarína

Tieto výkazy ktoré platia pre rok 2007 k daňovému príznaniu su na téme SVB-Bytovky :SVB-Vyplňovanie a podávanie tlačív: daňový úrad, sociálna poisťovňa a iné úrady.
29-02-08
06:57 PM
BRK
18.03.08,12:31
Dakujem.
apo
19.03.08,16:16
Priatelia,
dnes som sa dozvedel, že SVB je povinné podávať daňové priznanie k dani z príjmu PO. Za uplynulé roky som nepodával DP nakoľko som mal overené, že nie je povinnosť a mal som to odkonzultované aj na PORADE.

Z daňového seminára mám informáciu o tom, že už za rok 2006 bola povinnosť podávať DP len z dôvodu, že SVB má príjem z ÚROKOV pripísaných na BÚ ako aj z inkasovaných poplatkov za omeškanie v platbe mesačných predpisov od vlastníkov bytov. Ja som na tom seminári nebol, mám túto informáciu z druhej ruky.

Kto má overenú informáciu?

Pozdravujem.

apo
peton
19.03.08,19:23
[quote=apo;683948]Priatelia,
dnes som sa dozvedel, že SVB je povinné podávať daňové priznanie k dani z príjmu PO. Za uplynulé roky som nepodával DP nakoľko som mal overené, že nie je povinnosť a mal som to odkonzultované aj na PORADE.

Tak to si asi nečítal všetky príspevky. :D Písal som o tom priam konskými písmenami, že daňové je potrebné podať a platí to aj pre rok 2008 za 2007. ;)
apo
19.03.08,19:30
To je fajn, že si písal, ale daj mi prosím aspoň link nech to najdem.

Ď.
apo

Link si nedal, tak som hľadal a našiel som.

Tvoj postoj by som označil ako šírenie poplašnej správy, ale primel si ďalších Poraďákov, aby dali informačnú úroveň o tomto probléme na SPRÁVNU mieru.

Ďalej som našiel dokument z DRSR, kde je uvedené za akých okolností je nutné DP podávať. Našťastie sme mimo tých čo túto povinnosť majú.

Za kritické miesto považujem vyúčtovanie dlžníkom úrok z omeškania pri úhrade. NAVRHUJEM riešenie na základe ktorého si spoločenstvo odhlasuje, že opozdenci budú platiť mimoriadne príspevky do fondu opráv a nie ÚROKY Z OMEŠKANIA a povinnosť podávať DP je hodená pod koberec. V dokumente z DRSR je napísané, že ak SVB má len príjmy do fondu opráv atď, že nemusí podávať DP.

Prosím o pridanie ďalších názorov na postup ako obísť podávnie DP.

Pozdravujem.

apo
peton
20.03.08,04:14
Link si nedal, tak som hľadal a našiel som.

Nie som na Porade večne, ale som rád, že si našiel, otázka znie čo. ;)

Tvoj postoj by som označil ako šírenie poplašnej správy, ale primel si ďalších Poraďákov, aby dali informačnú úroveň o tomto probléme na SPRÁVNU mieru.

Ak to berieš takto, je to Tvoj problém, ja to za šírenie poplašnej správy nepokladám, pretože zákon hovorí jednoznačne - podať daňové priznanie.

Ďalej som našiel dokument z DRSR, kde je uvedené za akých okolností je nutné DP podávať. Našťastie sme mimo tých čo túto povinnosť majú.

Neviem akým spôsobom ste mimo tých čo túto povinnosť majú, ale budiš. Ak máš málo problémov.... a túžiš po nich ešte aj zo strany DÚ.... proti gustu žiaden dišputát..... :)

Za kritické miesto považujem vyúčtovanie dlžníkom úrok z omeškania pri úhrade. NAVRHUJEM riešenie na základe ktorého si spoločenstvo odhlasuje, že opozdenci budú platiť mimoriadne príspevky do fondu opráv a nie ÚROKY Z OMEŠKANIA a povinnosť podávať DP je hodená pod koberec. V dokumente z DRSR je napísané, že ak SVB má len príjmy do fondu opráv atď, že nemusí podávať DP.

Riešenie celkom zaujímavé, avšak vymáhateľnosť v tomto prípade asi nulová. Ako to budeš chcieť riešiť pri prípadnom právnom spore :confused:.
Dokument DRSR (viď príspevok od BRK na tejto strane)treba riadne prečítať, nie len si vybrať čo sa mi hodí....

Prosím o pridanie ďalších názorov na postup ako obísť podávnie DP.

Svoj názor s príslušnými odkazmi na § som uviedol v téme "Povinnosť registrácie SVB na DÚ" - príspevok č. 19. Dokument DRSR mi názor len a len potvrdil.
A vieš čo, rob si ako uznáš za vhodné. Nepredpokladám, že si predseda SVB, pretože ten by si nepodanie daňového priznania na triko určite nezobral.

Pozdravujem.

Aj ja. Maj sa krasne. Peton
apo
20.03.08,07:25
Ďakujem, Peton.

Ešte mám trochu času veci riešiť. Rok 2007 už mám uzavretý. Horšie to bolo s rokom 2005 v ktorom som prechádzal z JÚ do PU a posledené podklady do prevodového mostíka čiže PS súvahy pre rok 2005 mi dali v auguste 2007. Čítaš dobre 2007.

Pre mňa bolo vykúpením, že sa nemuselo podávať DP. Teraz keď nato príde tak sa podať môže.

Ja som v pozícii dodávateľa účtovníctva čo je pri riešení tohoto problému horšia pozícia ako štatutár ak to neprenesiem na predstavenstvo. A tak aj urobím. Nech sa poradia s certifikovaným daňovým poradcom a dajú mi vedieť.

Pozdravujem.

apo
Halli
20.03.08,09:24
Ďakujem, Peton.

Ešte mám trochu času veci riešiť. Rok 2007 už mám uzavretý. Horšie to bolo s rokom 2005 v ktorom som prechádzal z JÚ do PU a posledené podklady do prevodového mostíka čiže PS súvahy pre rok 2005 mi dali v auguste 2007. Čítaš dobre 2007.

Pre mňa bolo vykúpením, že sa nemuselo podávať DP. Teraz keď nato príde tak sa podať môže.



apo

... som šťastná, že nemusim PU... to ti nezávidím, s JU je to daňové proti tomu "malina". Pre všetkých by bolo vykupením nezapodievať sa takou zbytočnosťou, popri všetkých povinnostiach. Zachvílu sa bude na panelákoch len papierovať a nie riešiť a zveladovať. Však ale čo by potom robilo toľko úradnikov v našom štate nie? :eek::mad:
peton
20.03.08,10:08
Apo, nemáš za čo. Som rád, keď môžem pomôcť a ver mi, že sa snažím. Aj keď to nie vždy dopadne tak ako predpokladám, že by pomôcť mohlo.
Klobúk dolu, že si to zvládol až do 2007. Teraz to už bude snáď lepšie a budú sa viac snažiť.
erika 1
27.03.08,17:48
Spoločenstvo vlastníkov je nezisková organizácia, ktorej úlohou nie je podnikanie. V zmysle zákona č.366/1999 Z.z.(18ods.4) v znení neskorších predpisov, ako občianske združenie je oslobodené od dane z príjmov. V prípade, že spoločenstvo podniká s prenajímaním priestorov, poskytovaním spoločných častí domu na umiestnenie reklám, za tieto príjmy musí platiť daň z príjmov.
Erika l
peton
02.04.08,16:50
Erika, nesúhlasím s tým, že SVB je občianskym združením. Spoločenstvo vlastníkov bytov je právnická osoba, založená podľa zákona 182/1993. Viď § 7.

V žiadnom prípade nejde o občianske združenie, ktoré vzniká registráciou na Ministerstve vnútra Slovenskej republiky, ktoré aj vedie evidenciu občianskych združení - zákon 83/1990 Zb. o združovaní občanov v znení n.p.
ahhmara
10.04.08,05:46
Ahoj. No ja robím účtovníctvo pre SVB na bytovom podniku... Spravujem ich 9 a vediem vo všetkých podvojné účtovníctvo, keďže kolegyňa predomnou začala s podvojným tak som to nechala tak a nemenila som. Moje SVB nedosahujú žiadny príjem alebo len príjem z prenájmu z NP a z toho odvádzajú zrážkovú daň. Do 31.3.08 som nepodávala daňové priznanie len prílohy: výkaz, súvahu a poznámky. Konzultovala som s riaditeľkou daňového úradu a ona mi povedala, že len toto mám predložiť. Tak len to som predložila:)
zivan
13.12.08,18:22
Zachytil som v minulých dňoch túto informáciu :

Od 1. 1. 2009 sa stáva platiteľom DPH každá fyzická alebo právnická osoba, ktorá za posledných 12 kalendárnych mesiacov presiahne obrat 35 000 EUR (1 054 410 Sk). Do 31. 12. 2008 bola táto hranica vo výške 1,5 milióna Sk.
Podľa tejto novej hranice sa budú posudzovať aj mesiace v roku 2008. Ak sa teda vo februári 2009 pozriete na tržby za predošlých 12 kalendárnych mesiacov a zistíte, že po ich prepočte na eurá presiahli obrat 35 000 EUR, do 20. 2. 2009 sa musíte zaregistrovať ako platiteľ DPH.

Čo je na tom pravdy a čo z toho vyplýva pre spoločenstvá?

Myslím, že mnohé zo spoločenstiev mohli hranicu 35.000 € za rok bez problémov prekročiť - najmä ak financovali nejakú významnejšiu obnovu domu. Termín 20.2.2009 je blízko.
Elena Navrátilová
13.12.08,18:48
Kde si to zachytil? Jedná sa o "klasické" právnické osoby alebo o všetky právnické osoby alebo sú právnické osoby založené za iných účelom ako za účelom zisku? :rolleyes:
Halli
13.12.08,21:21
Ja myslím, že stále platí :

Finančné prostriedky zhromaždené od vlastníkov bytov, ktorí založili spoločenstvo, nie sú príjmami spoločenstva, a preto tieto príjmy sa nezapočítajú do obratu na účely registrácie DPH podľa zákona o DPH.

ak nie opravte ma...
Elena Navrátilová
14.12.08,08:10
Toto je stále v platnosti. Podľa mňa by to malo byť uverejnené vo vrchnej časti dokumentov. Je to záväzné pre účtovnístvo v SVB a veľmi dôležité kvôli informáciam, ktoré sú tak dôležité.
zivan
14.12.08,10:29
Kde si to zachytil? Jedná sa o "klasické" právnické osoby alebo o všetky právnické osoby alebo sú právnické osoby založené za iných účelom ako za účelom zisku? :rolleyes:
Túto informáciu som zachytil o.i. aj na stránkach PORADY :
http://www.porada.sk/t94423-p3-registracia-dph-obrat-1500000-a.html príspevok #30.

Nie som ekonóm a problematika daní mi je dosť vzdialená, takže neviem povedať, ktorých právnických osôb sa táto novela zákona o DPH týka. Domnievam sa však, že všetkých.

Zrejme je pre nás ale určujúce, čo sa počíta do obratu spoločenstva. Za predpokladu, že finančné prostriedky zhromaždené od vlastníkov bytov nie sú príjmami spoločenstva a tieto príjmy sa nezapočítajú do obratu na účely registrácie DPH podľa zákona o DPH, ako sa potom posudzuje príjem získaný napr. z úverujúcej banky na obnovu domu?
sthruska
14.12.08,12:05
//Za predpokladu, že finančné prostriedky zhromaždené od vlastníkov bytov nie sú príjmami spoločenstva a...
Tak som si to myslel aj ja. Je to zlý predpoklad. V podstate všetko čo príde na účet je príjmom spoločenstva.
Elena Navrátilová
14.12.08,12:12
//Za predpokladu, že finančné prostriedky zhromaždené od vlastníkov bytov nie sú príjmami spoločenstva a...
Tak som si to myslel aj ja. Je to zlý predpoklad. V podstate všetko čo príde na účet je príjmom spoločenstva.

V podstate... ale sú to zálohové platby za služby spojené s bývaním. A tie z účtu aj odchádzajú na úhradu za služby spojené s bývaním... takže to nie je príjmom zo zisku. A pre platiteľa DPH je základom predsa príjem=zisk. Ak by SVB malo za prenájom priestorov zisk 1500000,- ročne tak by sa to považovalo za príjem získaným prenájmom priestorov. Ale toto je príjem, ktorý odchádza na vopred určené. Nie za účelom zisku.
svojar
14.12.08,16:26
Všetko čo príde na účet SVB je príjmom z hladiska účtovníctva. Pri podávaní DPPO však za základ príjmu berieme iba to čo dostaneme za prenájom - teda základ vyplnenia DPPO je r. 190 na 2. strane. Je to tak aj podľa pokynov DRSR.
Heni
14.12.08,16:47
//Za predpokladu, že finančné prostriedky zhromaždené od vlastníkov bytov nie sú príjmami spoločenstva a...
Tak som si to myslel aj ja. Je to zlý predpoklad. V podstate všetko čo príde na účet je príjmom spoločenstva.
myslím, že v podstate sú dve možnosti, ako môže spoločenstvo platiť za služby spojené s bývaním (UK, TUV,...):
- buď vlastníci bytov platia na účet SVB a SVB z tohoto účtu platí faktúry za služby,
- alebo to majú poriešené cez INKASO cez poštu - vtedy sa prijaté platby na účte spoločenstva neobjavia, sú preúčtovávané priamo inkasným strediskom či poštou na účty dodávateľov... takže tu lepšie vidno, čo je príjem spoločenstva a čo len "kvázipríjem" kvôli zálohovým platbám...
Elena Navrátilová
14.12.08,16:52
Jednoznačne v "smernici" z DRSR je presne určené čo sa za príjem SVB považuje. Čo podlieha dani (zrážkovej) čo je od dane oslobodené. Takže držme sa toho a netreba tu zavádzať pochybnosti, ktorých je v problematika až až ... Poprosila som moderátora nech dá do hornej časti aj predmetnú smernicu aby jej hľadanie nebolo tak problematické. Najhoršie sú natom SVB ktoré začínajú sami seba spravovať... chudák predseda.
peton
14.12.08,18:08
Ľudia dobrí nekomplikujme si veci, ktoré sú tisíc krát zodpovedané. Môj plný súhlas majú Elena, Slavica, Svojar.
Platilo a platí:
1. na účely registrácie DPH - SVB nepodlieha tejto registrácii pretože je nezisková právnická osoba, t.z. nedosahuje zdaniteľné príjmy, ktoré by mohli byť započítané do tohto obratu (viď príspevky Elena).

2. na účely účtovníctva - rozumejte prechodu z JU na PU - je obratom všetok príjem, t.j. aj v prípade, že SVB zoberie úver tak sa počíta do príjmu (viď príspevok Svojar).

3. na účely daňové - daňové priznanie sa podáva vždy, aj keď niekde to daňové úrady vôbec nevyžadujú, dokonca som sa stretol s tým, že odmietajú. Zákon je však jednoznačný aj keď nesmierne kľukatý.

4. majetkom spoločenstva a teda jeho príjmom je len príspevok na správu, prípadne vklady a "penále" ak je v zmluve o spoločenstve tak dohodnuté. Všetko ostatné je príjmom vlastníkov, ktorých spoločenstvo zastupuje. Pochopí ten, kto začne účtovať v podvojnom účtovníctve a dá si dokopy ustanovenia zákona 182/93 a 431/02 v z.n.p.

Zivan, Sthruska ostaňte pokojní, nič sa nemení. :D
sthruska
15.12.08,05:42
Ospravedlňujem sa. Ja som si to poplietol s tým, odkedy je povinnosť viesť podvojné účtovníctvo. ;)
zivan
15.12.08,08:56
Peton, tvoje zdôvodnenia všetko jasne vysvetľujú.
Teda ináč sa počíta "obrat" ak ide o účel registrácie DPH a ináč keď ide o prechod z JÚ na PÚ !?

Ďakujem.
jamima
22.01.09,09:15
Prosím , viete mi pomôcť , ako mám refakturovať správu bytov klientom /obyvateľom domu/ s dph alebo bez ? Mám faktúru od mests. byt. podniku , potrebujem to vyfakturovať klientom . Dodávateľ je plátca DPH , fakturuje nám správu bytov bez dph . Sme developerská spoločnosť .Ďakujem.
apo
22.01.09,09:33
Ste platca DPH tak všetko čo nie je oslobodené od dane fakturujete s daňou.

Ak inkasujete nájom ten je bez dane, ak fakturujete akékoľvek služby tak s daňou, pričom si DPH odpočítate.

To čo radím je v súvislosti s tým, že zabezpečujete nákupy, ktoré súvisia s vašou podknikateľskou činnosťou a tieto náklady prenášate na Vašich klientov až následne. To znamená, že sa nejedná o prechodné položky.

apo
jamima
22.01.09,09:47
Ďakujem za odpoveď , aj môj názor je ten istý . Len ma pomýlilo , že správca bytov nám to faktúruje bez dph , napriek tomu , že je plátcom dph. Čiže celú fa na vstupe alikvótne prepočítam na klientov , vyčíslim dph na výstupe , vyfakturujem .
apo
22.01.09,10:47
No pozor, vo vašej otázke nepostrehol, že správca bytov fakturuje výkon správy bez DPH.

Sám som robil účtovníka u správcu bytov do roku 1997. Boli sme platcami DPH. Pokiaľ si pamätám, tak poskytované služby správy boli zdanené. Požiadajte správcu, aby vám objasnil prečo k cene za výkon správy neúčtuje DPH? Potom budeme múdrejší a uvidíme čo a ako.

apo
Zuzy
24.01.09,18:57
Prosím Vás, príjem - príspevok na správu, je to majetkom spoločenstva? Lebo aj my platíme od r. 2009 1,- euro na správu SVB, ale z toho sú platené napr. poplatky v banke, kanc. potreby. Alebo tieto výdavky by mali mať iný názov?
Halli
24.01.09,21:57
Prosím Vás, príjem - príspevok na správu, je to majetkom spoločenstva? Lebo aj my platíme od r. 2009 1,- euro na správu SVB, ale z toho sú platené napr. poplatky v banke, kanc. potreby. Alebo tieto výdavky by mali mať iný názov?


To by som skor nazvala režijne náklady...ale poplatky v banke aj kanc.potreby môžte hradiť z FO.
To 1€ za správu to by bol čo za správcu :)...to dúfam nieje poplatok za správu:)
peton
25.01.09,07:46
Prosím Vás, príjem - príspevok na správu, je to majetkom spoločenstva? Lebo aj my platíme od r. 2009 1,- euro na správu SVB, ale z toho sú platené napr. poplatky v banke, kanc. potreby. Alebo tieto výdavky by mali mať iný názov?

Áno, príspevok na správu je majetkom spoločenstva a je príjmom oslobodeným od dane z príjmu. Prax je taká, že niekto má v tomto príspevku zahrnuté aj všetky iné výdavky ako si spomínala, a niekto to má pekne rozdelené na správu (mzdy) a administratívne potreby (kanc.potreby) - čiže idú dva samostatné príspevky. Takto rozdelené je to určite čistejšie.
Zuzy
25.01.09,07:59
U nás totiž nie sú mzdy, každý robí to dobrovoľne, predseda skoro nič nerobí a ja som v jednej osobe aj členka rady , účtovníčka . pokladníčka. Sme SVB s 10 bytmi, takže mesačne máme 10 eur na správu a platíme z toho čo som písala.
svojar
25.01.09,12:29
U nás totiž nie sú mzdy, každý robí to dobrovoľne, predseda skoro nič nerobí a ja som v jednej osobe aj členka rady , účtovníčka . pokladníčka. Sme SVB s 10 bytmi, takže mesačne máme 10 eur na správu a platíme z toho čo som písala.
Člen rady nemôže byť účtovníkom. To by kontroloval sám seba. Predseda SVB to môže robiť, ale predseda alebo člen rady nie.
Zuzy
25.01.09,12:35
Tak jediná možnosť bude, že namiesto mňa si zvolia nového člena rady, bude tak OK?
svojar
25.01.09,15:07
Áno, tak to bude v poriadku.
svojar
26.01.09,05:08
Nejde o funkciu, ale o dodržanie zákona.
Žarnov
04.03.10,11:28
Chcem si overiť: bytové spoločenstvá v DP PO za rok 2009 uvádzajú kód SK NACE : 68.32.0 Správa nehnuteľnosti na základe poplatkov alebo zmlúv?
Halli
04.03.10,11:37
Chcem si overiť: bytové spoločenstvá v DP PO za rok 2009 uvádzajú kód SK NACE : 68.32.0 Správa nehnuteľnosti na základe poplatkov alebo zmlúv?

čo keby si sa najskôr kukol sem:
http://www.porada.sk/t99664-uctovnictvo-a-dan-priznanie-svb.html

tu sa to melie dokola....:D

68.32.0:eek: to si kde k tomu došiel?:D
VieraHu
04.03.10,12:38
čo keby si sa najskôr kukol sem:
http://www.porada.sk/t99664-uctovnictvo-a-dan-priznanie-svb.html

tu sa to melie dokola....:D

68.32.0:eek: to si kde k tomu došiel?:D
Internetová stránka www.statistics.sk
68.32.0 Správa nehnuteľností na základe poplatkov alebo zmlúv, ako píše Žarnov
Žarnov
04.03.10,12:50
Podľa mňa kód 70.32.0 už neplatí (nenachádza sa ani v klasifikácii kódov SK NACE). Podľa poučenia k r.04 DP na stránke www.statistics.sk (http://www.statistics.sk) - Klasifikácie-Systematická časť-str.29-Sekcia L-Činnosti v oblasti nehnutelností , sa mi najvhodnejší zdá práve kód 68.32.0
Halli
04.03.10,12:55
Podľa mňa kód 70.32.0 už neplatí (nenachádza sa ani v klasifikácii kódov SK NACE). Podľa poučenia k r.04 DP na stránke www.statistics.sk (http://www.statistics.sk) - Klasifikácie-Systematická časť-str.29-Sekcia L-Činnosti v oblasti nehnutelností , sa mi najvhodnejší zdá práve kód 68.32.0

Tak sorry, že som vytriešťala oči:D, ale toto nám navrhla šefka krajského daňového...ale pred pár rokmi ...takže dík ;)
ebenova@zoznam.sk
04.03.10,18:44
Tak sorry, že som vytriešťala oči:D, ale toto nám navrhla šefka krajského daňového...ale pred pár rokmi ...takže dík ;)



Štatistické charakteristiky



Názov číselníka


Kód


Text
Právna forma (http://www.statistics.sk/pls/wregis/ciselniky?kc=0056)
271
Spoločenstvá vlastníkov pozemkov, bytov a pod.
Predmet prevažujúcej činnosti (SK NACE) (http://www.statistics.sk/pls/wregis/ciselniky?kc=5205)
68320
Správa nehnuteľností na základe poplatkov alebo zmlúv
Predmet prevažujúcej činnosti (OKEČ) (http://www.statistics.sk/pls/wregis/ciselniky?kc=5502)
70320
Správa nehnuteľností na základe zmluvy
Sektor pre národné účty (http://www.statistics.sk/pls/wregis/ciselniky?kc=0076)
15000
Neziskové inštitúcie slúžiace domácnostiam
Druh vlastníctva (http://www.statistics.sk/pls/wregis/ciselniky?kc=0036)
2
Súkromné tuzemské
Kategória velkosti organizácie (http://www.statistics.sk/pls/wregis/ciselniky?kc=0073)

0-2 zamestnanci


Mám to písomne zo štatistického úradu zo dňa 3.2.2010
Halli
05.03.10,06:52
Štatistické charakteristiky



Názov číselníka


Kód


Text
Právna forma (http://www.statistics.sk/pls/wregis/ciselniky?kc=0056)
271
Spoločenstvá vlastníkov pozemkov, bytov a pod.
Predmet prevažujúcej činnosti (SK NACE) (http://www.statistics.sk/pls/wregis/ciselniky?kc=5205)
68320
Správa nehnuteľností na základe poplatkov alebo zmlúv
Predmet prevažujúcej činnosti (OKEČ) (http://www.statistics.sk/pls/wregis/ciselniky?kc=5502)
70320
Správa nehnuteľností na základe zmluvy
Sektor pre národné účty (http://www.statistics.sk/pls/wregis/ciselniky?kc=0076)
15000
Neziskové inštitúcie slúžiace domácnostiam
Druh vlastníctva (http://www.statistics.sk/pls/wregis/ciselniky?kc=0036)
2
Súkromné tuzemské
Kategória velkosti organizácie (http://www.statistics.sk/pls/wregis/ciselniky?kc=0073)

0-2 zamestnanci


Mám to písomne zo štatistického úradu zo dňa 3.2.2010

No tak vyber si človeče...aj to je dobré, aj hento je dobré, vtedy OKEČ, teraz NACE, podávať sa nemusí, inde sa musí,...a nakoniec to daňováci hodia do kúta. Úžasná naša republika plná bordelu :o Ale pokuty rozdávať a vyhrážať sa na to máme súcich úradníčkov :o
Robila som zmenu mena SVB a danovačka mi napísala, že mám doniesť zápisnicu zo zhromaždenia :eek:...tu som predsa dávala na obv. úrad kôli registrácií a tam mi vystavili o tom výpis...ten som doniesla na DU....tak som tam volala a nakoniec vysvitlo, že mám doniesť len kartičku DIČ . Novú mi posielajú štýlom: list, oznámenie, kartička každé v jednej obálke po dvoch dňoch a doporučene samozrejme s listkom v schránke, že si mám dojsť na poštu.... No nie sú "zlatí" tí naši uradníci , efektivita ako........:---
mysimis
25.01.12,16:39
Ako to je s daňovým priznaním spoločenstva???? Spoločenstvo nemá príjem z prenájmu, platíme si na účet len určitú zálohovú čiastku za vodu elektriku a do fondu opráv. Musí takéto spoločenstvo podávať DP?????
BRK
25.01.12,20:11
Ja pri podávaní DP u spoločenstva vychádzam z usmernenia DR SR. Podľa mňa je to pekne spracované, aspoň ja som sa tam našla ....
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/spol_byt.pdf
Llívia
26.01.12,07:25
Ako to je s daňovým priznaním spoločenstva???? Spoločenstvo nemá príjem z prenájmu, platíme si na účet len určitú zálohovú čiastku za vodu elektriku a do fondu opráv. Musí takéto spoločenstvo podávať DP?????
V linku od BRK viď str. 6.