Gabr
27.09.04,14:27
Náš dodávateľ postúpil svoju pohľadávku /jednu faktúru v celkovej výške, druhú faktúru len v čiastočnej výške/ nášmu odberateľovi, ktorý nám tiež dlhoval nejaké korunky. Náš odberateľ si túto postúpenú pohľadávku započítal so svojim záväzkom voči našej spoločnosti. Konal správne? Je to tak účtovne uznateľné? Vie mi niekto poradiť, podľa ktorého § sa dá takto postupovať? Ako to zaúčtovať? Ďakujem.
Paula
27.09.04,13:11
Dá sa vysporiadať účtovne odkúpenie na základe zmluvy. Mali sme dávnejšie taký prípad, odkúpili od nás len základ dane. DPH nám odberateľ musel zaplatiť.
elPi
11.10.04,16:56
Pozri Obchodný zákonník § 358 a nasl.
;)
Slavia
03.11.04,11:35
Dodávateľ môže postúpiť svoju pohľadávku voči Vám na tretiu osobu, ale Váš odberateľ nemôže spraviť jednostranný zápočet pohľadávok a záväykov voči Vám, ale musí to byť formou dohody.
Vladimír Ozimý
09.02.05,08:36
Ja mam taky isty problem, mame pohladavku voci jednej firme a zaroven zavazok voci druhej. Nasa pohladavka je o nieco vacsia ako zavazok atak sa chcem spytat mozem postupit cas nasej pohladavky voci nasmu veritelovi a zaplati to nas dlznik rovno na ucet veritela?. Aka zmluva tam je potrebna Zmluva o odkupeni pohladavky? A kde by som ju nasiel. Moc nutne to potrebujem vyriesit Dakujem
renča1
11.02.05,11:40
p.Ozimý
Ak sa postupuje pohľadávka tak sa používa zmluva o postúpení pohľadávky podľa § 524 Občianskeho zákonníka, ak sa jedná o závazok tak sa používa zmluva o prevzatí dlhu podľa § 531 ods.1 Občianskeho zákonníka.Pri postúpení pohľad.Vašej pohľadávky voči druhej firme môžete si postúpiť v akejkoľvek sume, ale treba poslať tretej strane oznámenie o postúpení.
krusa
11.02.05,20:50
Nesúhlasím so Slávkou, že nie je možné vykonať jednostranným úkon na započítanie a že musí byť dohoda. Obchodný zákonník priamo pozná jednostranný právny úkon týkajúci sa započítania vzájomných pohľadávok a záväzkov. je tam len jedna jediná podmienka, že započítavané pohľadávky a záväzky musia byť v čase započítania splatné a oznámiš to druhej strane formou listu a podľa odporúčania svojho právnika to ja vykonávam dosť často, avšak musí tam byť dodržaná jedna formulka ktorú pripájam.

Názov: Započítanie pohľadávky kompenzačnou námietkou

pohľadávka č........ na sumu......... zo dňa ........splatná......., ktorým ste nám dodali napr. tovar. Proti tejto pohľadávke uplatňujeme na započítanie našu faktúru č. ... so sumou .... , splatnú dňa....., ktorou sme Vám vyfaktúrovali .... . Rozdiel z tohto započítania v sume.... , zaplatíme na Váš účet v termíne do..... . Ak ste v tomto čase uhradili faktúru na náš účet zaplatená čiastka Vám bude vrátená späť na Váš účet.

a čo sa týka účtovania účtujem to interným dokladom ako príjem do pokladne a hneď aj výdaj z pokladne ako úhrada záväzku a príjem z pohľadávky.
renča1
14.02.05,04:42
Ja sa tiež ešte pripojim zápočet sa dá urobiť formou dohoda o započítaní závaz.a pohľadávok podľa § 364 Obchod.zákonníka alebo oznámením o jednostrannom zápočte podľa § 580 Občian.zákon. z postúp.pohľad. alebo závaz. 325/315.
Žanet
26.05.06,11:03
p.Ozimý
Ak sa postupuje pohľadávka tak sa používa zmluva o postúpení pohľadávky podľa § 524 Občianskeho zákonníka, ak sa jedná o závazok tak sa používa zmluva o prevzatí dlhu podľa § 531 ods.1 Občianskeho zákonníka.Pri postúpení pohľad.Vašej pohľadávky voči druhej firme môžete si postúpiť v akejkoľvek sume, ale treba poslať tretej strane oznámenie o postúpení.

Mohla by som Vás poprosiť či nemá niekto vzor zmluvy o prevzatí dlhu? Prešla som aj tlačivá a dokumenty, ale nič som nenašla. Veľmi by ste mi pomohli.Prilepí mi to niekto? Ďakujem
renča1
26.05.06,15:04
Mohla by som Vás poprosiť či nemá niekto vzor zmluvy o prevzatí dlhu? Prešla som aj tlačivá a dokumenty, ale nič som nenašla. Veľmi by ste mi pomohli.Prilepí mi to niekto? Ďakujem

Mám, ale v robote, ak to vydrží do pondelka...;)
rada
26.05.06,17:16
Mohla by som Vás poprosiť či nemá niekto vzor zmluvy o prevzatí dlhu? Prešla som aj tlačivá a dokumenty, ale nič som nenašla. Veľmi by ste mi pomohli.Prilepí mi to niekto? Ďakujem
:) NAPR.:
Zmluva o prevzatí dlhu
(§ 531 ods. 1 OZ)

Pôvodný dlžník: ……………., nar. .................................., bytom ................................ Bratislava
Nový dlžník: .............................., nar. ............................, bytom ………………… Bratislava
uzavreli dňa ………………………… túto
zmluvu o prevzatí dlhu:


I.
Podľa zmluvy o pôžičke peňazí z (dátum)……………………….. pôvodný dlžník (meno a priezvisko)…………………………., nar. …………………………, bytom v Bratislave, ……………………., dlhuje veriteľovi (meno a priezvisko)………………………, nar. ………………………., bytom ……………………. Bratislava, sumu ……………………. Sk, splatnú dňom …………….. .



II.
Dňom podpísania tejto zmluvy ……………………. (nový dlžník) preberá dlh uvedený v bode I. tejto zmluvy od …………………… (pôvodného dlžníka) a stáva sa dlžníkom veriteľa ……………………………...



III.
Účastníci predmetnú zmluvu uzavreli potom, čo veriteľ ……………… prejavil listom z …………………… svoj súhlas s prevzatím dlhu.



IV.
Účastníci si zmluvu prečítali, jej obsahu porozumeli a na znak súhlasu ju vlastnoručne podpísali.

V Bratislave ……………………….



……………………………….


…………………………………
babos
29.05.06,09:15
Prosim vas, vie mi niekto poradiť, ako a kde mozem predat pohladavku? Podla sudneho rozhodnutia je pravoplatna a vykonatelna. Dakujem.
silvia
15.06.06,06:00
Prosím Vás, vie mi niekto poradiť?
Evidujeme neuhradenú pohľadávku v eurách ešte z roku 2003 od slov.odberateľa, pre ktorého sme robili v Nemecku. Kvôli jeho platobnej neschopnosti a na základe činnosti nášho právnika nám konečný odberateľ v Nemecku dlžnú sumu má zaplatiť, ale v Sk a na základe faktúry.
Je to OK? S akým dátumom máme vystaviť faktúru a aký kurz použiť? (v Sk do Nemecka, čo s DPH?) A čo s dlžnou sumou od slov.odberateľa, ako to všetko zaúčtovať? Prosím skúsených o radu!!!!
josh
15.06.06,07:26
Prosim vas, vie mi niekto poradiť, ako a kde mozem predat pohladavku? Podla sudneho rozhodnutia je pravoplatna a vykonatelna. Dakujem.
skus vyhladavat podnikatelov, co sa zaoberaju faktoringom. skus google.
Slavena
14.01.09,08:15
Dobrý deň, potrebujem zistiť, či môže firma SRO predať firme FO svoje pohľadávky, akou formou /faktúra a dohoda?/ a ako sa v takomto prípade postupuje a či tam vôbec nejako vstupuje aj DPH, pretože obidve strany sú platcami DPH. Prosím vás veľmi pekne o radu.
andreaS
04.12.09,07:11
prvykrat robim postupenie pohladavok, mam v tom este slusny chaos... akosi sa neviem naladit na tu spravnu frekvenciu...

ale mam pred sebou papier, kt. firma A postupuje svoju pohladavku voci firme B svojmu dodavatelovi C.

Cize A ma pohladavku aj zavazok. Tym ze postupi pohladavku dodavatelovi sa ma zrusit aj zavazok.

Ako to zauctovat? Staci urobit akoby zapocet pohladavky so zavazkom? Alebo musim odpisat pohladavku (546/311), zaroven zauctovat do vynosov (315/646) ... toto iste urobit so zavazkom - odpis zavazku 321/646 a zaroven do nakladov 546/325 .... a ked to budem mat prevedene na toho isteho partnera, tak zapocitam 315 s 325 ? Mam pocit ze z hladiska spravneho vyparovania saldokonta budem musiet pouzit druhy sposob...

vie niekto poradit?
KEJKA
04.12.09,07:21
Dobrý deň, potrebujem zistiť, či môže firma SRO predať firme FO svoje pohľadávky, akou formou /faktúra a dohoda?/ a ako sa v takomto prípade postupuje a či tam vôbec nejako vstupuje aj DPH, pretože obidve strany sú platcami DPH. Prosím vás veľmi pekne o radu.
môže ..... hľadaj vo vyhľadávači:
Postúpenie pohľadávok = zmluva o postúpení, odplatu dohodnúť v zmluve (nominálna hodnota alebo menej), je tu toho dosť.



....................
ale mam pred sebou papier, kt. firma A postupuje svoju pohladavku voci firme B svojmu dodavatelovi C.

Cize A ma pohladavku aj zavazok. Tym ze postupi pohladavku dodavatelovi sa ma zrusit aj zavazok.

Ako to zauctovat? Staci urobit akoby zapocet pohladavky so zavazkom? Alebo musim odpisat pohladavku (546/311), zaroven zauctovat do vynosov (315/646) ... toto iste urobit so zavazkom - odpis zavazku 321/646 a zaroven do nakladov 546/325 .... a ked to budem mat prevedene na toho isteho partnera, tak zapocitam 315 s 325 ? Mam pocit ze z hladiska spravneho vyparovania saldokonta budem musiet pouzit druhy sposob...

vie niekto poradit?
Nedá sa urobiť trojzápočet.
A postúpi svoju pohľadávku na C, zaúčtuje 546/311 a 315/646, asi v nominálnej výške, dopad na HV bude nula.
Nová pohľadávka je voči C a túro pohľadávku si môžu vzájomne započítať so záväzkom. Firme B to treba písomne oznámiť.
andreaS
04.12.09,07:30
Nedá sa urobiť trojzápočet.
A postúpi svoju pohľadávku na C, zaúčtuje 546/311 a 315/646, asi v nominálnej výške, dopad na HV bude nula.
Nová pohľadávka je voči C a túro pohľadávku si môžu vzájomne započítať so záväzkom. Firme B to treba písomne oznámiť.

No tak toto ma teraz logiku, ja som to doplietla este aj s odpisom zavazku, pritom ten je na spravnom partnerovi :D

Pisomne oznamenie je, aj so suhlasom firmy C o postupeni pohladavky.

Tak idem nato :) veeeelka vdaka...
jeso
04.11.10,16:51
mam vyriešiť nasledovný problém a už sa v tom nejako zamotávam , skúsi mi niekto pomôcť ...

firma C / Belgický dodávateľ / dodá tovar firme A / Slovenský odberateľ / a ten následne dodá tovar firme B / Slovenský odberateľ /



slovenské firmy sa dohodli, že B nezaplatí za tovar firme A , ale že platbu nasmeruje priamo na firmu C /Belgickému dodávateľovi /


akú dohodu uzavrieť medzi firmami A a B, nakoľko do dohody vstupujú len tieto dve firmy - - dohoda o plnení záväzku ?

riešim účtovne firmu A aj B


neviem si s tým rady
Mária.K.
04.11.10,17:15
mam vyriešiť nasledovný problém a už sa v tom nejako zamotávam , skúsi mi niekto pomôcť ...

firma C / Belgický dodávateľ / dodá tovar firme A / Slovenský odberateľ / a ten následne dodá tovar firme B / Slovenský odberateľ /



slovenské firmy sa dohodli, že B nezaplatí za tovar firme A , ale že platbu nasmeruje priamo na firmu C /Belgickému dodávateľovi /


akú dohodu uzavrieť medzi firmami A a B, nakoľko do dohody vstupujú len tieto dve firmy - - dohoda o plnení záväzku ?

riešim účtovne firmu A aj B


neviem si s tým rady

Myslím, že by to išlo urobiť nasledovným spôsobom:
firma A predá svoju pohľadávku, ktorú má voči firme B belgickej firme C.
Následne firma C:


1. bude mať voči firme A záväzok za odkúpenú pohľadávku a zároveň pohľadávku za dodávku tovaru, ktoré sa vzájomne vykompenzujú (dajú sa vzájomne započítať).
2. bude mať pohľadávku voči firme B, ktorá vznikne z dôvodu odkúpenia pohľadávky a firma B môže firme C za pohľadávku, ktorá jej vznikne na základe odkúpenia zaplatiť.
andreaS
04.11.10,18:00
skusim inak...

Firma A
- kupi tovar od C, ma zavazok voci C
- vystavi fa na B, ma pohladavku voci B
- urobi zmluvu o postupeni zavazku C na B
- tym sa vynuluje zavazok voci C a vznikne zavazok voci B
- urobi zapocet s firmou B, kde vstupi postupeny zavazok a vzniknuta pohladavka z predaja - zapoctom sa vynuluju

Firma B
- kupi tovar od A, ma zavazok voci A
- pristupi k postupenemu zavazku, vznikne jej pohladavka voci A (za postupenie) a zavazok voci C
- urobi zapocet s firmou A, kde vstupi zavazok z fakturace a pohladavka z postupenia - vynuluju sa a firme A nebude nic dlzny
- zostane uz len zavazok z postupenia voci C, uhradou zanikne

Riesenie medzi A a B bez C. Firme C by som iba poslala informaciu o uhrade zavazku inou firmou, aby nevzniklo nejake nedorozumenie a platbu naparovali u seba spravne.
jeso
04.11.10,18:01
ano Mária tak by sa to dalo, firma A by postúpila svoju pohľadávku voči firme B na firmu C a následne by si firma A započítala novú pohľadávku voči C so svojím záväzkom...

ale v tomto prípade sa dohodli len firma A a firma B , ak by som to riešila cez postúpenie pohľadávok musela by som to riešiť aj s firmou C aby s tým súhlasila...

neviem ako postupovať ak sa dohodli len A a B - postúpenie záväzkov ? dohoda o plnení záväzku ?
jeso
04.11.10,18:14
skusim inak...

Firma A
- kupi tovar od C, ma zavazok voci C
- vystavi fa na B, ma pohladavku voci B
- urobi zmluvu o postupeni zavazku C na B
- tym sa vynuluje zavazok voci C a vznikne zavazok voci B
- urobi zapocet s firmou B, kde vstupi postupeny zavazok a vzniknuta pohladavka z predaja - zapoctom sa vynuluju

Firma B
- kupi tovar od A, ma zavazok voci A
- pristupi k postupenemu zavazku, vznikne jej pohladavka voci A (za postupenie) a zavazok voci C
- urobi zapocet s firmou A, kde vstupi zavazok z fakturace a pohladavka z postupenia - vynuluju sa a firme A nebude nic dlzny
- zostane uz len zavazok z postupenia voci C, uhradou zanikne

Riesenie medzi A a B bez C. Firme C by som iba poslala informaciu o uhrade zavazku inou firmou, aby nevzniklo nejake nedorozumenie a platbu naparovali u seba spravne.

dakujem za odpoved
aj ja som takto uvažovala, ale na porade som našla...
...Ak sa postupuje pohľadávka tak sa používa zmluva o postúpení pohľadávky podľa § 524 (http://www.porada.sk/t58997-524-zakonne-socialne-poistenie.html) Občianskeho zákonníka, ak sa jedná o závazok tak sa používa zmluva o prevzatí dlhu podľa § 531 (http://www.porada.sk/t59557-531-dan-z-motorovych-vozidiel.html) ods.1 Občianskeho zákonníka...
čiže zmluva o postúpení záväzku sa ako taká nepoužíva ?neviem, ešte som sa s tým nestretla a neviem ani nájsť vzor- našla som vzor len o prevzatí dlhu ... a som na pochybách ...
andreaS
04.11.10,18:19
pozriem sa zajtra v robote, co pouzivame... ako sa to vola...

tiez to mam ako ty, ze riesim dve firmy a zvacsa mi tam vymyslaju kadeco :D
Mária.K.
04.11.10,19:39
dakujem za odpoved
aj ja som takto uvažovala, ale na porade som našla...
...Ak sa postupuje pohľadávka tak sa používa zmluva o postúpení pohľadávky podľa § 524 (http://www.porada.sk/t58997-524-zakonne-socialne-poistenie.html) Občianskeho zákonníka, ak sa jedná o závazok tak sa používa zmluva o prevzatí dlhu podľa § 531 (http://www.porada.sk/t59557-531-dan-z-motorovych-vozidiel.html) ods.1 Občianskeho zákonníka...
čiže zmluva o postúpení záväzku sa ako taká nepoužíva ?neviem, ešte som sa s tým nestretla a neviem ani nájsť vzor- našla som vzor len o prevzatí dlhu ... a som na pochybách ...
Myslím, že by sa dal využiť § 531 ods. 1 Občianskeho zákonníka - prevzatie dlhu.
Potom by to vyzeralo nasledovne: Firma B by sa dohodla s firmou A, že za ňu preberie dlh, ktorý má firma A voči voči firme C. Následne by firma B z titulu prevzatia dlhu mala pohľadávku voči firme A a zároveň záväzok z titulu pôvodnej dodávky. Vzájomné pohľadávky a záväzky medzi firmou A a B sa dajú riešiť zápočtom a firma B uhradí firme C dlh, ktorý prebrala od firmy A voči firme C.
Táto alternatíva vyžaduje podľa § 531 Občianskeho zákonníka súhlas firmy C.
Pripájam znenie zákona:

Prevzatie dlhu

§ 531

(1) Kto sa dohodne s dlžníkom, že preberá jeho dlh, nastúpi ako dlžník na jeho miesto, ak na to dá veriteľ súhlas. Súhlas veriteľa možno dať buď pôvodnému dlžníkovi, alebo tomu, kto dlh prevzal.

(2) Kto bez dohody s dlžníkom prevezme dlh zmluvou s veriteľom, stane sa dlžníkom popri pôvodnom dlžníkovi.

(3) Zmluva o prevzatí dlhu vyžaduje, aby sa uzavrela písomnou formou.

(4) Námietky, ktoré má voči veriteľovi pôvodný dlžník, môže uplatniť aj osoba, ktorá dlh prevzala.
renča1
05.11.10,15:01
dakujem za odpoved
aj ja som takto uvažovala, ale na porade som našla...
...Ak sa postupuje pohľadávka tak sa používa zmluva o postúpení pohľadávky podľa § 524 (http://www.porada.sk/t58997-524-zakonne-socialne-poistenie.html) Občianskeho zákonníka, ak sa jedná o závazok tak sa používa zmluva o prevzatí dlhu podľa § 531 (http://www.porada.sk/t59557-531-dan-z-motorovych-vozidiel.html) ods.1 Občianskeho zákonníka...
čiže zmluva o postúpení záväzku sa ako taká nepoužíva ?neviem, ešte som sa s tým nestretla a neviem ani nájsť vzor- našla som vzor len o prevzatí dlhu ... a som na pochybách ...

Firma A a B budú musieť medzi sebou uzavrieť zmluvu o prevzatí dlhu, závazku. Účtovanie vo firme A:

1) vzniknutý vzťah z nákupu tovaru od bel.dodáv.
504/321
2) následne predaj tovaru firme B
311/604

Firma B kúpila tovar od firmy A:

1) 504/321

Na základe zmluvy firma A ako postupca bude účtovať:

1) cez ID 321/646
2) a zároveň vznikne závazok voči firme B z prevzatia dlhu 546/325

Na základe zmluvy firma B ako postupník ktorý preberá dlh, závazok bude účtovať:

1) úhrada belg.dodávat. firme C - reálne asi z účtu:
314/221 ( 314 som použila pretože nevznikol prvotný vzťah ani závazok a ani pohľadávok až po úhrade vzniká pohľadávka)

2) cez ID 314-/646 -
3) a hned následne sa vytvorí pohľadávka voči firme A z prevzatia dlhu ( z úhradu)
315/646.



Záver:
1) Belg.dodáv. uspokojený - úhradou
2) firma A bude mať vyrovnaný závazok voči belg.dodáv., zostane pohľadávka voči firme B
3) firma B bude mať zárovazok voči firme A
4) firma A a B si môžu vzájomný vzťah vysporiadať bud zápočtami alebo cez VPd a PPD. tzv.úhradou.
jozefh
03.04.12,09:08
Môžem Vás poprosiť o vzor zmluvy o postúpení pohľadávky ? Prosím na e-mail jhalac@vbd.sk
jozefh
03.04.12,09:09
Môžem Vás poprosiť o vzor zmluvy o postúpení pohľadávky ? Prosím na e-mail jhalac@vbd.sk