D betka
04.03.06,17:52
Prosím o radu ako správne zaúčtovať vyšlú fa v lekárni, ktorá vedie podv.účto Faktúra je vystavená pre zdrav.poisťovňu a neobsahuje DPH. Ďakujem
15Mária
11.09.06,20:33
Poľutovaním zisťujem, že nikto na tvoju otázku nereagoval.
Aj ja hľadám odpoveď na danú otázku. Podľa dátumu pridania témy si už istotne problém vyriešila. Poradila by
si mi ako?
bepo
12.09.06,04:02
sway
12.09.06,04:49
Prosím o radu ako správne zaúčtovať vyšlú fa v lekárni, ktorá vedie podv.účto Faktúra je vystavená pre zdrav.poisťovňu a neobsahuje DPH. Ďakujem

Moje skúsenosti:

Ak je Vaša firma plátcom DPH, každá OF aj na ZP musí obsahovať DPH - musí byť na OF vyčíslená a firma má povinnosť ju odviesť, pre ZP to nieje podstatné - ich DPH nazaujíma.
Bez DPH je len príjem za recepty a ten je v hotovosti cez RP, ten delím na oslobodené plnenia - tie čo ostávajú lekárni na 602 xx a plnenia bez dane na 325 xx čo patria lekárni - na to mi príde od ZP DFa tá mi 325 vyrovnáva.
Ja účtujem podľa výstupov z "leárňového" SW, mám sumárny rozpis, ktorý mi musí sedieť s tržbami v hotovosti a OF - po zaúčtovaní čo ide na 602 a 604, tak, že tovar ide na 604 a poplatky ZP, služby a recepty idú na 602.;)
bepo
12.09.06,08:49
Tak ako to robí sway je zle,na ZP sa nevystavuje faktúra a nie je tam vyčíslená dph.
sway
12.09.06,11:29
Tak ako to robí sway je zle,na ZP sa nevystavuje faktúra a nie je tam vyčíslená dph.
nesúhlas !!! :eek:

mali sme konzultáciu na DÚ, potom i kontrolu na DPH a všetko je OK !!!!!!!!!;)

* prečo by sa na ZP nevystavovala faktúra?
* písala som že je tam vyčíslená DPH - resp obsahuje suma DPH
bepo
12.09.06,18:06
Treba si prečítať link v príspevku č3,je to tam dosť rozobrané.Faktúra obsahuje základ dane a daň čo pre ZP nemôže byť,je to stanovisko DR.
sway
13.09.06,05:08
Treba si prečítať link v príspevku č3,je to tam dosť rozobrané.Faktúra obsahuje základ dane a daň čo pre ZP nemôže byť,je to stanovisko DR.



Bepo, takže :;)
nie je pravda čo si napísal dosť tvrdo v príspevku 5, nakoľko celý proces DPH a fakturácie závisí od systému a SW.

lebo za 1.
tak ale i príspevok 126 daného linku hovorí:
.....Prostredníctvom tohto účtovného dokladu požaduje lekárnik od zdravotnej poisťovne úhradu ceny za lieky, ktoré "zaťažoval" daňou z pridanej hodnoty pri ich výdaji na recept pacientom, z čoho vyplýva, že v cene liekov k úhrade účtovanej zdravotnej poisťovni bude samozrejme zahrnutá aj príslušná výška DPH, ktorú však lekárnik - z pohľadu zákona o DPH nemá dôvod na tomto účtovnom doklade osobitne uvádzať."
Pokiaľ viem, tak na školení pre lekárnikov softwérovou firmou, pri prechode za platiteľov DPH im bolo povedané, že faktúra pre zdrav. poisťovňu sa má označiť "Nie pre účely DPH" ... Čo mám ja skúsenosti. tak ich takto aj vystavujú.
lebo za 2.
aj podľa tohto listu z DRSR:
musíme odviesť DPH z celkovej hodnoty lieku teda konkrétne zo sumy 476,- Sk čo tvorilo hodnotu lieku - DPH činí z tejto sumy 76,- korún
* pri tržbe v RP evidujeme 23 Sk,- z čoho je DPH 3,60
* a pri OF na ZP 453 ,- SK je DPH 72,30

teda DPH za tento predaný liek je celkovo odvedená v sume 3,60+72,30=75,90 t.j. 76,- korún

A o to ide - aby bola DPH odvedená v takej výške ako má byť!
V mojom SW sa celý postup realizuje tak ako som napísala, ja si neviem dosť dobre predstaviť ako inak než prostredníctvom OF by odviedol DPH zo sumy prislúchajúcej ZP, ale možno je na to iný SW ktorý dokáže evidovať i takýto postup.
Je jasné že ak by túto DPH odviedol len na základe nejakého výpočtu (ale hovorím neviem si tú evidenciu predstaviť...), tak ju už pri fakturácii neodvádza ako je písané tu.

Teda pravdou je že sa nedá jednoznačne odpovedať na pôvodnú otázku ako fakturovať, kým nepoznáme celý princíp účtovania v danej firme, je treba si prečítať toto aj toto a uzrejmiť si čo to v účtovníctve robí, aby boli dodržané oba body.

link na ktorý si ma odkázal - je to dúfam on;)

Pôvodca textu príspevku: Zuzka
Citujem:
"Pri výdaji liekov je potrebné zdôrazniť, že lekárnik vypočítava DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=7) z celkovej hodnoty lieku, nielen so zumy, ktorú dopláca pri výdaji lieku na recept pacient. Uvedené vyplýva z § 22 zýkona o DPH (http://www.porada.sk/autolink.php?id=1&script=showthread&forumid=7), v zmysle ktorého základom dane pri doaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň.
To znamená, že ak lekárnik platiteľ DPH vydal dňa 01.06. pacientovi na recept liek v hodnote 476 Sk vrátane DPH, pričom za liek zaplatil pacient len 23 Sk a za recept 20 Sk, lekárnikovi v tento deň pri výdaji tohto leku vznikla daňová povinnosť vo výške 76 Sk (476 Sk : 119% x 19% = 76 Sk) ktorú zahrnie do daňového priznania za zdaňovacie obdobie jún, ak má lekárnik zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac alebo do daňového priznania II. štvrťrok, ak má lekárnik zdaňovacie obdobie kalendárny štvrťrok.
Skutočnosť, že lekárnik od pacienta obdržal za liek v hotovosti len sumu 23 Sk, alebo že sumu 453 Sk (476 Sk - 23 Sk) lekárnik vyúčtuje na konci mesiaca v prospech zdravotnej poisťovni k úhrade za vydaný liek, resp. že túto sumu obdrží od zdravotnej poisťovni napr. až 02.08. nemá žiadny vplyv na vznik daňovej povinnosti pri vydanom lieku v rpedmetnom dni a vo vyššie vypočítan ej výške.
Zo sumy 20 Sk "za recept", ktorú inkasuje lekárnik od pacienta pri výdaji lieku na recept je suma 5 Sk príjmom lekárnika a predstavuje platbu za služby súvisiace s poskytovaním lekárenskej starostlivosti (spracúvanie údajov na magnetickom nosiči v lekárni - § 2a odst. 2 písm. c/ zákona č. 277/1994 Z.z.), ktoré sú podľa § 29 odst. 1 zákona o DPH oslobodené od dane a suma 15 Sk je príjmom zdravotnej poistovne, ktorú v jej porspech vyberá lekárnik od pacienta."
Dúfam, že to aspoň trošku objasní túto problematiku.
bepo
13.09.06,05:36
sway-ty si v príspevku č 4 napísala:

Moje skúsenosti:Ak je Vaša firma plátcom DPH, každá OF aj na ZP musí obsahovať DPH - musí byť na OF vyčíslená a firma má povinnosť ju odviesť, pre ZP to nieje podstatné - ich DPH nazaujíma.
čo je zle lebo doklad pre ZP nemôže mať vyčíslenú dph aj keď ju v sebe de facto obsahuje.Je k tomu stanovisko DR SR že tam nemá byť vyčíslená dph a keď to tebe pri kontrole prešlo tak to prešlo,iným to prejsť nemusí.
sway
13.09.06,05:50
....ide nám o slovíčka, alebo o to niekomu posunúť skúsenosti? - prečítal si si príspevok 8? - viem je dlhý ale myslím, že ak má niekto problém a záujem ho riešiť, tak číta všetko.
Nič to, nechajme to tak.... len dúfam, že nikoho táto téma nezavedie.... lebo môj postup je OK.
15Mária
17.09.06,18:32
Ďakujem za pomoc.