Robin24
26.02.13,10:32
Zdravím vás milí poradci, možete mi někdo prosím poradit?
Poprvé jsem si vzal pozičku zo slovenskej spoločnosti (s.r.o.), kde jsem společníkem a konatelem. Nemám s tím totálně zkušenost. V januáru jsem si vzal pozičku, nevím jestli tam je úrok při splátce či ne, jak se to pak účtuje, i kdyby byla bezúročná? Jak se to daní, když je bezúročná? A jak by měla správně vypadat zmluva o tejto pozičce? Zkuste mi to vysvetlit po lopatě.:(
Opravdu nemám v tomto ani nejmenší zkušenost, jak už jde vidět :) Díky za všem za rady
KEJKA
26.02.13,18:38
len krátko - treba rozlíšiť
pôžička konateľovi je problém, ak je bezúročná, bližšie vzhľadom na toto náročné obdobie nerozvádzam.
pôžička spoločníkovi - nie je problém, účtovanie 355/221,211
bežne zmluvy nerobíme, ale pri kontrole na požiadanie máme vždy poruke, čo treba.
Vzory nie sú, stačí obyčajne - pár vetami.
Robin24
26.02.13,22:41
len krátko - treba rozlíšiť
pôžička konateľovi je problém, ak je bezúročná, bližšie vzhľadom na toto náročné obdobie nerozvádzam.
pôžička spoločníkovi - nie je problém, účtovanie 355/221,211
bežne zmluvy nerobíme, ale pri kontrole na požiadanie máme vždy poruke, čo treba.
Vzory nie sú, stačí obyčajne - pár vetami.


Můžete mi ještě prosím říct jaká by byla minimální úroková sazba (obvyklá sazba) při poskytnutie pozičky konatelovi, Kolik cca procent? Tak aby bylo na daňovém úradu vše v poriadku.
KEJKA
27.02.13,08:36
Obykla sadzba na trhu v case poskytnutia pozicky. Treba pozriet aspon bankove uvery a podmienky ich poskytovania.
Robin24
01.03.13,10:24
Jsem jediným společníkem a jednatelem, čili žádná valná hromada neexistuje, můžu tak rozhodnout o půjčce doufám sám..? Také bych se rád zeptal, při poskytnutí půjčky jednateli za dohodnutí určitého úroku, nemá doufám s tímto daň z přidané hodnoty nic společného? Pouze daň z příjmu právnické osoby, která se platí jednou ročně a tyto výdaje a příjmy (myslím tím poskytnutou půjčku a vrácenou půjčku i s úrokem) zapíšu dohromady i s ostatními výdaji a příjmy do formuláře pro daňový úřad?
Nemám zatím svého účetního, tak se chci informovat zatím zde. Děkuji za odpovědi http://forum.mesec.cz/Smileys/default/smiley.gif
IvoM
01.03.13,13:02
Jsem jediným společníkem a jednatelem, čili žádná valná hromada neexistuje, můžu tak rozhodnout o půjčce doufám sám..?
Áno
Také bych se rád zeptal, při poskytnutí půjčky jednateli za dohodnutí určitého úroku, nemá doufám s tímto daň z přidané hodnoty nic společného?
Pokiaľ pôjde o príležitostné pôžičky tak nie, stále ale nechápem prečo ide o pôžičku konateľovi keď je to tá istá osoba ako spoločník viď vyššie od Kejky.
Pouze daň z příjmu právnické osoby, která se platí jednou ročně a tyto výdaje a příjmy (myslím tím poskytnutou půjčku a vrácenou půjčku i s úrokem) zapíšu dohromady i s ostatními výdaji a příjmy do formuláře pro daňový úřad?
Ak sú tým myslené celkové náklady a výnosy /tabuľka G2 DP/ tak áno.
Nemám zatím svého účetního, tak se chci informovat zatím zde.
Pokiaľ nemáte aspoň skúsenosti s českým DP a českým účtovníctvom tak teda odvaha Vám nechýba :-)
Děkuji za odpovědi http://forum.mesec.cz/Smileys/default/smiley.gif.
Robin24
04.03.13,20:29
.


Děkuji Vám za odpovědi na každou moji otázku.
Já jakožto jediný společník jsem zároveň i konatel, též ale nechápu, proč společníkovi může být pozička poskytnuta i bez úroku a u konatele je to už problém?
Jak to myslíte, že mi odvaha nechybí, pokud nemám aspoň zkušenosti s českým DP a českým účetnictvím? To se se slovenským účetnictvím tolik liší? :) Popravdě řečeno s účetnictvím zkušenosti nemám, snažím se ale zatím získávat správné informace, abych měl vše v pořádku. :)