Whini
26.02.13,11:06
Dobrý deň, ako je to presne s dovolenkou podľa aktuálne zákonníka práce? Vedúci mi totiž nechce dať dovolenku na toľko dní koľko chcem, ale len polovicu. Pritom nemá relevantný dôvod aby mi tú dovolenku nemohol dať. Pred tým mohol zamestnávateľ manipulovať s 50% dovolenky ako je to dnes? Čo zodpovedalo 2 týždňom celozávodnej dovolenky. Mám vôbec možnosť pritlačiť zamestnávateľa zákonným spôsobom? Vopred ďakujem za odpovede a rady.
Peter S.
26.02.13,10:27
Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca.
Je to v podstate o dohode so zamestnávateľom, Zamestnávateľ nemusí dať už teraz vcelku 2-3 týždne dovolenky, ale môže. Ak na to však zamestnanec má dôležité dôvody a zamestnávateľ mu aj tak neposkytne tie 2-3 týždne dovolenky, zamestnanec si zvykne pomôcť tým, že zoberie poskytnuté 2 týždne a jeden týždeň sa hodí na PN.