kuravesele
26.02.13,14:32
Dobrý deň, viete mi poradiť, či táto zmena znamená, že keď napríklad v s.r.o., opúšťa firmu 1 spoločnik, a dochádza k prerozdeleniu jeho podielu, je to potrebné nahlásiť na DÚ? Ak tak nespravime, tak čo sa stane? Či bez toho nenastane zmena v OR? Nechápem to...

Toto prikladám z DRSR.sk :
V nadväznosti na legislatívnu zmenu Obchodného záko

nníka bolo s účinnosťou od 1.10.2012
doplnené ustanovenie § 54 zákona č. 563/2009 Z. z.
o správe daní (daňový poriadok) v znení neskorších
predpisov týkajúce sa vydávania súhlasu správcu dan
e so zápisom do obchodného registra.

http://www.drsr.sk/wps/portal
Moja SRO
26.02.13,14:53
Veľmi široko položená otázka. Odpoveď podľa toho, či sa jedná o prevod alebo rozdelenie väčšinového alebo menšinového OP.
kuravesele
26.02.13,15:54
Veľmi široko položená otázka. Odpoveď podľa toho, či sa jedná o prevod alebo rozdelenie väčšinového alebo menšinového OP.

No mne vlastne ide o to, či napríklad keď ide o väčšinový OP, a nepodám túto žiadosť na DÚ, či mi OR urobí aj tak zápis o zmene alebo nie?

Lebo napr. boli 3ja konatelia:
1. spoločník - 24tis eur
2.spoločník - 24tis eur
3.spoločník -20tis eur.

Ale 1konatel s 24tis podielom skončil a previedol svoj podiel na konatela či 2 vo výške 16tis eur = výška OP spoločníka č. 2=40 tis eur
a na spoločníka č. 3 previedol 8tis eur, čiže výška OP je 28tis eur.

Toto sa už zrealizovalo v 01/2013, bez žiadosti na DÚ. Ak by bola potrebná táto žiadosť, tak by nám túto zmenu OR nespravil?
Economic
26.02.13,18:05
1. obchodný podiel má spoločník nie konateľ. Svoj OP môže teda prevádzať iba na spoločníka (doterajšieho alebo cudzieho podľa ustanoví spoločenskej zmluvy)
2. väčšinový OP sa považuje už pri 50 % obchodnom podiele
3. v tvojom prípade nejde o väčšinový prevod, kde by sa podľa môjho názoru vyžadoval súhlas správcu dane. Doterajší spoločníci nadobúdajú len vyššie OP obaja.

4. Presne tak. Pokiaľ by sa súhlas vyžadoval, súd by návrh bol odmietol a bolo by bývalo potrebné ho doložiť. No to nie je tvoj prípad.
Moja SRO
26.02.13,18:19
1. obchodný podiel má spoločník nie konateľ. Svoj OP môže teda prevádzať iba na spoločníka (doterajšieho alebo cudzieho podľa ustanoví spoločenskej zmluvy)
2. väčšinový OP sa považuje už pri 50 % obchodnom podiele
3. v tvojom prípade nejde o väčšinový prevod, kde by sa podľa môjho názoru vyžadoval súhlas správcu dane. Doterajší spoločníci nadobúdajú len vyššie OP obaja.

4. Presne tak. Pokiaľ by sa súhlas vyžadoval, súd by návrh bol odmietol a bolo by bývalo potrebné ho doložiť. No to nie je tvoj prípad.

Nemáš pravdu, nakoľko v tomto konkrétnom prípade:
- v prípade spoločníka 1 (prevádzajúceho) sa jedná o prevod menšinového podielu
- v prípade spoločníka 2 (nadobúdateľa) sa jedná o prevod väčšinového podielu
- v prípade spoločníka 3 (nadobúdateľa) sa jedná o prevod menšinového podielu

...a to ešte nevieme, či sú spoločníci FO alebo PO, občania SK alebo mimo SK, čím by sa situácia opäť mohla diametrálne odlíšiť.
Economic
26.02.13,18:23
Či sú spoločníci FO alebo PO nemá na danú otázku žiadny vplyv.
Nepristupuje nový spoločník, ale sa nadobúda vlastný obchodný podiel.

A zadávateľ píše, že to v OR prešlo bez súhlasu správcu dane...
Moja SRO
26.02.13,18:35
Či sú spoločníci FO alebo PO nemá na danú otázku žiadny vplyv.
Nepristupuje nový spoločník, ale sa nadobúda vlastný obchodný podiel.

A zadávateľ píše, že to v OR prešlo bez súhlasu správcu dane...

On píše, že sa sa "to zrealizovalo v 01/2013", ja to chápem tak, že v 01/2013 boli k tomu podpísané potrebné doklady a v OR to ešte neprešlo, alebo to ešte vôbec nebolo podané....

Či je spoločníkom FO alebo PO vplyv na vec má, nakoľko existuje zopár výnimiek aj pri FO, kedy od nich OR nebude vyžadovať súhlas správcu dane ale čestné prehlásenie.Stačí sa len prudko zamyslieť, ostatné ponechávam na tvojej fantázii.
Economic
27.02.13,09:42
Moje dlhoročné skúsenosti súvisiace so zakladaním spoločností, resp. zmenami v nich nepotrebujú ďalšiu fantáziu. To možno začiatočníci áno.
Moja SRO
27.02.13,11:36
Moje dlhoročné skúsenosti súvisiace so zakladaním spoločností, resp. zmenami v nich nepotrebujú ďalšiu fantáziu. To možno začiatočníci áno.

Tak by si nemala tvrdiť to, čo píšeš v príspevku. Takých s dlhoročnými skúsenosťami a nulovou percentuálnou mierou zamietnutých vecí nás je tu určite viac.....