JMO
04.03.06,21:35
Ahojte,
odkedy som objavila túto stránku, našla som si tu odpovede na veeeeľmi veľa otázok, ale nie na všetky. Je to tu super. :D
Zatiaľ som nemala odvahu napísať svoje otázky. Takže dnes je môj veľký deň :o
Neviem, či som sa zaradila správne, dúfam, že áno. :confused: Mohli by ste mi, prosím, poradiť? Som SZČO a mám JÚ.

môžem si dať do nákladov alikvotnú časť nájomného, elektríny a ešte niečoho? Nemám prevádzkareň, väčšinu času trávim u klientov, ale na prácu sa musím pripravovať doma. Robím na compe a vyrábam si pomôcky... Ak áno, čo všetko na to potrebujem?
ak áno, 1., môžem si dať do nákladov poličky, čo som si tam vyrobila, komodu, v ktorej mám veci, smetiak..... atď.? Musím potom tie veci nejako evidovať, ktoré som dala do účto?
čo všetko sa dá považovať za odbornú literatúru, ktorú, predpokladám, že si môžem dať do nákladov? Musím to nejako odôvodňovať, že čo potrebujem a načo? Musím ju nejako evidovať? (mám v živnosti okrem iného aj voľný čas detí a seniorov)
chcela by som si dať do nákladov vzdelávanie - výcvik. Mám zmluvu s poskytovateľom, pozvánky na sústredenia a PPD od nich + robené cesťáky. Môžem si ho tam dať? A stačia tie veci, ktoré k tomu mám?
chodila som naňho aj rok predtým ako som začala SZČO, môžem platbu za ten rok zaradiť do svojich zriaďovacích nákladov? Bolo to 11 000,- Kč.
ako mám postupovať keď mám príjem z mandátnej zmluvy a nie som si istá, či sa to dá napasovať na moju živnosť? V zmluve mám, že ja mám odviesť daň.
-//- , ale mám aj príkaznú mluvu
vediem si valutovú pokladňu a na začiatku som do nej fiktívne vložila Kč,- s kurzom NBS z toho dňa kedy som ju otvorila, čo bol zároveň aj deň vkladu - je to tak ok?
ako podrobne musí byť napísaná správa z cesty k môjmu vlastnému cesťáku? a komu ju podávam - sama sebe?
bločky a paragóny a PPD a VPD a ostatné musím lepiť lepidlom na šmirák alebo ich môžem aj pricvaknúť? Má to aj nejaký dôvod okrem nefalšovania?Budem Vám veľmi vďačná za odpovede. Viem, že som urobila trochu guláš, dúfam, že to nie je príliš veľký prehrešok.
Zita5
04.03.06,20:56
Ahojte,
odkedy som objavila túto stránku, našla som si tu odpovede na veeeeľmi veľa otázok, ale nie na všetky. Je to tu super. :D
Zatiaľ som nemala odvahu napísať svoje otázky. Takže dnes je môj veľký deň :o
Neviem, či som sa zaradila správne, dúfam, že áno. :confused: Mohli by ste mi, prosím, poradiť? Som SZČO a mám JÚ.

môžem si dať do nákladov alikvotnú časť nájomného, elektríny a ešte niečoho? Nemám prevádzkareň, väčšinu času trávim u klientov, ale na prácu sa musím pripravovať doma. Robím na compe a vyrábam si pomôcky... Ak áno, čo všetko na to potrebujem?Potrebujem doplniť údaje o prevádzakrni , ak ju máš v prenájme , tak na základe zmluvy o nájme , môžes uplatniť do nákladov výdavky spojené s nájmom .

Ak myslíš , že používaš Tvoje bydlisko , tam je to už tažšie preukázať .To by som neodporúčala .
ak áno, 1., môžem si dať do nákladov poličky, čo som si tam vyrobila, komodu, v ktorej mám veci, smetiak..... atď.? Musím potom tie veci nejako evidovať, ktoré som dala do účto?
Tieto veci na svojej prevádzke , ktorú máš v podnájme ,môžeš uplatniť vo výdavkoch , ale len ako zakúpené a máš od týchto predmetov riadny blok .o zakúpení .

čo všetko sa dá považovať za odbornú literatúru, ktorú, predpokladám, že si môžem dať do nákladov? Musím to nejako odôvodňovať, že čo potrebujem a načo? Musím ju nejako evidovať? (mám v živnosti okrem iného aj voľný čas detí a seniorov)Zakúpenie literatúry samozrejme sa bude posudzovať podľa Tvojej činnosti , to znamená , že ak napríklad budeš robiť účtovníčku , tak si nebudeš kupovať kuchársku literatúru .

chcela by som si dať do nákladov vzdelávanie - výcvik. Mám zmluvu s poskytovateľom, pozvánky na sústredenia a PPD od nich + robené cesťáky. Môžem si ho tam dať? A stačia tie veci, ktoré k tomu mám?Neviem posúdiť , pretože si neudala , v čom vykonávaš podnikateľskú činnosť .

chodila som naňho aj rok predtým ako som začala SZČO, môžem platbu za ten rok zaradiť do svojich zriaďovacích nákladov? Bolo to 11 000,- Kč.Nie .

ako mám postupovať keď mám príjem z mandátnej zmluvy a nie som si istá, či sa to dá napasovať na moju živnosť? V zmluve mám, že ja mám odviesť daň.Odvedieš daň , budeš vyhotovoať DP B

-//- , ale mám aj príkaznú mluvu DP B
vediem si valutovú pokladňu a na začiatku som do nej fiktívne vložila Kč,- s kurzom NBS z toho dňa kedy som ju otvorila, čo bol zároveň aj deň vkladu - je to tak ok?Vkladať môžeš , nie je zakázané ale nie fiktívne .

ako podrobne musí byť napísaná správa z cesty k môjmu vlastnému cesťáku? a komu ju podávam - sama sebe?Musíš vypísať cestovný príkaz s doložením cestovného lístku , resp.potvrdenia o ubytovaní a podobne .Na CP krátku správu zo služobnej cesty .

bločky a paragóny a PPD a VPD a ostatné musím lepiť lepidlom na šmirák alebo ich môžem aj pricvaknúť? Má to aj nejaký dôvod okrem nefalšovania?Môžeš si zvoliť postup, aký Ti vyhovuje .
Budem Vám veľmi vďačná za odpovede. Viem, že som urobila trochu guláš, dúfam, že to nie je príliš veľký prehrešok.




.................................................. . čítaj červenou