cacika
26.02.13,21:54
potrebovala by som zauctovat v JÚ dovoz tovaru (autožiarovky) z číny, základ 113,76 eur, DPH 22,75 EUR, podľa postupov platných v roku 2012. teda DPH má byť súčasťou obstarávacej ceny a uctujem o obidvoch položkách ako výdavok na nákup tovaru? DPH na vstupe je odpočítateľnou položkou alebo to zaradujem zvlast medzi vydavky kt. neovplyvnuju zaklad dane? alebo ako vlastne? som živnostník, neplatca DPH.
dakujem.
calimero1
26.02.13,22:20
Ahoj, podľa akých postupov?

Zákon o DPH hovorí toto:

§ 49
Odpočítanie dane platiteľom

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

d) ním uplatnená pri dovoze tovaru alebo zaplatená colnému orgánu v tuzemsku pri dovoze tovaru.

§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.


Predpokladám, že máš doklad z colnice o výške DPH (JCD) a DPH bola uhradená. V peňažnom denníku účtuješ úhradu DPH ako VNZD (daň na vstupe). V daňovom priznaní k DPH si túto daň odpočítaš v riadku 25.
calimero1
26.02.13,22:23
Bože, prepáč, teraz čítam, že si neplatca DPH.
V tomto prípade si zaplatenú DPH zaúčtuješ ako nákup tovaru (VOZD), lebo DPH v tvojom prípade tvorí súčasť obstarávacej ceny.
Od roku 2013 nákup zázob, samozrejme :)
cacika
01.03.13,11:41
dakujem :) ta prva odpoved ma riadne zmiatla, esteze som to docitala do konca...
matejkoxxx
20.03.13,07:49
Prajem pekný deň,chcem sa spýtať poberám rodičovsky prispevok,ak si otvorím živnosť na predaj tovaru dovažany s Číny pridem o ten rodičovský príspevok a chcem ešte vedieť,predavať veci by som chcela cez net,ako to potom budem učtovať.A čo všetko ma čaka ak sa do toho dám Dakujem za odpoved