Karol Jarkovsky
27.02.13,05:18
Mame s.r.o. v ktorej sme dvaja spolocnici a zaroven konatelia.Spolocnost ma motorove vozidla,ktore sluzia na podnikanie a za ktore splaca mesacne splatky bud uveru alebo leasingu.
Pri zakladani spolocnosti sme vlozili rozne pociatocne vklady,delba zisku je 50/50.
Chceli by sme sa rozdelit a potrebovali by sme vediet,ako objektivne urcit,kolko penazi ma vyplatit jeden spolocnik druhemu,ked spolocnost nadalej podnika,ma pohladavky aj zavazky.
Myslienka je taka,ze jeden zoberie firmu ,podnika dalej a ma vyplatit druheho.
Chceli by sme vediet nejaky postup,ako spravne urcit vysku sumy na vyplatenie.
Vedel by nam niekto poradit ako na to?
Dakujem
Karol
KEJKA
27.02.13,08:34
Urci datum vysporiadania napr. 31.12.2012
zo suvahy zistis hodnotu vlastneho imania to je účtovna hodnota firmy. Polovica tejto hodnoty patri spolocnikovi plus vyplatenie pohladavky z pozicky.
Tym sa vyrovnate ale auta nadalej zostanu majetkom firmy a samozrejme aj prislusne uvery.
Je to len uctovne hladisko. Treba zohladnit aj ine faktory na ktorych vacsinou stroskota každá dohoda spoločnikov. Napr. Goodwil firmy, buduce zisky, hodnota vlastnej prace a usilia pri rozvoji firmy- miera zasluh a pod.
- pripadne aj otazka auta ci ma zostat vo firme alebo si ho kupi vystupujuci spolocnik a ak ano tak za aku cenu s tym treba vysporiadat naviazany uver............
držim palce.