uctovaciaotazka
27.02.13,07:10
Prosím o pomoc.

Vyplňujem daňové priznanie pre SRO za rok 2012, v ktorom táto SRO bola založená ale nevykazovala činnosť.

Moja otázka je, ako vyplním náklady na založenie SRO vo Výkaze ziskov a strát?

Vďaka...
Tweety
27.02.13,06:46
Prosím o pomoc.

Vyplňujem daňové priznanie pre SRO za rok 2012, v ktorom táto SRO bola založená ale nevykazovala činnosť.

Moja otázka je, ako vyplním náklady na založenie SRO vo Výkaze ziskov a strát?

Vďaka...
AKo ich chceš dostať do výkazov, keď ich nemáš zaúčtované?
uctovaciaotazka
27.02.13,07:05
Nerozumiem. Prečo ich nemám zaúčtované? Náklady na založenie SRO sa neúčtujú? A teda do výkazu ziskov a strát nemusím nič vyplniť ak firma nebola aktívna?
Tweety
27.02.13,07:12
Nerozumiem. Prečo ich nemám zaúčtované? Náklady na založenie SRO sa neúčtujú? A teda do výkazu ziskov a strát nemusím nič vyplniť ak firma nebola aktívna?
Nepochopila si ma. AK si ich účtovala, máš ich na príslušnych účtoch. Ak nie, musíš ich najprv zaúčtovať.
Olgica
27.02.13,07:17
Nerozumiem. Prečo ich nemám zaúčtované? Náklady na založenie SRO sa neúčtujú? A teda do výkazu ziskov a strát nemusím nič vyplniť ak firma nebola aktívna?
Náklad na založenie sro je predsa náklad a preto to treba zaúčtovať a potom sa to objaví vo výkaze.
uctovaciaotazka
27.02.13,07:56
Aha, chápem, ako to myslíte, ale problém je, že ja vyplňujem výkaz ziskov a strát na papierový formulár prílohy k daňovému priznaniu PO a vôbec netuším, kde mám zaznamenať náklady na zriadenie firmy.

Nie som účtovníčka, a nemám o týchto veciach prehľad, iba som si založila firmu, ktorá bola doteraz neaktívna, a očakávala by som, že vyplnenie jednej položky do výkazu zisku a strát bude vcelku intuitívne, ale...

Viete mi prosím povedať konkrétne kam to mám vyplniť? Inak som stratená.

Tu je formulár, v ktorom to robím:
http://www.podnikam.webnoviny.sk/userfiles/files/subory/formulare/Vykazy%20podvojne%20uctovnictvo%202011/vykaz_ziskov_a_strat_2011.pdf
Stefan2005
27.02.13,08:08
....Viete mi prosím povedať konkrétne kam to mám vyplniť? Inak som stratená...

... výkaz ziskov a strát sa vyplňuje na základe vystupov účtovníctva - treba si zobrať hlavnú účtovnú knihu (prípadne knihu analytickej evidencie) na jej základe vyplniť daný výkaz....
účtovník 007
27.02.13,08:14
Aha, chápem, ako to myslíte, ale problém je, že ja vyplňujem výkaz ziskov a strát na papierový formulár prílohy k daňovému priznaniu PO a vôbec netuším, kde mám zaznamenať náklady na zriadenie firmy.

Nie som účtovníčka, a nemám o týchto veciach prehľad, iba som si založila firmu, ktorá bola doteraz neaktívna, a očakávala by som, že vyplnenie jednej položky do výkazu zisku a strát bude vcelku intuitívne, ale...

Viete mi prosím povedať konkrétne kam to mám vyplniť? Inak som stratená.

Tu je formulár, v ktorom to robím:
http://www.podnikam.webnoviny.sk/userfiles/files/subory/formulare/Vykazy%20podvojne%20uctovnictvo%202011/vykaz_ziskov_a_strat_2011.pdf


Tak toto ma v celku rozosmialo,:D ale aby si nepovedala....
Výkaz ziskov a strát Ti musí sedieť na hlavnú knihu, teda na učty účtovnej skupiny 5xx a 6xx. Súvaha na účty 0xx až 4xx.
Že bola firma neaktívna, neznamená, že v nej netreba účtovať. Máš splatené základné imanie? Ako, vkladom na účet, alebo do pokladne? Tým pádom máš zostatky na účtoch ktoré vstupujú do súvahy.
Mala si nejaké náklady spojené so založením spoločnosti, tie zrátaš, naúčtuješ ako záväzok voči spoločníkovi na strane Dal a ako náklady na strane MD. Predpokladám, že máš kolky..účet 538, poštovné účet 518... a iné. (Tieto treba vyplatiť spoločníkovi, ktorý ich platil zo svojho). Až po ich zaúčtovaní môžeš intuitívne vyplniť vykaz ziskov a strát.
Ale ja by som Ti odporúčala vyhľadať účtovníčku, čo ovláda podvojné účtovníctvo a pomôže Ti s naúčtovaním. Podvojné účtovníctvo je úplne iné, ako jednoduché a určite s intuitívnosťou má málo spoločné. Veľa úspechov v podnikaní.
Braňo
27.02.13,08:17
Božka podľa mňa tam bude aj upísané vlastné imanie a vyrovnanie pohľadávky voči spoločníkovi, prípadne nejaké bankové poplatky, takže až tak intuitívne to nebude.
účtovník 007
27.02.13,08:23
Braňo, veď preto ma v jaj odpovedi tá intuitívnosť vcelku rozosmiala. Ja viem, že je tam kopa zápisov.
účtovník 007
27.02.13,08:31
mimotemyNech mi prepáči zadávateľka témy, ale nedá mi.....Myslím si, že toto bude problém mnohých fyzických osôb, ktoré pre odvody sa vrhli na s.r.o. Neuvedomili si, prípadne nezistili, že PO sa úplne inak účtuje, že jej zrušenie je problematické, ža pre ňu platia iné pravidlá, že peniaze na osobnú spotrebu sa nedajú len tak účtovať, pri mínuse v pokladni, len tak naúčtovať vklad podnikateľa.....že tu neplatí, je to moje, tak si s tým robím, čo chcem.
Ja som to každému takémuto podnikateľovi, ktorý sa ma pýtal, vysvetlila.
S s.r.o. sa vrece roztrhlo, asi bude veselo.
uctovaciaotazka
27.02.13,09:00
Čiže, mám
Aktivita 1: vklad základného imania, čiastka X
Aktivita 2: zaplatenie za kolok na Jednotnom Kontaktnom Mieste, čiastka -Y

Potom mám 4-stránkový formulár Výkaz ziskov a strát:
http://www.podnikam.webnoviny.sk/userfiles/files/subory/formulare/Vykazy%20podvojne%20uctovnictvo%202011/vykaz_ziskov_a_strat_2011.pdf

Nájde sa niekto, kto vie, do ktorých riadkov formuláru mám oné dve aktivity zapísať?

Vopred ďakujem.
Stefan2005
27.02.13,09:25
...Nájde sa niekto, kto vie, do ktorých riadkov formuláru mám oné dve aktivity zapísať?...

Rozhodne to vedia viacerí, kde to zapísať.
Podotýkam však, že aj tie "oné dve aktivity" vyžadajú zákonom a postupmi účtovanie predpísané ďalšie "aktivity" - teda vedenia účtovníctva, včítane počiatočnej súvahy pri vzniku firmy .... až po účtovnú závierku a DPPO so všetkými náležitosťami za daný rok...
Dav
27.02.13,09:29
Čiže, mám
Aktivita 1: vklad základného imania, čiastka X
Aktivita 2: zaplatenie za kolok na Jednotnom Kontaktnom Mieste, čiastka -Y

Potom mám 4-stránkový formulár Výkaz ziskov a strát:
http://www.podnikam.webnoviny.sk/userfiles/files/subory/formulare/Vykazy%20podvojne%20uctovnictvo%202011/vykaz_ziskov_a_strat_2011.pdf

Nájde sa niekto, kto vie, do ktorých riadkov formuláru mám oné dve aktivity zapísať?

Vopred ďakujem.
Tam, kam patria. A kam patria: peniaze na účet 211, banka na 221, základné imanie podľa toho, ako bolo splatené, služby na 518, atď. Okrem toho potrebuješ vyplniť Poznámky. Tak namiesto intuície vrelo doporučujem prečítať si Zákon o účtovníctve, Postupy účtovania PU....
Odmena do krížovky : služby na riadok 10. Bonus rada - nezabudni na súčet do riadku 08.
uctovaciaotazka
28.02.13,03:29
Tam, kam patria. A kam patria: peniaze na účet 211, banka na 221, základné imanie podľa toho, ako bolo splatené, služby na 518, atď. Okrem toho potrebuješ vyplniť Poznámky. Tak namiesto intuície vrelo doporučujem prečítať si Zákon o účtovníctve, Postupy účtovania PU....
Odmena do krížovky : služby na riadok 10. Bonus rada - nezabudni na súčet do riadku 08.

Vrelá vďaka, toto som presne potrebovala.

Doplňujúca otázka: Mám dať náklady na kolok pod Služby (riadok 10) alebo pod Dane a Poplatky (riadok 17)?
Dav
28.02.13,05:51
Riadok 17.