bambina1011
27.02.13,09:08
s.o.s....ako správne zaúčtujem po novom sociálny fond a vydavkový účet a jeho rozpočtovú klasifikáciu?
prevod pen. prostriedkov z účtu sfondu na výdavkovy 261/221 642014 napríklad
a na výdavkovy pouzijem aku rozpočtovú klafikáciu? 222 au rk (637016? alebo 642014?)/261...som RO - škola
vďaka :)
anika
27.02.13,08:42
Záleží od toho aké prostriedky zo SF na výd. účet sa prevádzajú. Ja výdaj z výd. účtu ak sa týka prostriedkov za SF účtujem na 637032 a následne vrátené prostriedky zo SF účtujem
na 637032 mínusom, čiže sa to vyrovná. 637016 je prídel do SF, čiže malo by to sedieť s 527.. na SF rozp.klasifikácia nie a prečo pri prevode zo SF na výd. účet chceš použiť 642014 sú to predsa transfery a predpokladám, že výd. účtu sa niečo vyplatilo, čo je účtované na 472.. ako príspevok zo SF, takže je vlastne refundácia, čiže vrátenie prostriedkov.
bambina1011
27.02.13,08:54
prevádzala som penazny prispevok zo sf na odmenu pri 50siatke, na školení nam bolo povedané ze vyrozpočtovat sf klasifikaciou 642014, prípadne inymi, podla toho na aky ucel sluzia, len ja neviem aku rozpočtovu klasifikaciu mam pouzit pri prevode na vydavkovy - (výpis z vydavkového účtu)??
222 RK??/261 ?? aku mi radite? :)

poznámka: socialny fond v rozpočtovej organizácii: výdaj z mimorozpočtového účtu sa označí rozpočtovou klasifikáciou v sulade s jeho ekonomickým charakterom:
642014 - tranfery jednotlivcom - príspevok na stravovanie zamestnancov, doprava, rekreacia, sociálna pomoc atd,
637006 - náhrady vstupenky - na kultúrne podujatia, ak sa preplacaju zamestnancovi na základe dokladu o kupe
637004 - všeobecné služby - ak organizácia obstara vstupenky pre zamestnancov na kultúrne, športové podujatia
anika
27.02.13,09:25
Odmena pri 50-siatke môže transfer v prípade, že na to prídu prostriedky do rozpočtu, aj tak by som to nedávala na transfer, pretože tam sú mimoriadne zásluhy a ocenenia a pädesiatka tam podľa mňa nepatrí a dala by som to na 614 ale príspevok za SF sa nerozpočtuje je to iba refundácia, pretože teoreticky to mohlo byť vyplatené priamo zo SF a nedávala by sa tam rozp.kl., predsa ak by sa použila rozpočtová klasifikácia pri prevode prostriedkov zo SF na výd. účet tak by to musel byť príjem alebo mínusový výdaj. Treba si urobiť klasické staré šibeničky alebo napísať na papier plus a mínus a tam to pekne je vidieť.
na účte SF sa podľa mňa ďalej neuvádza rozpočt. klasifikácia , ale na mimorozpočtovom účte napri podn. činnosť alebo škol. jedáleň sa od 1.1.2012 uvádza rozpočtová klasifikácia aj pri prostriedkoch z EÚ pozerala som aj Fin.sprajodajcu 9/2012 tak som to pochopila a uzávierku za január 2013 sme už posielali a nikto nič nehovoril o SF.
Rozpočtová klasifikácia by sa uvádzala na účte SF pri výdavku, ale potom pri príjme akú rozpočtovú klasifikáciu použiješ, pretože aj pri príjme sa musí použiť rozp.kl.
bambina1011
27.02.13,15:35
eeee...aj na depozit ide rozpoctova aj na sf aj na ucet skolskej jedalne - III. cast vykazu FIN 1-12...novinky od 1.1.2013 - rozpoctovanie mimorozpoctovych uctov..
pri prijme 292027.
anika
28.02.13,07:57
Podnikateľská činnosť a školská jedáleň sa do FIN-1 dáva od roku 2012.
eva7
28.02.13,09:58
Zdravím. My sme tiež RO pod obcou, ale keď dávame pri 50-tke odmenu, tak to ide z účtu 222 EK 614 (protiúčet 331 normálne ako mzda), z účtu SF neprevádzam nič, tam mám len čerpanie na regeneráciu, kult. podujatia, stravu apod. Pri čerpaní si ale nie som istá, akú mám použiť EK, keď kúpime flexipassy, ktoré možno využiť na masáže, kozmetiku, okuliare, knihy ap (fi SODEXO). A tiež na stravu by nemala byť položka 637014? A ešte by som sa chcela spýtať, akú položku používate pri prevode režijných nákladov na stravu z potravinového účtu na príjmový. Minulý rok bolo povedané 637200, a teraz, keď sa pozerám do materiálov zverejnených tu: http://www.mfsr.sk/Default.aspx?CatID=8851 je tam položka 641???. Neviem, či tomu dobre rozumiem. Poradíte?
anika
28.02.13,11:11
Odmeny aj ja dávam zo 614, zo SF ja by som osobne nedávala príspevok, pretože tam by nemala byť odmena za prácu a jubilejná odmena je vlastne za čo? Podľa usmernenia, na ktoré si dala odkaz tak depozit chápem tak, že až od decembra, pretože v minulom roku už rozpočet bol na výdavkovom účte, čo sa týka rozpočtu SF za január uzávierku sme už dali a nikto nič nepýtal uvidíme aké príde usmernenie. Knihy by som dala 633009 masáž na 637004 vš. služby, réžiu by som síce dala skôr na 637014, ale keď to chcú na 641 tak nech to tam majú.
eva7
28.02.13,12:18
Lenže tie flexipassy rozdáme zamestnancom naraz a oni ich môžu použiť na všetko, čo som vymenovala, niekto to použije na masáž, niekto si kúpi knihy... Ja len potrebujem zaúčtovať tie poukazy jednou položkou.
Čo sa týka depozitu, zmenila som v účtovnom rozvrhu analytiku - čo bol účet 221 7, tak na 221 292027 - to sa premietlo aj do počiatočných stavov a zároveň aj do výkazu do príjmov v časti III. Pri výdavkoch v januári bude použité členenie podľa EK ako na výdavkovom účte (611, 614......) a ťahá do výkazu do výdavkov. A keď sa urobí rozdiel príjmov a výdavkov v časti III., výsledok je konečný stav účtu 221. Treba však použiť správnu analytiku pre daný softvér, aby to ťahalo do tejto časti (vo Winibeu sa používa v SY 11 písmená NP)
anika
28.02.13,13:52
Od nás to zatiaľ nechcú a prehnaná iniciatíva škodí počkáme na usmernenie a čo sa týka tých fexipasov tak by som to dala na služby.
Irona
05.03.13,05:34
prevádzala som penazny prispevok zo sf na odmenu pri 50siatke, na školení nam bolo povedané ze vyrozpočtovat sf klasifikaciou 642014, prípadne inymi, podla toho na aky ucel sluzia, len ja neviem aku rozpočtovu klasifikaciu mam pouzit pri prevode na vydavkovy - (výpis z vydavkového účtu)??
222 RK??/261 ?? aku mi radite? :)

poznámka: socialny fond v rozpočtovej organizácii: výdaj z mimorozpočtového účtu sa označí rozpočtovou klasifikáciou v sulade s jeho ekonomickým charakterom:
642014 - tranfery jednotlivcom - príspevok na stravovanie zamestnancov, doprava, rekreacia, sociálna pomoc atd,
637006 - náhrady vstupenky - na kultúrne podujatia, ak sa preplacaju zamestnancovi na základe dokladu o kupe
637004 - všeobecné služby - ak organizácia obstara vstupenky pre zamestnancov na kultúrne, športové podujatia

Ja by som pri prevode FP z účtu SF na výdavkový účet (výpis z VRÚ) dala rozpočtovú klasifikáciu takú istú, ako pri prevode FP (výpis z účtu SF), čiže napr. účet SF 261/221AÚ 642014, výdavkový účet 222AÚ 642014/261.
Irona
05.03.13,05:41
Podnikateľská činnosť a školská jedáleň sa do FIN-1 dáva od roku 2012.

ˇAno, máš pravdu Anika, lenže od 1.1.2013 sa do bývalej FIN1-04 (teraz už FIN1-12) pridali nové časti výkazu, v ktorých sa bude sledovať hospodárenie na mimorozpočtových účtoch - podnikateľská činnosť, príjmy a výdavky zariadení školského stravovania, depozitný účet, účet SF, dary, granty, ... To bude v tretej časti výkazu, ktorý je rozdelený na dve tabuľky 3.1 Príjmy a 3.2 Výdavky. Pribudla II. časť nazvaná Finančné operácie subjektu verejnej správy a pohyby na mimorozpočtových účtoch štátnych RO.
A tento nový výkaz sa bude predkladať (zatiaľ) štvrťročne tak ako pôvodný FIN1-04.
Irona
05.03.13,05:45
Dopĺňam svoj predchádzajúci príspevok - rozpočtové klasifikácie sa po novom budú používať aj na mimorozpočtových účtoch, teda aj na účte SF, aj na depozite, ... všade.
Irona
05.03.13,05:57
.... A ešte by som sa chcela spýtať, akú položku používate pri prevode režijných nákladov na stravu z potravinového účtu na príjmový. Minulý rok bolo povedané 637200, a teraz, keď sa pozerám do materiálov zverejnených tu: http://www.mfsr.sk/Default.aspx?CatID=8851 je tam položka 641???. Neviem, či tomu dobre rozumiem. Poradíte?

Po novom sa na mimorozpočtovom účte školskej jedálne (ktorá mimochodom bude uvádzaná v III. časti výkazu FIN1-12, príjmy aj výdavky) budú uvádzať tieto rozpočtové klasifikácie:
- príjem za stravné 223003-Za stravné
- príjem za réžiu 223001-Za predaj výrobkov, tovarov a služieb
- výdaj za nákup potravín 633011-Potraviny
- presun réžie z účtu ŠJ na rozpočtový účet (teda príjmový) sa označí transferovou položkou 641006-Rozpočtovej organizácii a príjem na rozpočtovom účte položkou 312007-Z rozpočtu obce a výdavok uskutočnený z týchto prostriedkov sa označí rozpočtovou klasifikáciou v súlade s jeho ekonomickým charakterom. Z toho vyplýva: žiadna 637200 sa už používať nebude.