MIMKA
27.02.13,12:16
Ahojte poraďáci, potrebovala by som Vašu pomoc.

Podľa § 19 odsek 3 písmeno k bod 2 Zákona o dani z príjmov je daňovým výdavkom "daň z pridanej hodnoty, ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom".
Moja otázka znie: Ak firma účtuje v sústave JÚ a takáto DPH sa vzťahuje k záväzku, ktorý nie je uhradený do konca roku 2012, môže byť aj napriek tomu neuplatnená DPH vzťahujúca sa k neuhradenej faktúre daňovým výdavkom? Je tu podmienka zaplatenia faktúry?

Vopred Vám ďakujem za Vaše názory a pomoc.
Dana1
27.02.13,11:22
nie je podmienka zaplatenie, alebo nezaplatenie faktúry. ak je na DPH nárok na odpočet, ale vy ste si ho z nejakého dôvodu neuplatnili, tak to takáto DPH-čka nemôže byť daňovým nákladom.
Zita5
27.02.13,11:28
Ahojte poraďáci, potrebovala by som Vašu pomoc.

Podľa § 19 odsek 3 písmeno k bod 2 Zákona o dani z príjmov je daňovým výdavkom "daň z pridanej hodnoty, ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom".
Moja otázka znie: Ak firma účtuje v sústave JÚ a takáto DPH sa vzťahuje k záväzku, ktorý nie je uhradený do konca roku 2012, môže byť aj napriek tomu neuplatnená DPH vzťahujúca sa k neuhradenej faktúre daňovým výdavkom? Je tu podmienka zaplatenia faktúry?

Vopred Vám ďakujem za Vaše názory a pomoc.

Neuplatená DPH na ktorú má platiteľ nárok v súlade so zákonom o DPH a neuplatní si ju v odpočte , tak neuplatnená výška DPH nie je výdavkom ovplyvňujúcim základ dane. Keďže sa jedná o JU , tak výdavkom neovplyvňujúcim základ dane ja stane až v roku , kedy prebehne úhrada a budete o tom účtovať v peňažnom denníku .
MIMKA
27.02.13,11:42
Jedná sa o DPH, na ktorej odpočítanie platiteľ DPH nemal nárok, preto je daňovým výdavkom alebo výdavkom ovplyvňujúcim základ dane podľa § 19 odsek 3 písmeno k, len ma zaujímalo, či je tam aj podmienka úhrady.
kn-alka
27.02.13,11:44
Keďže v JÚ sa účtuje v čase úhrady, tak áno.
Však do výdavkov sa ti faktúra v celkovej sume dostane až pri úhrade.