Mijara
27.02.13,12:53
Dobry den, prosim o radu, v roku 2012 som mala prijem: do konca 08/12 z rodicovskej dovolenky, od 08_12/12 podpora v nezamestnanosti a prijem z DOPČ u byvaleho zamestnavatela (120 Eur). Mozem poziadat byvaleho zamestnavatela o rocne zuctovanie dane? Moze si moj manzel uplatnit NCZD na manzelku? dakujem.
Mila123
27.02.13,11:58
Dobry den, prosim o radu, v roku 2012 som mala prijem: do konca 08/12 z rodicovskej dovolenky, od 08_12/12 podpora v nezamestnanosti a prijem z DOPČ u byvaleho zamestnavatela (120 Eur). Mozem poziadat byvaleho zamestnavatela o rocne zuctovanie dane? Moze si moj manzel uplatnit NCZD na manzelku? dakujem.
manžel áno, za predpokladu, že ste manželia už v roku 2012 (ak nie celýrok, je potrebné rozpočítať príjem)
RP nie je príjmom pre posúdenie nároku manžela
ale PvN a dohoda je príjmom.....

RZD ti zamestnávateľ by už nemal urobiť, nakoľko si ho mala požiadať do 15 02 2013
ale pozri sa či si mala zrazené preddavky na daň, ak áno,oplatí sa ti urobiť DP, ak nie nemáš ani povinnosť podať DP
Mijara
27.02.13,12:19
dakujem za odpoved. Preddavky z dohody mi zrazene boli. Ak si ja v DP uplatnim NCZD (preddavok sa mi vrati), moze si aj moj manzel uplatnit NCZD na manzelku? Alebo to sa navzajom neovplyvnuje? Diky:)
kn-alka
27.02.13,12:22
Nie, neovplyvňuje sa to, len manžel si uplatní rozdiel medzi NČZD a tvojim príjmom.
NČZD - PvN - príjem z dohody
danakl
01.03.13,07:36
dobrý den. V roku 2012 som mala dohodara, ktorý ma požiadal o RZD. uhrn zuč. a príjimov mal 224,17 E, úhrn preddavkov na dan 42,54 E a neuplatn. si nezdanitelnu čast ND. nožem mu urobiť RZD, alebo bude lepsie, ak si urobí RZD typu A.pobera este dávky hmotnej nudzi, tie musím tiez započítat do príjimu. Dakujem
veronikasad
01.03.13,07:38
dobrý den. V roku 2012 som mala dohodara, ktorý ma požiadal o RZD. uhrn zuč. a príjimov mal 224,17 E, úhrn preddavkov na dan 42,54 E a neuplatn. si nezdanitelnu čast ND. nožem mu urobiť RZD, alebo bude lepsie, ak si urobí RZD typu A.pobera este dávky hmotnej nudzi, tie musím tiez započítat do príjimu. Dakujem
Dávka v HN je štátna sociálna dávka, neuvádza sa v RZD.
Ak o RZD požiadal do 15.2., zamestnávatel je povinný mu ho urobiť.
Majka
09.03.13,16:37
Dobry den,
skusim sem pripojit moju otazocku z zuctovaniu dane dohodarom 2012

mali sme dohodarov kt. si uplatnovali NCZD, pracovali len pol roka, robila som im rocne zuctovanie dane, vysiel mi preplatok ktory im mam poukazat, k 31.12.2012 skoncili prac.pomer na dohodu.
Uhradim im na osobny ucet preplatok.
V roku 2013 uz nemame ziadnych zamestnancov ani dohodarov a najblizsi pol rok asi ani nebudu.
Urobila som si hlasenie za rok 2012 tam mi ten ich preplatok neukazalo v com v akom tlacive budem vidiet ten preplatok na dani ktory si mam ziadat od DU? mzdy dohodarom som robila v programe olymp.
prosim o radu, dakujem velmi pekne.
Andalka
13.03.13,13:02
Dobrý deň,
prosím poraďte, či príjem z úradu práce - dobrovoľnícka činnosť patrí do príjmu alebo nie?
J+K
13.03.13,13:17
Dobry den,
skusim sem pripojit moju otazocku z zuctovaniu dane dohodarom 2012

mali sme dohodarov kt. si uplatnovali NCZD, pracovali len pol roka, robila som im rocne zuctovanie dane, vysiel mi preplatok ktory im mam poukazat, k 31.12.2012 skoncili prac.pomer na dohodu.
Uhradim im na osobny ucet preplatok.
V roku 2013 uz nemame ziadnych zamestnancov ani dohodarov a najblizsi pol rok asi ani nebudu.
Urobila som si hlasenie za rok 2012 tam mi ten ich preplatok neukazalo v com v akom tlacive budem vidiet ten preplatok na dani ktory si mam ziadat od DU? mzdy dohodarom som robila v programe olymp.
prosim o radu, dakujem velmi pekne.

Myslím, že treba aj v tomto roku za tento mesiac podať mesačný prehľad, kde to bude vidno, no a pravdepodobne požiadať daňový úrad o vrátenie sumy preplatkov vyplatenej z prostriedkov zamestnávateľa. Myslím, že by bolo ideálne zavolať na príslušný DÚ a dohodnúť sa, či je možné tú žiadosť im poslať hneď alebo až v rámci štvrťroka ako pri vyžiadaní daň.bonusu .
kubkokubko
14.03.13,11:57
Prosim o radu, manzelov bratranec ma poprosil, ci mu neurobim DP A, v mesiacoch 3-11/2012 mal príjem z dohody podľa §5, zrazili mu preddavky na dan, neuplatnil si NČZD. Môžem mu NČZD odpocítat v celej vyške, teda 364,74, aj ked pracoval na dohodu len 9 mesiacov že? Dakujem
veronikasad
14.03.13,11:58
Prosim o radu, manzelov bratranec ma poprosil, ci mu neurobim DP A, v mesiacoch 3-11/2012 mal príjem z dohody podľa §5, zrazili mu preddavky na dan, neuplatnil si NČZD. Môžem mu NČZD odpocítat v celej vyške, teda 364,74, aj ked pracoval na dohodu len 9 mesiacov že? Dakujem
ak nebol poberatelom SD k 1.1.2012, môžeš v plnej výške
kn-alka
14.03.13,11:58
V DP sa VŽDY (pokiaľ sa nejedná o dôchodcu) uvádza nezdaniteľná časť základu dane vo výške: 3.664,74 € !!!!

Aj keby bol odpracovaný len 1 deň, aj tak vzniká nárok na celú NČZD.
kubkokubko
14.03.13,12:04
Dakujem za odpovede on je student, takze nic take nepoberal. Dakujem za odpoved a prajem krasny den vsetkym.
kika70
15.03.13,11:09
Ak dohodarka pobera rodicovsky prispevok, moze si uplatnit nezdanitelnu cast zakladu dane?
Tweety
15.03.13,11:10
Ak dohodarka pobera rodicovsky prispevok, moze si uplatnit nezdanitelnu cast zakladu dane?
Môže.