Vemienko
27.02.13,15:02
Dobrý deň, mam taku otázku, dá sa niekde zistiť nejak chronológia čoho som bol kedy dedičom a čo sa s tým urobilo, lebo jedného dedičstva som sa zriekol v prospech sestry ale nemám o tom doklad(uložil som ho v dobrej vôliu rodičov a nechcú mi to dať a nechcem sa naťahovať) a dalšia nehnutelnosť v čom som mal mať nejaký podiel bola predaná a bolo mi to zamlčané , bolo to po starej matke ale nie som si istý či ju nenahovorili spísať závet v prospech sestry takisto, ale ked nebol závet nehnutelnost išla za že vraj 2 mil Sk. Ide o to že či sa viem niekde dostať k takýmto informáciám, že by som vedel zistiť čo mi vlastne patrilo a kam sa to podelo, lebo ja som v podstate nevidel ani korunu a to po starej matke ostali aj všelijaké peniaze na vkladných knižkách, viem že mi hovorila že nám ako detom šetrí atd., či sa dá zistiť kde sa aj to podelo
mattto
27.02.13,14:59
1. prípad: odmietol si dedičstvo v dedičskom konaní - bol si účastník konania, môžeš ísť nahliadať do spisu.

2. prípad: nebol si účastník dedičského konania, nemôžeš nahliadať do spisu.

To čo sa stalo s nehnuteľným majetkom sa môžeš dozvedieť z výpisu z LV na katasterportal.sk, o hnuteľných veciach sa môžeš dozvedieť iba od vlastníka veci, ktorý ti môže/nemusí nič povedať.
Vemienko
27.02.13,15:03
dakujem za radu
Vemienko
27.02.13,15:13
takto, ja som sa vzdal podielu v nehnutelnosti ale nemám ten dokument, vyhotoví mi kópiu hociktorý notár? či len ten konkrétny notár kde som to spísal? dedičstvo bolo po zomrelej matke pred 20 rokmi , bol som vtedy neplnoletý a vzdal som sa toho v prospech sestry nedávno pred cca 5 rokmi, no ale potom čo zomrela stará matka tak tam bol dom a tam som mal tiež niečo dediť to neviem zistiť že či ona urobila závet alebo nie, pokial nie a oni to predali tak by ma asi mali vyplatiť, že toto kde zistím, či som teda bol dedič alebo nebol
mattto
27.02.13,15:32
takto, ja som sa vzdal podielu v nehnutelnosti ale nemám ten dokument, vyhotoví mi kópiu hociktorý notár? či len ten konkrétny notár kde som to spísal? dedičstvo bolo po zomrelej matke pred 20 rokmi , bol som vtedy neplnoletý a vzdal som sa toho v prospech sestry nedávno pred cca 5 rokmi, no ale potom čo zomrela stará matka tak tam bol dom a tam som mal tiež niečo dediť to neviem zistiť že či ona urobila závet alebo nie, pokial nie a oni to predali tak by ma asi mali vyplatiť, že toto kde zistím, či som teda bol dedič alebo nebol

nerozumiem, ak dedičské konanie prebehlo pred 20 rokmi, ako si sa mohol vzdať dedičstva pred 5 rokmi? Buď si sa ho vzdal v dedičskom konaní, alebo si bol vlastníkom a nejakým právnym úkonom si vlastníctvo previedol na sestru. Pozri si na výpise LV v katastri titul nadobudnutia nehnuteľnosti sestrou, ak ho nadobudla dedením, bude tam uvedená sp. značka osvedčenia o dedičstve. Existuje jedna výnimka z pravidla v mojom 1. príspevku a to §44 ods. 2 OSP "Niekomu inému než účastníkovi môže predseda senátu alebo samosudca povoliť nazerať do spisu a robiť si z neho výpisy a odpisy, ak sú pre to vážne dôvody a oprávnené záujmy účastníkov tým nemôžu byť dotknuté."
Erzebeth
27.02.13,23:59
Dedičské konania sú uložené na príslušnom okresnom súde.