gondik
27.02.13,15:06
Ahojte všetci poraďáci a účtovníci. Mám na vás jednu otázku a prosbu o pomoc. Čo sa počíta za príjem manželky z hľadiska uplatnenia nezdaniteľnej časti ZD na manželku? Mám totiž to prípad keď manželka daňovníka poberala od UP príspevok za opatrovanie vo výške cca 600 € ročne a taktiež mala príjem za výkon osobnej asistencie vo výške cca 1500€ ročne. A ešte sa chcem opýtať na jeden prípad. Ak manželka daňovníka je SZČO, ale príjem za rok 2012 mala veľmi nízky cca 1500€ ročne.

Ďakujem veľmi pekne za akékoľvek odpovede a prajem pevné nervy pri účtovaní.
Anik
27.02.13,14:30
V prvom rade malželka by mala mať DIČ na tú osobnú asistenciu,-str. 12 v DP B -je tomu venovaná
do jej príjmu za uplatnenie NčZD na manželku sa započítava aj príspevok na opatrovanie aj spomínaná osobná asistencia
ten príjem 1500 eur u SZČO je všetko čo dostala ako príjem? zaplatila aj nejaké odvody?
gondik
27.02.13,14:37
No to neviem, či má DIČ. Je teda povinná podávať DP? Prosím ak o tom viete viac napíšte mi podrobnosti. Z daným príkladom som sa stretla prvý krát. A k druhému príkladu, tak áno tento príjem je jej jediným príjmom z ktorého platila iba odvody do ZP do SP neplatila nič.
Vďaka
gondik
27.02.13,14:52
Ešte doplním, že osobnú asistenciu vykonáva svojmu ťažko ZP synovi a mám len od neho (syna) potvrdenie, že od 03/2012 jej vyplatil za osobnú asistenciu cca 1500 €
Anik
27.02.13,15:18
Ešte doplním, že osobnú asistenciu vykonáva svojmu ťažko ZP synovi a mám len od neho (syna) potvrdenie, že od 03/2012 jej vyplatil za osobnú asistenciu cca 1500 €
ak začnem od konca od toho príjmu 1500 eur - zaplatené odvody zvyšok si môže uplatniť manžel.
Čo sa týka tej osobnej asistencie mala by byť prihlásená na DÚ a mať kartičku DIČ, - následne pri jej príjme podať DP typ B, kde si múže uplatniť 40 % pauálne výdavky, alebo skutočné - v jej prípade paušálne
Myslím, že má nárok aj aby za ňu za určitých podmienok platil štát odvody na SP a aj na ZP
Ak sa mýlim prosím opravte ma
gondik
27.02.13,15:48
Tak som zistila, že kartičku dič má, čiže musí podať DP. Preukázané výdavky nemá, čiže si uplatní 40% paušálne výdavky. Poistné za ňu platí štát, takže do kolonky preukázateľne zaplatené príspevky na poistné sa neuvedie nič. Ak má túto osobnú asistenciu od 03/2012 uplatní si celú nezdaniteľnú časť na daňovníka teda 3644,74? vznikne tým ZD nula. a čo sa ešte uvedie na tej strane 12 DP? A ešte k tej manželke daňovníka čo je tiež SZČO ale z nízkym príjmom ako preukáže svoje príjmy keď ešte nepodala DP sama? Nie je potrebné to nejak dokladovať? Veľmi ste mi pomohli ďakujem:)
ak začnem od konca od toho príjmu 1500 eur - zaplatené odvody zvyšok si môže uplatniť manžel.
Čo sa týka tej osobnej asistencie mala by byť prihlásená na DÚ a mať kartičku DIČ, - následne pri jej príjme podať DP typ B, kde si múže uplatniť 40 % pauálne výdavky, alebo skutočné - v jej prípade paušálne
Myslím, že má nárok aj aby za ňu za určitých podmienok platil štát odvody na SP a aj na ZP
Ak sa mýlim prosím opravte ma
Anik
27.02.13,16:43
na str. 12 - 01 - príjmy a výdavky cca 1500 - 600
02 - cca 900
06 - cca 900

odpočítateľná pol. 3644,74

k tromu 2. prípadu - v podstate nemusí nič dokladovať čo sa týka manželky pri daňovej kontrole to však musí vedieť obhájiť, ako som už spomínala od všetkých jej príjmov si môže odrátať akurát zaplatené odvody , rozdiel uvedie str.2 -31-kde musí napísať aj počet mesiacov v ktorých boli manželia