june
27.09.04,19:48
Dobrý deň.
Vysvetlite mi prosim niekto, ako je možné, že v par. 62 sa píše, že zamestnanec a zamestnávateľ majú rovnakú výpovednú lehotu a hneď v ďalšej vete to už pravda nie je: "Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná lehota najmenej tri mesiace." Včera som si to narýchlo prečítala a bolo mi jasné, že ZC a ZĽ majú rovnakú výpovednú lehotu. Oznámila som to zamestnancovi, ktorý dal výpoveď a ten ma vyviedol z omylu. Takže ako - je to pre zamestnanca aj zamestnávateľa rovnaké alebo nie?
Ďakujem za názory.
PS. Vie niekto, ako sa dáva podnet na Ústavný súd????? :mad:
Judita
vladan
27.09.04,18:10
"Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná lehota najmenej tri mesiace." ... zamestnancovi, ktorý dal výpoveď ...
Juditka, keďže si si narýchlo prečítala ZP, tak ani sa nečudujem tvojim rozpakom :-) Naše zákony sa nedajú čítať z rýchlika, treba pomaly, kľudne, rozvážne, odporúčam najmenej 10krát :-) ...
... ale k veci ...
1. Ak je daná výpoveď zamestnancovi ... - čiže výpoveď je daná zamestnancovi! To znamená zamestnanec dostal výpoveď od zamestnávateľa. Čiže zamestnávateľ chce vyhodiť zamestnanca - výpovedná doba je najmenej dva mesiace alebo najmenej tri mesiace (pre zamestnanca, ktorý odpracoval u zamestnávateľa viac ako 5 rokov).
2. Ak zamestnanec dáva výpoveď tak preňho platí výpovedná doba najmenej dva mesiace. A aj keby pracoval u zamestnávateľa viac ako 5 rokov, výpovedná doba ostáva najmenej dva mesiace.
V tom je rozdiel - či dáva výpoveď zamestnanec firme alebo firma zamestnancovi :-)
... už je to trošku zrozumiteľnejšie?
Pekný večer
june
27.09.04,18:21
Ďakujem za vyrozumenie. Ja mam ten hnusny zakon kazdu chvilu v ruke, a kazdu chvilu na nieco nove pridem.
judita :)
vladan
27.09.04,18:25
... ešte chvíľku mi o tom rozprávaj ... :-)