Lubica3
05.03.06,10:08
Nevie mi niekto poradiť, či si môže SZČO, ktorá má uvedené v živnosti konkrétne služby, ale žial nemala na tieto práce objednávky a tak rôzne vypomáhala po známych - môže si tieto práce fakturovať - napr. administratívnu výpomoc, aj keď na to živnosť vystavenú nemá? Môže mať z toho problém?
DanielaSL
05.03.06,09:53
Podľa môjho názoru môže fakturovať len za tie činnosti , ktoré má uvedené v živnostenskom liste. Môj známy napr. fakturoval tiež za niečo iné a pri kontrole zo živnostenského úradu mu to bolo vytknuté, neviem či aj nie pokutované.
Lubica3
05.03.06,10:13
No, neviem kde by som si to mohla overiť, lebo napr. sú niektoré činnosti, ktoré boli voľné a nezapisovali sa všetky do ŽL... lenže v tejto oblasti nie som doma, potrebovala by som poradiť, ako to vlastne je. Ďakujem.
Zita5
05.03.06,10:45
No, neviem kde by som si to mohla overiť, lebo napr. sú niektoré činnosti, ktoré boli voľné a nezapisovali sa všetky do ŽL... lenže v tejto oblasti nie som doma, potrebovala by som poradiť, ako to vlastne je. Ďakujem.


Treba si preštudovať Živnostenský zákon. SZČO je oprávnená fakturovať len tie činnosti , ktoré má v ŽL .Iné činnosti v prípade fakturovania sa berú ako neoprávnené podnikanie v určitej oblasti .Preto je potrebné si doplniť živnostenský list a bude po probléme .
STRELEC
05.03.06,10:59
[quote=Zita5]... SZČO je oprávnená fakturovať len tie činnosti , ktoré má v ŽL .Iné činnosti v prípade fakturovania sa berú ako neoprávnené podnikanie v určitej oblasti !!!... Výnimku tvoria len určité doplnkové činnosti k činnosti na ktorú je živnostenské oprávnenie vystavené.
O.i. sa pri neoprávnenom podnikaní subjekt vystavuje riziku sankcií zo strany živn. úradu (až po odňatie živn. oprávnenia, pokuty) ale aj zo strany DÚ (priznané príjmy akceptuje, výdavky len do výšky 25%, napr.).

Rozhodne sa nedá odporúčať vykonávať a fakturovať niečo na čo nie som oprávnený!
Johanka
05.03.06,11:00
No, neviem kde by som si to mohla overiť, lebo napr. sú niektoré činnosti, ktoré boli voľné a nezapisovali sa všetky do ŽL... lenže v tejto oblasti nie som doma, potrebovala by som poradiť, ako to vlastne je. Ďakujem. Voľná živnosť neznamená, že sa nezapisuje do ŽL. Je to ohlasovacia živnosť, kde nie je stanovená ako podmienka prevádzkovania žiadna odborná spôsobilosť. Znamená to ,že k týmto činnostiam sa nemusíš preukazovať vzdelaním a praxou.
Činnosti , ktoré nie sú živnosťou sú podnikaním podľa osobitných predpisov. Sú to napr. lekári, advokáti, sprostredkovatelia poistného. Podobne podnikaním nie je ani prenájom nehnuteľností, ak nie je spojený s poskytovaním iných ako základných služieb spojených s prenájmom.
Bližšie v Živnostenskom zákone.
Lubica3
05.03.06,11:32
Ďakujem Vám všetkým za odpovede, dosť ste ma s tým vystrašili, práve preto by som to chcela dať korektne do poriadku. Myslíte, že ak má sprostredkovanie obchodu a služieb, môže fakturovať administratívnu výpomoc pre inú SZČO - účtovníčku? Snáď to nie je až tak vzdialené?....
Johanka
05.03.06,11:53
To sa Ti nezdá vzdialené:eek: . Však je to niečo úplne iné. Ak má v ŽL sprostredkovanie, tak musí faktúrovať za sprostredkovanie. Maximálne môže sprostredkovať niekoho, kto by tie práce vykonal.
Lubica3
05.03.06,11:55
Díky, asi som poriadne natvrdlá!
sway
05.03.06,11:59
Díky, asi som poriadne natvrdlá!

Lubica hoď sem čo máš v živnosti - určite sa dá niečo vymyslieť....;)
Lubica3
05.03.06,12:08
No tak od začiatku - čo môže fakturovať ŽL - 1. polygrafická výroba - ofsetová tlač, 2. tlačiarenská výroba pomocou počítača, 3. nákup a predaj tovaru v rozsahu voľnej živnosti, 4. sprostredkovanie obchodu - druhej SZČO, ktorá má účtovnícke služby? Vopred ďakujem a ospravedlňujem sa, že v čase nedelnej siesty mi to nezapína.
Johanka
05.03.06,12:12
Ešte , prosím, pridaj informáciu , o čo vlastne ide? Potrebuje si iba zvýšiť príjmy alebo potrebuje pomôcť účtovníčke, ktorá má veľký ZD?
Zita5
05.03.06,12:29
No tak od začiatku - čo môže fakturovať ŽL - 1. polygrafická výroba - ofsetová tlač, 2. tlačiarenská výroba pomocou počítača,


No tak tu som doma , takýto SZČO , ktorý má polygrafickú činnosť môže fakturovať za služby vykonané na základe objednávky , ktorá sa týka tlače , vizitiek , firemného papiera , buletinov, brožúr,plagátov ,letákov, kníh, stravných lístkov,vstupeniek a proste všetkých tlačovín .
Čosa týka počítača , mám za to , že týmto môže fakturovať tak zhotovený podklad k tlači , grafika , alebo zhotovenie niečoho ......tlačeného , cez počítač , počítačovú sadzbu k zákazke .... a podobne .

3. nákup a predaj tovaru v rozsahu voľnej živnosti, 4. sprostredkovanie obchodu - druhej SZČO, ktorá má účtovnícke služby?

Tovar , ktorým sa zaoberá a má na základe nákupu evidovaný na sklade .



Vopred ďakujem a ospravedlňujem sa, že v čase nedelnej siesty mi to nezapína.



Čo takýto živnostník môže vyfakturovať účtovníčke ?: vizitky , výdavkové pokladničné doklady,príjmové doklady a všetky tlačivá , ktoré takáto účtovníčka potrebuje mať na vedenie účtovnej agendy , ale pozor ......nie zasa vo vysokých čiastkach a za neúmerné ceny ,pretože aj daniari vedia čo sú to polygrafické služby .

Čítaj aj v citácii vyššie .... tučným písmom.
Lubica3
05.03.06,12:49
Takže upresňujem, ide o pomoc na zníženie ZD účtovníčke, v skutočnosti jej aj pomáhala. Práve ide o to, že to celé nechcú prehnať ako polygrafické práce, nakoľko je toho dosť veľa.
Zita5
05.03.06,12:56
Takže upresňujem, ide o pomoc na zníženie ZD účtovníčke, v skutočnosti jej aj pomáhala. Práve ide o to, že to celé nechcú prehnať ako polygrafické práce, nakoľko je toho dosť veľa.

Však som Ti napísala , čo môžu fakturovať účtovníčke a preto moja poznámka , že nie vo veľkom množstve , pretože aj kontrolór nie je blbý , koľko môze takého materiálu spotrebovať účtovníčka pri množstve vedenia účtovníctiev v priebehu roka .Podľa môjho názoru , aby si znížila týmito prácami ZD, by musela mať odber jedenej palety , takto vyrobených tlačív .

Pokiaľ som Ťa dobre pochopila , lebo píšeš že ide o zníženie ZD účtovníčke .
STRELEC
05.03.06,13:04
Takže upresňujem, ide o pomoc na zníženie ZD účtovníčke, v skutočnosti jej aj pomáhala. Práve ide o to, že to celé nechcú prehnať ako polygrafické práce, nakoľko je toho dosť veľa.
Skúsim úvahou trochu "z iného súdka". Tá výpomoc sa asi nebude dať vyjadriť fakturáciou v rámci živnosti. Nezdá sa mi to vhodné, resp. možné.
Skúsil by som uvažovať nad niečim mimo živnosť vypomáhajúcej osoby.
Neviem, či takto stačí?
Pod "výpomoc" nemyslím tzv. vypomáhajúcu osobu, ale pomoc človek človeku, trebárs honorovanú, zazmluvnenú.
Lubica3
05.03.06,13:17
Áno, Zitka, to je jasné. Celá tá diskusia vznikla, že mi nebolo jasné, či musí fakturovať len činnosti exaktne uvedené v ŽL, alebo aj napr. také, na ktoré nebolo nutné preukazovať vzdelanie - prepisovanie dokumentov a pod. V tom mám teraz jasno a myslím, že to radšej orámcujeme zmluvou, ako navrhuje Strelec a bol by to iný § ako živnosť. Všetkým ďakujem ešte raz.
sway
05.03.06,18:26
Áno, Zitka, to je jasné. Celá tá diskusia vznikla, že mi nebolo jasné, či musí fakturovať len činnosti exaktne uvedené v ŽL, alebo aj napr. také, na ktoré nebolo nutné preukazovať vzdelanie - prepisovanie dokumentov a pod. V tom mám teraz jasno a myslím, že to radšej orámcujeme zmluvou, ako navrhuje Strelec a bol by to iný § ako živnosť. Všetkým ďakujem ešte raz.

ešte jeden nápadík :rolleyes:
- nemá tá účtovníčka nejakého nového klienta, alebo viacerých? - Dá sa spraviť zmluva o sprostredkovaní týchto klientov, samozrejme rozmune - napríklad ak má od klienta ročne 50 000 - tak dajme tomu zazmluvniť, že xy% z jej obratu ide tomu čo klienta sprostredkoval. zmluvu spraviť k 1.1.2005 tak, že bude vyúčtovaná až v 12 mesiaci podľa výšky dohodených klientov. A tu jej môžeš vyhodiť faktrúru na základe zmluvy o sprostredkovaní klientov.;)
anna055
05.03.06,18:55
Nevie mi niekto poradiť, či si môže SZČO, ktorá má uvedené v živnosti konkrétne služby, ale žial nemala na tieto práce objednávky a tak rôzne vypomáhala po známych - môže si tieto práce fakturovať - napr. administratívnu výpomoc, aj keď na to živnosť vystavenú nemá? Môže mať z toho problém?
fakturovať môžeš to čo máš v ŽL inak to máš neoprávnené podnikanie, tak tie tvoje uvedené činnosti v ŽL nejak pekne dokombinuj a prisposob tomu čo si robila
ucetni_fantozzi
22.03.06,06:43
Ozivim tuto temu, nakolko aj mne sa ozval jeden "expert" - chlapik ma vystaveny ZL na nejake volne zivnosti (mimo ine ma aj upratovacie prace). Realne vsak pocas roka robil instalaterske a male stavebne prace a kedze vedel, ze na to nema opravnenie, fakturoval ako za upratovacie prace... Jeho naklady vsak tvoria prevazne nakupy roznych stavebnych a instalaterskych materialov, ktore tym padom vo vazbe na tie "uskutocnene upratovacie prace" samozrejme nesedia. :eek:

Co by ste s tym robili? Mne osobne vobec nie je po chuti, dat mu tieto veci do vydavkov. Tymto mu vsak hrozi celkom slusny zaklad dane...
Zita5
22.03.06,06:57
Ozivim tuto temu, nakolko aj mne sa ozval jeden "expert" - chlapik ma vystaveny ZL na nejake volne zivnosti (mimo ine ma aj upratovacie prace). Realne vsak pocas roka robil instalaterske a male stavebne prace a kedze vedel, ze na to nema opravnenie, fakturoval ako za upratovacie prace... Jeho naklady vsak tvoria prevazne nakupy roznych stavebnych a instalaterskych materialov, ktore tym padom vo vazbe na tie "uskutocnene upratovacie prace" samozrejme nesedia. :eek:

Co by ste s tym robili? Mne osobne vobec nie je po chuti, dat mu tieto veci do vydavkov. Tymto mu vsak hrozi celkom slusny zaklad dane...

No nech si rozmyslí čo chce : buď mu to uplatníš a pri prípadnej kontrole mu to vyhodia za neoprávnené podnikanie alebo mu to vyhodia ako výdavky nesúvisiace s jeho podnikateľskou činnosťou.
Ak chcel takéto niečo robiť , mohol sa informovať vopred .
Alebo zaplatí vysokú daň .

Ja osobne , by som postupovala v jeho prípade tak , že ak by trval na uplatnení jeho výdavkov , dala by som si podpísať prehlásenie , že bol na daný problém upozornení .

Ja by som tieto výdavky vôbec neúčtovala , vidím v tom riziko, ale však to vieš aj sám .
ucetni_fantozzi
22.03.06,07:59
No nech si rozmyslí čo chce : buď mu to uplatníš a pri prípadnej kontrole mu to vyhodia za neoprávnené podnikanie alebo mu to vyhodia ako výdavky nesúvisiace s jeho podnikateľskou činnosťou.
Ak chcel takéto niečo robiť , mohol sa informovať vopred .
Alebo zaplatí vysokú daň .

Ja osobne , by som postupovala v jeho prípade tak , že ak by trval na uplatnení jeho výdavkov , dala by som si podpísať prehlásenie , že bol na daný problém upozornení .

Ja by som tieto výdavky vôbec neúčtovala , vidím v tom riziko, ale však to vieš aj sám .

No ja osobne si myslim, ze ani len toto nepojde, kedze ako som hovoril u neho je:
- na vstupe nakupy stavebnych a instalacnych materialov
- na vystupe faktury za upravacie a cistiace sluzby (aj ked interne vieme, ze slo o stavarinu...)
...na slak trafenie!!! asi mu to poriesim skor pausalom...

dakujem za nazor!
Zita5
22.03.06,08:13
Keš spomínaš vstup a výstup , prosím Ťa on je plátcom DPH ?Pokiaľ áno , tak to nemôžeš riešiť paušálom .
ucetni_fantozzi
22.03.06,08:21
Keš spomínaš vstup a výstup , prosím Ťa on je plátcom DPH ?Pokiaľ áno , tak to nemôžeš riešiť paušálom .

nie, samozrejme... :D mysles som vydavky (vstup, nakup) a prijmy (vystup, predaj)... niekedy sa ta terminologia s DPH pletie... :rolleyes:
Verci
29.05.06,08:43
Živnostník,uvedený v živnosti ako vodič cudzieho motorového vozidla ,chce
na túto živnosť jazdiť ako vodič autobusu ,podľa mňa ak spĺňa podmienky vodiča autobusu a prevádzkovateľ autobusu stým súhlasí mohol by túto činosť vykonávať na svoju živosť.Potrebujem aby sa niekto vyjadlil či mám lebo nemám pravdu. On totiž už jednu faktúru vystavil a nebola by som rada keby prišiel o živnosť ak nemám pravdu.