lucinkapk
27.02.13,22:28
V roku 2012 mi autorská spoločnosť poukázala na účet autorský honorár zúčtovaný dňa 12.10.2012

Honorár brutto 901,46
Režijná zrážkka LITA 27,89
2% podla zákona o umel.fondoch 16,70
Poukázané na účet 856,87
Potrebujem poradiť, akú čiastku uvediem do daňového priznania za rok 2012?
Uvediem ju do oddielu VIII riadok 7(podľa § 8 ods.1 písm. g)
alebo do oddielu VI riadok 5- podľa § 6 ods. 2 písm a, alebo v odd.VI riadok 11 ods.4.
Prosím o radu.
Ďakujem
LUcia
jozefmladsi
14.03.13,08:51
Zdravím!
Mám podobný problém-som riadne zamestnaný a dostal som autorskú odmenu od SOZA vo výške 5eur...
Aký typ daňového priznania mám podať? resp. ak dám B, môžem to zapísať do príjmov VIII. oddiel 1 - z príležitostných činností?
VĎAKA za pomoc...
jozef
Idiotka
14.03.13,09:06
V daňovom priznaní sa uvádza suma honoráru brutto.

Podľa textu vyúčtovania sa môže jednať o
honorár za (podľa ZoDP)
a) z vytvorenia diela a umeleckého výkonu27) a z použitia alebo poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva,

alebo

honorár za ...

Príjmami z použitia diela a použitia umeleckého výkonu sú príjmy vyplácané podľa osobitného predpisu, 29b) ak nepatria do príjmov uvedených v odseku 2 písm. a).
v obidvoch prípadoch sa dajú použiť tzv. paušálne náklady vo výške 40 %, ku ktorým sa dá pripočítať aj zákonom určený príspevok vo výške 2% z brutto honorára - to číslo nákladov bude teda súčtom 40% z príjmov a 2% -neho príspevku Literárnemu fondu SR alebo Slov. fondu výtvarných umelcov.

Ak budú honoráre tzv. aktívne (licenčná zmluva ap), tak budú v tabuľke 1 v riadku 5, a budú "základom" aj pre výpočet zdravotného poistenia. odpočítateľná čiastka ich znižuje.

Ak budú honoráre tzv. pasívne, budú v tabuľke 1 v riadku 11, odpočítateľná čiastka ich NEZNIžUJE a nevyrubuje sa z nich zdravotné poistenie.
jozefmladsi
14.03.13,10:42
http://imgupload.sk/images/e/2/e2zzipxde343z7pkbntl.jpg
toto mi prislo, ale nie som zivnostnik, tak preto som z toho vedla...a do tab. 1 vpisuju zivnostnici, nie?
dakujem!
Idiotka
14.03.13,10:53
Tabuľka č. 1 má 11 riadkov, netýka sa IBA živnostníkov. ostatné v texte.
jozefmladsi
14.03.13,11:17
no, to ma logiku, len vcera mi na danovom urade tvrdili, ze musim byt zivnostnik, ak chcem vpisovat do tab c.1...
takze asi to bude v 11 riadku, tak ako pisete, to sa mi zda najrozumnejsie...
vdaka