jdobra
27.02.13,23:16
Minulé roky som podávala daňové priznania podľa paušálnych výdavkov, teraz, keďže som bola za rok 2012 v strate, chcem podať daňové priznanie podľa skutočných výdavkov. Aké počiatočné cifry mám teraz, teda za rok 2012, uviesť vo Výkaze o majetku a záväzkoch a vo Výkaze o príjmoch a výdavkoch, keď som doteraz za všetky predchádzajúce roky išla len podľa paušálnych výdavkov a nikdy predtým som žiadne Výkazy o majetku a záväzkoch a Výkazy o príjmoch a výdavkoch nerobila a ani som ich neodovzdávala na daňovom úrade? Vopred ďakujem za každú dobrú radu. Jana
veronikasad
27.02.13,22:20
Ak sa pýtaš na výkaz o majetku a záväzkoch,
Za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie - žiadne
Za bežné účtovné obdobie - aktuálne stavy k 31.12.2012
mondes
27.02.13,22:30
Minulé roky som podávala daňové priznania podľa paušálnych výdavkov, teraz, keďže som bola za rok 2012 v strate, chcem podať daňové priznanie podľa skutočných výdavkov. Aké počiatočné cifry mám teraz, teda za rok 2012, uviesť vo Výkaze o majetku a záväzkoch a vo Výkaze o príjmoch a výdavkoch, keď som doteraz za všetky predchádzajúce roky išla len podľa paušálnych výdavkov a nikdy predtým som žiadne Výkazy o majetku a záväzkoch a Výkazy o príjmoch a výdavkoch nerobila a ani som ich neodovzdávala na daňovom úrade? Vopred ďakujem za každú dobrú radu. Jana
Mala si aj zamestnancov? Ak nie, tak môžeš si urobiť daňovú evidenciu a žiadne výkazy ti k tomu netreba.
jdobra
28.02.13,18:22
Nie, nemala som žiadnych zamestnancov. Od začiatku podnikania robím všetko sama. Čo sa týka spomenutej daňovej evidencie, nie som si celkom istá, aký je presne rozdiel medzi daňovou evidenciou a účtovaním v sústave jednoduchého účtovníctva. Vediem si štandardný peňažný denník a niekde som sa dočítala, že ak chcem podať daňové priznanie podľa skutočných výdavkov a účtujem v sústave jednoduchého účtovníctva, tak k daňovému priznaniu typu „B“ musím priložiť účtovný Výkaz o príjmoch a výdavkoch a účtovný Výkaz o majetku a záväzkoch. Ale teraz som asi splietla dve veci, že?
jdobra
28.02.13,18:22
Ďakujem, práve túto informáciu som potrebovala. Ak teda dobre rozumiem, za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie (teda do 31. 12. 2011) dám do výkazu o majetku a záväzkoch nulu, aj keď nejaký majetok som do 31. 12. 2011 mala, ten som však nadobudla v čase, keď som podávala daňové priznania podľa paušálnych výdavkov, takže sa akoby neráta. Rozumiem tomu dobre?
mondes
28.02.13,20:51
Nie, nemala som žiadnych zamestnancov. Od začiatku podnikania robím všetko sama. Čo sa týka spomenutej daňovej evidencie, nie som si celkom istá, aký je presne rozdiel medzi daňovou evidenciou a účtovaním v sústave jednoduchého účtovníctva. Vediem si štandardný peňažný denník a niekde som sa dočítala, že ak chcem podať daňové priznanie podľa skutočných výdavkov a účtujem v sústave jednoduchého účtovníctva, tak k daňovému priznaniu typu „B“ musím priložiť účtovný Výkaz o príjmoch a výdavkoch a účtovný Výkaz o majetku a záväzkoch. Ale teraz som asi splietla dve veci, že?

Forma a spôsob vedenia daňovej evidencie je ponechaná na podnikateľa (nie je záväzne stanovená). Viď príspevok nižšie:
Vedenie daňovej evidencie - podnikajte.sk (http://www.podnikajte.sk/prevadzka-firmy/c/876/category/dane-a-odvody/article/vedenie-danovej-evidencie.xhtml)
Ináč, ja to robím tak, že zaúčtujem všetko do peŇ. denníka, ale v DP vyznačím, že som viedla daňovú evidenciu a tým pádom nemusím robiť žiadne inventarizácie a výkazy.