m.lucka
28.02.13,08:21
Dobry den.

Chcela by som sa opytat, ako ma postupovat SZCO z hladiska jednoducheho uctovnictva, ak zistila, ze pocas roka 2012 mala zle nastaveny trvaly prikaz na uhradu poistneho do socialnej poistovne. Vzhladom na danu skutocnost jej vznikol v Soc.poistovni preplatok, ktory jej poistovna zapocitala do roku 2013.

Moze zahrnut do vydavkov ovplyvnujucich zaklad dane (VOZD) zahrnut celu vysku zaplatenych odvodov v roku 2012? S tym, ze v roku 2013 si takisto zahrnie do VOZD len tu cast odvodov, ktoru uhradi v roku 2013?

Alebo ma v roku 2012 zahrnut do VOZD len tu cast odvodov, ktoru mal povinnost zaplatit podla zakona o soc. poisteni?
Mila123
28.02.13,07:25
Dobrý deň,

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov daňovým výdavkom je výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14. Všetky zaplatené odvody (aj dobrovoľné) uhradené v roku 2012 sú za splnenia vyššie uvedených podmienok považované za daňové výdavky.
Vrátený preplatok zdravotného poistenia, ktorý nebol zdanený zrážkovou daňou si daňovník uvedie do príjmov ovplyvňujúcich základ dane roku 2013.

Odbor služieb pre verejnosť
Ing. Marta Boráková