Kviksilka
28.02.13,10:05
Este v roku 2006 sme ako sro prijali pozicku od spolocnosti, s ktorou sme v jednej skupine. Ta sa neskor kapitalizovala na 413tku. Ta spolocnost nam ju poskytla v EUR a kedze my sme vtedy mali este SKK, tak sme si to samozrejme prepocitali aktualnym kurzom. Potom sme uz tento kapital neprecenovali, kedze sa 413 neprecenuje – ak sa mylim, prosim, opravte ma.
Problem nastal, ked sme presli v roku 2009 na EUR a teda system si automaticky zobral sumu v SKK a prepocital kurzom 30,126 na EUR. Tato suma ostala vsak odlisna od povodnej poskytnutej sumy v EUR o cca 15000 EUR. A teraz mame v skupine problem, ze mi evidujeme voci nim zavazok o 15000 EUR viac nez eviduju oni. Ako to prosim Vas riesit? Co s tym rozdielom?

Vdaka za akekolvek navrhy.:(

a kedze ma to upozornilo, ze na zaciatku nemam pisat Dobry den, tak zdravim teraz. Ahojte :)
Kviksilka
28.02.13,14:47
posuvam...
a_je_to
02.03.13,18:09
Pôžička bola poskytnutá v Eur a tak mala byť aj vedená, až doposiaľ v nezmenenej sume Eur. A do 31.12.2008 aj v Sk, čo sa každoročne menilo kurzom. Potom už iba v Eur a v požičanej sume. Aj dnes, ak máš majetok, pohľadávku, záväzok v cudzej mene, tak tá zostáva a mení sa iba jej cena v Eur, ako vtedy v Sk.
Je ťažko pochopiteľné, ako systém mohol zmeniť sumu z Eur na Eur a ešte mu vyšlo aj o 15000 viac ? Ta to co za system, ha ? Asi ste obrátili sumy a do systému ste pri konverzii zadali namiesto Eur Sk ... tak vám prepočítalo na Eur. Jasnéže, ak ste pôžičku pri kurze Eura, blízkom 40 Sk zmenili na Sk a potom konverziou pri kurze 30,126 späť na Eur, tak nárast v Eur bol obrovský a nezodpovedajúci.
Požičaná suma musí byť aj dnes v Eur tá istá, ako bola požičaná. Opravu môžeš zaúčtovať ešte do roku 2012 na 563/413 v sume celého rozdielu súčasného stavu 413 a pôvodnej pôžičky v Eur, v zmysle § 17, ods 29, ZoDP, aby si nemusela podávať ddp a žiadať vratku dane. Nie je pravda, že 413 nepodliehala každoročnému prepočtu kurzu. Opravu musíš zaúčtovať do roku 2012, inak v 2013 by si už zložku kurzových rozdielov za rok 2006 musela účtovať nie na 563, ale na 428.
Kviksilka
05.03.13,16:03
vobec nerozumiem, preco nam to system tak prepocital...suma bola vedena normalne v eur a prepocitana na sk kurzom...najhorsie je, ze neviem urcit suvztazny ucet, kde sa to tiez zohladnilo, kedze sa prepocitavala celkova hlavna kniha pri prechode...
len teraz by som mala dat 15000 eur na 663? a museli by to zdanit?
a_je_to
05.03.13,19:35
vobec nerozumiem, preco nam to system tak prepocital...suma bola vedena normalne v eur a prepocitana na sk kurzom...najhorsie je, ze neviem urcit suvztazny ucet, kde sa to tiez zohladnilo, kedze sa prepocitavala celkova hlavna kniha pri prechode...
len teraz by som mala dat 15000 eur na 663? a museli by to zdanit?

... asi si nečítala dosť pozorne, všetko máš v odpovedi jasne napísané. Prečo Ťa napadlo 663, keď ide minulú o daňovú stratu ?
Kviksilka
10.04.13,11:38
citala som pozorne... preto hovorim o 663..nejde o stratu..kedze si ponizim zavazok..je to pre mna kurzovy zisk, kedze musim zaplatit menej..