kiko1
28.02.13,11:01
Dobrý deň ! Rád by som sa skúsenejších opýtal : Poskytujeme služby a priebežne cca raz za týždeň sa urobí výber z ERP a ponechá sa tam iba prvotný vklad, ktorý slúži na vydávanie ďalší deň. Je potrebné tento výber z ERP zaviesť do účtovníctva ( používame "alfu") alebo postačuje urobiť vklad do pokladne v účtovníctve na konci mesiaca ? Otázka vznikla vtedy keď sa urobil výber z ERP jeden týždeň a ďalší následujúci týždeň, ale medzi tým sa menil kalendárny mesiac a posledný vyber z ERP nesadol na posledný deň v mesiaci.
Teraz neviem či účtovníctvo - peňažný denník musí sedieť podľa výberov z pokladne alebo postačuje do denníka zaviesť sumu za príjem za poskytované služby vždy iba na konci mesiaca súhrne a výbery z ERP nebrať v úvahu práve kvôli tomu nesúladu keďže výbery sa robia iba raz týždenne (nejedná sa o veľké sumy tak preto). Prípadne či to môžem kombinovať takto : Do PD zavádzať sumy podľa výberov z ERP a rozdiel medzi posledným výberom a posledným dňom v mesiaci zaviesť do PD aj bez realne urobeného výberu nakoľko ďalší výber bol až po pár dňoch s príjmami v inom mesiaci, aby príjmi sedeli podľa kalendárnych mesiacov. Ďakujem veľmi pekne.
veronikasad
28.02.13,10:04
V peňažnom denníku účtuješ tržby - denne, alebo mesačne ? Výber slúžil na aký účel ?

ERP a pokladňa firmy sú dva úplne rozdielne pojmy.
kiko1
28.02.13,10:12
Jedná sa o výber z pokladne ERP, aby sa nehromadila suma za príjem za poskytované služby a nemusela sa ponechávať v pokladni - aby sedel stav pokladne ERP za prijaté platby. Dík
veronikasad
28.02.13,10:14
Jedná sa o výber z pokladne ERP, aby sa nehromadila suma za príjem za poskytované služby a nemusela sa ponechávať v pokladni - aby sedel stav pokladne ERP za prijaté platby. Dík
stav ERP sa ti predsa nuluje dennou uzávierkou. kždý deň začínaš od nuly, preto musíš denne vkladať hotovosť na vydávanie, aby ti sedel zostatok v prípade kontroly z DU.
kiko1
28.02.13,10:31
Používame pokladňu Euro-50T model F. Dennú uzávierku robíme denne na konci dňa a utŕžené peniaze sa ponechávajú tam až pokiaľ sa nerobí reáne výber z pokladne ERP a vytlačí sa páska z ERP o vykonaní výberu a následne sa peniaze vyberú a ponechá sa suma menšia o sumu daného výberu.
veronikasad
28.02.13,10:37
Používame pokladňu Euro-50T model F. Dennú uzávierku robíme denne na konci dňa a utŕžené peniaze sa ponechávajú tam až pokiaľ sa nerobí reáne výber z pokladne ERP a vytlačí sa páska z ERP o vykonaní výberu a následne sa peniaze vyberú a ponechá sa suma menšia o sumu daného výberu.
Tento postup nie je správny, v prípade daňovej kontroly ti hrozí pokuta. Kontaktujte servisného technika.
kiko1
28.02.13,10:56
Vašou reakciou som prišiel na nový problém, ktorý budem musieť riešiť. Ďakujem. Môžte sa pozrieť na moju prvotnú otázku t.j. ako robiť vklady do PD po výbere z ERP, hlavne ak je prelom mesiacov ako píšem vyššie? Čiže zavedenie utržených peňazí do účtovníctva. Musí to sedieť s peňažným výberom z ERP alebo postačí urobiť intervalovú uzávierku v režime "X" za daný mesiac na konci mesiaca a tú sumu zaviesť do PD. Ďakujem veľmi pekne.
veronikasad
02.03.13,11:47
Vašou reakciou som prišiel na nový problém, ktorý budem musieť riešiť. Ďakujem. Môžte sa pozrieť na moju prvotnú otázku t.j. ako robiť vklady do PD po výbere z ERP, hlavne ak je prelom mesiacov ako píšem vyššie? Čiže zavedenie utržených peňazí do účtovníctva. Musí to sedieť s peňažným výberom z ERP alebo postačí urobiť intervalovú uzávierku v režime "X" za daný mesiac na konci mesiaca a tú sumu zaviesť do PD. Ďakujem veľmi pekne.
Ak sa pýtaš na účtovanie tržieb, tie účtuješ denne, alebo minimálne raz za mesiac - teda intervalovou uzávierkou od 1.1.-31. O zostatku a presunoch (výberoch) z ERP neúčtuješ. Keď veˇmi chceš, tak cez priebežné položky. Ale to by si musel viesť ERP ako samostatnú pokladňu v účtovníctve. nekomplikuj si život.
kiko1
03.03.13,10:26
Ďakujem Veronikasad za Tvoje postrehy a informácie. Áno mal som na mysli práve účtovanie tržieb. Robil som to spočiatku podľa intervalovej uzávierky raz mesačne avšak raz vzišla potreba ešte pred koncom mesiaca doplniť hlavnú pokladňu v PD kvôli väčšiemu výdaju fin. prostriedkov ako bolo v danom momente v hlavnej pokladni PD t.j. tržbu som potreboval previesť skôr - ešte pred koncom mesiaca. A tak som urobil výber časti tržbyz ERP za danú časť mesiaca a nahodil to do hlavnej pokladne v PD a na konci mesiaca za pomoci intervalovej uzávierky som dal do hlavnej pokladne v PD tržbu zmenšenú o výber, ktorý som už do pokladne dal.Je to OK ? Dík
veronikasad
03.03.13,10:31
Ďakujem Veronikasad za Tvoje postrehy a informácie. Áno mal som na mysli práve účtovanie tržieb. Robil som to spočiatku podľa intervalovej uzávierky raz mesačne avšak raz vzišla potreba ešte pred koncom mesiaca doplniť hlavnú pokladňu v PD kvôli väčšiemu výdaju fin. prostriedkov ako bolo v danom momente v hlavnej pokladni PD t.j. tržbu som potreboval previesť skôr - ešte pred koncom mesiaca. A tak som urobil výber časti tržbyz ERP za danú časť mesiaca a nahodil to do hlavnej pokladne v PD a na konci mesiaca za pomoci intervalovej uzávierky som dal do hlavnej pokladne v PD tržbu zmenšenú o výber, ktorý som už do pokladne dal.Je to OK ? Dík
ano, je to v poriadku. Ak si príjem v priebehu mesiaca zaúčtoval ako POZD v členení napr. príjem za tovar. (od 1.1.2013 sú nové stlpce v peňažnom denníku).