Ludula
05.03.06,12:27
Robím daňové priznanie SZČO, ktorá má len príjmy zo živonosti a uplatňuje si preukazateľné výdavky. Výdavky má v roku 2005 len splátky leasingu za auto a poistky.Tieto príjmy a výdavky ma vedené na účte, nie však podnikateľskom ale svojom osobnom. Ako mám zaúčtovať tieto príjmy a výdavky? Mám účtovať každý výpis za výpisom a ostatne v ňom položky ako neovplyvňujúci daňový výdavok respektíve neovplyv. daňový príjem, alebo len príjmy a výdavky súvisiace zo živonosťou.
Mám v tom chaos.
Prosím poraďte mi niekto.
Ďakujem Ludula.
dom
05.03.06,11:34
ja by som účtovala celý bankový výpis,ostatné všetky položky ako neovplyvňujúce základ dane. V peňažnom denníku je aj stav bankového pčtu, keby si účtovala len položky týkajúce sa podnikateľskej činnosti ako by si vykázala stav.
foxyman
05.03.06,11:36
Ja by som asi účtoval len ten podnikateľský účet a platby z osobného by som okopíroval a urobil v pokladni na ne VPD. Možno ma niekto iné skúsenosti z tohto účtovania, ale ja by som to zrejme urobil takto.. Peknu nedelu.
dom
05.03.06,11:40
Dúfam,že čítam dobre, ludula píše, že účet nie je podnikateľský, účet je osobný, len položky z neho uhradené sa týkajú podnikateľskej činnosti.
sway
05.03.06,11:48
Ja by som asi účtoval len ten podnikateľský účet a platby z osobného by som okopíroval a urobil v pokladni na ne VPD. Možno ma niekto iné skúsenosti z tohto účtovania, ale ja by som to zrejme urobil takto.. Peknu nedelu.

s týmto súhlasím a takto by som to spravila aj ja, načo ukazovať súkromné účty orgánom DÚ.;)
Johanka
05.03.06,11:49
Myslím, že v PD by sa malo účtovať iba o pohybe na podnikateľskom účte. Takisto do výkazu majetku a záväzkoch nebudeš dávať stav osobného účtu. Platby z osobného účtu účtujem do PD cez interné doklady.
sway
05.03.06,11:55
Myslím, že v PD by sa malo účtovať iba o pohybe na podnikateľskom účte. Takisto do výkazu majetku a záväzkoch nebudeš dávať stav osobného účtu. Platby s osobného účtu účtujem do PD cez interné doklady.

súhlasím s princípom, ale cez ID nebude mať skutočný pohyb peňazí, preto sa mi viac páči prehnať to cez pokladňu - neskreslí mu to úbytok firemných peňazí.;)
dom
05.03.06,11:59
Potom v peňažnom denníku úbytok finančných prostriedkov v hotovosti, vypíšete VPD a k nemu priložíte foto osobného účtu kde sú podnikat. položky?
Keď interným dokladom, finančné prostriedky odkiaľ?
sway
05.03.06,12:01
Potom v peňažnom denníku úbytok finančných prostriedkov v hotovosti, vypíšete VPD a k nemu priložíte foto osobného účtu kde sú podnikat. položky?
Keď interným dokladom, finančné prostriedky odkiaľ?

kukni čas príspevku - presne s tebou súhlasím vo svojom ;)
Johanka
05.03.06,12:01
Na to mal myslieť skôr a založiť si podnikateľský účet. Nemyslím, že by boli poplatky za vedenie účtov až také závratné, aby som si takto komplikovala život (teda účtovníčke).
Čo by si zaúčtovala do pokladne, keď nemáš PPD druhej strany (leasingovky)? On v hotovosti nič neplatil. VPP s priloženým výpisom z osobného účtu - to je divoké:) .
Úbytok firemných peňazí - u SZČO to je celé ťažko sledovateľné. Však on by mohol vložiť peniaze rovno na účet (vklad podnikateľa) a z toho by
platiť faktúry, tak aké firemné peniaze?
Johanka
05.03.06,12:05
Potom v peňažnom denníku úbytok finančných prostriedkov v hotovosti, vypíšete VPD a k nemu priložíte foto osobného účtu kde sú podnikat. položky?
Keď interným dokladom, finančné prostriedky odkiaľ?
Však interným dokladom zaúčtovávaš účtovné prípady, pri ktorých neprišlo k pohybu peňazí . Pri týchto platbách z osobných účtov vlastne ide o spôsob ako to dostať do výdavkov. A keďže tu sa jedná o leasing, ani by som cez ID neúčtovala o platbách splátok, pretože neovpl.ZD. Dôležité je zaúčtovať ako uz.operáciu odpis.
sway
05.03.06,12:09
Na to mal myslieť skôr a založiť si podnikateľský účet. Nemyslím, že by boli poplatky za vedenie účtov až také závratné, aby som si takto komplikovala život (teda účtovníčke).
Čo by si zaúčtovala do pokladne, keď nemáš PPD druhej strany (leasingovky)? On v hotovosti nič neplatil. VPP s priloženým výpisom z osobného účtu - to je divoké:) .
Úbytok firemných peňazí - u SZČO to je celé ťažko sledovateľné. Však on by mohol vložiť peniaze rovno na účet (vklad podnikateľa) a z toho by
platiť faktúry, tak aké firemné peniaze?

no sorry, nesúhlasím - oddeľujem firemné a súkromné peniaze ! - to je vec ktorú si mnoho SZČO nechce uvedomiť, z pohľadu firemných peňazí,vydal v hotovosti, vložil na súkromný účet a z neho zaplatil...;)
môj názor:p
Johanka
05.03.06,12:21
Však mne sa to tiež nepáči, ale nejako tie šialenosti čo nám hádžu na stôl musíme zaúčtovať.
K tomu príkladu čo som napísala. Predstav si, že vloží na účet svoje súkromné peniaze. Tak ich zaúčtujem ako vklad podnikateľa, lebo to tak skutočne je. Nemôžem si vyrobiť VPP , aby to bola priebežná položka, lebo v pokladni toľko nemá. Musela by som si vymyslieť PPD, že najprv vložil (zase len svoje súkromné ) peniaze do pokladne, potom ich vybral a vložil do banky. To by malo aký zmysel? Je jedno, či by to bol vklad podnikateľa do pokladne alebo na účet, Jedine, že by som brala od položky:D .
Zita5
05.03.06,12:22
Robím daňové priznanie SZČO, ktorá má len príjmy zo živonosti a uplatňuje si preukazateľné výdavky. Výdavky má v roku 2005 len splátky leasingu za auto a poistky.Tieto príjmy a výdavky ma vedené na účte, nie však podnikateľskom ale svojom osobnom. Ako mám zaúčtovať tieto príjmy a výdavky? Mám účtovať každý výpis za výpisom a ostatne v ňom položky ako neovplyvňujúci daňový výdavok respektíve neovplyv. daňový príjem, alebo len príjmy a výdavky súvisiace zo živonosťou.


Mám v tom chaos.
Prosím poraďte mi niekto.
Ďakujem Ludula.

Moj názor je nasledovný :

nakoľko sa jedná o podnikateľské splátky a úhrady , postupovala by som tak , že by som si ofotila bankové výpisy , k týmto fotokópiiám by som priložila originál doklady na základe , ktorých sa robila úhrada z osobného účtu .

Tieto platby by som v peňažnom denníku zaúčtovala v hotovosti a z pokladne na základe VPD vyúčtovala peniaze .Samozrejme , že ak nebude zostatok v hotovosti , tak zaúčtovať vklad podnikateľa.
Tieto účtovania by som rozlišovala na daňové a nedaňové výdavky.Myslím tím splátky lízingu .

Vzhľadom na pretrvávajúce problémy používania osobných súkromných účtov na podnikateľské účely , treba tento nedostatok sa pokúsiť odstraňovať , pretože som presvedčená o tom , že tento postup nie je správny aj napriek tomu , že niekto to považuje ako za správny "nič sa nedeje",
ale ja si myslím, že z dôvodu počtu podobných tém , to zaťažuje účtovníka
a účtovníctvo je neprehľadné , lebo sa miešajú "hrušky s jablkami ", a na základe postupov JÚ ,nemožno takýto postup považovať za dodržanie § 7 odst.1.
Treba to podnikateľovi vysvetliť , že uvedený postup používania takéhoto účtu treba dať do súladu s podnikaním a to tým , že bude mať podnikateľský účet na jeho činnosť , ktorú má uvedenú v živnostenskom liste .
Johanka
05.03.06,12:27
Ešte k tým platbám leasingu zo súkromného účtu. Ja mojim klientov vždy vysvetlím, že je vhodné mať podnikateľský účet, práve kvôli oddeleniu firemného a súkromného. Ako môžeš vedieť, že ak platil leasing z osobného účtu, že to boli firemné peniaze. Jemu tam kľudne môže chodiť výplata a môže to platiť z nej.
Pravda je však to , že takéto divoké platby vytvárajú bordel v peňažných tokoch.
Ludula
05.03.06,12:45
Ďakujem za odpovede a asi to urobím cez tu pokladňu. Príjem na účte prefotim a dám do pokladne PPD a leasing dám VPD z pokladne a tým mi vznikne v pokladni zisk - daňový základ. Ten aby som mala nulovu pokladňu dam ako osobnú spotrebu veď živnostník aj tak svoj zisk použije pre svoju potrebu. Pochopila som to dobre?
Ďakujem.Ludula
Zita5
05.03.06,12:57
Ďakujem za odpovede a asi to urobím cez tu pokladňu. Príjem na účte prefotim a dám do pokladne PPD a leasing dám VPD z pokladne a tým mi vznikne v pokladni zisk - daňový základ. Ten aby som mala nulovu pokladňu dam ako osobnú spotrebu veď živnostník aj tak svoj zisk použije pre svoju potrebu. Pochopila som to dobre?
Ďakujem.Ludula

Ešte prosím , neviem možno som prehliadla ide o lízing nový alebo o lízing pred 1.1.2004.
Zita5
05.03.06,13:08
Ďakujem za odpovede a asi to urobím cez tu pokladňu. Príjem na účte prefotim a dám do pokladne PPD.

Proložíš k tomuto príjmu odoslané faktúry - čiže pohľadávku .





a leasing dám VPD z pokladne a tým mi vznikne v pokladni zisk - daňový základ.

Neviem o ako daňovom zisku hovoríš ,ale ak vyplatíš cez pokladňu lízingovú splátku , tak zisk nevznikne , ale zníži sa Ti hotovosť pokladne .



Ten aby som mala nulovu pokladňu dam ako osobnú spotrebu veď živnostník aj tak svoj zisk použije pre svoju potrebu. Pochopila som to dobre?


Zostatok pokladne k 31.12.2005 môžeš , ale aj nemusíš na základe VPD vyplatiť ako osobnú potrebu SZČO, ale mysli tým aj na začiatok roka 2006, aby mal nejaký počiatočný zostatok .
Ďakujem.Ludula


.................................................. ...;)
Ludula
05.03.06,14:27
Áno to som zle napísala, že mi vznikne v pokladni zisk. Myslela som to dobre ale zle napísala.Jasne z pokladne budem príjmy rozpísovať do príjmov zahrňované do základu dane a výdavky do výdavkov na dosiahnutie príjmov.
CHcem sa ešte opýtať na tie lízingove splátky.Lízing ma od 10/04. Hádam tieto splátky sú výdavky na dosiahnutie príjmov keď si kúpil auto do firmy na lízing.
Zita5
05.03.06,14:35
Áno to som zle napísala, že mi vznikne v pokladni zisk. Myslela som to dobre ale zle napísala.Jasne z pokladne budem príjmy rozpísovať do príjmov zahrňované do základu dane a výdavky do výdavkov na dosiahnutie príjmov.
CHcem sa ešte opýtať na tie lízingove splátky.Lízing ma od 10/04. Hádam tieto splátky sú výdavky na dosiahnutie príjmov keď si kúpil auto do firmy na lízing.


Jedná sa o finančný prenájom s právom kúpy , a tu sa riaď nasledovným:

úhradu lízingu účtuješ ako výdavok neovpylvňujúci ZD .Na konci roka v rámci uzávierkových účtovných opreráciách uplatníš ako výdavok daňové odpisy , pripadajúce na uzatvárané zdaňovacie obdobie vo výške určenej v § 26 odst.8 ZoDzP a nájomné vo výške určenej podľa § 19 odst.3.písm.o
Johanka
05.03.06,14:55
súhlasím s princípom, ale cez ID nebude mať skutočný pohyb peňazí, preto sa mi viac páči prehnať to cez pokladňu - neskreslí mu to úbytok firemných peňazí.;)
Účtujem to cez ID, pretože naozaj nenastal žiadny pohyb peňazí.
Účtovanie takých účtovných operácií vyplýva z postupov účtovania pre JÚ, § 4 - Postup pri otvorení a uzavretí účtovných kníh. Drobný výcuc :
Pri uzavretí účt. kníh sa: ... b/ zaúčtujú uzávierkové účt.operácie tak, že sa
1. zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v PD, ktoré sa zahrňujú do základu dane z príjmov do položky príjmy celkom a do položiek podľa ich druhového členenia
2. znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrňujú do ZD z príjmov do položky príjmov celkom a do položiek podľa ich druhového členenia
3. zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v PD, ktoré sa zahrňujú do ZD z príjmov do položky výdavky celkom a podľa ich druhového
členenia
4. znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrňujú do ZD z príjmov do položky výdavkov celkom a podľa ich druhového členenia.
... d/ zisťuje sa výsledok hospodárenia za účt.obdobie, ktorým je rozdiel medzi príjmami a výdavkami po zohľadnení uzávierkových operácií.

Zamyslela som sa ešte nad tým navrhovaným riešením , dáť do pokladne PPD o prijatí platby od odberateľa a pripojíť k tomu výpis z osobného účtu. Mne sa to javí, ako keby boli peniaze prijaté 2 x. Čo napíšeš na PPD - od koho si prijala peniaze? Detto výdavky.
Ludula
05.03.06,19:03
Ďakujem za radu Zite o účtovaní lizingu. Doteraz som študovala poradu a temy o lizingu. Podľa príspevku č. 94 kde je pekne uvedený postup k výpočtu ročného odpisu a nájomného. Chcela by som si potvrdiť či som postup dobre pochopila.
Lízing splácal v r. 2005 na osobný automobil daňovník, ktorý nie je platca DPH a doba trvania je 48 mesiacov následovne:
Istina (bez DPH) = 297 424,20
Kupná cena (bez DPH) = 987,60
1.zvýš.splátka (bez DPH) = 100 588,20
Spolu cena predmetu = 399 000,-Sk
Mesačný odpis 399 000:48= 8 312,50
Ročný odpis 8 312,5x12=99750,-Sk

Nájom:
Úrok = 239 924,20
Mesačný nájom 239 924,20:48= 4 998,-
ročný nájom 4 998 x 12 = 59 976,-

Takto vypočítaný odpis a nájom si môžem na konci roka dať do výdavkov?
Je to správny výpočet.
Ačo s DPH, a havarijným poistením ?
Prosím odpovedzte mi niekto,ďakujem Ludula
sway
05.03.06,19:07
Ďakujem za radu Zite o účtovaní lizingu. Doteraz som študovala poradu a temy o lizingu. Podľa príspevku č. 94 kde je pekne uvedený postup k výpočtu ročného odpisu a nájomného. Chcela by som si potvrdiť či som postup dobre pochopila.
Lízing splácal v r. 2005 na osobný automobil daňovník, ktorý nie je platca DPH a doba trvania je 48 mesiacov následovne:
Istina (bez DPH) = 297 424,20
Kupná cena (bez DPH) = 987,60
1.zvýš.splátka (bez DPH) = 100 588,20
Spolu cena predmetu = 399 000,-Sk
Mesačný odpis 399 000:48= 8 312,50
Ročný odpis 8 312,5x12=99750,-Sk

Nájom:
Úrok = 239 924,20
Mesačný nájom 239 924,20:48= 4 998,-
ročný nájom 4 998 x 12 = 59 976,-

Takto vypočítaný odpis a nájom si môžem na konci roka dať do výdavkov?
Je to správny výpočet.
Ačo s DPH, a havarijným poistením ?
Prosím odpovedzte mi niekto,ďakujem Ludula

DPH do nákladov
poistka do nákladov
:)
Ludula
05.03.06,19:17
Ďakujem ale kde si mám DPH a poistku pripočítať pri účtovaní odpisu alebo samostatne a mám to podľa splátkového kalendára sčítať spolu potom : 48 X12mesiacov?Som blbá však ale ozaj neviem. A ten výpočet odpisov a nájomného mám správne?
sway
05.03.06,19:43
Ďakujem ale kde si mám DPH a poistku pripočítať pri účtovaní odpisu alebo samostatne a mám to podľa splátkového kalendára sčítať spolu potom : 48 X12mesiacov?Som blbá však ale ozaj neviem. A ten výpočet odpisov a nájomného mám správne?

odpis je odpis - to je jedna vec je z Obstarávacej ceny - sorry, ale nemám čas to nahadzovať a takto zbrucha neviem, ale ak si použila tabuľku z porady a sadlo ti všetko tak je dobre vypočítaný

poistka a DPH ti nevstupuje do obstarávacej ceny - tak ide do nákladov, po mesiacoch ako platíš lízing. Ja osobne si to sledujem v réžii samostatne na vytvorenom "podúčte", a na konci roka sa skontrolujem. ;)
Ludula
05.03.06,20:04
Ale zajtrami mi to môžeš skontrolovať? prosím....ím.
A ak som dobre pochopila tak dph a poistky si môžem dať priamo do nákladov každý mesiac pri splátke lizingu. čiže dph a poistku zaučtujem ovplyvniteľný ZD a ostatok neovplyvniteľný DZa odpis a nájom si zaučtujem na konci roka ako výdavok OZD. Je to správne pochopené?ˇ
Sway ďakujem a prajem dobrú noc.
Ludula
sway
05.03.06,20:13
Ale zajtrami mi to môžeš skontrolovať? prosím....ím.
A ak som dobre pochopila tak dph a poistky si môžem dať priamo do nákladov každý mesiac pri splátke lizingu. čiže dph a poistku zaučtujem ovplyvniteľný ZD a ostatok neovplyvniteľný DZa odpis a nájom si zaučtujem na konci roka ako výdavok OZD. Je to správne pochopené?ˇ
Sway ďakujem a prajem dobrú noc.
Ludula

áno toto je OK

nájom - ten musíš mať v OC vozidla - takže bude súčasťou odpisu.;)