ajacik
27.09.04,21:25
Otec - zivnostnik - fakturuje mesacne svojmu synovi - zivnostnikovi - mesacne 10.000,-.

Obstoji to pred konrolou, alebo moze nastat nejaky problem v tom zmysle, ze je to obchodovanie medzi rodinou?

V cechach sa kamaratovi stalo, ze mu takto fakturoval (znizoval zaklad dane, co robi aj syn v mojom pripade) brat sa sluzby. A danovaci si to vsimli, ze kazdy mesiac islo o rovnaku ciastku. No a nakoniec mu to neuznali ako danovy vydavok. Vraj v tom pripade, mal brata zamestnat normalne ako zamestnanca.

Prosim o pomoc. Ide o tom, ze otec nema ziaden iny prijem a zivnost bola zalozena za tymto ucelom (znizenie dane). Da sa to teda obhajit pred kontrolou??

este raz vdaka
VieraM
27.09.04,21:11
Mohlo by to tak byť, len si treba dať pozor na akú činnosť sa
faktúra vystavuje, aká je zmluva medzi obidvoma subjektami.
Skutočne sa môže jednať o charakter prác, ktoré by mohli mať
charakter zamestnaneckého vzťahu a v tom prípade by daňová
kontrola postupovala tak ako popisujete. Zjednodušene povedané
prácu ktorú fakturujem musím vykonať sám, na vlastnú
zodpovednost atď. .... Všeobecný recept sa nedá určiť. Treba
vedieť konkrétne náležitosti.
ajacik
28.09.04,06:31
Ide este aj o to, ze otec mu fakturuje to, co ma aj syn v zivnost. liste.
Ide o spracovanie dan na PC - prepisovanie textov, editorska praca...
Myslite, ze by to mohlo byt na zamestnavatelsky pomer?
Dakujem
VieraM
29.09.04,11:45
Ak syn takúto činnosť nevykonáva pre iné osoby, môže mu myslím bez problémov otec
túto činnosť fakturovať. Nevidím v tom problém. V ŽL mám vela činností ale ich nevykonávam, z časových dôvodov nestíham, preto si dávam niektoré práce robiť
dodávateľsky. S týmto by som argumentovala u daňovákov. Nejedná sa o zamestnanecký pomer.
ajacik
29.09.04,12:37
A ak by syn vykonaval tuto cinnosti aj pre ine osoby? To znamena, ze nieco robi on, ale nieco, ako si pisala, nestiha a dava robit otcovi. Stale to nie je na zamest. pomer, vsak??
Vrela vdaka
Paula
29.09.04,13:31
Súhlasím s VierouM. V živnosti živnostníci, v obch.registri s.r.o. si preventívne zapíšu mnohé činnosti podnikania, ktoré v momente zakladania ešte netušia, že budú realizovať.Robia tak preto,aby dodatočne nemuseli "cvakať" poplatky za rozšírenie činnosti, ktoré predtým nevykonávali. Ak mi niekto - cudzí alebo vlastný syn - pripravuje podklady pre moju činnosť na základe živnosti alebo DOVP, nevidím problém v odmeňovaní alebo fakturácii, i keď máme v náplni registrovanú tú istú činnosť. Dodám príkad: Pracujem pre s.r.o., ktorá má v obch.registri aj spracovanie účtovníctva. Oni obchodujú s inými zaregistrovanými činnostiami a mňa odmeňujú za spracovanie účtovníctva,ktorú mám zaregistrovanú aj ja. Obaja si zdaňujeme svoju skutočnú činnosť.