zuzu 76
28.02.13,17:39
dňa 28.02.2013 skončil pracovný pomer dohodou s úmyslom sa do dovršenia dôchodkového veku - august 2013 zaevidovať sa na úrade práce. nárok na odstupné, ani na odchodné nemá , kedže sa rozhodol ukončiť PP dohodou podľa par. 60.

pri vystavení potvrdenia na účely dávky v nezamestnanosti som zistila nasledovné:
od roku 2008 do apríla 2011 poberal zamestn. predčasný dôchodok,avšak od 1. marca 2011 nastúpil zákaz súbehu poberania predčasného dôchodku a pokračovania dôchodkového poistenia a každý poberateľ si musel vybrať, či chce ďalej dostávať penziu a prestať pracovať v pozícii zamestnanca, prípadne živnostníka alebo naopak , preto sa obávam, že som v mzdovom programe nesprávne poznačila koniec predč.dôchodku..
Teraz mu presne k nároku v nezamestnanosti presne chýbajú mesiace marec a apríl 2011.

aké je prosím riešenie, budem vďačná za každú radu..

napadlo ma opravné výkazy za marec a apríl 2011 , neviem však či by to SP zobrala do úvahy a dávky v nezam. by boli zamestnancovi vyplatené..

ďakujem pekne
Andyke
28.02.13,17:30
Ale on nemôže byť uchádzačom o zamestnanie, však mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok.
Síce mal pozastavený z dôvodu výkonu činnosti zamestnanca, ale teraz nech požiada Soc.poisťovňu o uvoľnenie výplaty PSD.
A zároveň nech požiada aj o prepočet.
čítaj tu: http://www.porada.sk/t205382-zvysovanie-predcasnych-dochodkov-od-1-1-2013-a.html
zuzu 76
28.02.13,17:30
nárok v nezamestnanosti má uchádzač , ak v posledné tri roky bol poistencom v nezamestnanosti najmenej 2 roky a dotyčnému zamestnancovi v potvrdení chýbajú presne dva mesiace - marec a apríl 2011 (vtedy som mu nesprávne vypočítala mzdu a až do konca apríla bol poznačený, že bol predčasným dôchodcom a zo mzdy mu neboli vypočítané, ani odvedené poistné v nezamestnanosti). neviem ako to mám vyriešiť.. rozmýšlala som nad opravnými výkazmi do SP
Andyke
28.02.13,17:32
Čítala si môj príspevok ??!
Andyke
28.02.13,17:41
Nemal platiť poistné do fondu nezamestnanosti .
zuzu 76
28.02.13,17:42
práve som písala a posielala moju odpoveď,,,:-) po porečítaní tvojej odpovede mi je to jasnejšie.. predčasný dôchodok mu nebol odobratý, ale len pozastavený.. takže nemá nárok na dávku v nezamestnanosti.. a má v SP požiadať o prepočítanie dôchodku..
ešte sa chcem uistiť,keďže podpísal dohodu o skončení PP dohodou , par. 60 - nemá nárok ani na odstupné, ani na odchodné (nedovršil dôch.vek) - správne?
a ako je to prosím so nezdaniteľnou čiastkou pri ročnom zúčtovaní? má nárok?
ďakujem
ewita888
28.02.13,17:49
bol k 01012012 poberateľom PSD, preto iba v rozdiele nčzd - vyplatený dôchodok
veď mu bol prerušený, tak nebol poberateľom.. je nárok na celú nčzd
Andyke
28.02.13,17:54
Tu je to tlačivo v prílohe ( zdroj:Soc.poisťovňa)
zuzu 76
28.02.13,17:57
ďakujem pekne za odpoveď, už som sa obávala ,že som zapríčinila nevyplatenie dávky v nezamestnanosti ... , na ktorú nemá ani nárok :-))....myslím na to celý deň, až mám "hlavybôl"... zase som sa presvedčila , že mám medzery a musím viac študovať zákony... ďakujem
Andyke
28.02.13,18:01
(2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení.
zuzu 76
01.03.13,06:23
v prípade ak mu bolo odchodné vyplatené už skôr, pri priznaní predčasného dôchodku v roku 2008 , ..pri odchode 28.02.2013 nárok na odchodné nemá... chcem sa len uistiť... ďakujem pekne
veronikasad
01.03.13,06:26
v prípade ak mu bolo odchodné vyplatené už skôr, pri priznaní predčasného dôchodku v roku 2008 , ..pri odchode 28.02.2013 nárok na odchodné nemá... chcem sa len uistiť... ďakujem pekne
Odchodné je možné vyplatiť len raz, preto sa uvádza v zápočtovom liste.