gazda
28.02.13,20:50
Postavili sme rodinný dom a ideme riešiť zateplenie a kúrenie. Kúrenie bude viac menej iste - plynove. Ohladne zateplenia nam stavebna firma ponuka alebo 8-10 cm polystyrenu alebo 5 cm Nobasilu. Steny su z Porothermu. Rad by som si overil, ci ma ne.... Da sa stiahnut nejaký jednoduchý program na takyto vypocet? Hladal som na fore, ale bez úspechu.
Dakujem
220870
28.02.13,20:42
Jaksi som nepochopil koho-čo?kde-kto a s kým?m3 Nobasilu stojí cca 100€.m3 polystyrénu 40€.Na nobasil sa minie 3 násobné množstvo lepidla a kotiev.
220870
01.03.13,04:26
už som opravil
marleau
01.03.13,06:18
Aby ste sa vyhli tomu "ne-",dajte si vypracovať pre obraz cenové ponuky viacerým firmám,dbajte na položkovité ceny,nie len celkovú. Ak Vám ponúkajú uvedené skladby,išiel by som do polystyrénu. V rovnakej cene Vám prakticky ponúkajú lepšie zateplenie.
day
01.03.13,07:17
... a do google napisat zateplenie ano ci nie, kolko cm zateplit, teplene straty atd
a mate co robit najblizsie 2tyzdne

http://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/128-on-line-kalkulacka-uspor-a-dotaci-zelena-usporam
chandler
01.03.13,08:07
vratnik
01.03.13,08:13
Zatepľovať 5 - 8 cm nemá význam. Píšete že máte steny z Porothermu, teda by sa malo jednať o novostavbu, tam by som sa nebál ísť do polystyrénu. Min 10cm, lepšie 12 - 15cm.
tienik
01.03.13,09:27
V principe sa da povedat, ze izolacia pod 10 cm je viac menej len zrovnanie fasady pod omietku.
O realnom zatepleni, z normalnou poziciou rosneho bodu sa vacsinou da hovorit od tych 10 cm hore.
Dalsi pohlad, ked budete zateplovat, potrebujete:

izolant
kotvy
lepidlo
sietku
omietky
robotnikov
lesenie

rozpiste si k tomu ceny a uvidite, ze zmena hrubky izolacie z 8 cm na 16 cm napriklad meni cenu len o par € - pretoze samotna izolacia nie je tou najdrahsou polozkou.
deli.
01.03.13,10:01
Výpočet: PHVP, je free a kvalitný. Kedysi bol na stránke iepd.dk v slovenčine a voľne šíriteľný, potom ho dali odtiaľ preč, neviem prečo. Skúste tam mrknúť, možno tam ešte bude. Zatepľovať 5 cm je nezmysel, treba pozerať aj na možnosť kondenzácie vodných pár a následný vznik plesní. Minimum je aspoň 8 cm, ale kľudne treba dať aj 15, 20, aj 25 cm. Mimochodom, a čo Váš projekt, čo máte v projekte:confused: a prečo sa ho nedržíte?
vratnik
01.03.13,12:29
Hrúbka izolácie predsa vždy závisí od toho, čo chce dosiahnuť

a vytiahnutie rosného bodu do bezpečia od toho, čo tam má teraz.

Takže sa nedá obecne povedať, že 7 je málo, ale 10 už stačí :D

Áno, a podľa hrúbky vypočítať tepelnú stratu domu a podľa toho dimenzovať výkon pece.
gazda
01.03.13,14:18
Dakujem za vsetky odpovede. Ako ste si mohli vsimnut, asi nie som velky odbornik na zateplenie a preto sa pytam. Uz som "brouzdal" dost na internete so zadavanim do Googla "zateplenie", "výpočty zateplenia",...ale nevedel som z toho vyselektovať rozumny uzáver. Preto som tiez napisal o moznosti velmi "priatelskeho jednoducheho Jachyma", ktory po zadani udajov vypluje vysledok. nemam abiciu pocitat krpopotne nieco, comu poriadne nerozumiem. Takze bud nejaky program alebo naozaj nejaka firma. V povodnom projekte nie su podrobne info. Bol robeny iba k stavebnemu povoleniu.
Ale este jeden dotaz: ako material by som chcel preferovat Nobasil, nie polystyren. Po zdravotnej stranke mu viac verim. Ale, ak by vyslo zateplenie 10 cm, je nutne ho dodrzat pri oboch materialoch alebo pre Nobasil staci mensia hrubka?
filipenkobs
01.03.13,15:36
Ahojte, ja tiež riešim zateplenie,tiwž mám novostavbu steny sever východ 37,5 porfix plus´, juh západ 30 porfix plus, kurím kotlom na plyn 12kko protherm, túto zimu bez akeho kolvek zateplenia som minul cca 2000 m3 plynu (prvé kúrenie). Momentálne musím vela vetrať, lebo ked zavrem okná po dvoch troch dňoch sa ukázu všetky betonové prvky... Zvažujem dať na strop 20cm vatu a na steny 10 polystyren. Bude to stačiť ? Pomože to pri uspore plynu ? Alebo nejaké iné riešenie? Kolko cca by to všetko mohlo stáť?
filipenkobs
01.03.13,15:36
A oplatí sa robiť tepelný audit domu ?
deli.
01.03.13,15:40
Keď už, tak potom "pre Nobasil väčšia hrúbka". Nobasil má predsa horší súčiniteľ tepelnej vodivosti ako polystyrén. I keď existujú aj polystyrény s horšou lambdou ako Nobasil, a to sú práve tie "lacné"
deli.
01.03.13,15:46
Ahojte, ja tiež riešim zateplenie,tiwž mám novostavbu steny sever východ 37,5 porfix plus´, juh západ 30 porfix plus, kurím kotlom na plyn 12kko protherm, túto zimu bez akeho kolvek zateplenia som minul cca 2000 m3 plynu (prvé kúrenie). Momentálne musím vela vetrať, lebo ked zavrem okná po dvoch troch dňoch sa ukázu všetky betonové prvky... Zvažujem dať na strop 20cm vatu a na steny 10 polystyren. Bude to stačiť ? Pomože to pri uspore plynu ? Alebo nejaké iné riešenie? Kolko cca by to všetko mohlo stáť?
Tak to sa treba opýtať Davida Copperfielda... Alebo presnejšie: záleží od: tvaru a rozmerov domu, miesta stavby, zatienenia okolitými predmetmi, skladby všetkých obalových konštrukcií a ich hrúbok izolantov, či je dom podpivničený alebo nie, aké sú okná a dvere, poloha okien a dverí, ich veľkosť a umiestnenie na ktorej fasáde-či na južnej alebo severnej... atď atď
deli.
01.03.13,16:16
A oplatí sa robiť tepelný audit domu ?

Sú ľudia, ktorí platia mesačne za energie 55€. A sú takí, ktorí platia 330€. Oplatí sa platiť mesačne namiesto 330€ len sumu 55€? To je odpoveď na Vašu otázku...
day
01.03.13,18:49
na tuto temu je nespocet tem, vyhladajte ich a pripadne otazky polozte v nich, ale na vsetky tieto otazky uz bolo viac krat odpovedane
marleau
01.03.13,19:05
K dobrému zatepleniu sú potrebné aj kvalitné okná.
Oliwa
05.03.13,10:38
V principe sa da povedat, ze izolacia pod 10 cm je viac menej len zrovnanie fasady pod omietku.
O realnom zatepleni, z normalnou poziciou rosneho bodu sa vacsinou da hovorit od tych 10 cm hore.
Dalsi pohlad, ked budete zateplovat, potrebujete:

izolant
kotvy
lepidlo
sietku
omietky
robotnikov
lesenie

rozpiste si k tomu ceny a uvidite, ze zmena hrubky izolacie z 8 cm na 16 cm napriklad meni cenu len o par € - pretoze samotna izolacia nie je tou najdrahsou polozkou.
Ak má bungalow, môže ušetriť aspoň na lešení :D... a to dosť výrazne.;)