sanika
01.03.13,07:50
máme zamestnanca, ktorý pre nás pracuje na TPP. Vykonal ale preklad pre firmu vo väčšom rozsahu (čiastočne on sám, čiastočne sprostredkovane). Odmenu za preklad chce na základe sprostredkovateľskej zmluvy (suma asi 1 200 EUR), aby sa vyhol navýšeným nákladom na zdravotné poistenie a daň.
Mne sa to vôbec nezdá, podľa mňa by sme mu to mali zdaniť a zaplatiť odvody (ako keby to dostal v mzde), ale on sa vraj s niekým radil, kto to tak bežne robieva.
Mila123
01.03.13,07:08
máme zamestnanca, ktorý pre nás pracuje na TPP. Vykonal ale preklad pre firmu vo väčšom rozsahu (čiastočne on sám, čiastočne sprostredkovane). Odmenu za preklad chce na základe sprostredkovateľskej zmluvy (suma asi 1 200 EUR), aby sa vyhol navýšeným nákladom na zdravotné poistenie a daň.
Mne sa to vôbec nezdá, podľa mňa by sme mu to mali zdaniť a zaplatiť odvody (ako keby to dostal v mzde), ale on sa vraj s niekým radil, kto to tak bežne robieva.

nedokončila si otázku.....:D

ale asi chce RZD
to mu nerob, je povinný podať DP,
cez RZD sa robí zúčtovanie vyplatenej mzdy,
inak už je po 15 02 2013 , na RZD je neskoro....
a ak zvyčajne sa robí, nech si tam dá urobiť
sanika
01.03.13,08:17
aha, ani som si neuvedomila.
Nie, nejde o ročné zúčtovanie dane za 2012. To je v poriadku. Táto záležitosť je aktuálna, v roku 2013 vykonal pre našu firmu, kde je aj zametnaný, nejaký preklad a chce za to peniaze, ale nie cez mzdu, aby nemusel platiť odvody a daň a aby sa firme nenavýšili náklady za odvody.
Prišiel s možnosťou, že ak to dá na sprostredkovateľskú zmluvu alebo zmluvu o poskytnutí služieb (zrejme podľa občianskeho zákonníka) do sumy cca 1 700 EUR, tak nemusí platiť daň (a ani odvody).
Samozrejme nemá ani ICO ani DIC, je len náš zamestnanec.
Takže si myslím, že vyplatiť mu čokoľvek mimo jeho zamestnaneckého pomeru, by bola chyba, sme povinní zraziť odvody a daň.
Ale... či mi predsa len niečo neuniklo, o čom neviem.... Takže otázka je, či môže mať dotyčný pravdu a keď áno, na základe čoho...
Ďakujem