migelovci
01.03.13,09:15
Dobry den,

prosim vas viete mi poradit ako sa od noveho roka pocita odchodne?
Vsade som hladala ako to mam vyratat no neviem najst presny postup... viete mi niekto pomoct prosim?
Tweety
01.03.13,08:18
Rovnako, ako aj pred novým rokom.
§76 ZP
(1) Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.

(2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení.

(3) Odchodné zamestnancovi patrí len od jedného zamestnávateľa.

(4) Zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť zamestnancovi odchodné, ak sa pracovný pomer skončil podľa § 68 ods. 1.
migelovci
01.03.13,08:22
neviem nikde najst presny postup...
mam informaciu o tom ze sa to pocita ako premerny mesacny plat z predchadzajuceho stvrtroku.... na druhej strane som sa dostala k informacii ze sa to rata koeficientom..
chcem to spravit dobre, prosim vas aky je presny postup na vypocet odchodneho?
dakujem
Negoti
01.03.13,08:24
neviem nikde najst presny postup...
mam informaciu o tom ze sa to pocita ako premerny mesacny plat z predchadzajuceho stvrtroku.... na druhej strane som sa dostala k informacii ze sa to rata koeficientom..
chcem to spravit dobre, prosim vas aky je presny postup na vypocet odchodneho?
dakujem
ZP si nelúskala......
topper1
01.03.13,08:30
Ahojte,
zamestnanec dovrši dôchodkový vek 4.3.2013. Pracovný pomer ukončí dohodou k 3.3.2013. Od 4.3. bude pracovať na dohodu ako dôchodca. Má nárok na odchodné?
Nie je mi jasná táto veta: "Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok ...". V jeho prípade to bude skončenie prac. pomeru ale ešte pred vznikom, nároku na starobný dôchodok, alebo sa mýlim?
Marína
01.03.13,08:34
Dobry den,

prosim vas viete mi poradit ako sa od noveho roka pocita odchodne?
Vsade som hladala ako to mam vyratat no neviem najst presny postup... viete mi niekto pomoct prosim?
Presný postup nájdeš v zákone, konkrétne Zákonníku práce, viď §§ 76 (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2013-a.html#76) a 134 (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2013-a.html#134)
scame
01.03.13,08:34
Ak požiada Zamestnávateľa tak ano
ivka70
01.03.13,08:36
Ahojte,
zamestnanec dovrši dôchodkový vek 4.3.2013. Pracovný pomer ukončí dohodou k 3.3.2013. Od 4.3. bude pracovať na dohodu ako dôchodca. Má nárok na odchodné?
Nie je mi jasná táto veta: "Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok ...". V jeho prípade to bude skončenie prac. pomeru ale ešte pred vznikom, nároku na starobný dôchodok, alebo sa mýlim?


(1) Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.
scame
01.03.13,08:37
neviem nikde najst presny postup...
mam informaciu o tom ze sa to pocita ako premerny mesacny plat z predchadzajuceho stvrtroku.... na druhej strane som sa dostala k informacii ze sa to rata koeficientom..
chcem to spravit dobre, prosim vas aky je presny postup na vypocet odchodneho?
dakujem

ZP § 76a ods 2. odbvolavka na priemerný zárobok- §134
topper1
01.03.13,08:41
(1) Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.




ďakujem za reakciu, vyznačenu časť vety si uvedomujem, ale myslim, že v mojom prípade nie je splnená prvá časťvety....keďže je to skončenie pracovného pomeru pred vznikom na starob. dôchodok...
Tweety
01.03.13,08:44
ďakujem za reakciu, vyznačenu časť vety si uvedomujem, ale myslim, že v mojom prípade nie je splnená prvá časťvety....keďže je to skončenie pracovného pomeru pred vznikom na starob. dôchodok...
A vôbec požiadal o dôchodok? AK áno, a je to do 10 dní od skončenia PP, tak nárok nárok vzniká. Pozri aj citáciu §76 v prísp. č. 2., 8.
scame
01.03.13,08:48
ďakujem za reakciu, vyznačenu časť vety si uvedomujem, ale myslim, že v mojom prípade nie je splnená prvá časťvety....keďže je to skončenie pracovného pomeru pred vznikom na starob. dôchodok...

Ma na to 10 dni po skomcení PP takže ta urcite požiada a vsetko bude splnene...
topper1
01.03.13,09:02
Ma na to 10 dni po skomcení PP takže ta urcite požiada a vsetko bude splnene...

ufff, tak ja si dnes sedim na kabli, alebo mi nie je jasne to čo je jasne každému...ale nechapem...

Podľa mňa ma nema o čo požiadať do 10 dní...do 10 dni ma predsa požiadať o dôchodok, nie? Nárok na odchodné ma automaticky, keď splňa podmienky.

Zákon mám pred sebou a tam vidím:
(1) Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku

Čiže ak môj zamestnanec ukončí pracovný pomer 3.3 a nárok na dôchodok má 4.3., tak ukončil pracovný pomer pred vznikom nároku na dôchodok a teda by mu podľa tohto znenia odchodné nemalo patriť. Zle si to vysvetlujem? Nemá nárok na odchodné len ten, kto pracuje aj po vzniku nároku na dôchodok?
Tweety
01.03.13,09:07
Treba lepšie čítať, skús si to prejsť ešte raz a pomaly.
§76 ZP
(1) Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.
scame
01.03.13,09:09
Ak požiada sa chape socialnu poistovnu kde to tebe predloži na príslušnom papiery, teda potvrdení že požiadal o starobný dochodok. To može urobiť pred skončenim PP alebo do 10 dní po skončení PP.
scame
01.03.13,09:11
Treba lepšie čítať, skús si to prejsť ešte raz a pomaly.
§76 ZP
(1) Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.


Zákon je písaný tak aby to nik nepochopil :) :)
topper1
01.03.13,09:23
Čitam to, ale stale to neprichadza...:)

Dakujem ale za vašu ochotu...a prosim vás o upresnenie dalšieho postupu: Má teda nárok na odchodné. V marci bude pracovať od 1.3. - 3.3.. Odchodné mu môžem vyplatiť vo výplate za marec?
Platií sa z odchodného najnovšie aj ZP a SP? a teda vstupuje do evidenčného listu doch. poist.?
Kedy mám vystaviť a poslať evidenčný list, ked výplatu za marec budem rátať až po ukončení marca a SP chce evidenčný list do troch dní?
scame
01.03.13,09:41
Čitam to, ale stale to neprichadza...:)

Dakujem ale za vašu ochotu...a prosim vás o upresnenie dalšieho postupu: Má teda nárok na odchodné. V marci bude pracovať od 1.3. - 3.3.. Odchodné mu môžem vyplatiť vo výplate za marec? Ano
Platií sa z odchodného najnovšie aj ZP a SP? a teda vstupuje do evidenčného listu doch. poist.? Ano
Kedy mám vystaviť a poslať evidenčný list, ked výplatu za marec budem rátať až po ukončení marca a SP chce evidenčný list do troch dní? V apríli na socke to pochopia a akceptujú to
topper1
01.03.13,12:12
dakujem za rady
topper1
04.03.13,05:57
Platí sa z odchodného sociálne a zdravotné poistenie a daň z príjmu? Ďakujem
Tweety
04.03.13,06:23
Platí sa z odchodného sociálne a zdravotné poistenie a daň z príjmu? Ďakujem
ÁNo, platí.
kika70
24.04.13,08:13
Odchodné si musi dochodca nejako poziadat?
Ak ho dochodca nepozaduje,musi mu ho musi zamestnavatel automaticky vyplatit?
Zuzy
24.04.13,08:22
Netreba požiadať, zamestnávateľ by mal automaticky vyplatiť po predložení rozhodnutia o vzniku nároku na dôchodok
Tweety
24.04.13,08:29
Odchodné si musi dochodca nejako poziadat?
Ak ho dochodca nepozaduje,musi mu ho musi zamestnavatel automaticky vyplatit?
O nárok, ktorý mu podľa ustanovenia zákona vznikol,nežiada, ten zamestnáv. vypláca automaticky.
kika70
24.04.13,18:48
Tiez tomu celkom nerozumie, ked zam´stnanec dostane vypoved k 30.4. a narok na dochodok ma Od 1.7. moze si narokovat odchodne?
Urad prace tiez vyplaca odchodne ak je clovek nezamestnany a dochodcom sa sane pocas evidencie na UP?
tictac7
24.04.13,18:55
Tiez tomu celkom nerozumie, ked zam´stnanec dostane vypoved k 30.4. a narok na dochodok ma Od 1.7. moze si narokovat odchodne?
Urad prace tiez vyplaca odchodne ak je clovek nezamestnany a dochodcom sa sane pocas evidencie na UP?

na obe otázky je odpoveď NIE ....
k prvej otázke - prečítaj si všetky príspevky k tejto téme
​k druhej otázke - ak si prečítaš, tak tiež si vydedukuješ - odchodné je predsa vyplácané zamestnávateľom na základe ZP - čo s tým má ÚP?
Ivusik_Pampusik
08.05.13,15:24
Dobrý deň, prosím Vás, ako správne vypočítam výšku odchodného (za 4 mesiace), ak bol zamestnanec dlhodobo PN od 2.7.2012 a teraz odchádza na invalidný dôchodok a dáva výpoveď dohodou k 16.5.2013? Z čoho rátam priemer, keď posledné mesiace nepracoval? Príjmy mal v mesiacoch:

01/2012 - 06/2012 ešte pracoval
07/2012 PN 62,37 €
12/2012 dovolenka HM 509,15 €
03/2013 roč. zúčtovanie 140,37 €

Ďakujem
ivka70
08.05.13,15:44
Dobrý deň, prosím Vás, ako správne vypočítam výšku odchodného (za 4 mesiace), ak bol zamestnanec dlhodobo PN od 2.7.2012 a teraz odchádza na invalidný dôchodok a dáva výpoveď dohodou k 16.5.2013? Z čoho rátam priemer, keď posledné mesiace nepracoval? Príjmy mal v mesiacoch:

01/2012 - 06/2012 ešte pracoval
07/2012 PN 62,37 €
12/2012 dovolenka HM 509,15 €
03/2013 roč. zúčtovanie 140,37 €

Ďakujem

Vypoved dohodou neexistuje, ide o ukoncenie PP dohodou.

Vypocitas pravdepodobny priemerny zarobok podla platu v prac. zmluve, tak ako si pocitala priemer na dovolenku v 2012.
Ivusik_Pampusik
08.05.13,16:01
a priemer na dovolenku mám teraz rátať z ktorého štvrťroka, keďže príjem za posledné 3 mesiace bol len z roč. zúčtovania a posledný štvrťrok min. roka len preplatená dovolenka?
Tweety
08.05.13,17:31
a priemer na dovolenku mám teraz rátať z ktorého štvrťroka, keďže príjem za posledné 3 mesiace bol len z roč. zúčtovania a posledný štvrťrok min. roka len preplatená dovolenka?
Veď už bolo zodpovedané, že z pravdepodobného priemerného zárobku, ktorý by mal, keby pracoval.
Ivusik_Pampusik
08.05.13,17:48
ešte raz ďakujem pomýlila ma tá druhá časť o dov. priemere
Anja111
06.08.13,08:53
Zamestnankyni bola v TPP na plný úväzok od r. 2006. V r. 2013 požiadala o invalodný dôchodok a bol jej uznaný v máji 2013, spätne za 3 roky.
V zamestnaní zostala, ale len na 2-hodinový pracovný úväzok. V auguste skončila TPP.
Ako sa správne vypočíta odchodné? Podľa pôvodnej zmluvy s 8-hodinovým pracovným úväzkom? Alebo podľa súčasného dodatku k pracovnej zmluve, teda s 2-hodinovým pracovným úväzkom?
Vopred ďakujem za každú reakciu.
veronikasad
06.08.13,08:55
Zamestnankyni bola v TPP na plný úväzok od r. 2006. V r. 2013 požiadala o invalodný dôchodok a bol jej uznaný v máji 2013, spätne za 3 roky.
V zamestnaní zostala, ale len na 2-hodinový pracovný úväzok. V auguste skončila TPP.
Ako sa správne vypočíta odchodné? Podľa pôvodnej zmluvy s 8-hodinovým pracovným úväzkom? Alebo podľa súčasného dodatku k pracovnej zmluve, teda s 2-hodinovým pracovným úväzkom?
Vopred ďakujem za každú reakciu.
Odchodné počítaš podľa fondu pracovného času platného v deň skončenia prac.pomeru - teda 2 hod. denne.
Anja111
06.08.13,08:56
Veľmi pekne ďakujem.
beatad
04.09.13,08:02
Zamestnanec požiadal o starobný dôchodok 23.8.2013, ale jeho pracovný pomer trvá ďalej. Má nárok na odchodné ak jeho pracovný pomer nekončí?Ďakujem.
Tweety
04.09.13,08:41
Nie, nemá.
milagros208
09.09.13,04:48
Ahojte. Chcela by som sa spýtať jednu vec. Zamestnanec skončil PP 31.08.Dňa 2.9. požiadal o predčasný starobný dôchodok a chcel by požiadať zamestnávateľa o odchodné. Musí však počkať na rozhodnutie o priznaní predčasného starobného dôchodku. To mu môže prísť až niekedy v októbri alebo neskôr, t.z., že to už do augustovej výplaty nestihne. T.z., že príjem - odchodné bude mať už po skončení PP a v období kedy už bude predčasným dôchodcom. Ako to bude s odvodami a hlavne môže mať ako predčasný dôchodca príjem zo zamestnania? Použije sa v tomto prípade § 139b Zákona o sociálnom poistení a tento príjem po skončení PP sa vykáže a rozpočíta vo Výkaze poistného za mesiace 1 až 8/2013? Čo sa týka ZP musí sa na jeden deň prihlásiť do ZP? Aký bude jeho vymeriavací základ /max. na jeden deň?/ Aký vplyv to bude mať na ročné zúčtovanie ZP? Ďakujem.