helma73
01.03.13,09:16
Dobrý deň,
moja mamina zdedila po rodičoch menšiu nehnuteľnosť (nov.2012) a zaskočila ma otázkou či si má podať daňové priznanie na DÚ a do akého termínu, ja som bola v tom,že stačí zaplatiť vyrubenú daň z obecného úradu, kde sa dom nachádza, tak ako to teda je? Ďakujem.
Anik
01.03.13,08:32
do 31.1.2013 bola povinná podať DP na Mestskom úrade a na základe toho by jej vyrubili platiť daň
Daňová povinnosť vzniká 1. januára zdaňovacieho obdobia nasledujúceho po zdaňovacom období, v ktorom sa daňovník stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, ktorá je predmetom dane, a zaniká 31. decembra zdaňovacieho obdobia, v ktorom daňovníkovi zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľnosti. Ak sa daňovník stane vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti 1. januára bežného zdaňovacieho obdobia, vzniká daňová povinnosť týmto dňom.
ilona
01.03.13,10:50
Na DU mamina priznanie nepodáva, je to zdedená nehnuteľnosť. Na DU podáva priznanie ten, kto predá nehnuteľnosť.
Anik
01.03.13,11:37
ja som Ti nenapísala o dani z príjmu, ja Ti píšem o dani z nehnuteľnosti, ktorá sa jej týka a o ktorej sa omieľalo stále v januári v rádiu, televízii v novinách, že všetci, ktorí minulého roku nejakým spôsobom prišli k nehnuteľnosti musia podať DP na mestskom úrade.
K priznaniu k dani z nehnuteľnosti je potrebné doložiť doklady preukazujúce vlastníctvo napr. rozhodnutie správy katastra o povolení vkladu, zmluvu o prevode nehnuteľností, osvedčenie o dedičstve, darovaciu zmluvu alebo iný doklad o nadobudnutí nehnuteľností.
Ak sú nehnuteľnosti v spoluvlastníctve viacerých osôb, priznanie k dani z nehnuteľností podá každý spoluvlastník do výšky svojho spoluvlastníckeho podielu. Ak sa spoluvlastníci dohodnú, priznanie podá zástupca, ktorého určili dohodou, pričom túto skutočnosť je potrebné vyznačiť v priznaní.
helma73
01.03.13,12:30
veľmi pekne ďakujem za odpovede:)