JozefBre
01.03.13,11:58
Zaujimalo by ako v zakone Predpis č. 182/1993 Z. z. v paragrafe 18, bod 1.a rozumiet tomuto textu: a) pri byte základný štátny príspevok poskytnutý na porovnateľný družstevný byt podľa roku začatia výstavby domu

V mojom pripade sa jedna o obecny byt postaveny s dotaciou z MVRR- dotacia bola cca 600 000 eur na cely bytovy dom. Ak sa teda jedneho dna budu tieto byty odpredavat do osobneho vlastnictva- znamena to ze z obstravacej ceny celeho byt domu (naklady na stavbu boli 3 milione eur = obstaravacia cena domu) sa tychto 600 000 eur odrata? bod b, je mi jasny

Jedna sa o byt kolaudovany 2010
wagner
01.03.13,11:41
Zaujimalo by ako v zakone Predpis č. 182/1993 Z. z. v paragrafe 18, bod 1.a rozumiet tomuto textu: a) pri byte základný štátny príspevok poskytnutý na porovnateľný družstevný byt podľa roku začatia výstavby domu

V mojom pripade sa jedna o obecny byt postaveny s dotaciou z MVRR- dotacia bola cca 600 000 eur na cely bytovy dom. Ak sa teda jedneho dna budu tieto byty odpredavat do osobneho vlastnictva- znamena to ze z obstravacej ceny celeho byt domu (naklady na stavbu boli 3 milione eur = obstaravacia cena domu) sa tychto 600 000 eur odrata? bod b, je mi jasny

Jedna sa o byt kolaudovany 2010

Byty sa môžu odpredať až po 30-tich rokoch. Teda až keď bude splatený úver užívateľmi bytov. Potom ich obec môže odpredať komu chce a za cenu ktorú schvália poslanci. Teda pokiaľ ešte budú platné súčasné zákony. Byť na Tvojom mieste, zatiaľ by som to neriešila. 30 rokov je dosť dlhá doba, nevieš či z toho nebudú aj štátne byty, nevieš či štát zase všetko nezoštátni:rolleyes: Za 30 rokov sa môžu zmeniť zákony úplne inak.
JozefBre
01.03.13,11:56
Ano je mi jasne ze odkupit ho budem moct az o 30 rokov.
No pokial ide o odkupnu cenu tak podla spominaneho zakona je aj takyto obecny byt (po tych 30 rokoch) predmetom tohoto zakona kedze :
Cena za 1 m2 podlahovej plochy bytu alebo ateliéru, ktorý sa prevádza do vlastníctva doterajšieho nájomcu z vlastníctva právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktoré sú uvedené v § 17 ods. 3 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/1993-182#f5343790),
a v tomto paragrafe 17 ods.3 je uvedena aj: obec.
Teda z toho mi vychadza ze aj moj byt by sa mal riadit tymto zakonom a teda nemoze ho obec predat komu chce a za kolko chce kedze:''sa prevádza do vlastníctva doterajšieho nájomcu z vlastníctva právnickej osoby''
Kedze ja som doterajsi najomca - musi ho odpredat mne a za cenu podla paragrafu 18.

Aspon tak tomu rozumiem, len teda nerozumiem co chapat pod tym: a) pri byte základný štátny príspevok poskytnutý na porovnateľný družstevný byt podľa roku začatia výstavby domu
wagner
01.03.13,12:00
Na akú dobu máš uzatvorenú nájomnú zmluvu? Máš ju na 30 rokov?
JozefBre
01.03.13,12:10
Na akú dobu máš uzatvorenú nájomnú zmluvu? Máš ju na 30 rokov?

Mam ju na 3 roky, z prednostnym pravom dalsieho uzatvorenia za splnenia podmienok v najomnej zmluvy( teda pokial nebudu nedoplatky, demolovanie bytu...) tak ju so mnou budu automaticky kazde 3 roky predlzovat na dalsie 3 roky. Teda v den splatenia uveru budem stale najomcom- okrem toho sme davali mimoriadnu odplatu za uzatvorenie najomnej zmluvy-ktora je podla zmluvy o financnom vysporiadani zohladnena v odkupnej cene. Teda istoto ze ja budem najomcom o 30 rokov nieje, no predpoklad je velky. Otazka je teda ze ak nim skutocne v ten den budem, mal by sa na mna tento zakon vztahovat vsak? A teraz sa len snazim vyratat pribliznu cenu odkupu- na zajlade toho ze viem obstaravaciu cenu, viem metraz celeho byt domu a teda som si schopny vyratat pribliznu cenu. Len ako pisem nerozumiem bodu a. ci v nasom pripade patri pod tento bod cela dotacia z MV?
Mária27
01.03.13,15:13
Pozri si § 29a zákona.

(3) Ustanovenia odsekov 1 a 2 sa nevzťahujú na byty a ateliéry v domoch postavených po 1. júni 1998 z rozpočtu obce alebo z prostriedkov Štátneho fondu rozvoja bývania; 35) na zistenie ceny bytu a ateliéru v uvedenom dome sa nepoužijú ustanovenia § 18 a 18b.
wagner
01.03.13,15:38
Na akú dobu máš uzatvorenú nájomnú zmluvu? Máš ju na 30 rokov?

Mam ju na 3 roky, z prednostnym pravom dalsieho uzatvorenia za splnenia podmienok v najomnej zmluvy( teda pokial nebudu nedoplatky, demolovanie bytu...) tak ju so mnou budu automaticky kazde 3 roky predlzovat na dalsie 3 roky. Teda v den splatenia uveru budem stale najomcom- okrem toho sme davali mimoriadnu odplatu za uzatvorenie najomnej zmluvy-ktora je podla zmluvy o financnom vysporiadani zohladnena v odkupnej cene. Teda istoto ze ja budem najomcom o 30 rokov nieje, no predpoklad je velky. Otazka je teda ze ak nim skutocne v ten den budem, mal by sa na mna tento zakon vztahovat vsak? A teraz sa len snazim vyratat pribliznu cenu odkupu- na zajlade toho ze viem obstaravaciu cenu, viem metraz celeho byt domu a teda som si schopny vyratat pribliznu cenu. Len ako pisem nerozumiem bodu a. ci v nasom pripade patri pod tento bod cela dotacia z MV?

Presnú odpoveď Ti dala Mária. Iba neviem, prečo chceš 30 rokov splácať obci byt, keď tam plánuješ byť. Prerátaj si to teraz, či sa Ti to oplatí. Či si radšej nezobrať hypotéku na byt, ktorý bude hneď Tvoj a budeš si ho 30 rokov splácať. Vieš čo bude po 20 rokoch? Môže sa stať, že príde niekto šikovnejší a Tebe už zmluvu nepredĺžia. Potom si utrieš ústa.Vysťahuješ sa z bytu,ktorý si splácal 20 rokov a nie je tam Tvoje nič. Nikto Ti tie peniaze nevráti. Rozmýšľaj pre seba a nie pre iných. Ten byt ber ako štartovacie útočište pre začiatok a obzeraj sa po vlastnom.
JozefBre
01.03.13,20:45
Dakujem za radu obom. Nuz splacat to chcem preto ze je to financne vyhodne. Je to novostavba a platim necelych 200 E na mesiac (v tom je zahrnuta splatka uveru aj najom) byt je 3 izbovy o vymere takmer 80 m2. Ak by som chcel kupit obdobny byt komercne (teda novostavba o takej vymere) stala by min 90 000 e a take hypoteka by ma stale mesacne minimalne 450 E len samotna hypoteka-s najmom by to bolo mozno aj 550-600. A teda 200 a 600 mesacne je myslim dost rozdiel najma pre moj pripad dieta a zena na materskom prispevku- tam veru neni 400 e mesacne hore-dole. Okem toho kedze byty su postavene z SFRB ktory poskytol garantovany urok 1% na 30 rokov - splatka je teda garantovana pocas celej doby. Kym na hypo mi nikto urok na 30 rokov nezafixuje- a ked nahodou o 15 rokov pride nejake mega davalvacia s inflaciou 20% rocne- aj hypo urok vybehne subezne s tym, kym tuna to bude stale len to 1 %. A ak nebudem mat na splatky tak banka dom vydrazi za 15 rokov splacania nebudem mat nic-okrem dlzoby ak vydrazena suma nepokryje pozicanu sumu. Ma to teda vela vyhod- a preto som sa rozhodol takto. Kvoli tym teoretickym moznostiam ktore spominas zistujem zakonne moznosti. Zmluva nam garantuje ze bude automaticky predlzena ak splnime podmienky-takze o tych 20 rokov by ma nebolo take lahke vystahovat (kedze by bolo treba dokazat ze mam nedoplatky a ze narusam zivot v dome....) a ak raz nedoplatok nemam tak mi ho nemaju ako prisit a zmluva ktoru mam ine okolnosti nepripusta. Ja osobne radsej budem splacat 30 rokov obci po 200E ako banke 600 za to iste.
Mame v zmluve klauzulu ze o 30 rokov to mozme prednostne odkupit za zostatkovu cenu- a to je to po com teraz patram a preco som aj nacal tuto temu. Ci je a v pripade takychto bytov definovane zakonom co je to zostatkova cena alebo nie. Alebo to bude len na svojvoli obecneho zastupitelstva.
wagner
01.03.13,20:57
vieš aký poslanci a starosta bude o 20 rokov? [/COLOR] ak splnime podmienky keď sa chce biť, palica sa nájde-takze o tych 20 rokov by ma nebolo take lahke vystahovat (kedze by bolo treba dokazat ze mam nedoplatky a ze narusam zivot v dome....) a ak raz nedoplatok nemam tak mi ho nemaju ako prisit a zmluva ktoru mam ine okolnosti nepripusta.
Mame v zmluve klauzulu ze o 30 rokov to mozme prednostne odkupit za zostatkovu cenu- máte v zmluve že Vám to prednotne odpredajú za zostatkovú cenu? Možnosť odkúpiť ale neznamená aj prednostný odpredaj. a to je to po com teraz patram a preco som aj nacal tuto temu. Ci je a v pripade takychto bytov definovane zakonom co je to zostatkova cena alebo nie. Alebo to bude len na svojvoli obecneho zastupitelstva.

odpoveď máš v texte. Iba dopĺňam - mám veľa rokov praxe v samospráve, a preto poznám aj zmluvy, aj veľké oči nájomníkov, aj názory poslancov. Preto som Ti napísala svoj názor. Nemusíš so mnou súhlasiť.
JozefBre
02.03.13,20:04
Dik za nazor-a aj nesuhlasim. Ked si porovnam seba s kolegami ktory svoju bytovu otazku riesia ako ty odporucas mne- teda ze hypo, tak vidim jeden velky rozdiel. Kym ja mam zenu na materskej uz skoro 2 roky a vobec sa do prace neponahla, praveze uvazujeme nad druhym dietatom, moji kolegovia (kolegyne) musela nabehnut z materskej do prace uz vo veku 9 mesiacov ich dietata- a kolegova zena podobne v jedenastom- z jednoducheho dovodu,platia hypoteku a z jedneho platu za takychto okolnosti nevyziju (ak mas deti tak ti asi netreba hovorit co obnasa odist v takom veku od dietata- jasle a z nich permanentne kazde dva tyzdne dieta chore, stres OCR, navsteva lekara na paragraf, stary rodicia musia cerpat dovolenku podla potrieb ich deti.....), oproti nim su nase podmienky rajom na zemi. A to podotykam ze prijmi nasich domacnosti su rovnake, a navyse oni splacaju byty postavene na zaciatku 80 rokov, a my mame novostavbu!
Takze nech sa na to pozriem akokolvek stale mi to vychadze ovela vyodnejsie-aj ked mozno hrozia rizika o ktorych pises. Ak zoberem ten zly scenar - teda ze nas o 15 rokov odtial vyhodia aj tak byvat v 80m novostavbe za 200 e, rozhodne nemozno nazvat stratou- kedze moji niektory kolegovia, ktory este namaju rodinu ziju na podnajmoch kde za obycajnu izbu platia 200 a viac (a to este byt spoludielaju z dalsimi cudzumi ludmi).
Vela som zvazoval moj krok-ak sa zmluvy a dohody dodrzia tak to bude terno, ak by aj nie stale to nebude ziadna strata za takuto cenu ktoru platim. Ked aj manzelka zacne pracovat tak v plane viest financie sposobom akoby sme mali hypo- teda tych 300-400 e mesacne navyse ktore by sme takto davali banke si odkladat. ak by sa to darilo, tak o 30 rokov mozno budeme moct kupit dalsi byt cashom.
No miesto nazorov by som skor uvital nejaku odbornu radu ci nejaky zakon definuje slovo zostatkova cena pri takomto byte alebo nie.
Pevne verim ze o 30 rokov budem mat byty 2- jeden odkupeny obecny, a druhy kupeny cashom za peniaze nasetrene na rozdiele oproti hypo.
Mária27
02.03.13,21:11
Zostatková cena majetku je predovšetkým účtovnou kategóriou. Vyjadruje zníženú cenu (hodnotu) dlhodobého majetku o jeho opotrebenie. Hodnota opotrebenia je vyjadrená v odpisoch ku koncu účtovného obdobia alebo ku dňu vyradenia majetku z účtovníctva - znižuje nadobúdaciu cenu majetku na jeho zostatkovú cenu.