galienka
01.03.13,13:35
Čo s dodávateľskou fakúrou, ktorá sa mi objavila na stole až po podaní DP z DPH? Do spoločnosti bola doručená poštou v riadnom čase avšak ku mne sa dostala až po vypracovaní daňového priznania z DPH. Môžem ju zaúčtovať do nasledujúceho mesiaca alebo musím podať dodatočné daňové priznanie. Existuje možnosť zaúčtovať celú sumu do nákladov spoločnosti? Jedná sa o DPH vo výške cca 3,-€.
Tweety
01.03.13,12:36
Z akého obdobia? AK ide o tento rok, nárok na odpočet si môžeš uplatniť aj neskôr ako vznikol.
kn-alka
01.03.13,12:43
Zákon o DPH
§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.


Dedukujem, že máš faktúru z januára.... môžeš si ju uplatniť v ktoromkoľvek zdaňovacom období do konca roka.
galienka
01.03.13,12:59
Ďakujem.
seda
07.03.13,12:22
Dobrý deň aj ja by som poprosila o radu, nenašla som síce faktúru na stole no dňa 5.3.13, s razítkom na obálke 1.3.13 sme obdržali faktúru na vyúčtovanie služby spojené s podnájmom za obdobie 1.10.12-31.12.12 s dátumom vystavenia: 26.2.13, s dátumom daňovej povinnosti 26.2.13 a dátumom dodania 31.12.2012. Ten dátum 31.12.2012 je asi zlý, však? Mám im ju vrátiť na prerobenie. Ďakujeme za Vaše rady.
a_je_to
09.03.13,21:56
Dobrý deň aj ja by som poprosila o radu, nenašla som síce faktúru na stole no dňa 5.3.13, s razítkom na obálke 1.3.13 sme obdržali faktúru na vyúčtovanie služby spojené s podnájmom za obdobie 1.10.12-31.12.12 s dátumom vystavenia: 26.2.13, s dátumom daňovej povinnosti 26.2.13 a dátumom dodania 31.12.2012. Ten dátum 31.12.2012 je asi zlý, však? Mám im ju vrátiť na prerobenie. Ďakujeme za Vaše rady.
Nie sú známe ďalšie podrobnosti o prípade, ale ... ak to pasuje na tieto okolnosti, tak by tom mohlo byť ok :
§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.
(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane, považuje sa tovar alebo služba za dodanú najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje s výnimkou podľa písmen a) až d)... Ak
c) platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, považujú sa tieto tovary za dodané dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary,
Faktúru nevracaj na prerobenie, zaúčtuj ju tak, ako je. Do nákladov ju ešte stíhaš a za DPH ručí on, ako fakturujúci. Nemôžeš ju uplatniť do decembra, keď on určil vznik daňovej povinnosti na február. Veď .... :
§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak ...
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane ..... Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d).
Gabhus
10.03.13,03:24
Pekne prosím a čo ak takáto faktúra je z roku 2012 - firma ju dostala 27. 1. 2013? Štvrťročný platca DPH. Ďakujem
a_je_to
10.03.13,09:09
Pekne prosím a čo ak takáto faktúra je z roku 2012 - firma ju dostala 27. 1. 2013? Štvrťročný platca DPH. Ďakujem

Najprv musíš strpieť vtip :
Nastupujú dve blondínky vo Zvolene do rýchlika, ktorý smeruje z Bratislavy do Košíc. Prvá z nich sa šarmantne pýta sprievodcu vo dverách : Prosím vás, dostanem sa týmto vlakom do Bratislavy ? Sprievodca - no týmto nie ! A tá druhá spoza nej - ešte šarmantnejšie: A ja ?

Skrátka, § 51, ods. 2 z predchádzajúceho príspevku platí aj pre Tvoj prípad. Ak je na tej faktúre dátum vyhotovenia, ktorý je dôkazom, že faktúra bola vyhotovená opozdene, alebo ak je obálka, kde je v poštovej pečiatke dátum prijatia pošty taký, že dokazuje doručenie po dátume 25.1.2013, tak máš právo uplatniť toto ustanovenie. Obálku ako dôkaz prištikni k faktúre. Ak taký dôkaz nie je poruke, tak podaj radšej dodatočné za 4 Q 12. Lebo si v dôkazovej núdzi, nevieš dokázať, že faktúra došla pozde.
Gabhus
10.03.13,16:20
Ďakujem, tu asi priadá do úvahy len dodatočné priznanie, to neskoré doručenie je len tvrdenie konateľa a obálka už neexistuje.... Takže tak...
seda
13.03.13,07:16
Veľmi pekne ďakujem za radu.
JANA LC
13.03.13,16:25
Dnes som sa pozastavila nad týmto:

rozprávala som sa s jednou účtovníčkou a tá mi povedala, ako si podľa svojho uváženia upravuje DP DPH,teda , ak jej vychádza nadmerný odpočet a je predpoklad, že nasledujúci mesiac bude vlastná daňová povinnosť, presunie zopár došlých faktúr do nasledujúceho mesiaca. Výsledkom je, že v príslušnom mesiaci nemá nadmerný odpočet a nasledujúci mesiac má nižšiu vlastnú daňovú povinnosť. Rieši to samozrejme len v rámci jedného roka, nemá žiadny podklad, že DFA prišli po podaní DP DPH, argumentuje s tým, že ku nej, ako účtovníčke na spracovanie prišli neskoro. Toto rieši len s DFA, čo sa týka ODFA, tak tam nerobí žiadne úpravy, zaeviduje do DP DPH v deň dodania.

Pozrela som §51 a vychádza mi to, že by to aj mohla takto robiť.

Čo na to poviete ?

Ja , osobne vždy spracúvam doklady tak, ako prídu, či vyjde nadmer. odpočet, alebo vl. daň. povinnosť, ak mi niečo príde do rúk neskoro, tak spravím dodatočné DP DPH.

Podľa toho, ako to ona robí, tak je to jednoduchšie, ale nevidí sa mi tá argumentácia, bez akéhokoľvek dôkazu si presunúť DFA ?!.

My sme prešli na mesačného platcu DPH, stále máme vlastnú daň. povinnosť, ale teraz máme výkyvy, raz je vl. daň. povinnosť vysoká, druhý mesiac skoro nič.
Ja robím všetko poctivo, ak je však takáto možnosť v rámci zákona si upravovať DP DPH, tak by to bolo fajn, či...?

Ďakujem za vyjadrenie !
Tweety
13.03.13,16:31
Dnes som sa pozastavila nad týmto:

rozprávala som sa s jednou účtovníčkou a tá mi povedala, ako si podľa svojho uváženia upravuje DP DPH,teda , ak jej vychádza nadmerný odpočet a je predpoklad, že nasledujúci mesiac bude vlastná daňová povinnosť, presunie zopár došlých faktúr do nasledujúceho mesiaca. Výsledkom je, že v príslušnom mesiaci nemá nadmerný odpočet a nasledujúci mesiac má nižšiu vlastnú daňovú povinnosť. Rieši to samozrejme len v rámci jedného roka, nemá žiadny podklad, že DFA prišli po podaní DP DPH, argumentuje s tým, že ku nej, ako účtovníčke na spracovanie prišli neskoro. Toto rieši len s DFA, čo sa týka ODFA, tak tam nerobí žiadne úpravy, zaeviduje do DP DPH v deň dodania.

Pozrela som §51 a vychádza mi to, že by to aj mohla takto robiť.

Čo na to poviete ?

Ja , osobne vždy spracúvam doklady tak, ako prídu, či vyjde nadmer. odpočet, alebo vl. daň. povinnosť, ak mi niečo príde do rúk neskoro, tak spravím dodatočné DP DPH.

Podľa toho, ako to ona robí, tak je to jednoduchšie, ale nevidí sa mi tá argumentácia, bez akéhokoľvek dôkazu si presunúť DFA ?!.

My sme prešli na mesačného platcu DPH, stále máme vlastnú daň. povinnosť, ale teraz máme výkyvy, raz je vl. daň. povinnosť vysoká, druhý mesiac skoro nič.
Ja robím všetko poctivo, ak je však takáto možnosť v rámci zákona si upravovať DP DPH, tak by to bolo fajn, či...?

Ďakujem za vyjadrenie !
Tá účtovníčka postupuje len v medziach zákona, veď § 51 jej to umožňuje.
JANA LC
13.03.13,16:57
Ďakujem za vyjadrenie, tiež si myslím , že je to v poriadku a žiadny zákon sa neporušuje.