da.nie.la
01.03.13,16:48
Dobrý deň,
vedel by mi niekto poradiť aký je rozdiel medzi počítačovou grafikou /príp. programovaním, fotením, a pod./ prevádzkovanou na živnosť a podľa autorského zákona?
Prečítaných mám veľa vlákien, no na túto tému všade veľa otázok a málo odpovedí..
Vopred ďakujem za Váš čas a reakcie
Economic
01.03.13,17:35
Tak potom už ostáva iba prelúskať si živnostenský zákon a autorský zákon, keď témy nestačia.
flector
03.03.13,06:57
Ty sa asi pýtaš na podrobnosti ohľadom účtovníctva, daní, odvodov, atď.
To nech ti poradí niekto, kto tomu rozumie. ;)

Ale, inak v tom vlastne nie je rozdiel. (Ak keď názory v článkoch, a pod. sa môžu rôzniť.)
V podstate si môžeš vybrať čo ti viac vyhovuje. Či to chceš robiť na živnosť, či podľa autorského zákona.
Pretože prakticky všetko to čo sa dá robiť podľa autorského zákona, sa dá robiť aj na živnosť.
Okruhy a obsahové vymedzenia voľných živností sú dostatočne „voľné“.

Napríklad voľná živnosť a jedno z jej obsahových vymedzení:
23.1 Počítačové služby
- 23.1.2.2 Spracovanie grafických návrhov webových stránok a ich aktualizácia

Vo väčšine prípadov je grafický návrh a následná realizácia, skriptovanie/programovanie novej webovebovej stránky čisto kreatívna činnosť, ktorá by sa dala robiť aj podľa autorského zákona, ale ako vidíš je možné ju úplne normálne faktúrovať aj na základe živnostenského oprávnenia.

A takých príkladov sa dá nájsť mnoho.
Skrátka tie živnosti a ich obsahové vymedzenia v sebe zahŕňajú obrovský okruh potencionálnych činností v danej oblasti, ktoré je možné faktúrovať na základe živnostenského oprávnenia.

23.1 Počítačové služby
- 23.1.8 Návrh a optimalizácia informačných technológií
(Toto je tak „voľné“ obsahové vymedzenie, že už voľnejšie snáď ani byť nemôže – v tom je prakticky všetko z IT.)

23.2 Služby súvisiace s počítačovým spracovaním údajov
- 23.2.1.2 Animácia a vizualizácia pomocou výpočtovej technicky
(V podstate akákoľvek grafika - vektory, ilustrácie, 2d grafika, textúry, 3d modely, 3d rendering, 3d animácie - vytvorená na počítači, je vizualizáciou myšlienky spracovanej pomocou výpočtovej techniky z podoby údajov do podoby vizualizovaného výstupu.)

31.5 Reklamné a marketingové služby
- 31.5.1 Výroba, spracovanie a distribúcia reklamného materiálu
(Opäť, výroba a spracovanie reklamnej kampane, tj. aj ľubovolného druhu počítačovej grafiky vytvorenej za reklamným účelom. A toto je - samozrejme zvlášť v prípade kvalitnej reklamy – vysoko kreatívna činnosť! Teda činnosť, ktorá sa v mysli spája skôr s tvorbou na základe autorského zákona. A predsa je možné ju faktúrovať aj na základe živnostenského oprávnenia.)

A pod.

Neviem či na toto si sa pýtala.
Však ak si nie si istá čo je pre teba vhodné, vždy máš možnosť zájsť na živnostenský úrad a poradiť sa tam!
Koniec koncov však aj na to tam (okrem iného) sú!

Inak tu je celý zoznam odporúčaných označení voľných živností a ich bližšie vymedzenie:
http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie&subor=40259
da.nie.la
03.03.13,12:57
To flector: Ďakujem!
Živnostenský a autorský zákon mám prečítané. Ale zorientovať sa v tom a tiež prax je niečo iné.
Aj na živnostenskom úrade som bola už 2x, ale tam mi odmietli poradiť s tým, že autorský zákon pod nich nespadá a tak mi ani
neporadia v čom je rozdiel medzi živnosťou a AZ.
Ide mi o to, či existujú nejaké 'kritériá' podľa čoho zaradiť, či to bude spadať pod živnosť alebo pod autor. zákon?
Čo sa stane ,ak to 'nesprávne' zaradím: nemôžem neskôr z niektorého úradu dostať pokutu?

Ak tomu správne rozumiem, rozdiel je v tom, že podľa autor. zákona budem predávať s licenciou a teda s tým, že som označená za autora, čo v prípade práce na živnosť nie je. Je ešte niečo čo treba zvážiť?
Či už na živnosť alebo autor.zákon, odvody musím platiť do SP, ZP a na daňový úrad to tiež treba nahlásiť - je v tomto smere nejaký rozdiel?
Ďakujem
kopretinka
03.03.13,13:07
To flector: Ďakujem!
Živnostenský a autorský zákon mám prečítané. Ale zorientovať sa v tom a tiež prax je niečo iné.
Aj na živnostenskom úrade som bola už 2x, ale tam mi odmietli poradiť s tým, že autorský zákon pod nich nespadá a tak mi ani
neporadia v čom je rozdiel medzi živnosťou a AZ.
Ide mi o to, či existujú nejaké 'kritériá' podľa čoho zaradiť, či to bude spadať pod živnosť alebo pod autor. zákon?
Čo sa stane ,ak to 'nesprávne' zaradím: nemôžem neskôr z niektorého úradu dostať pokutu?

Ak tomu správne rozumiem, rozdiel je v tom, že podľa autor. zákona budem predávať s licenciou a teda s tým, že som označená za autora, čo v prípade práce na živnosť nie je.vždy si autor diela Je ešte niečo čo treba zvážiť?
Či už na živnosť alebo autor.zákon, odvody musím platiť do SP, ZP a na daňový úrad to tiež treba nahlásiť - je v tomto smere nejaký rozdiel?
Ďakujem
sú tu účtovníci,ktorí účtujú aj umelcov,tak by vedeli povedať rozdiel
flector
04.03.13,07:35
Presne tak, autorom diela si vždy!

Inak licencie je možné predávať aj na tvorbu vytvorenú na základe živnostenského oprávnenia, tj. tvorbu na zákazku. Všetko záleží na dohode so zákazníkom. Napríklad, keď pre zákazníka niečo na zákazku odfotíš stále môžeš zmluvne limitovať použitie fotografií, na faktúre resp. v zmluve poskytnúť špecifické licencie pre jednotlivé fotografie, limitujúce napríklad maximálny počet výtlačkov jednotlivých fotografií (10 000) v tlači, alebo že rozmer fotografie ním použitý na webe nesmie byť väčší ako 800 pixelov na šírku a pod.

Hlavný kritérium podľa čoho rozpoznať rozdiel medzi činnostnou na základe autorského zákona a živnosti spočíva v tom, či bolo dielo vytvorené na zákazku pre niekoho, alebo nie.

1.) Na zákazku - činnosť na základe živnostenského oprávnenia - znamená, že boli dopredu so zákazníkom dohodnuté kritériá podľa, ktorých bolo následne dielo pre zákazníka vytvorené. Napríklad sa dohodnete na fotení zákazníkovej svadby a na dopredu určených pravidlách fotenia a dodania fotografií.

2.) Na voľnej nohe – autorská činnosť – znamená, že bez dopredu dohodnutého cieľa použitia diela, toto dielo vytvoríš. Inými slovami v procese tvorby ešte nie je známy objednávateľ. Napr. si na prechádzke v lese, kde sa ti zapáči krajinka, ktorú si odfotíš doma ju dáš na disk a zabudneš na ňu. Po roku ti skrsne v hlave myšlienka, že budeš predávať krajinky a tak túto svoju krajinku spolu s ďalšími zaradíš do predaja – budeš predávať licencie, alebo vytlačené obrazy na základe autorského zákona.

V praxi sa, ale aj medzi tým stierajú rozdiely. Uvediem to na príklade fotobánk. Fotobanky sú špecializované servery/eshopy, kde môžu fotografi nahrať a predávať svoje fotografie - licencie. Fotografie tam „visia“ a keď fotobanka niektorú fotografiu – licenciu – niekomu predá dá fotografovi percentuálny podiel z kúpnej ceny. A opäť takáto činnosť na prvý pohľad znova evokuje tvorbu na základe autorského zákona. Ale pri hlbšom pohľade zistíš, že fotobanka má tiež presne stanovené kritéria a pravidlá, čo sa u nich smie a čo nesmie predávať. Nemôžeš tam nahrávať len tak čo chceš! Ak pre nich chceš fotiť a chceš aby tvoje fotografie prijali na predaj, musíš tieto dopredu stanovené pravidlá striktne dodržovať! No a dopredu fotobankou stanovené pravidlá (aj keď relatívne voľné) – to je fotenie na zákazku, ktoré spadá pod činnosť na základe živnostenského oprávnenia!

Takže aký je vlastne medzi tým rozdiel? O akú činnosť sa jedná?
Kľúčový rozdiel spočíva v tom momente samotnej tvorby – v čase samotného fotenia!

Ak v momente, keď stlačíš spúšť fotoaparátu myslíš na to:

1.) že vlastne ani nevieš pre koho fotografiu fotíš, resp. ju vyfotíš s nejasným (komerčným) cieľom. Napríklad, že si ju neskôr uložíš na disk a potom si rozmyslíš komu a ako ju budeš predávať. Vtedy sa jedná o činnosť na základe autorského zákona. A to aj v prípade ak si to potom rozmyslíš a tú fotografiu pošleš do spomínanej fotobanky.

2.) že vyfotografovaním tejto fotografie striktne dodržíš pravidlá fotobanky, na ktoré samozrejme ako inak budeš veľmi intenzívne myslieť v celom procese tvorby fotografie!! ;) Tj. fotografiu už pri samotnom tvorivom procese odfotografuješ s úmyslom poslať ju spomínanej fotobanke. Vtedy sa bude jednať o fotografovanie na zákazku pre spomínanú fotobanku a teda o činnosť na základe živnostenského oprávnenia.

No a aký je záver?
Taký, že sotva ti niekto vidí do hlavy na čo si myslela v momente, keď si svoje dielo vytvorila a s akým úmyslom si ho vytvorila ... ;) :)
(To je tak trochu odpoveď aj na tú otázku ohľadom strachu z prípadnej pokuty, pri - údajnom - zlom „zaradení sa“.)

Samozrejme hlavne záleží na tom čomu presne sa chceš venovať!

Pretože, niekde sa rozdiely medzi činnostnou na základe autorského zákona a činnostnou na základe živnostenského oprávnenia stierajú viac, niekde menej a niekde vôbec.
Napríklad ako som už spomínal:

1.) [Rozdiely sa stierajú viac]
Tvorba webových stránok a pod., v podstate sa dá vykonávať aj na živnosť aj na základe autorského zákona.

2.) [Tu už menej]
Príklad s fotobankou na prvý pohľad sa jedná skôr o autorskú činnosť, ale za určitých okolností sa môže jednať aj o fotografovanie na zákazku pre fotobanku, tj. na základe živnostenského oprávnenia.

3.) [A tu sa rozdiely nestierajú vôbec]
Predaj tvojich fotografií v podobe fotoobrazov dopredu neznámemu zákazníkovi. Tu je to už absolútne jednoznačné, jedná sa o činnosť na základe autorského zákona.