HUPKA64
05.03.06,16:41
Dobrý deň poraďáci, zase vás obťažujem zložitým problémom.

Som SZČO od r. 2004. Vtedy som si zobrala auto na leasing. Auto je vo veľkom technickom preukaze zapísané na moje IĆO. Presnejšie držiteľom som ja ako SZČO. Účtujem leasing do nákladov, je mi jasné ako. Ale..

Od 2005 je SZČO aj môj manžel. Založil si podnikateľský účet. Splátky za nájom auta leasingovej spoločnosti sa uhrádzajú z jeho účtu - podnikateľského. Jazdí na ňom len on, ja len sem tam. On jazdí z miesta sídla svojej firmy /naše bydlisko/ na miesto kde pracuje. Je to jeho služobná cesta. Daň z motorového vozidla za rok 2005 máme zaplatenú.

Spísali sme dohodu o používaní vozidla s tým, že on bude využívať motorové vozidlo na 80 % a ja na 20%. Spotreba PHM a jazdy v tomto pomere.

A teraz ako s výdavkami:

Pri účtovaní bankových výpisov manžela som postupovala nasledovne:

Splátku za nájom leasingovej spoločnosti som to dala ako jeho VOZD-réžia.
Manžel vystavil faktúru mne - prefakturovanie leasignovej splátky. Dal si to ako príjmy ovplyvňujúce základ dane /POZD/ Takže bol na nule.
Ja som mu zase vystavila FA /faktúru/ za prenájom motorového vozidla.
Pre mňa je to POZD a pre neho VOZD. On teda bude mať výdavok za nájom auta. Plus spotrebované PHM + stravné na služobnej ceste.
Neviem, či to zbytočne nekomplikujem. Alebo mu ten prenájom /ako keby od druhej firmy/ nemusím fakturovať ? Veď sme manželia, aj keď sme každý samostaný daňový subjekt so svojím IČOm.

Môžem si potom dať do výdavkov tých 20 % jázd + 20% spotreby PHM a leaasing v plnej výške ja, alebo aj leasing podeliť na 80 + 20 %.

Skutočne neviem ako to urobiť, aby to bolo správne. Prosím poraďte.
HUPKA64
05.03.06,16:15
Prosím, prosím, je to dosť súrne, nemôžem uzatvoriť DP.
Zita5
05.03.06,17:03
Dobrý deň poraďáci, zase vás obťažujem zložitým problémom.

Som SZČO od r. 2004. Vtedy som si zobrala auto na leasing. Auto je vo veľkom technickom preukaze zapísané na moje IĆO. Presnejšie držiteľom som ja ako SZČO. Účtujem leasing do nákladov, je mi jasné ako. Ale..

Od 2005 je SZČO aj môj manžel. Založil si podnikateľský účet. Splátky za nájom auta leasingovej spoločnosti sa uhrádzajú z jeho účtu - podnikateľského. Jazdí na ňom len on, ja len sem tam. On jazdí z miesta sídla svojej firmy /naše bydlisko/ na miesto kde pracuje. Je to jeho služobná cesta. Daň z motorového vozidla za rok 2005 máme zaplatenú.

Spísali sme dohodu o používaní vozidla s tým, že on bude využívať motorové vozidlo na 80 % a ja na 20%. Spotreba PHM a jazdy v tomto pomere.

A teraz ako s výdavkami:

Pri účtovaní bankových výpisov manžela som postupovala nasledovne:

Splátku za nájom leasingovej spoločnosti som to dala ako jeho VOZD-réžia.
Manžel vystavil faktúru mne - prefakturovanie leasignovej splátky. Dal si to ako príjmy ovplyvňujúce základ dane /POZD/ Takže bol na nule.
Ja som mu zase vystavila FA /faktúru/ za prenájom motorového vozidla.
Pre mňa je to POZD a pre neho VOZD. On teda bude mať výdavok za nájom auta. Plus spotrebované PHM + stravné na služobnej ceste.
Neviem, či to zbytočne nekomplikujem. Alebo mu ten prenájom /ako keby od druhej firmy/ nemusím fakturovať ? Veď sme manželia, aj keď sme každý samostaný daňový subjekt so svojím IČOm.

Môžem si potom dať do výdavkov tých 20 % jázd + 20% spotreby PHM a leaasing v plnej výške ja, alebo aj leasing podeliť na 80 + 20 %.

Skutočne neviem ako to urobiť, aby to bolo správne. Prosím poraďte.


Môj názor na problematiku :

Pokiaľ sú manželia beriem do úvahy,nemajú majetok rozdelený súdom , čiže majú BSS a ak jeden z nich vlastní živnostenský list , na ktorý vykonáva svoju podnikateľskú činnosť a z dôvodu vykonávania činnosti si zoberie na lízing - finančný prenájom MV , je splátka výdavkom toho , kto má s lízingovou spoločnosťou uzatvorenú predmetnú zmluvu o finančnom prenájme .

To znamená , že pokiaľ je manželka nájomcom , tak splátky účtuje výlučne ona a to cez uzávierkové účtovné operácie a to pokračovanie poznáš .
To , že motorové vozidlo používa manžel , nemení dôvod na uplatňovania výdavkov u manželky , nakoľko MV musí byť evidované u Teba .

Vy ako manželia si môžete prefakturováť činnosti , ktoré máte vo svojich živnostenských listoch , ale nevidím dôvod ,aby Ty si nemohla manželovi vyfakturovať použitie MV za ubehnuté km a vôbec za použitie MV..Ostatné výdavky spojemé s užívaním MV majú byť evidované a uplatňované vo Tvojom účte .

Je smiešne ,ak chceš uplatňovať 20:80 . Potom si mala postúpiť lízing na manžela .To neovplyvňuje fakt že ste manželia , i keď beriem v úvahu , že ako manželia zodpovedáte spoločne a nerozdielne za záväzky vzniknuté u jedného z manželov .Ale toto by som nespájala do súvisu . .
HUPKA64
05.03.06,17:11
Veľmi pekne ďakujem. Na manžela som nepreviedla auto preto, lebo sme nechceli platiť za prevod v leasignovej spoločnosti. Pre nás to bolo veľa za to isté naše spoločné auto ešte okrem iného platiť približne 3600,- Sk.
Možno som škrob podľa niekoho, ale načo platiť zbytočne. Peniažky nám nepadajú z neba. Nechcem tým nikoho uraziť.

Ešte raz vďaka. Veľká vďaka.
Zita5
05.03.06,17:16
Veľmi pekne ďakujem. Na manžela som nepreviedla auto preto, lebo sme nechceli platiť za prevod v leasignovej spoločnosti. Pre nás to bolo veľa za to isté naše spoločné auto ešte okrem iného platiť približne 3600,- Sk.
Ešte raz vďaka.

HUPKA64 , ešte neďakuj a nevzdávaj , to som napísala len môj názor , možno sa ozve niekto , kto ma zmetie zo stola aj s mojim názorom :p
Ale mala som podobný prípad s mojim manželom , a fakturovala som mu za dovoz a odvoz na určité miesto kde bolo treba. Bolo to v poriadku , ale takto ako to chceš Ty robiť , dáva pocit , akoby ste si dohadzovali , alebo kumulovali výdavky , ktoré v danom čase Vám vyhovujú.;)
Zita5
05.03.06,17:43
p o s ú v a m, aby ste sa vyjadrili ............................
Zita5
06.03.06,08:16
.................................................. ...................