Jozef Mihál
02.03.13,13:58
Jednou z noviniek DP FO typ B je strana 12. Tu sa uvádzajú špecifické údaje potrebné pre Sociálnu poisťovňu a pre zdravotné poisťovne - potrebné na správne určenie:

Najskôr citácia z poučenia k DPFO typ B:

"ÚDAJE PRE ÚČELY SOCIÁLNEHO A ZDRAVOTNÉHO POISTENIA

Údaje pre účely sociálneho a zdravotného poistenia vypĺňa každý daňovník, ktorý dosahuje príjmy z osobnej asistencie na základeuzatvorenej zmluvy o jej výkone v súlade s § 20 zákona č. 447/2008 Z.z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkéhozdravotného poistenia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a príjmy z podielov na zisku vykázanomdo 31. decembra 2003 vyplatené v roku , za ktoré sa podáva daňové priznanie a každý daňovník s príjmami z podnikania a z inejsamostatnej zárobkovej činnosti, ktorý si uplatňuje ako daňový výdavok povinne platené poistné na sociálne a zdravotné poistenie.

Daňovník dosahujúci príjmy z osobnej asistencie na základe zmluvy o výkone osobnej asistencie pre fyzickú osobu s ťažkýmzdravotným postihnutím nie je podľa § 5 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a § 10b zákonao zdravotnom poistení, považovaný za samostatne zárobkovo činnú osobu. Z tohto dôvodu sa z jeho príjmu neplatia odvody na sociálnea zdravotné poistenie a preto na r. 01 až 07 uvedie pre tieto účely samostatne príjmy a výdavky a základ dane resp. daňovú stratu.

V prípade, ak osobný asistent vedie podvojné účtovníctvo, nevypĺňa r. 01 ale začne vypĺňať riadkom 02 až 07.

V riadku 08 daňovník vyplní príjmy, ktoré mu plynuli z podielov na zisku vykázanom do konca roka 2003, ktoré sú stálezdaniteľným príjmom a ktoré sa uvádzajú na r. 12 v VIII. oddiele ako súčasť ostatných - iných príjmov.

V riadku 09 týkajúcom sa preukázateľne zaplateného poistného na sociálne poistenie uvedie len sumu, ktorú preukázateľne zaplatilv zdaňovacom období, za ktoré sa podáva daňové priznanie, t.j. nebude v ňom zahrnutý prípadný nedoplatok z predchádzajúcehozdaňovacieho obdobia.

V riadku 10 týkajúcom sa preukázateľne zaplateného preddavku na verejné zdravotné poistenie sa uvedie suma, ktorú preukázateľnezaplatil v zdaňovacom období, za ktoré sa podáva daňové priznanie, t.j. nebude v ňom zahrnutý prípadný nedoplatok z ročnéhozúčtovania zdravotného poistenia za predchádzajúci rok resp. nedoplatky z predchádzajúcich rokov."

*****

Z vyššie citovaného poučenia je jasné, čo je cieľom riadkov 01 až 08 a ako sa majú vyplniť.

Problematické boli doteraz riadky 09 a 10.

Aby sa tento problém vyjasnil, 1. marca 2013 sa na MF SR uskutočnilo rokovanie zástupcov MF SR, MPSVaR SR, MZ SR, Sociálnej poisťovne, VšZP, za mojej prítomnosti.

Dovoľte mi prezentovať závery rokovania.

*****

1. Údaje v riadkoch 09 a 10 na strane 12 DP FO typ B sú potrebné na správnu aplikáciu § 43 ods. 3 písm. j) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov.

Podľa § 43 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov daň sa vyberá zrážkou ak ide o poistné zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 5 alebo § 6, vrátené zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného.

Zdravotná poisťovňa pri vrátení preplatku z ročného zúčtovania získa informáciu, či si v príslušnom zdaňovacom období poistenec, ktorý je SZČO, znížil svoj príjem podľa § 6 o zaplatené poistné, z údajov na strane 12 DP FO typ B.

Údaje v riadkoch 09 a 10 na strane 12 DP FO typ B tak nie sú potrebné na správne určenie vymeriavacieho základu SZČO na sociálne poistenie a na zdravotné poistenie.

Na riadku 09 - „Preukázateľne zaplatené poistné na sociálne poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona príslušné zdaňovaciemu obdobiu, za ktoré sa podáva daňové priznanie“, sa uvedie zaplatené poistné na povinné sociálne poistenie SZČO za rok 2012, preukázateľne zaplatené od 1.1.2012 do 31.12.2012, o ktoré si daňovník - SZČO - znížil základ dane v DP za rok 2012. Uvedie sa aj poistné za december 2011, ak bolo uhradené v januári 2012.

Neuvedie sa poistné, ktoré si SZČO neuplatnil do výdavkov v DP za rok 2012.

Neuvedie sa poistné za december 2012 uhradené až v januári 2013.

Neuvedú sa prípadné nedoplatky uhradené v roku 2012 za staré roky.

Neuvedie sa poistné zaplatené v zahraničí.

Na riadku 10 - „Preukázateľne zaplatené preddavky na zdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona príslušné zdaňovaciemu obdobiu, za ktoré sa podáva daňové priznanie“, sa uvedie suma zaplatených preddavkov na zdravotné poistenie SZČO za rok 2012, ktoré boli preukázateľne zaplatené od 1.1.2012 do 31.12.2012 a o ktoré si daňovník - SZČO - znížil základ dane v DP za rok 2012. Uvedie sa aj preddavok za december 2011, ak bol uhradený v januári 2012.

Neuvedú sa preddavky, ktoré si SZČO neuplatnil do výdavkov v DP za rok 2012.

Neuvedie sa preddavok za december 2012 uhradený až v januári 2013.

Neuvedú sa nedoplatky z ročného zúčtovania.

Neuvedú sa prípadné nedoplatky uhradené v roku 2012 za staré roky.

Neuvedie sa poistné zaplatené v zahraničí.

*****

2. Na určenie vymeriavacieho základu SZČO na sociálne poistenie a zdravotné poistenie sú potrebné údaje uvedené v VI. oddieli DP FO typ B pod tabuľkou č. 1:

- Preukázateľne zaplatené poistné na sociálne poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona
- Preukázateľne zaplatené poistné na zdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona

Sociálna poisťovňa, resp. zdravotné poisťovne pri stanovení vymeriavacieho základu SZČO na sociálne poistenie a na zdravotné poistenie k základu dane (resp. k daňovej strate) pripočítajú poistné uvedené v týchto dvoch riadkoch.

Pozor, v týchto dvoch riadkoch sa však uvádza aj poistné zaplatené v zahraničí, prípadne poistné dobrovoľne poistenej osoby, ak si ich daňovník uplatnil do výdavkov k príjmom podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona.

V takom prípade sa odporúča, aby daňovník uviedol v XIV. oddieli (miesto pre osobitné záznamy) informáciu o výške poistného zaplateného v zahraničí, resp. poistného dobrovoľne poistenej osoby. Pri stanovení vymeriavacieho základu na sociálne poistenie a na zdravotné poistenie sa k základu dane (resp. k daňovej strate) pripočíta len suma povinného poistenia SZČO zaplateného do Sociálnej poisťovne, resp. do zdravotnej poisťovne na Slovensku.

*****

Prosba na záver:

Šírte túto informáciu ďalej, aby aj tí, čo nemajú prístup do DRAK-a respektíve nechodia na porada.sk vedeli, ako majú správne vyplniť DP FO typ B, ďakujem.
Anik
02.03.13,13:14
Dobrý deň pán Mihál
vybrala som časť z článku, ktorý mal zaujal
"Pozor, v týchto dvoch riadkoch sa však uvádza aj poistné zaplatené v zahraničí, prípadne poistné dobrovoľne poistenej osoby, ak si ich daňovník uplatnil do výdavkov k príjmom podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona."

V takom prípade sa odporúča, aby daňovník uviedol v XIV. oddieli (miesto pre osobitné záznamy) informáciu o výške poistného zaplateného v zahraničí, resp. poistného dobrovoľne poistenej osoby. Pri stanovení vymeriavacieho základu na sociálne poistenie a na zdravotné poistenie sa k základu dane (resp. k daňovej strate) pripočíta len suma povinného poistenia SZČO zaplateného do Sociálnej poisťovne, resp. do zdravotnej poisťovne na Slovensku."
Moja otázka teda znie, či si napr. opatrovateľka s Rakúskym ŽL môže k 40 % výdavkom prirátať aj zapl. odvody v zahraničí- pozn. aj keď to daňovú povinnosť neovplyvní, niektorí potrebujú čím nižší daňový základ - napr. stanovenie výšky výživného atď. DP chcem urobiť v súlade so zákonom a preto sa pýtam, či tu existuje takáto možnosť, lebo ja by som na základe prečítaného usúdila že áno.
Na druhú stranu ZP a SP sa dostanú k DP, ako k takému a v odd. IVX. si prečítajú, že sú to príjmy zo zahraničia, alebo dobrovľné poistenie ? Doteraz nikdy nemali info o aký príjem sa jedná
Za usmernenie ďakujem
Muška
02.03.13,13:31
Podnikateľ platí 8.-meho nasledujúceho mesiaca
1. poistné uhradené v januári 2012 až december 2012 - / teda je to za obdobie 12/2011 a 1-11/2012? alebo
2. poistné uhradené v januári 2012 až december 2012 - ale , ZA KTORÉ obdobie je to poistné , ktoré sa týka LEN obdobia 2012??? v tom prípade iba platby 1-11/2012???
Muška
02.03.13,13:49
Podarilo sa mi síce zadať otázku k strane 12, ale vraj som ju zadala "červené" písmo.
Tak sa ospravedlňujem. Nebolo to úmyselne. ;)
Jozef Mihál
02.03.13,13:53
Dobrý deň pán Mihál
vybrala som časť z článku, ktorý mal zaujal
"Pozor, v týchto dvoch riadkoch sa však uvádza aj poistné zaplatené v zahraničí, prípadne poistné dobrovoľne poistenej osoby, ak si ich daňovník uplatnil do výdavkov k príjmom podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona."

V takom prípade sa odporúča, aby daňovník uviedol v XIV. oddieli (miesto pre osobitné záznamy) informáciu o výške poistného zaplateného v zahraničí, resp. poistného dobrovoľne poistenej osoby. Pri stanovení vymeriavacieho základu na sociálne poistenie a na zdravotné poistenie sa k základu dane (resp. k daňovej strate) pripočíta len suma povinného poistenia SZČO zaplateného do Sociálnej poisťovne, resp. do zdravotnej poisťovne na Slovensku."
Moja otázka teda znie, či si napr. opatrovateľka s Rakúskym ŽL môže k 40 % výdavkom prirátať aj zapl. odvody v zahraničí- pozn. aj keď to daňovú povinnosť neovplyvní, niektorí potrebujú čím nižší daňový základ - napr. stanovenie výšky výživného atď. DP chcem urobiť v súlade so zákonom a preto sa pýtam, či tu existuje takáto možnosť, lebo ja by som na základe prečítaného usúdila že áno.
Na druhú stranu ZP a SP sa dostanú k DP, ako k takému a v odd. IVX. si prečítajú, že sú to príjmy zo zahraničia, alebo dobrovľné poistenie ? Doteraz nikdy nemali info o aký príjem sa jedná
Za usmernenie ďakujem

Pri podávaní DP na Slovensku uvádza v DP celosvetové príjmy a k nim príslušné výdavky. Teda aj výdavky na poistné zaplatené v zahraničí.

Čiže - mala by v VI. oddieli mať zapísané aj odvody zaplatené v zahraničí. Tie sa zároveň uvedú aj v oddieli XIV. Táto info z oddielu XIV. by sa mala dostať aj do SP, ZP.
Jozef Mihál
02.03.13,14:08
Podnikateľ platí 8.-meho nasledujúceho mesiaca
1. poistné uhradené v januári 2012 až december 2012 - / teda je to za obdobie 12/2011 a 1-11/2012? alebo
2. poistné uhradené v januári 2012 až december 2012 - ale , ZA KTORÉ obdobie je to poistné , ktoré sa týka LEN obdobia 2012??? v tom prípade iba platby 1-11/2012???

Uvedie sumu preddavkov na rok 2012, ktoré si uplatnil do výdavkov v VI. oddieli.

Opakujem, nie je dôležité rozoberať, za aký mesiac čo platil, údaj na strane 12 je dôležitý len preto, aby bolo jasné, či SZČO zaplatil nejaké preddavky za rok 2012 a uplatnil si ich do výdavkov v DP za rok 2012. Ak nejaké preddavky platil, tak ak mu vyjde v RZZP za rok 2012 preplatok, zdravotná poisťovňa mu ho vyplatí zdanený zrážkovou daňou.
Anik
02.03.13,18:17
za odpoveď ďakujem
veronikasad
02.03.13,21:07
Uvedie sumu preddavkov na rok 2012, ktoré si uplatnil do výdavkov v VI. oddieli.

Opakujem, nie je dôležité rozoberať, za aký mesiac čo platil, údaj na strane 12 je dôležitý len preto, aby bolo jasné, či SZČO zaplatil nejaké preddavky za rok 2012 a uplatnil si ich do výdavkov v DP za rok 2012. Ak nejaké preddavky platil, tak ak mu vyjde v RZZP za rok 2012 preplatok, zdravotná poisťovňa mu ho vyplatí zdanený zrážkovou daňou.
Pokial SZČO napr. platil preddavky na zdr.poistenie počas PN-ky a z tohto dôvodu by mu vznikol preplatok, aj vtedy bude preplatok zdanený ? Nebude sa to považovať za poistné zaplatené bez právneho dôvodu, ktoré poisťovňa vráti nezdanené, ale len na základe žiadosti poistenca ?
Jozef Mihál
03.03.13,16:34
Všetko záleží od toho, či si preddavky za rok 2012 platil a či si ich uplatnil v daňovom priznaní 2012 do výdavkov.
kajanakaja
04.03.13,12:57
p.Mihál, pokiaľ sa toto odohrá v priebehu roka roka 2012, že SZČO je na PN a platí si poistné do SP a ja si potom v rámci žiadosti tento preplatok vypýtam späť, tak stačí ak si tie vrátené odvody zaúčtujem len ako odvody minúsom, je to správne? Ďakujem pekne za odpoveď
Jozef Mihál
04.03.13,17:19
Ak sa to podarí vyriešiť v rámci roka, môžete takto postupovať.
Mila123
04.03.13,17:22
p.Mihál, pokiaľ sa toto odohrá v priebehu roka roka 2012, že SZČO je na PN a platí si poistné do SP a ja si potom v rámci žiadosti tento preplatok vypýtam späť, tak stačí ak si tie vrátené odvody zaúčtujem len ako odvody minúsom, je to správne? Ďakujem pekne za odpoveď
nie , nie je to správne.....priložím stanovisko FS......

Dobrý deň,

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podľa § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov daňovým výdavkom je výdavok na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14. Všetky zaplatené odvody (aj dobrovoľné) uhradené v roku 2012 sú za splnenia vyššie uvedených podmienok považované za daňové výdavky.
Vrátený preplatok zdravotného poistenia, ktorý nebol zdanený zrážkovou daňou si daňovník uvedie do príjmov ovplyvňujúcich základ dane roku 2013.

Odbor služieb pre verejnosť
Ing. Marta Boráková
Jozef Mihál
04.03.13,17:59
Pozor, otázka nebola na vrátený nezdanený preplatok z RZZP - tam by som Mila123 súhlasil s tým, čo uvádzate - otázka bola na vrátené platby zo SP.
Mila123
04.03.13,18:04
Pozor, otázka nebola na vrátený nezdanený preplatok z RZZP - tam by som Mila123 súhlasil s tým, čo uvádzate - otázka bola na vrátené platby zo SP.
pán doktor, otázku som si prečítala, postup je ten istý, pokiaľ viem, v JU sa do mínusu príjem nesmie účtovať, (inak aký je rozdiel medzi vráteným poistným v ZP či v SP, z kt. sa nezrážali zrážkové dane? podľa mňa žiaden)
dnes som telefonicky si overovala túto skutočnosť na FS v BB, potvrdili mi môj názor, že i pre takú szčo, ktorá má príjem podľa § 6 a uplatňuje si výdavky podľa § 6, ods. 10 ZDP, napriek tomu, že z príjmu (aj z preplatkov na poistení) si môže uplatňovať znovu 40% paušálne výdavky, pracovníčka bola toho názoru, nech si aspoň trochu pomôže......
felixh
04.03.13,19:26
Citujem p.Mihála :
Dovolím si dodať, že nie je potrebné bazírovať na tom, či tam uviesť preddavky na 11 alebo 12 mesiacov a trápiť sa s presným uvedením tejto sumy. Na účely posúdenia zdanenia zrážkovou daňou prípadného budúceho preplatku z RZZP za rok 2012 stačí pre zdravotnú poisťovňu informácia, že za rok 2012 boli zaplatené nejaké preddavky. - koniec citátu
a dodávam :
Ked plati horenapisane - Preco su tam potom info o SP ??? a este prelozene do reci mojho kmena * ked napisem do oboch riadkov 1,-EUR nic sa nestane ...
mimča
05.03.13,09:02
Dobrý deň, SZČO si okrem povinných odvodov do SP platí aj dobrovoľné pripoistenie v nezamestnanosti - uvádza sa súhrna suma tohto poistenia na strane 12?
Jozef Mihál
05.03.13,09:57
felixh, riadok 09 na strane 12 je fakticky zbytočný, SP ho nepotrebuje, pretože zatiaľ žiadne ročné zúčtovanie nerobí a ani nevypláca poistencom preddavky.

V riadku 10 síce nie je potrebné bazírovať na presnej sume zaplatených preddavkov za rok 2012, ale neodporúčal by som tam zapísať sumu 1 euro - ak výška prípadného preplatku z RZZP za rok 2012 bude vyššia ako to 1 euro, bude to zbytočný problém.

mimča:

Na strane 12 sa neuvádza suma zaplatená na dobrovoľné poistenie.
Mila123
05.03.13,15:02
pán doktor, otázku som si prečítala, postup je ten istý, pokiaľ viem, v JU sa do mínusu príjem nesmie účtovať, (inak aký je rozdiel medzi vráteným poistným v ZP či v SP, z kt. sa nezrážali zrážkové dane? podľa mňa žiaden)
dnes som telefonicky si overovala túto skutočnosť na FS v BB, potvrdili mi môj názor, že i pre takú szčo, ktorá má príjem podľa § 6 a uplatňuje si výdavky podľa § 6, ods. 10 ZDP, napriek tomu, že z príjmu (aj z preplatkov na poistení) si môže uplatňovať znovu 40% paušálne výdavky, pracovníčka bola toho názoru, nech si aspoň trochu pomôže......

môžem poprosiť Vaše stanovisko? ďakujem
Jozef Mihál
05.03.13,15:11
Problém, o ktorom sa bavíme a ako ho chápem je ten, že SZČO platil počas roka 2012 poistné aj za vylúčenú dobu podľa ô 140 (PN), kedy platiť nemal. PO komunikácií zo SP mu SP vrátila poistné ktoré zaplatil nad rámec zákona. A všetko sa to stalo počas roka 2012.

Preto podľa môjho názoru by mal SZČO pri podávaní DP za rok 2012 postupovať tak, že do výdavkov si uplatní len sumu, ktorú skutočne zaplatil.

Fyzicky zaplatil X, SP mu vrátila Y, do DP uvedie výdavky vo výške X - Y.

Do príjmov vrátené poistné nezapočíta.

Ešte Vás poprosím: táto téma sa týka strany 12 v DP, nemá teda nič spoločné s problémom, ktorý tu teraz riešime. Prosím nezahlcujme tému problémami, ktoré sem nepatria, ďakujem.
nikulik
05.03.13,19:40
Čítala som tu, že nie je potrebné bazírovať na tom aká suma sa presne uvedie na r.9 a 10 na str.12. Ale predsa by ma však zaujímalo, či tam uvádzam len sumy, ktoré szčo zaplatil do poistovne v r.2012, alebo tam uvadzam aj prípadný preplatok alebo nedoplatok z RZZP z min.roka? To teda zaroven by bola otazka aj na poistne pod odd.VI.
ľuba
06.03.13,06:20
FO podáva DP "B", má príjmy zo závislej činnosti, príjmy z kapitálových výnosov a z prenájmu. Takáto osoba nemusí vypísať stranu 12?
Jozef Mihál
06.03.13,08:49
Na strane 12 sa v riadkoch 09 a 10 uvádza poistné resp. preddavky ktoré platí povinne poistená SZČO - ako SZČO na sociálne resp. zdravotné poistenie.

Ak DP FO typ B vypĺňa daňovník, ktorý nebol povinne poistenou SZČO, tieto údaje nevypĺňa, nemá ako.

A to je aj prípad daňovníka z Vašej otázky.
Katka303
06.03.13,08:53
Dobrý deň,
FO - zamestnanec mala v r.2012 okrem príjmov zo závislej činnosti aj príjem na základe zmluvy o pozičke - úroky, ktoré mu však budú fyzicky vyplatené až v r.2013. Môžem spraviť zamestnancovi za r.2012 RZD a príjem z úrokov bude priznávať až v DP "B" za r.2013, podla § 8 ods.1 písm. c)?
Dakujem
Jozef Mihál
06.03.13,09:10
Súhlasím, za rok 2012 môžete vykonať RZD. Príjem z úrokov prizná až v roku, kedy ho mala skutočne vyplatený, teda za rok 2013.
nela07
06.03.13,09:38
Všetko záleží od toho, či si preddavky za rok 2012 platil a či si ich uplatnil v daňovom priznaní 2012 do výdavkov.
Dobrý deň, szčo má príjmy výrazne nižšie ako NČZD, uplatňuje si paušálne výdavky a aj bez odrátania preddavkov na ZP jej tak vyjde ZD 0. Pravdepodobne jej vyjde preplatok zo ZP. Ak nechce, aby jej prípadný preplatok bol zdanený neuvedie preddavky do tabuľky 1 DP FO B (neuplatní si ich vo výdavkoch), uvedie ich iba na riadok 10 na 12. strane?
Ďakujem.
betka84
06.03.13,09:43
Dobrý deň p. Mihál,
len sa chcem opýtať na tom rokovaní ZP Dôvera nebola, lebo dnes mi prišla od nich táto reakcia.

"Vo vasom danovom prizani na strane 12 na riadku 10 vyplnte prosim udaj o Vasich zaplatenych preddavkoch za rok 2012 a to platby od 01.02.2012 do 08.01.2013. Preddavok na poistne samostatne zarobkovo cinných osob [ § 11 ods. 1 písm. b)] a platitelov poistného podla § 11 ods. 2 je splatny do osmeho dna po uplynuti prislusneho kalendarneho mesiaca."
Dovera zdravotna poistovna, a. s."

Nechápem prečo posielajú takéto usmernenia. Ja robím priznanie podľa Vášho odporúčania.
betka84
06.03.13,10:00
Ak SZCO zaplatil ZP aj pocas PN,a zároveň zaplatil poistne v nesprávnej výške /platil viac ako mal/, z čoho mu vznikne vlastne preplatok, oba prípady mu vsak vratia na základe podanej ziadosti v roku 2013, takto zaplatené poistne mám uvádzať podľa Vás na strane 12?
ďakujem
Jozef Mihál
06.03.13,10:40
Dobrý deň, szčo má príjmy výrazne nižšie ako NČZD, uplatňuje si paušálne výdavky a aj bez odrátania preddavkov na ZP jej tak vyjde ZD 0. Pravdepodobne jej vyjde preplatok zo ZP. Ak nechce, aby jej prípadný preplatok bol zdanený neuvedie preddavky do tabuľky 1 DP FO B (neuplatní si ich vo výdavkoch), uvedie ich iba na riadok 10 na 12. strane?
Ďakujem.

Ak neuvedie žiadne výdavky v tabuľke 1, tak neuvedie ani žiadne preddavky na strane 12.

Preplatok k RZZP za rok 2012 jej tak nebude zdanený zrážkovou daňou pri jeho výplate, ale si ho zahrnie do príjmov v DP za rok 2013.
Jozef Mihál
06.03.13,10:55
Dobrý deň p. Mihál,
len sa chcem opýtať na tom rokovaní ZP Dôvera nebola, lebo dnes mi prišla od nich táto reakcia.

"Vo vasom danovom prizani na strane 12 na riadku 10 vyplnte prosim udaj o Vasich zaplatenych preddavkoch za rok 2012 a to platby od 01.02.2012 do 08.01.2013. Preddavok na poistne samostatne zarobkovo cinných osob [ § 11 ods. 1 písm. b)] a platitelov poistného podla § 11 ods. 2 je splatny do osmeho dna po uplynuti prislusneho kalendarneho mesiaca."
Dovera zdravotna poistovna, a. s."

Nechápem prečo posielajú takéto usmernenia. Ja robím priznanie podľa Vášho odporúčania.
Je to skoro jedno. Ak danej osobe v RZZP za rok 2012 vyjde preplatok, zdravotná poisťovňa vyplatí preplatok zdanený zrážkovou daňou vtedy, ak suma preddavkov za rok 2012 uvedená na strane 12 bude vyššia, ako preplatok z RZZP.

Napríklad preplatok bude 100 eur, suma preddavkov bude 500 eur - preplatok bude zdanený zrážkovou daňou.

Čiže - či bude na strane 12 uvedená suma preddavkov 500 eur alebo 550 eur, bude to jedno.

Opačný príklad: Preplatok bude 300 eur, suma preddavkov 200 eur - preplatok bude vyplatený bez zdanenia a daná osoba si ho započíta do príjmov v DP za rok 2013.
nela07
07.03.13,08:44
Ak neuvedie žiadne výdavky v tabuľke 1, tak neuvedie ani žiadne preddavky na strane 12.

Preplatok k RZZP za rok 2012 jej tak nebude zdanený zrážkovou daňou pri jeho výplate, ale si ho zahrnie do príjmov v DP za rok 2013.

Ale ak si ho zahrnie do príjmov v DP za rok 2013, tak to bude znova zdanené. Išlo mi o to, že ak to nebudú výdavky znižujúce základ dane, tak by to nemal byť ani príjem zvyšujúci základ dane.
Či sa mýlim?
Jozef Mihál
07.03.13,19:23
V tom sa nemýlite, tak je to správne a spravodlivé. Ak si o odvody nezníži základ dane, tak sa ani nebudú pripočítavať k základu dane pri určení vymeriavacieho základu.

Pre každý prípad pripomínam, že údaje na strane 12 DP nie sú rozhodujúce pri určení vymeriavacieho základu - ale sú dôležité len pre správne zdanenie prípadného preplatku z RZZP za rok 2012.
nela07
08.03.13,20:57
ďakujem za odpoveď
Jozef Mihál
09.03.13,11:15
V tomto príspevku prikladám aktuálnu informáciu k strane 12 DP typ B z Finančného riaditeľstva SR.

Kvôli "jednotnému jazyku" zároveň upravujem prvý príspevok témy (nejde o vecné zmeny, len upresnenie termínov pre dosiahnutie zhody s informáciou FR SR).
Janiela
10.03.13,06:27
Prosím o radu, živnostník podnikal 4 mesiace a 8 mesiacov mal živnosť pozastavenú. Počas pozastavenia živnosti si preddavky na zdravotné poistenie ako samoplatca.

Na stranu č. 3 si uvedie preddavky za zdravotné poistenie počas prechádzkovania živnosti?
Na stranu č. 12 si uvedie preddavky na zdr. poistenie počas prevádzkovania živnosti a preddavky ako samoplatca?

Pochopila som dobre?
Pekne ďakujem za usmernenie.
Jozef Mihál
10.03.13,08:30
Nie je to celkom tak.

Na strane 3 uvedie preddavky ktoré uhradil ako SZČO.

Na strane 12 takisto uvedie len preddavky, ktoré uhradil ako SZČO.
ErikaDP
14.03.13,17:27
Dobrý večer,

moja čerstva skusenosť pri podavani daňových priznaní: daniari trvaju na podpísaní daňovníka na strane 12 aj keď su prazdne kolonky , t.j. aj keď daňovník nemá udaje o platenom poistení, napríklad je to dochodca s príjmom z § 6 ods. 3 z nájmu, t.j. neplatí poistenie v súvislosti s príjomom z §6 ods.1,2, lebo žiadny taký príjem nedosiahol, stranu 12 nevyplňuje , ale podpísať sa vraj musí, lebo tak vraj daniarov usmernila socialna poisťovňa .... nejde mi o ten jeden podpis, ale čo je to už za hlúposť podpisovať prázdne kolonky ? Stretli ste sa s tým ?
Viera7
15.03.13,12:24
Dobrý deň,
SZČO celý rok 2012 uplatňujúca paušálne výdavky zaplatila v roku 2012 aj zdravot.poist. za 11.a 12./2011. Dala som toto poistné do odd. VI., dávať ho aj na stranu 12? Ďakujem
Bodnarovaa
15.03.13,13:50
Dobry den, tu by som sa chcela spýtať, čo v takom prípade, že som zabudla tie riadky vypísať?Su nutne je za to postih, alebo si sama poškodím.Mám íst na daňový ich vypísať?Ďakujem
Jozef Mihál
15.03.13,18:10
Dobrý večer,

moja čerstva skusenosť pri podavani daňových priznaní: daniari trvaju na podpísaní daňovníka na strane 12 aj keď su prazdne kolonky , t.j. aj keď daňovník nemá udaje o platenom poistení, napríklad je to dochodca s príjmom z § 6 ods. 3 z nájmu, t.j. neplatí poistenie v súvislosti s príjomom z §6 ods.1,2, lebo žiadny taký príjem nedosiahol, stranu 12 nevyplňuje , ale podpísať sa vraj musí, lebo tak vraj daniarov usmernila socialna poisťovňa .... nejde mi o ten jeden podpis, ale čo je to už za hlúposť podpisovať prázdne kolonky ? Stretli ste sa s tým ?

Má to logiku, lebo podpisom potvrdzuje, že žiadne poistné do SP, resp. preddavky do ZP neplatil (riadky 09 a 10) a nevzťahujú sa na neho ani ostatné sledované údaje v riadkoch 01 až 08.
Jozef Mihál
15.03.13,18:12
Dobrý deň,
SZČO celý rok 2012 uplatňujúca paušálne výdavky zaplatila v roku 2012 aj zdravot.poist. za 11.a 12./2011. Dala som toto poistné do odd. VI., dávať ho aj na stranu 12? Ďakujem
Na stranu 12 uvediete v tomto prípade len preddavky na ZP za december 2011.
Jozef Mihál
15.03.13,18:13
Dobry den, tu by som sa chcela spýtať, čo v takom prípade, že som zabudla tie riadky vypísať?Su nutne je za to postih, alebo si sama poškodím.Mám íst na daňový ich vypísať?Ďakujem
Nemôžem tu napísať nič iné len to, že mali by ste podať opravné DP.
Bodnarovaa
16.03.13,18:33
Dakujem pekne
Janiela
19.03.13,16:41
Nie je to celkom tak.

Na strane 3 uvedie preddavky ktoré uhradil ako SZČO.

Na strane 12 takisto uvedie len preddavky, ktoré uhradil ako SZČO.

Ďakujem Vám, pán Mihál.
lucky
21.03.13,06:18
Dobrý deň,
SZČO účtuje v sústave PÚ, od 1.1.2012 má pozastavené živnost. podnikanie. Odvody za 12/2011 má v nákladoch 2011, zaplatené sú v 1/2012. Preto ich nebudem uvádzať ani do odd. VI, ani na stranu 12 DPFO. Je to správne?
Vopred ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
21.03.13,06:28
Prepáčte, DRAK je tematicky zameraný na mzdové účtovníctvo, preto túto odpoveď berte s rezervou: Uvedené odvody boli uplatnené v súlade s daňovými predpismi do daňových výdavkov za rok 2011 a nie je možné ich uplatniť aj do roka 2012. Pokiaľ ide o stranu 12 DPFO typ B, podmienkou na zapísanie odvodov do riadkov 09 a 10 je to, že sú to odvody uplatnené v DP do výdavkov (strana 3 DPFO typ B) - preto uvedené odvody na strane 12 nezapíšete.
Viera J
21.03.13,12:07
Dobrý deň,
chcem sa opýtať pri podaní daňového priznania za rok 2012 za szčo, som si uplatnila 40% paušálne výdavky. Odvody do ZP a SP som neplatila v roku 2012. Odvody do SP mi nevyšli, nakoľko som mala nízsky vymeriavací základ. Požiadala som ZP o splátkový kalendár, ktorý splácam v roku 2013 za rok 2012. Akú výšku odvodov mám uviesť do DP, lebo som dala nulové odvody a vrátili ma z daňového úradu, že je to nesprávne vyplnené.
Jozef Mihál
21.03.13,13:22
Nikde nie je napísané, že ak by ste aj počas roka 2012 platili odvody, že ich musíte povinne uviesť do daňovo uplatnených výdavkov. Ďalej je bežné, že SZČO počas roka žiadne odvody neplatí. Preto nerozumiem, prečo by Vás mali vrátiť z DÚ, ak ste do DP žiadne odvody neuviedli. Trvajte na podaní takéhoto DP, resp. pošlite ho poštou.
ivanabel
25.03.13,08:46
Dobrý deň,
SZČO, má na str.12 do riadku 10 zahrnúť preukáz.zaplatené preddavky na ZP. Otázka: SZČO si tieto preddavky platil vo väčšej sume ako mal /mal PN, OČR a preddavky si nekrátil/. Má tam dať sumu preddavkov tú väčšiu čo aj zaplatil alebo iba sumu preddavkov akú skutočne mal platiť za rok 2012?
A na riadku 09 dá zase sumu zaplateného poistného mínus vrátený preplatok týkajúci sa roku 2012?
Jozef Mihál
25.03.13,18:23
Do riadku 10 uvedie tú sumu, ktorú skutočne zaplatil, aj keď platil sumy nad rámec zákona. Práve v takýchto prípadoch dochádza následne k preplatkom z RZZP a korektné je, aby takýto preplatok bol následne zdanený zrážkovou daňou. ..... Na riadku 09 uvádza len poistné do Sociálnej poisťovne za rok 2011, nezahrnie vrátený preplatok za staré roky. Ak ale zmyslom otázky je to, že SP mu ešte počas roka 2012 vrátila poistné zaplatené za rok 2012 nad rámec zákona, tak odpoveď znie, že do riadku 09 zapíše v konečnom dôsledku zaplatené poistné do SP za rok 2012 (po vrátení preplatku za rok 2012).
ivanabel
25.03.13,18:48
Na tom riadku 09 ste mysleli poistné do Sociálnej poisťovne za rok 2012, nie za rok 2011? A je to tak, že si každý mesiac platil poistné a SP mu vrátila poistné zaplatené nad rámec zákona za rok 2011 aj za rok 2012. Čiže mala by tam byť potom suma : zaplatené poistné na SP mínus vrátený preplatok v roku 2012 týkajúci sa len roku 2012. Dobre som pochopila?
L-M
25.03.13,20:47
Dobrý večer, rada by som sa opýtala. Otec prerušil podnikanie k 25.12.2012 Zaplatil ale poistné na SP a preddavky do ZP v plnej výške. Neponížil si sumu odvodov za 12/2012. Zaplatené v 12/2012. Ja som mu ale cez uzávierkové operácie (úprava ZD) - ponížila odvody do SP aj ZP, pretože je predpoklad, že živnosť už neobnoví- išiel do predč. dôchodku.Aby sme nemuseli vyrovnávať prípadné preplatky v DP za rok 2013.
Na str. 12 riadky 9 a 10 uvediem poistné - toto ponížené ( za december ), ktoré si uplatnil do daňových výdavkov? Platil ešte aj nejaké odvody za r. 2011. Tieto tam ale neuvediem.Iba 12/2011 zapl. v 1/2012 tam uvediem.
Vopred ďakujem za radu
L-M
25.03.13,20:55
Ešte ma napadlo, nevznikne problém pri RZZP za 2012, ak na str.3 do preukázateľne zapl. poistného na ZP uvediem za dec./2012 znížené poistné ( kvôli úprave ZD ) napriek tomu, že bolo uhradené v plnej výške?
Jozef Mihál
26.03.13,15:49
Na tom riadku 09 ste mysleli poistné do Sociálnej poisťovne za rok 2012, nie za rok 2011? A je to tak, že si každý mesiac platil poistné a SP mu vrátila poistné zaplatené nad rámec zákona za rok 2011 aj za rok 2012. Čiže mala by tam byť potom suma : zaplatené poistné na SP mínus vrátený preplatok v roku 2012 týkajúci sa len roku 2012. Dobre som pochopila?

Áno, myslel som poistné do SP za rok 2012. Po upresnení Vašej otázky teda upresňujem aj ja: v riadku 09 by mala byť v konečnom dôsledku suma zaplatená do SP za rok 2012, po zohľadnení vráteného poistného zaplateného nad rámec zákona za rok 2012. Presne ako sa pýtate v otázke.
Jozef Mihál
26.03.13,15:53
Dobrý večer, rada by som sa opýtala. Otec prerušil podnikanie k 25.12.2012 Zaplatil ale poistné na SP a preddavky do ZP v plnej výške. Neponížil si sumu odvodov za 12/2012. Zaplatené v 12/2012. Ja som mu ale cez uzávierkové operácie (úprava ZD) - ponížila odvody do SP aj ZP, pretože je predpoklad, že živnosť už neobnoví- išiel do predč. dôchodku.Aby sme nemuseli vyrovnávať prípadné preplatky v DP za rok 2013.
Na str. 12 riadky 9 a 10 uvediem poistné - toto ponížené ( za december ), ktoré si uplatnil do daňových výdavkov? Platil ešte aj nejaké odvody za r. 2011. Tieto tam ale neuvediem.Iba 12/2011 zapl. v 1/2012 tam uvediem.
Vopred ďakujem za radu
Súhlsím s postupom, ktorý navrhujete. A na strane 12 uvediete len tú časť zaplateného poistného a preddavkov za rok 2012, ktoré si na strane 3 uplatnil do výdavkov - teda nie úplne celú zaplatenú sumu. ... Nemalo by to v praxi spôsobiť žiadny problém (tým reagujem na doplňujúcu Vašu druhú otázku k strane 12).
... Platil ešte aj nejaké odvody za r. 2011. Tieto tam ale neuvediem.Iba 12/2011 zapl. v 1/2012 tam uvediem. ... Presne tak.
ivanabel
26.03.13,18:49
p.Mihál, ďakujem veľmi pekne.
L-M
26.03.13,20:52
Súhlsím s postupom, ktorý navrhujete. A na strane 12 uvediete len tú časť zaplateného poistného a preddavkov za rok 2012, ktoré si na strane 3 uplatnil do výdavkov - teda nie úplne celú zaplatenú sumu. ... Nemalo by to v praxi spôsobiť žiadny problém (tým reagujem na doplňujúcu Vašu druhú otázku k strane 12).
... Platil ešte aj nejaké odvody za r. 2011. Tieto tam ale neuvediem.Iba 12/2011 zapl. v 1/2012 tam uvediem. ... Presne tak.


Ďakujem veľmi pekne pán Mihál
BRK
27.03.13,06:42
Dobrý deň, chcem poprosiť o informáciu. SZČO si v roku 2012 platila odvody do ZP v správnej výške, do SP uhradila 13 platieb (jednu platbu navyše). Teraz som telefonovala do SP, platbu naviac - preplatok v SP si SZČO vykompenzuje úhradami v roku 2013.
Čo v tomto prípade uvedie na stranu 12, r. 09?
Má tam byť uvedená suma úhrad do SP vrátane duplicitnej platby alebo iba 12 úhrad, ktoré mala SZČO skutočne zaplatiť?


Ďakujem.
veronikasad
27.03.13,06:45
Dobrý deň, chcem poprosiť o informáciu. SZČO si v roku 2012 platila odvody do ZP v správnej výške, do SP uhradila 13 platieb (jednu platbu navyše). Teraz som telefonovala do SP, platbu naviac - preplatok v SP si SZČO vykompenzuje úhradami v roku 2013.
Čo v tomto prípade uvedie na stranu 12, r. 09?
Má tam byť uvedená suma úhrad do SP vrátane duplicitnej platby alebo iba 12 úhrad, ktoré mala SZČO skutočne zaplatiť?


Ďakujem.
Ak je tá 13. platba poistné za december (splatné do 8.1.2013) je to v poriadku - nič nekompenzuješ. Je to VOZD roku 2012.
BRK
27.03.13,06:58
Nie, duplicitná platba bola v júni 2012, neviem z akého dôvodu v júni mala dve úhrady do SP.
veronikasad
27.03.13,06:59
Nie, duplicitná platba bola v júni 2012, neviem z akého dôvodu v júni mala dve úhrady do SP.
tak ju považuj za platbu za december - požiadaj o preúčtovanie na SP.
BRK
27.03.13,07:08
V SP mi povedali, že najbližšiu úhradu si má dotyčná znížiť o uvedený preplatok, tak aspoň ja osobne to chápem tak, že túto úhradu naviac si "preúčtovali" do roku 2013.
Jozef Mihál
27.03.13,07:27
Dobrý deň, chcem poprosiť o informáciu. SZČO si v roku 2012 platila odvody do ZP v správnej výške, do SP uhradila 13 platieb (jednu platbu navyše). Teraz som telefonovala do SP, platbu naviac - preplatok v SP si SZČO vykompenzuje úhradami v roku 2013.
Čo v tomto prípade uvedie na stranu 12, r. 09?
Má tam byť uvedená suma úhrad do SP vrátane duplicitnej platby alebo iba 12 úhrad, ktoré mala SZČO skutočne zaplatiť?


Ďakujem.
Na strane 12 do riadku 09 duplicitnú platbu neuvedie.
BRK
27.03.13,11:00
Ďakujem za odpoveď.
nela07
16.03.14,23:38
Ak neuvedie žiadne výdavky v tabuľke 1, tak neuvedie ani žiadne preddavky na strane 12.

Preplatok k RZZP (http://www.porada.sk/rzzp#__AUTOKW) za rok 2012 jej tak nebude zdanený zrážkovou daňou pri jeho výplate, ale si ho zahrnie do príjmov v DP za rok 2013.



Dobrý deň, iba pre istotu sa pýtam. V DP 2012 sme neuviedli do výdavkov poistné na ZP a neuviedli sme ich ani na strane 12, aby nebola zrazená daň pri úhrade preplatku.

Daňovník uhradil poistné za rok 2013 znížené o tento preplatok.

V DP za rok 2013 uvediem do príjmov príjmy zvýšené o tento preplatok a do poistného zarátam poistné vo výške úhrady + ten preplatok? (pretože v jednom mesiaci bolo uhradené minimálne poistné - preplatok)