Jozef Mihál
02.03.13,14:48
Jednou z noviniek DP FO typ B je strana 12. Tu sa uvádzajú špecifické údaje potrebné pre Sociálnu poisťovňu a pre zdravotné poisťovne - potrebné na správne určenie:

Najskôr citácia z poučenia k DPFO typ B:

"ÚDAJE PRE ÚČELY SOCIÁLNEHO A ZDRAVOTNÉHO POISTENIA

Údaje pre účely sociálneho a zdravotného poistenia vypĺňa každý daňovník, ktorý dosahuje príjmy z osobnej asistencie na základe
uzatvorenej zmluvy o jej výkone v súlade s § 20 zákona č. 447/2008 Z.z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého
zdravotného poistenia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a príjmy z podielov na zisku vykázanom
do 31. decembra 2003 vyplatené v roku , za ktoré sa podáva daňové priznanie a každý daňovník s príjmami z podnikania a z inej
samostatnej zárobkovej činnosti, ktorý si uplatňuje ako daňový výdavok povinne platené poistné na sociálne a zdravotné poistenie.

Daňovník dosahujúci príjmy z osobnej asistencie na základe zmluvy o výkone osobnej asistencie pre fyzickú osobu s ťažkým
zdravotným postihnutím nie je podľa § 5 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a § 10b zákona
o zdravotnom poistení, považovaný za samostatne zárobkovo činnú osobu. Z tohto dôvodu sa z jeho príjmu neplatia odvody na sociálne
a zdravotné poistenie a preto na r. 01 až 07 uvedie pre tieto účely samostatne príjmy a výdavky a základ dane resp. daňovú stratu.

V prípade, ak osobný asistent vedie podvojné účtovníctvo, nevypĺňa r. 01 ale začne vypĺňať riadkom 02 až 07.

V riadku 08 daňovník vyplní príjmy, ktoré mu plynuli z podielov na zisku vykázanom do konca roka 2003, ktoré sú stále
zdaniteľným príjmom a ktoré sa uvádzajú na r. 12 v VIII. oddiele ako súčasť ostatných - iných príjmov.

V riadku 09 týkajúcom sa preukázateľne zaplateného poistného na sociálne poistenie uvedie len sumu, ktorú preukázateľne zaplatil
v zdaňovacom období, za ktoré sa podáva daňové priznanie, t.j. nebude v ňom zahrnutý prípadný nedoplatok z predchádzajúceho
zdaňovacieho obdobia.

V riadku 10 týkajúcom sa preukázateľne zaplateného preddavku na verejné zdravotné poistenie sa uvedie suma, ktorú preukázateľne
zaplatil v zdaňovacom období, za ktoré sa podáva daňové priznanie, t.j. nebude v ňom zahrnutý prípadný nedoplatok z ročného
zúčtovania zdravotného poistenia za predchádzajúci rok resp. nedoplatky z predchádzajúcich rokov."

*****

Z vyššie citovaného poučenia je jasné, čo je cieľom riadkov 01 až 08 a ako sa majú vyplniť.

Problematické boli doteraz riadky 09 a 10.

Aby sa tento problém vyjasnil, 1. marca 2013 sa na MF SR uskutočnilo rokovanie zástupcov MF SR, MPSVaR SR, MZ SR, Sociálnej poisťovne, VšZP, za mojej prítomnosti.

Dovoľte mi prezentovať závery rokovania.

*****

1. Údaje v riadkoch 09 a 10 na strane 12 DP FO typ B sú potrebné na správnu aplikáciu § 43 ods. 3 písm. j) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov.

Podľa § 43 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov daň sa vyberá zrážkou ak ide o poistné zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 5 alebo § 6, vrátené zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného.

Zdravotná poisťovňa pri vrátení preplatku z ročného zúčtovania získa informáciu, či si v príslušnom zdaňovacom období poistenec, ktorý je SZČO, znížil svoj príjem podľa § 6 o zaplatené poistné, z údajov na strane 12 DP FO typ B.

Údaje v riadkoch 09 a 10 na strane 12 DP FO typ B tak nie sú potrebné na správne určenie vymeriavacieho základu SZČO na sociálne poistenie a na zdravotné poistenie.

Na riadku 09 - „Preukázateľne zaplatené poistné na sociálne poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona príslušné zdaňovaciemu obdobiu, za ktoré sa podáva daňové priznanie“, sa uvedú sumy poistného zaplateného v danom zdaňovacom období (v DP za rok 2012 teda počas roka 2012), za podmienky, že sa tohto zdaňovacieho obdobia týkajú, t.j. poistné uhradené v januári 2012 až december 2012, bez prípadných nedoplatkov z predchádzajúcich zdaňovacích období.

Na riadku 10 - „Preukázateľne zaplatené preddavky na zdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona príslušné zdaňovaciemu obdobiu, za ktoré sa podáva daňové priznanie“, sa uvedie suma preddavkov (za rok 2012), ktorédaňovník SZČO preukázateľne zaplatil v zdaňovacom období, za ktoré sa podáva daňové priznanie (teda počas roka 2012), t.j. nebude v ňom zahrnutý prípadný nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia za predchádzajúci rok resp. nedoplatky z predchádzajúcich rokov.

Dovolím si dodať, že nie je potrebné bazírovať na tom, či tam uviesť preddavky na 11 alebo 12 mesiacov a trápiť sa s presným uvedením tejto sumy. Na účely posúdenia zdanenia zrážkovou daňou prípadného budúceho preplatku z RZZP za rok 2012 stačí pre zdravotnú poisťovňu informácia, že za rok 2012 boli zaplatené nejaké preddavky.

*****

2. Na určenie vymeriavacieho základu SZČO na sociálne poistenie a zdravotné poistenie sú potrebné údaje uvedené v VI. oddieli DP FO typ B pod tabuľkou č. 1:

- Preukázateľne zaplatené poistné na sociálne poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona
- Preukázateľne zaplatené poistné na zdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona

Sociálna poisťovňa, resp. zdravotné poisťovne pri stanovení vymeriavacieho základu SZČO na sociálne poistenie a na zdravotné poistenie k základu dane (resp. k daňovej strate) pripočítajú poistné uvedené v týchto dvoch riadkoch.

Pozor, v týchto dvoch riadkoch sa však uvádza aj poistné zaplatené v zahraničí, prípadne poistné dobrovoľne poistenej osoby, ak si ich daňovník uplatnil do výdavkov k príjmom podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona.

V takom prípade sa odporúča, aby daňovník uviedol v XIV. oddieli (miesto pre osobitné záznamy) informáciu o výške poistného zaplateného v zahraničí, resp. poistného dobrovoľne poistenej osoby. Pri stanovení vymeriavacieho základu na sociálne poistenie a na zdravotné poistenie sa k základu dane (resp. k daňovej strate) pripočíta len suma povinného poistenia SZČO zaplateného do Sociálnej poisťovne, resp. do zdravotnej poisťovne na Slovensku.

*****

Prosba na záver:

Šírte túto informáciu ďalej, aby aj tí, čo nemajú prístup do DRAK-a respektíve nechodia na porada.sk vedeli, ako majú správne vyplniť DP FO typ B, ďakujem.
veronikasad
02.03.13,13:53
P. Mihál, nevidím dôvod vyčleňovať dobrovolné poistenie platené na Slovensku v osobitných záznamoch daňovníka. Ak znižuje základ dane (stáva sa pre SZČO povinným), SP ho bude pripočítavať spolu s poistením SZČO k základu dane pri výpočte mesačných preddavkov.

To ale platí len pre dobrovolné poistenie v soc.poiťovni.
Poistenie samoplatitela v zdr.poisťovni (mimo obdobia výkonu SZČ) základ dane neznižuje.
Jozef Mihál
02.03.13,14:17
Pokiaľ ide o samoplatiteľa a zdravotné poistenie - súhlasím, SZČO si ho v zásade do výdavkov uplatniť nemôže a v VI. oddieli DP FO typ B si ho nezapočíta.

Dobrovoľné poistenie zaplatené v SP sa z pohľadu započítania do výdavkov "stáva povinným" a SZČO si ho do výdavkov v VI. oddieli započítať môže. Príkladom je dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, ktoré si priplatí povinne poistená SZČO. Iným príkladom je "balík" dobrovoľného poistenia, ktoré si platí SZČO, ktorá nie je poivnne poistená v SP.

Tu však s Vami nesúhlasím. SP a ZP pri stanovení VZ SZČO pripočíta k základu dane len poistné, ktoré je v súlade so zákonmi o SP a ZP SZČO povinná platiť ako SZČO.

Dobrovoľné poistenie sa k základu dane nepripočíta. To by ste miešali hrušky s jablkami. Cieľom výpočtu v SP a ZP je totiž stanoviť správny VZ pre povinné odvody SZČO.

To je to isté, akokeby sa k základu dane mali pripočítať aj odvody, ktoré si SZČO - ktorý bol aj zamestnanec - platil ako zamestnanec.
veronikasad
02.03.13,14:36
Pokiaľ ide o samoplatiteľa a zdravotné poistenie - súhlasím, SZČO si ho v zásade do výdavkov uplatniť nemôže a v VI. oddieli DP FO typ B si ho nezapočíta.

Dobrovoľné poistenie zaplatené v SP sa z pohľadu započítania do výdavkov "stáva povinným" a SZČO si ho do výdavkov v VI. oddieli započítať môže. Príkladom je dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, ktoré si priplatí povinne poistená SZČO. Iným príkladom je "balík" dobrovoľného poistenia, ktoré si platí SZČO, ktorá nie je poivnne poistená v SP.

Tu však s Vami nesúhlasím. SP a ZP pri stanovení VZ SZČO pripočíta k základu dane len poistné, ktoré je v súlade so zákonmi o SP a ZP SZČO povinná platiť ako SZČO.

Dobrovoľné poistenie sa k základu dane nepripočíta. To by ste miešali hrušky s jablkami. Cieľom výpočtu v SP a ZP je totiž stanoviť správny VZ pre povinné odvody SZČO.

To je to isté, akokeby sa k základu dane mali pripočítať aj odvody, ktoré si SZČO - ktorý bol aj zamestnanec - platil ako zamestnanec.
P. Mihál, s poslednou vetou nemôžem súhlasiť. Poistné zamestnanca predsa neznižuje základ dane SZČO, zatial čo dobrovolné poistenie v SP, platené počas prevádzkovania SZČ - ano.
Jozef Mihál
02.03.13,14:59
To je dobrá pripomienka.

Tak teda dám príklad. Pôjdem o rok dopredu, aby som to dokumentoval na roku 2013, za ktorý sa bude robiť RZZP po novom.

SZČO X má za rok 2013 príjem 10.000 eur, paušálne výdavky 4.000 eur, povinné odvody 1.500 eur. Výdavky celkom sú 5.500 eur.

Základ dane je 4.500 eur.

Vymeriavací základ pre ZP za rok 2013 bude:

(4.500 + 1.500)/1,9 = 6.000/1,9 = 3157 eur, z toho poistné 14% za rok 2013 = 441 eur.

***
SZČO Y má za rok 2013 príjem 10.000 eur, paušálne výdavky 4.000 eur, povinné odvody 1.500 eur, dobrovoľné odvody do SP 500 eur. Výdavky celkom sú 6.000 eur.

Základ dane je 4.000 eur. Základ dane je nižší, ako pri SZČO X, bude platiť nižšiu daň. Je to tým, že mal vyššie výdavky - platil si dobrovoľné poistenie. Podobne by mal vyššie výdavky napríklad vtedy, ak by platil vyššie nájomné za podnikateľské priestory, za energie a pod.

Vymeriavací základ pre ZP za rok 2013 bude podľa môjho názoru:

(4.000 + 1.500)/1,9 = 5.500/1,9 = 2894 eur, z toho poistné 14% za rok 2013 = 405 eur.

Poistné na ZP za rok 2013 tak bude mať nižšie, ako SZČO X. Rovnako, ako má nižšiu daň. Pretože mal vyššie výdavky.

Podľa Vás by VZ pre ZP za rok 2013 mal byť:

(4.000 + 2.000)/1,9 = 6.000/1,9 = 3157 eur, z toho poistné 14% za rok 2013 = 441 eur.

Pri postupe, pri ktorom by sa k základu dane pripočítali aj dobrovoľné odvody, by tak SZČO zaplatil na povinných odvodoch rovnakú sumu, ako SZČO, ktorý si dobrovoľné poistenie neplatí. Pritom ale platia rôzne dane.

Záver - tvrdím, že dobrovoľné odvody sa pri určení VZ na SP a ZP k základu dane pripočítať nemajú.
veronikasad
02.03.13,15:13
M. Mihál, dajte príklad s vyšším príjmom , vo Vašom prípade je VZ nižší ako minimum, obidvaja SZČO budú platiť z minima.
Jozef Mihál
02.03.13,15:29
To nie je podstatné, ak Vám záleží na minime, berte to tak, že je to SZČO dôchodca, študent, ktorého sa minimum netýka.
veronikasad
02.03.13,15:32
To nie je podstatné, ak Vám záleží na minime, berte to tak, že je to SZČO dôchodca, študent, ktorého sa minimum netýka.
Pri príjme, ktorý ste uviedli sa poistencov štátu týka - VZ je vyšší ako 15-násobok živ.minima.

Ale vrátim sa k tomu DNP, naozaj nevidím v tom logiku, ale bola by som rada, aby ste mali pravdu Vy.
Jozef Mihál
02.03.13,15:49
BTW dobrá správa je, že problém poistencov štátu s VZ vyšším ako 2918,70 eur by mal byť vyriešený.
Katy a R
02.03.13,15:51
no aspoň to!
maturantka
02.03.13,18:18
Môžem teda z uvedeného vyvodiť nasledujúci záver?
1. Ak živnostník (FO) v roku 2012 nepresiahol príjmy 170 000 eur, nezamestnával nikoho, výdavky si uplatňoval účtovaním v jednoduchom účtovníctve a súčasne
2. Poistné na SP a ZP (v minimálnej sume) si poctivo platil, no neuplatnil si ich v účtovníctve ani iným spôsobom ako daňové výdavky
NEUVÁDZA sumy zaplateného poistného ani pod oddielom VI. ani na strane 12.
Prosím, opravte ma, ak sa mýlim... vďaka.
Ester plus
03.03.13,14:32
K riadku 09 a 10. Zaplatené poistné v januári 2012 za december 2011 tam nepôjde?
stravne
03.03.13,16:58
Ja som z toho tiež mierne zmätená, zase nejaká ďalšia navyše strana, ktorá ľudí len potrápi a narobí problémy...
Jozef Mihál
03.03.13,16:58
Údaj v riadku 10 na strane 12 je dôležitý pre zdanenie prípadného preplatku z RZZP za rok 2012. Mali by tam preto byť len preddavky za rok 2012 uplatnené do výdavkov v DP za rok 2012.
stravne
03.03.13,17:03
Ak to dobre chápem, pod tabuľku č. 1 do riadkov preukazatelne poistné na zdravotné a sociálne poistenie vkladám sumy uhradené v rámci roka 2012, t.j. uhradené od januára 2012 do decembra 2012/ a na stranu 12 tie isté čísla pokiaľ nemám žiadny preplatok/nedoplatok?

A takisto ešte jedna otázka...SZČO je povinne poistená v SP a platí si dobrovoľne poistenie v nezamestnanosti, uplatňuje si 40 % výdavky. Tieto dobrovoľné platby si tiež uvádza v daňovom priznaní a znižuje si nimi aj daňový základ. Podľa mňa to je daňový výdavok.
Uvádza ich aj pod tabuľku 1.
Ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
03.03.13,17:19
Ešte raz.

Pod tabuľku č. 1 uvádzate sumy odovodv uplatené v súlade so zákonom o dani z príjmov do daňových výdavkov.

Na strane 12 uvádzate odvody, resp. preddavky do ZP za rok 2012 uplatené do výdavkov pod tabuľkou č. 1 na strane 3.

Špeciálne k riadku 10 na strane 12 zdôrazňujem, že sem uvediete tú sumu výdavkov na zdravotné poistenie zo strany 3, ktorá znamená preddavky za rok 2012. Tu sa nesmú započítať sumy zaplatené za roky pred rokom 2012 ani nedoplatky z RZZP.
emma01
03.03.13,17:58
Lopatisticky - oddiel VI DP - sem pôjdu sumy poistného zaplatené v r. 2012 - vrátane poistného zaplateného v januári 2012 za obdobie 12/2011 a na strane 12 DP v r. 9 a 10 sa uvedú len sumy preddavkov za r. 2012 - teda len za obdobie 1 až 11/2012 za predpokladu, že preddavok za obdobie 12/2012 zaplatím až v januári 2013. Tak?
katarinqua
03.03.13,18:13
Ako to bude so ZP za 12/2012 zaplateným v 01/2013?
Zita5
04.03.13,05:54
SZČO ukončil 31.12.2012 živnosť .Z pohľadu zákona o dani z príjmu upravil základ dane(§17 odst.8) o záväzky ktoré sú daňovým výdavkom , v ktorých boli aj neuhradené odvody do fondov ako ZP a SP. Z pohľadu dane z príjmov to má teda v súlade so zákonom o dani z príjmov vysporiadané .

Avšak i napriek tomu, že zákon mu umožnil tieto uplatniť do výdavkov, odvody v skutočnosti uhradil až vo období 2-2013 .

Ako v tomto prípade vypísať riadky 09 a 10 na strane 12.
stravne
04.03.13,06:13
oddiel VI - platby od 1.1.2012-31.12.2012 ( za mesiace 12/11-11/12)
strana 12 riadok 9 - platby od 1.1.2012-31.12.2012
strana 12 riadok 10 - platby od 1.2.2012-31.12.2012 - toto plati pre ZP (za mesiace 01/12-11/12)
platba za december 2012 je az v januari 2013

dufam, ze som to uz pochopila spravne.
Dakujem za potvrdenie. Danove priznanie mam uz hotove, ale na tejto strane som sa zasekla.
aktaK
04.03.13,06:31
ináč, čím viac to čítam, tým viac som z toho blbec...
pravdepodobne som stranu č. 12 nevyplnila správne, ale ani teraz mi bohužial nie je jasné, AKO som ju vlastne mala vyplniť,
najviac ma mrzí, že vlastne ani tomu usmerneniu od pána Mihála nerozumiem, nehovoriac už o tom, že bolo vydané 1.3.!
pritom sú to (z mojho pohladu) zbytočné údaje, lebo ich musí mať každá poisťovňa sama pre seba predsa k dispozícii,
ešte by ma zaujímalo, pokiaľ nie je spravne vyplnená stranka 12, riadky 09 a 10 - tak čo nastane, vzniknú preplatky resp. nedoplatky?
poisťovne budú brať k úvahu svoje údaje, alebo výhradne údaje z mojho DP, aj ked tam budú napísané zjavne v týchto riadkoch voloviny..
napr. niekto je neplatič, ale on si na strane 12 vyznačí, že riadne platil, čo vezme k úvahu poisťovňa, to čo vyznačí neplatič, alebo svoje údaje, že má nedoplatky...
veronikasad
04.03.13,06:33
Údaje majú slúžiť k posúdeniu ZP, či preplatok vráti zdanený alebo nie - u neplatiča takáto situácia nenastane.
aktaK
04.03.13,06:38
pri minimálnych odvodoch SZČO načas a správne platených som na strane 3 DPFO uviedla sumy 1348,33€ a 569,44€,
...no, a presne tieto sumy som uviedla aj na strane 12 v riadkoch 09 a 10.
bohužial som to takto pochopila...
a teraz čo nastane, budeme mať fiktívne preplatky, alebo fiktívne nedoplatky?
treba posielať opravné DP???
koľko DP to bude mať správne vyplnené?
tuta
04.03.13,06:45
asi málo, keďže je 04.03. a každý z nás už pár DP robil ;). Takéto veci, by mali byť jasné k 01.01., nehovoriac o ďalších veciach...
aktaK
04.03.13,06:48
Údaje majú slúžiť k posúdeniu ZP, či preplatok vráti zdanený alebo nie - u neplatiča takáto situácia nenastane.

veronikasad, dakujem za reakciu, a mozes mi napisat aj tvoj nazor na moj nasledujuci príspevok?

podala som takto 3 DP a teda fakt neviem, co s tým... vsetci platia včas, nemajú preplatky, nedoplatky..
aktaK
04.03.13,06:53
a tie podane DP už nechať tak, ako sú, alebo podať opravné DP??
veronikasad
04.03.13,07:33
Údaje majú slúžiť k posúdeniu ZP, či preplatok vráti zdanený alebo nie - u neplatiča takáto situácia nenastane.

veronikasad, dakujem za reakciu, a mozes mi napisat aj tvoj nazor na moj nasledujuci príspevok?

podala som takto 3 DP a teda fakt neviem, co s tým... vsetci platia včas, nemajú preplatky, nedoplatky..
Katka, na str. 3 som uviedla skutočne zaplatené odvody do ZP a SP od 1.1.2012 do 31.12.2012, vrátane nedoplatkov z RZZP.
Pri minimálnych, pravidelne platených odvodoch (bez nedoplatku na RZZP) je suma na str. 3 a 12 rovnaká. Ak mal nedoplatok z RZZP, na str. 12 som o túto sumu zdr.poistenie znižovala.

Podľa posledného stanoviska, údaj na str.12 má slúžiť len k posúdeniu či príp. preplatok z RZZP bude zdanený alebo nie. Ak SZČO platí pravidelne, nebol na PN-ke, údaj na str. 12 nič neovplyvní.
aktaK
04.03.13,08:16
veronikasad,

dakujem za polopatistickú odpoved!
som presvedčená, že pomože nielen mne :)

tak, ako píšeš vyššie, nikto z klientov nemal žiadne nedoplatky a ani nedoplatky za rzzp, dvaja boli "na nule" z rzzp,
a len jeden mal preplatok z rzzp, ale ten som uctovala v JU ako príjem neovplyvnujuci základ dane - príjem zdanený u zdroja... (a teda samozrejme nema žiadny vplyv k vyplneniu týchto riadkov)

takze nastastie je to tak, ze obe strany DP (strany 3 a 12) mam v tomto prípade vyplnené správne...

ešte raz dakujem
Žabinka
04.03.13,09:26
Ešte raz.

Pod tabuľku č. 1 uvádzate sumy odovodv uplatené v súlade so zákonom o dani z príjmov do daňových výdavkov.

Na strane 12 uvádzate odvody, resp. preddavky do ZP za rok 2012 uplatené do výdavkov pod tabuľkou č. 1 na strane 3.

Špeciálne k riadku 10 na strane 12 zdôrazňujem, že sem uvediete tú sumu výdavkov na zdravotné poistenie zo strany 3, ktorá znamená preddavky za rok 2012. Tu sa nesmú započítať sumy zaplatené za roky pred rokom 2012 ani nedoplatky z RZZP.


pri minimálnych odvodoch SZČO načas a správne platených som na strane 3 DPFO uviedla sumy 1348,33€ a 569,44€,
...no, a presne tieto sumy som uviedla aj na strane 12 v riadkoch 09 a 10.
bohužial som to takto pochopila...
a teraz čo nastane, budeme mať fiktívne preplatky, alebo fiktívne nedoplatky?
treba posielať opravné DP???
koľko DP to bude mať správne vyplnené?
Prosím pre trochu menej chápavých ešte raz.. :)
Pri platení minimálnych preddavkov, bez nedoplatkov alebo preplatkov:
Strana 3-
SP: 1348,33
ZP: 569,44
Strana 12-
Tie isté čísla ako strana 3, alebo:
SP: 1351,92 (12x112,66)
ZP: 570,96 (12x 47,58)
Mirkaska
04.03.13,09:28
Katka, na str. 3 som uviedla skutočne zaplatené odvody do ZP a SP od 1.1.2012 do 31.12.2012, vrátane nedoplatkov z RZZP.
Pri minimálnych, pravidelne platených odvodoch (bez nedoplatku na RZZP) je suma na str. 3 a 12 rovnaká. Ak mal nedoplatok z RZZP, na str. 12 som o túto sumu zdr.poistenie znižovala.

Podľa posledného stanoviska, údaj na str.12 má slúžiť len k posúdeniu či príp. preplatok z RZZP bude zdanený alebo nie. Ak SZČO platí pravidelne, nebol na PN-ke, údaj na str. 12 nič neovplyvní.

Toto napísal v jednej odpovedi p. Mihál: Údaj v riadku 10 na strane 12 je dôležitý pre zdanenie prípadného preplatku z RZZP za rok 2012. Mali by tam preto byť len preddavky za rok 2012 uplatnené do výdavkov v DP za rok 2012.

zdá sa mi, že je tam trošku rozdiel: ide o platbu za 12/2011 uhradenú v 1/2012. tá by podľa všetkého nemala ísť na str.12. alebo sa mýlim?
aktaK
04.03.13,09:30
zabinka, tak ako mi odpovedala veronikasad, na stranu 12 dás presne tie isté čísla zo strany 3 v prípade, že:

platís načas, nemáš žiadne nedoplatky za predchádzajuce obdobia, resp. si dodatočne neplatila nedoplatky z minulých rokov, nemas nedoplatky z rzzp....
jajačik
04.03.13,12:36
Dobrý deň, poprosím o radu.
1. Mám príjem zo živnosti 8800 z toho som uplatnila paušálne výdavky 40% + poistné 1700 S.P. a 690,- Z.P.
-odrátala som poistenie ktoré bolo vrátené tzv. preplatok na poistnom /lebo bol PN/ a to som uviedla aj do preukazateľne zaplatené poistné VI. oddiel doluv daň.priznaní. Vôbec neviem čo mám dať na stranu 12na účela sociálneho a zdravotného poistenia.
či tam mám dať všetko poistné od 12/11 - 11/12, ktoré bolo zaplatené v roku 2012, alebo
všetko poistné od 12/11 -11/12, ktoré bolo zaplatené - vrátený preplatok poistného

2. ide o zdravotné poistenie a sumy ktoré neviem či som dala správne do daň.priznania
1-3/2012 bol nezamestnaný , Z.P. 0,-eur
časť mesiaca 4/2012 bol vyradený a platil si Z.P. 75,47 eur
4-6/2012 bol zamestnancom 97,79 eur
od 7/2012 bol SZČO , zaplatil 214,87 eur
V VI. oddieli uplatnenie preukázateľné výdavky na Z.P. som dala 290,34 eur, ale som teraz neistá že či mám dať aj na stranu 12 tú samú sumu.
Prosím poraďte mi.
Ďakujem
Veľmi pekne ďakujem za radu
Mária.K.
04.03.13,13:17
P. Mihál, nevidím dôvod vyčleňovať dobrovolné poistenie platené na Slovensku v osobitných záznamoch daňovníka. Ak znižuje základ dane (stáva sa pre SZČO povinným), SP ho bude pripočítavať spolu s poistením SZČO k základu dane pri výpočte mesačných preddavkov.

To ale platí len pre dobrovolné poistenie v soc.poiťovni.
Poistenie samoplatitela v zdr.poisťovni (mimo obdobia výkonu SZČ) základ dane neznižuje.

Nesúhlasím.
Poistné platené SZČO sa nestáva pre SZČO povinným poistným z dôvodu, že znižuje základ dane. Je to povinne platené poistné, ktoré je SZČO povinná platiť z dôvodu, že sa tak voči sociálnej poisťovni dobrovoľne zaviazala. Kým takáto voľba dobrovoľného platenia poistenia trvá (existuje prihláška a nebolo odhlásené), je dobrovoľné poistné povinná fyzická osoba do sociálnej poisťovne platiť. Z tohto pohľadu sa dobrovoľné poistné stáva povinne plateným poistným z pohľadu zákona o dani z príjmov a aj z hľadiska daňovej uznateľnosti výdavku na dobrovoľné poistenie.


Povinné poistné, o ktoré sa upravuje základ dane pre účely určenia vymeriavacieh základu do ZP a SP je vymedzené predpismi o zdravotnom a sociálnom poistení nasledovne:

Povinné poistné, o ktoré sa upravuje základ dane pre účely určenia vymeriavacieh základu do SP je určené v § 293cj zákona č. 461/2003Z.z. o sociálnom poistení:



§ 293cj
(1) Na určenie vymeriavacieho základu povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby sa do 30. júna 2013 alebo do 30. septembra 2013, ak bola predĺžená lehota na podanie daňového priznania za rok 2012, použije § 138 ods. 2 (aspi://module='ASPI'&link='461/2003%20Z.z.%2523138'&ucin-k-dni='30.12.9999') v znení účinnom do 31. decembra 2012.
(2) Na určenie vymeriavacieho základu povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby sa za obdobie od 1. januára 2013 do 30. júna 2015 nepoužije § 138 ods. 2 (aspi://module='ASPI'&link='461/2003%20Z.z.%2523138'&ucin-k-dni='30.12.9999') a 3 (aspi://module='ASPI'&link='461/2003%20Z.z.%2523138'&ucin-k-dni='30.12.9999') v znení účinnom od 1. januára 2013.
(3) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je a) od 1. júla 2013 alebo od 1. októbra 2013, ak bola predĺžená lehota na podanie daňového priznania za rok 2012, podiel pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutý vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti za rok 2012, ktorý nie je znížený o zaplatené poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, príspevok na starobné dôchodkové sporenie, poistné do rezervného fondu solidarity a poistné na poistenie v nezamestnanosti, a koeficientu 1,9,
b) od 1. júla 2014 alebo od 1. októbra 2014, ak bola predĺžená lehota na podanie daňového priznania za rok 2013, podiel pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutý vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti za rok 2013, ktorý nie je znížený o zaplatené poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, príspevok na starobné dôchodkové sporenie, poistné do rezervného fondu solidarity a poistné na poistenie v nezamestnanosti, a koeficientu 1,6.
Myslím si, že ak by sa malo brať do úvahy dobrovoľné poistenie platené do SP, potom by sa musel zvyšovať vymeriavací základ aj u osoby ktorá nie povinne poistená, avšak § 293cj ods. 1 až 3 toto vylučuje, nakoľko hovorí len o určení vymeriavacieho základu povinne poistenej osoby.



Zákon o zdravotnom poistení š. 580/2004 Z.z. upravuje situáciu nasledovne:
§38b
(4) Preddavok na poistné samostatne zárobkovo činnej osoby sa na rok 2014 určí vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. c)] z podielu pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. b) dosiahnutého v roku 2012, ktorý nie je znížený o zaplatené poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, povinný príspevok na starobné dôchodkové sporenie, poistné do rezervného fondu solidarity, poistné na poistenie v nezamestnanosti, a koeficientu 1,6.
kittike23
04.03.13,13:48
Prosím o pomoc,

som SZČO:

odvody do SP 10 x 112,66 = 1126,60 eur (zaplatené okrem mesiaca marec,apríl)
odvody do ZP 11 x 47,58 = 523,38 eur ( zaplatené okrem apríla)

PN od 20.02.2012 - 02.05.2012

ZP mi vrátila preplatok dňa 13.06.2012 sumu 103,07 €.

Ako mám vyplniť riadky na str. 3 a 12 pre DP FO typ B.

Ďakujem.
emma01
04.03.13,13:53
Toto napísal v jednej odpovedi p. Mihál: Údaj v riadku 10 na strane 12 je dôležitý pre zdanenie prípadného preplatku z RZZP za rok 2012. Mali by tam preto byť len preddavky za rok 2012 uplatnené do výdavkov v DP za rok 2012.

zdá sa mi, že je tam trošku rozdiel: ide o platbu za 12/2011 uhradenú v 1/2012. tá by podľa všetkého nemala ísť na str.12. alebo sa mýlim?

Tiež som to z toho výkladu p. Mihála takto pochopila.
emma01
04.03.13,14:11
zabinka, tak ako mi odpovedala veronikasad, na stranu 12 dás presne tie isté čísla zo strany 3 v prípade, že:

platís načas, nemáš žiadne nedoplatky za predchádzajuce obdobia, resp. si dodatočne neplatila nedoplatky z minulých rokov, nemas nedoplatky z rzzp....

Podľa mňa do r. 10 na str. 12 ide len suma zaplatená v r. 2012, týkajúca sa zdaňovacieho obdobia 2012. Teda ak som v 1/2012 zaplatila preddavok (nie je to nedoplatok, pretože bol uhradený do termmínu splatnosti) za 12/2011, tento do r. 10 DP nezahrniem, pretože sa netýka zdaň. obdobia r. 2012. (Ale tu mi vyvstáva otázka, kedy ho do RZZP teda zahrniem?) A z toho mi vychádza, že nemôžem mať riadky zo str. 3 totožné s r. 10 na str. 12 ani za predpokladu, že nemám žiadne nedoplatky z predchádzajúcich období. Viď. z výkladu p. Mihála:
Na riadku 10 - „Preukázateľne zaplatené preddavky na zdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona príslušné zdaňovaciemu obdobiu, za ktoré sa podáva daňové priznanie“, sa uvedie suma preddavkov (za rok 2012), ktorédaňovník SZČO preukázateľne zaplatil v zdaňovacom období, za ktoré sa podáva daňové priznanie (teda počas roka 2012), t.j. nebude v ňom zahrnutý prípadný nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia za predchádzajúci rok resp. nedoplatky z predchádzajúcich rokov.
Príroda
04.03.13,15:35
Bolo to vysvetlené, aj v úvodnom INFE uvedené, pokiaľ neboli nedoplatky, sumy na str. 3 budú totožné so sumami na str. 12. Ide o preukázateľne zaplatené preddavky v roku 2012, ide o VOZD.
maturantka
05.03.13,06:32
Z tohto teda vyplýva, že keď si podnikateľ neuplatnil v roku 2012 do daňových výdavkov žiadne odvody do fondov, uvedené nové políčka a strany nevyplňujem?
karendál
05.03.13,11:17
Mám pocit, že tu byť veľký problém so Slovenčinom. Ak by sa niekto čo i len trochu zamyslel, že akú to vlastne stvoril koninu, tak by sa mal červenať ešte 100 rokov. Citácia : Preukázateľne zaplatené preddavky na zdrav.poist. z príjmov podľa §6ods.1 a 2 zákona príslušné k zdaňovaciemu obdobiu, za ktoré sa podáva daňové priznanie. Takže -1. - preukazateľne zaplatené sa nepíše kedy zaplatené. Ak by bolo že zaplatené v zdaňovacom období, bola by to iná informácia. -2.- Príslušné k zdanovaciemu obdobiu za ktoré sa priznanie podáva je snáď každému jasné. Podáva sa za 2012. To, čo sa zaplatilo v 1/2012 je poistné za december 2011 a teda nie je príslušné k zdaňovaciemu obdobiu 2012. Takže ak niekto niečo myslel a nedokáže to sformulovať a položiť na papier, nech ide predávať zeleninu na trh, lebo je dosť trápne , aby sa nejakým nepodarkom zapodievalo toľko ľudí. :rolleyes:
Katy a R
05.03.13,11:22
Tak veru - a stačil úplne jednoduchý a riadne po slovensky napísaný pokyn:).
A keď si pomyslím, že pre takúto blbosť sa tu stresujeme a kúmame, že čo a ako:confused:;):mad: Dokonca aj zasadnutie dotkutých inštitúcií k tomu bolo treba :eek:
A furt neviem ;):D
Žabinka
05.03.13,11:27
Pokiaľ si dobre pamätám, keď som ešte robievala RZZP, tak tam boli tiež dve kolonky. Do jednej sa uvádzali preddavky uplatnené do výdavkov, do druhej preddavky, prislúchajúce k zdaňovaciemu obdobiu.
Mne pripadá logickejšie na str.3 -preddavky uplatnené do výdavkov, na str.12 -preddavky prislúchajúce k zdaňovaciemu obdobiu. Čiže by to nemali byť rovnaké údaje, ak neboli žiadne nedoplatky alebo preplatky, alebo iné platby...
zaja
05.03.13,12:37
DP B str.3 ZP (skutočne zaplatené odvody + nedoplatok z RZZP 2011)
str.12 ZP (skutočne zaplatené odvody = 12/2011 - 11/2012)
to mi je jasné ale
čo so SP v prípade že nám vrátili preplatok z roku 2002?
Ja som ho zaúčtovala ako mínus výdavok na poistnom t.z. že na str.3 DP bude suma o toľko znížená.
Čo ale so stranou 12? Podľa mňa tam majú byť naše odvody podľa výpisu z účtu bez prihliadania na preplatok. SP si totiž naše úhrady preúčtovala tak aby sa vzniknutý preplatok javil ako z neskoršieho obdobia, aby nám neprepadol po 10 ročenj lehote-tak mi to pracovníčka SP aspon vysvetlila. Tým pádom naše odoslané úhrady nie sú totožné s úhradami zaevidovanými v SP. Uvažujem správne?
adabirk
05.03.13,12:45
Mám pocit, že tu byť veľký problém so Slovenčinom. Ak by sa niekto čo i len trochu zamyslel, že akú to vlastne stvoril koninu, tak by sa mal červenať ešte 100 rokov. Citácia : Preukázateľne zaplatené preddavky na zdrav.poist. z príjmov podľa §6ods.1 a 2 zákona príslušné k zdaňovaciemu obdobiu, za ktoré sa podáva daňové priznanie. Takže -1. - preukazateľne zaplatené sa nepíše kedy zaplatené. Ak by bolo že zaplatené v zdaňovacom období, bola by to iná informácia. -2.- Príslušné k zdanovaciemu obdobiu za ktoré sa priznanie podáva je snáď každému jasné. Podáva sa za 2012. To, čo sa zaplatilo v 1/2012 je poistné za december 2011 a teda nie je príslušné k zdaňovaciemu obdobiu 2012. Takže ak niekto niečo myslel a nedokáže to sformulovať a položiť na papier, nech ide predávať zeleninu na trh, lebo je dosť trápne , aby sa nejakým nepodarkom zapodievalo toľko ľudí. :rolleyes:

Súhlasím s tým, že v r. 09 a 10 nie je uvedené kedy zaplatené preukázateľné zaplatené poistené, resp. preddavky, ale je to uvedené v poučení k daňovému priznaniu a to, konkrétne "... uvedie sumu, ktorú preukázateľne zaplatil v zdaňovacom období, za ktoré sa podáva daňové priznanie.

Takže si myslím, že aby boli splnené obe podmienky, má tam byť poistné alebo preddavky za 01/2012 až 11/2012, pokiaľ ich SZČO platí pravidelne, mesiac pozadu v termíne splatnosti do 8. v mesiaci. To znamená, že december platený v januári tam nikdy nebude.

Komu a načo však tento údaj bude slúžiť, mi však vôbec nie je jasné.
Sarlotka
05.03.13,14:36
P. Mihál, s poslednou vetou nemôžem súhlasiť. Poistné zamestnanca predsa neznižuje základ dane SZČO, zatial čo dobrovolné poistenie v SP, platené počas prevádzkovania SZČ - ano.

Dobrý deň chcem sa len opýtať, či nie je nejaké aktuálne info ohľadom výpočtu VZ pri dobrovolných platbách do SP.
Teda konkretne prispevky 2 -6

pripocitavaju sa dobrovolne uhradzane odvody k ZD pri vypocte vymeriavacieho zaklade ci uz pre ucely urcenie nedoplatku na ZP a výsky preddavkov ale aj odvodov do SP od 1.7. nasledujuceho roka?

Dakujem pekne.
stravne
05.03.13,16:52
ja som to tiež takto pochopila..aj keď predtym sa mi zdalo ze tam treba dat platby od 1.1.2012-31.12.2012 uskutocnene z uctu....
platbu ale za december 2012 v januari 2013 tam nemame uvadzat
Katarina1
06.03.13,11:13
Prispejem vyjadrením z VšZP, ktoré mi dnes prišlo:

Dobrý deň,
pre účely výpočtu ročného zúčtovania zdravotného poistenia je v daňovom priznaní tlačivo typ B szčo za rok 2012 dôležitá informácia na strane 12 riadok 10. V riadku 10 týkajúcom sa preukázateľne zaplateného preddavku na verejné zdravotné poistenie sa uvedie suma, ktorú preukázateľne poistenec zaplatil v zdaňovacom období, za ktoré sa podáva daňové priznanie, t.j. nebude v ňom zahrnutý prípadný nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia za predchádzajúci rok resp. nedoplatky z predchádzajúcich rokov.

Na základe usmernenia k vypĺňaniu tlačiva by sa tam mala uviesť, ktorú preukázateľne poistenec
zaplatil v zdaňovacom období, za ktoré sa podáva daňové priznanie, tzn. od 1.1.2012 do 31.12.2012.
Hovorí sa o zdaňovacom období, to čo bolo zaplatené v roku 2012. Platba za 12/2011, uhradená v 1/2012 tam vstupuje, platba 12/2012, ktorá je uhradená až v januári 2013 tam nevstúpi.

Ohľadne uvádzania sumy do daňového priznania str.3 oddiel 6 Preukázateľne zaplatené poistné na zdravotné poistenie z príjmov podľa §6 odst. 1 a 2, by mali byť uvedené všetky výdavky na zdravotné poistenie, ktoré boli zaplatené v zdaňovacom období ( aj prípadné nedoplatky za minulé roky, ak boli hradené v zdaňovacom období ) , teda všetky výdavky na zdravotné poistenie, o ktoré si poistenec znížil základ dane.

Kontakty do pobočiek VšZP nájdete na stránke www.vszp.sk (http://www.vszp.sk) v záložke Kontaktné miesta.
S pozdravom
Tím Call centra VšZP





--Original Message--
Date: 22.2.2013 8:33:32
To: infolinka@vszp.sk
Subject: Informácie o poistení a platbách

Dobrý deň,
SZČO zaplatil v roku 2012 poistné za obdobie od 1-12/2012 12x47,58 eur, ktoré uvedie v DP vo výdavkoch. Akú sumu má uviesť na str. 12 do r. 10, ak bol 2,5 mesiaca PN a v roku 2013 požiadal ZP o vrátenie poistného za toto obdobie?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Janiela
06.03.13,15:51
Prosím o radu, živnostník podnikal 4 mesiace a 8 mesiacov mal živnosť pozastavenú. Počas pozastavenia živnosti si preddavky na zdravotné poistenie ako samoplatca.

Na stranu č. 3 si uvedie preddavky za zdravotné poistenie počas prechádzkovania živnosti?
Na stranu č. 12 si uvedie preddavky na zdr. poistenie počas prevádzkovania živnosti a preddavky ako samoplatca?

Pochopila som dobre?
Pekne ďakujem za usmernenie.
Mala
06.03.13,20:39
Prosím, ak som zabudla vyplnit stranu 12 musím podať opravne DP? Ďakujem.
božena24
08.03.13,08:42
takto som to pochopila aj ja a už som to aj odovzdala.
tina.mm
08.03.13,09:53
SZČO za rok 2012 na sociálne poistenie zaplatila na preddavkoch 1300 EUR. V roku 2012 jej vrátili zo sociálnej poisťovne preplatok kvôli PN 150 EUR.
Na zdravotné poistenie zaplatila preddavky 70 EUR a nedoplatok za rok 2011 45 EUR.
Vyplnenie DP:
zdravotné poistenie str. 3 s nedoplatkom t.j. 115 EUR
str. 12 bez nedoplatku t.j. 70 EUR
sociálne poistenie str. 3 s preplatkom t.j. 1150 EUR
str. 12 bez preplatku t.j. 1300 EUR

Má to byť takto správne vyplnené?
Ďakujem.
Aljok
08.03.13,15:14
Zo stránky Finančnej správy :

08.03.2013
Informácia k správnemu vypĺňaniu údajov na účely sociálneho a zdravotného poistenia

Údaje pre účely sociálneho a zdravotného poistenia uvedené na strane 12 daňového priznania k dani z príjmov typu B za zdaňovacie obdobie 2012 vypĺňa každý daňovník, ktorý v roku 2012 dosiahol

- príjmy z osobnej asistencie na základe uzatvorenej zmluvy o jej výkone v súlade s § 20 zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného poistenia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
- príjmy z podielov na zisku vykázanom do 31. decembra 2003 vyplatené v roku 2012,
- príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ktorý si uplatňuje ako daňový výdavok povinne platené poistné na sociálne a zdravotné poistenie.

Riadok 09:
Na riadku 09 na strane 12 daňového priznania k dani z príjmov typu B daňovník uvádza preukázateľne zaplatené poistné na sociálne poistenie z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti zaplatené v príslušnom zdaňovacom období, o ktoré si znížil základ dane v danom roku, t.j. platby poistného za 12 kalendárnych mesiacov uhradené od januára do decembra 2012 bez zaplatených nedoplatkov za predchádzajúce obdobia a bez zaplateného zahraničného poistenia. To znamená, že do celkovej sumy poistného sa zahrňuje aj platba poistného za december 2011 uhradená v januári 2012.
Upozornenie: Platba poistného za december 2012 zaplatená v januári 2013 sa do úhrnu poistného nezahrnie.

Riadok 10:
Na riadku 10 daňového priznania k dani z príjmov typu B daňovník uvádza iba preukázateľne zaplatené preddavky na zdravotné poistenie z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti zaplatené v príslušnom zdaňovacom období, t.j. platby preddavkov uhradené v januári 2012 až decembri 2012, o ktoré si znížil základ dane v danom roku, a to bez zaplatených nedoplatkov z ročného zúčtovania zdravotného poistenia z predchádzajúcich rokov a zahraničného poistenia. To znamená, že na príslušnom riadku sa uvedie aj platba preddavku na zdravotné poistenie za december 2011 uhradená v januári 2012.
Upozornenie: Platba preddavku za december 2012 uhradená v januári roku 2013 sa do tohto riadku nezahrnie.
Žabinka
08.03.13,15:18
Konečne zrozumiteľné vyjadrenie.. :))
Aljok
08.03.13,16:25
Žabinka, máš pravdu. Aj keď som tak robila uľavilo sa mi....
mirka134
09.03.13,19:33
dobrý večer
chcem vás poprosiť ako to bude so szčo, ktorý mal v roku 2012 živnosť aj pozastavenu a platil si odvody no niektoré doplácal aj v roku 2013. Keďže mal v roku 2012 nizky príjem nebude si uplatňovať odpočet odvodov ale len paušál 40%. na strane 3 neuvedie žiadne odvody a čo má uviesť na strane 12 ked má k 8.1.2013 zaplatené všetky odvody?
ďakujem
mirka134
10.03.13,17:26
dobrý večer
chcem vás poprosiť ako to bude so szčo, ktorý mal v roku 2012 živnosť aj pozastavenu a platil si odvody no niektoré doplácal aj v roku 2013. Keďže mal v roku 2012 nizky príjem nebude si uplatňovať odpočet odvodov ale len paušál 40%. na strane 3 neuvedie žiadne odvody a čo má uviesť na strane 12 ked má k 8.1.2013 zaplatené všetky odvody?
ďakujem

prosím nevie mi niekto poradiť neviem čo s tými odvodmi ktoré platil ako samoplatiteľ

dakujem velmi pekne
mirka134
11.03.13,07:27
dobrý večer
chcem vás poprosiť ako to bude so szčo, ktorý mal v roku 2012 živnosť aj pozastavenu a platil si odvody no niektoré doplácal aj v roku 2013. Keďže mal v roku 2012 nizky príjem nebude si uplatňovať odpočet odvodov ale len paušál 40%. na strane 3 neuvedie žiadne odvody a čo má uviesť na strane 12 ked má k 8.1.2013 zaplatené všetky odvody?
ďakujem

Dievčatá keďže tak rozmýšľam nad tým nebudú v celom daňovom priznaní len odvody, ktoré sú zaplatené len zo živnosti aj na strane 3 a aj 12? A tie z obdobia samoplatiteľa - neuvádzam nikde v DP?
Ďakujem veľmi pekne ak mi to potvrdíte alebo odvrátite
veronikasad
11.03.13,07:28
Dievčatá keďže tak rozmýšľam nad tým nebudú v celom daňovom priznaní len odvody, ktoré sú zaplatené len zo živnosti aj na strane 3 a aj 12? A tie z obdobia samoplatiteľa - neuvádzam nikde v DP?
Ďakujem veľmi pekne ak mi to potvrdíte alebo odvrátite
Mirka, na str.3 uvádzaš aj poistné samoplatitela. dobrovolne poistenej osoby počas výkonu činnosti SZČO P. Mihál doporučoval sumu uviesť aj v osobitných záznamoch daňovníka.
mondes
11.03.13,07:29
Dievčatá keďže tak rozmýšľam nad tým nebudú v celom daňovom priznaní len odvody, ktoré sú zaplatené len zo živnosti aj na strane 3 a aj 12? A tie z obdobia samoplatiteľa - neuvádzam nikde v DP?
Ďakujem veľmi pekne ak mi to potvrdíte alebo odvrátite

Odvody za samoplatiteľa do DP nevstupujú.
mirka134
11.03.13,07:40
Mirka, na str.3 uvádzaš aj poistné samoplatitela. P. Mihál doporučoval sumu uviesť aj v osobitných záznamoch daňovníka.
Veronika ale ked si neuplatňuje odpočet toho poistného lebo on je vlastne vtedy ako samoplatiteľ dobrovolne nezamestnaný a ja mu nemôžem odpočitať odvody zo szčo nie?
dakujem
mirka134
11.03.13,07:40
Odvody za samoplatiteľa do DP nevstupujú.

takže ich nemám uvádzať nikde?
mondes
11.03.13,07:50
Mirka, na str.3 uvádzaš aj poistné samoplatitela. P. Mihál doporučoval sumu uviesť aj v osobitných záznamoch daňovníka.
??? Veronika, to ak SZČO ukončil živnosť napr. k 30.6.2012 a odvody do ZP si platil ako samoplatiteľ to si môže dať do N? Sa mi to nezdá.
veronikasad
11.03.13,07:51
Veronika ale ked si neuplatňuje odpočet toho poistného lebo on je vlastne vtedy ako samoplatiteľ dobrovolne nezamestnaný a ja mu nemôžem odpočitať odvody zo szčo nie?
dakujem
Mirka, ešte raz - o aké poistné ide ? Dobrovolné poistenie v sociálnej poisťovni, alebo poistenie samoplatitela v zdr.poisťovni ?
mondes
11.03.13,07:51
takže ich nemám uvádzať nikde?

Hmm, podľa mňa nie, veď do DP idú príjmy aj výdavky zo živnosti aj z HPP. A keďže bol samoplatiteľom, tak by som to tam neuvádzala, ale ma mätie príspevok od Veroniky.
veronikasad
11.03.13,07:52
??? Veronika, to ak SZČO ukončil živnosť napr. k 30.6.2012 a odvody do ZP si platil ako samoplatiteľ to si môže dať do N? Sa mi to nezdá.
poistenie samoplatitela nemôže. Môže len dobrovolné poistenie v soc.poisťovni, počas výkonu činnosti SZČO.
mirka134
11.03.13,07:53
Mirka, ešte raz - o aké poistné ide ? Dobrovolné poistenie v sociálnej poisťovni, alebo poistenie samoplatitela v zdr.poisťovni ?

Veronika samoplatiteľ na ZP .
takže samoplatiteľ na ZP - neuvádzam nikde?

dakujem
veronikasad
11.03.13,07:55
Veronika samoplatiteľ na ZP .
dakujem
Mal počas tohto obdobia príjem zo závislej činnosti = pracoval na dohodu ?
mondes
11.03.13,07:55
Veronika samoplatiteľ na ZP .
takže samoplatiteľ na ZP - neuvádzam nikde?

dakujem
Nedávaš do DP.
mirka134
11.03.13,07:56
Mal počas tohto obdobia príjem zo závislej činnosti = pracoval na dohodu ?
nie bol len szčo a potom nikde
veronikasad
11.03.13,07:58
nie bol len szčo a potom nikde
Poistenie samoplatitela neuvádzaš v DP. Neznižuje ani základ dane z podnikania.

Ak by mal v tom období príjem zo závislej činnosti, mohla by si o zaplatené poistné znížiť priíjem podľa § 5.
Katy a R
11.03.13,12:35
Mirka, ešte raz - o aké poistné ide ? Dobrovolné poistenie v sociálnej poisťovni, alebo poistenie samoplatitela v zdr.poisťovni ?

Veronika - ona si to poistné nechce uviesť do DP na str 3. - nepotrebuje základ dane znižovať.
Mirka - keď nikde - tak nikde:confused::confused::confused:
stravne
11.03.13,15:58
Prikladám oznam k strane 9+10 DP typ B, ktorý visí na portáli finančnej správy SR...

http://www.financnasprava.sk/news/62/15/Informacia-k-spravnemu-vyplnaniu-udajov-na-ucely-socialneho-a-zdravotneho-poistenia.html
Aljok
11.03.13,16:51
Už je citovaný v príspevku č. 45.
10eva
12.03.13,05:55
chcela by som sa opýtáť Platba preddavku za december 2012 ktoré zaplatil v decembri 2012 dávam do riadku 10 a a so zaplatením preddavku za december 2011 zaplatené v januári 2012 takže dávam túto celu sumu na tento riadok správne som to pochopila?
wirgi
12.03.13,06:51
Áno, ja som tiež preddavky do SP a ZP za 12/2012 uhradila ešte v decembri 2012 tak som na riadku 09 a 10 uviedla preddavok za 13 mesiacov t.j. za 12/2011, a 01 až 12/2012.
lubko6394
12.03.13,08:52
Musím vyplniť niečo na strane 12 a odovzdať ju ak som zamestanec a príjmy mám zo zamestnania a v DP dopočítavam len príjem z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním a z prenájmu - teda §6 odst.2 písm.b a odst.3 ?
veronikasad
12.03.13,08:55
Musím vyplniť niečo na strane 12 a odovzdať ju ak som zamestanec a príjmy mám zo zamestnania a v DP dopočítavam len príjem z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním a z prenájmu - teda §6 odst.2 písm.b a odst.3 ?
Musíš odovzdať celé DP, vrátane strany 12. Či tam nejaké údaje vyplňaš, záleží od druhu príjmov. Prečítaj si pozorne popis v jednotlivých riadkoch na str. 12
lubko6394
12.03.13,10:39
Musíš odovzdať celé DP, vrátane strany 12. Či tam nejaké údaje vyplňaš, záleží od druhu príjmov. Prečítaj si pozorne popis v jednotlivých riadkoch na str. 12

Však to čítam ako blbec. R1-R7 sa týka asistentov a to nie som.
R8 ani netuším čo by to mohlo byť.
R9 je poistné podľa §6 odst.1 - lenže v potvrdení mám §5 odst.8
R10 sú preddavky - tie som neplatil.
Debili. Asi im to odovzdám prázdne, nech si s tým spravia čo chcú.
veronikasad
12.03.13,11:48
Však to čítam ako blbec. R1-R7 sa týka asistentov a to nie som.
R8 ani netuším čo by to mohlo byť.
R9 je poistné podľa §6 odst.1 - lenže v potvrdení mám §5 odst.8
R10 sú preddavky - tie som neplatil.
Debili. Asi im to odovzdám prázdne, nech si s tým spravia čo chcú.
Z čoho sú tie tvoje príjmy, ktoré nie sú živnosťou, ani podnikaním ?

Na str. 3 si uvádzal nejakú sumu zaplateného poistného (pod tab. v odd. VI)?
Ivenka
12.03.13,11:52
Musím vyplniť niečo na strane 12 a odovzdať ju ak som zamestanec a príjmy mám zo zamestnania a v DP dopočítavam len príjem z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním a z prenájmu - teda §6 odst.2 písm.b a odst.3 ?

Asi máš vyplniť typ A ak si podávaš sam ako zamestnanec.
veronikasad
12.03.13,11:55
Asi máš vyplniť typ A ak si podávaš sam ako zamestnanec.
ako si na to prišla ?

http://www.porada.sk/t211342-p2-ako-vyplnit-stranu-12-v-dp-fo-typ-b-aktualne-info.html#post2273833
Katy a R
12.03.13,11:56
Však to čítam ako blbec. R1-R7 sa týka asistentov a to nie som.
R8 ani netuším čo by to mohlo byť.
R9 je poistné podľa §6 odst.1 - lenže v potvrdení mám §5 odst.8
R10 sú preddavky - tie som neplatil.
Debili. Asi im to odovzdám prázdne, nech si s tým spravia čo chcú.
no len opatrnejšie s tými nadávkami - lebo ty si ten, čo nevie, aký má príjem.:D čítaj pozornejšie!
V tých riadkoch je to jasne napísané, že ktorých príjmov sa týkajú ... a v tejto téme aj patrične vysvetlené ;)
Ivenka
12.03.13,11:57
Musím vyplniť niečo na strane 12 a odovzdať ju ak som zamestanec a príjmy mám zo zamestnania a v DP dopočítavam len príjem z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním a z prenájmu - teda §6 odst.2 písm.b a odst.3 ?

Podľa toho.....čo píše :)
veronikasad
12.03.13,12:00
Musím vyplniť niečo na strane 12 a odovzdať ju ak som zamestanec a príjmy mám zo zamestnania a v DP dopočítavam len príjem z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním a z prenájmu - teda §6 odst.2 písm.b a odst.3 ?

Podľa toho.....čo píše :)
Pokial "dopočítava" (neviem síce čo)- príjmy z § 6, nemôže podať DP typu A.
lubko6394
12.03.13,12:00
Z čoho sú tie tvoje príjmy, ktoré nie sú živnosťou, ani podnikaním ? Výroba elektriny vo FVE

Na str. 3 si uvádzal nejakú sumu zaplateného poistného (pod tab. v odd. VI)? Nie, len v riadku 35,35a a 35b - podľa potvrdenia od zamestnávateľa

V texte
Katy a R
12.03.13,12:00
a celú vetu nečítame ???
veronikasad
12.03.13,12:03
V texte
Zaplatené poistné z § 5 na str. 3 ani 12 neuvádzaš.

Máš na činnosť "Výroba elektriny vo FVE" pridelené DIČ z DU ? Registroval si sa v ZP ako SZČO (ak máš DIČ, pre účely zdr.poistenia si SZČO). Aké príjmy boli z tejto činnosti ?
lubko6394
12.03.13,12:10
Zaplatené poistné z § 5 na str. 3 ani 12 neuvádzaš.

Máš na činnosť "Výroba elektriny vo FVE" pridelené DIČ z DU ? Registroval si sa v ZP ako SZČO (ak máš DIČ, pre účely zdr.poistenia si SZČO). Aké príjmy boli z tejto činnosti ?

Vďaka. DIČ pre FVE nie je treba ( ja ho síce mám, ale z titulu prenájmu). Registrácia ako SZČO pre výrobu elektriny nie je potrebná - preto je tam text"nie sú živnosťou ani podnikaním" A v ZP som sa registroval aj odregistroval ako všetci prenajímatelia.
veronikasad
12.03.13,12:15
Vďaka. DIČ pre FVE nie je treba ( ja ho síce mám, ale z titulu prenájmu). Registrácia ako SZČO pre výrobu elektriny nie je potrebná - preto je tam text"nie sú živnosťou ani podnikaním" A v ZP som sa registroval aj odregistroval ako všetci prenajímatelia.
Nemám naštudovanú problematiku okolo odvodov a zdaňovania príjmov z činnosti, ktorú uvádzaš. Ak tento príjem nepodlieha zdaneniu, tak ho v DP vôbec neuvádzaš. Ak zdaneniu podlieha, mal by si mať DIČ (ty DIČ máš ako prenajímatel, nepotrebuješ ďalšie).
Z titulu prenájmu preddavky v ZP neplatíš, či máš platiť z inej činnosti - netuším. Prever si aspoň na infolinke prísl.poisťovne. To len pre budúcnosť - aby si nebol prekvapený pri výpočte preddavkov na rok 2014 (z DP za rok 2012).

Inak - na str. 12 za rok 2012 nič nevyplňuješ. Napriek tomu treba na konci strany uviesť dátum a podpis.
lubko6394
12.03.13,12:26
Nemám naštudovanú problematiku okolo odvodov a zdaňovania príjmov z činnosti, ktorú uvádzaš. Ak tento príjem nepodlieha zdaneniu, tak ho v DP vôbec neuvádzaš. Ak zdaneniu podlieha, mal by si mať DIČ (ty DIČ máš ako prenajímatel, nepotrebuješ ďalšie).
Z titulu prenájmu preddavky v ZP neplatíš, či máš platiť z inej činnosti - netuším. Prever si aspoň na infolinke prísl.poisťovne. To len pre budúcnosť - aby si nebol prekvapený pri výpočte preddavkov na rok 2014 (z DP za rok 2012).

Inak - na str. 12 za rok 2012 nič nevyplňuješ. Napriek tomu treba na konci strany uviesť dátum a podpis.

Vďaka. Určite výnos z predaja EE zdaneniu podlieha, dával som ho aj za rok 2012 a v tej istej kolónke.
junes
15.03.13,07:31
Vie mi niekto poradiť, čo ak som v roku 2012 uhradila 13 splátok do SP z titulu, že som si posunula platby poistného o pár dní skôr (na koniec mesiaca, za ktorý sa platí) - uvediem všetkých 13splátok? Ďalej SP mi vrátila v roku 2012 preplatok na poistnom z dôvodu PN (vrátila mi alikvótnu časť uhradeného poistného) - PN sa ale týkalo roku 2011, vratka mi prišla až v roku 2012 . Neviem, čo dať na stranu 12, riadok 9 - SP. Vratku som si odpočítala od NOZD (ako POZD).
maturantka
16.03.13,06:38
Keď si povinne platené SP a ZP pri podnikateľskej činnosti platím, ale do výdavkov neuplatňujem, znamená to, že príslušné kolonky na s. 3 a 12 nemusím vyplňovať? Vyplýva mi to z citovaného http://www.financnasprava.sk/news/62/15/Informacia-k-spravnemu-vyplnaniu-udajov-na-ucely-socialneho-a-zdravotneho-poistenia.html
januškaaa
16.03.13,16:28
No super...čítala som tu príspevky práve a vychádza mi, že budem musieť podať opravné DP :(..som nesprávne vyplnila str. 12. Takže na str.3 Dp napíšem zaplatené predd.a poistné do ZP , SP v príslušnom roku2012 + uhradené nedoplatky z predch. obdobia a na str. 12 len uhradené poistné do Zp/za 12/2011-46,06+poistné do 31.12/2012, t.j 11x 47,58e/=569,38. A za 1,5 m nám bol vrátený preplatok zo SP z dôvodu Pn..to kde mám ten preplatok zapísať?..ja som na str. 3. znížila o tento preplatok tú sumu a na str. 12 . napíšem tú istú sumu, či? :(..nevieeeeeeeeeem toooooo, prosím, poraďte, potrebujem to súrne. A ten preplatok aj niekde zahŕňam?..do úhrnu príjmov zo živnosti, či?..:( Ďakujem za odpovede
nadka1
17.03.13,11:59
Prosím potvrdiť: ak mal SZČO len príjem zo živnosti, platil pravidelne odvody do SP a ZP, budú údaje pod tabuľkou v 6. oddieli totožné s údajmi na str.12? Ďakujem.
mondes
19.03.13,00:05
Ahojte, prosím Vás, ak živnostník bol 2x po pol mesiaci v r. 2012 na PN, tak na str. 12 uvediem odvody ponížené o obdobie, kedy bol na PN. Však? (zaplatené má za všetky mesiace plnú sumu). Vďaka.
mondes
19.03.13,14:04
Ahojte, prosím Vás, ak živnostník bol 2x po pol mesiaci v r. 2012 na PN, tak na str. 12 uvediem odvody ponížené o obdobie, kedy bol na PN. Však? (zaplatené má za všetky mesiace plnú sumu). Vďaka.

Prosím, potvrďte mi to. Ďakujem.
mondes
19.03.13,14:23
Ahojte, prosím Vás, ak živnostník bol 2x po pol mesiaci v r. 2012 na PN, tak na str. 12 uvediem odvody ponížené o obdobie, kedy bol na PN. Však? (z
aplatené má za všetky mesiace plnú sumu). Vďaka.
nikto mi to nepotvrdí?
mondes
19.03.13,14:43
Prosím Vás, ak SZCO bola na PN, tak na stranu 12 dávam poistné znížené o dni, kedy bola na PN. Však?
katka_r
20.03.13,17:19
Tak na toto hladam odpoved aj ja :(
10eva
21.03.13,10:16
áno dávaš o zníženu pn bola som sa opýtať na danovom úrade
jb0863
21.03.13,16:11
Ak SZČO zaplatil SP za 12/2011 v januári 2012 109,07 a 11x112,66 ( spolu 1348,33) a ZP 11x47,58 (spolu 523,38) môže byť suma v VI.oddiely totožná so sumou na strane 12 riadok 9 a 10 .
Ďakujem
wirgi
21.03.13,18:04
Ak nemal žiadne nedoplatky, tak áno
Ala100
26.03.13,10:27
Dobry den, odovzdala som danove priznanie eletronicky, a teraz som prisla na to, ze som tam zabudla vypisat stranu 12...v podstate tam budu identicke udaje pod tabulkou 6. Ako to opravit v termine? Dakujem za pomoc
Anja111
26.03.13,10:48
Dobry den, odovzdala som danove priznanie eletronicky, a teraz som prisla na to, ze som tam zabudla vypisat stranu 12...v podstate tam budu identicke udaje pod tabulkou 6. Ako to opravit v termine? Dakujem za pomoc

Pošli elektronicky opravné daňové priznanie, kde to už budeš mať správne.
Ala100
26.03.13,11:16
este som nepodalava opravne...staci ho len cele prepisat a doplnit stranu 12..ano?
Anja111
26.03.13,12:12
este som nepodalava opravne...staci ho len cele prepisat a doplnit stranu 12..ano?

Presne tak. Rozdiel je len v tom, že nezaškrtneš riadne, ale zaškrtneš "opravné".
Ala100
26.03.13,13:06
dakujem
kajah
26.03.13,18:04
Na vyplnanie strany 12 mam takuto pomocku. Mozno to este niekomu pomoze:


december/2011 zaplatený v januári 2012 – započíta sa,




december/2012 zaplatený v januári 2013 – nezapočíta sa,




RZZP (nedoplatok za rok 2011) – nezapočíta sa,




poistné zaplatené v zahraničí – nezapočíta sa,




nedoplatok za rok 2010 – zaplatené v januári 2012 – nezapočíta sa
Aljok
26.03.13,19:52
Na vyplnanie strany 12 mam takuto pomocku. Mozno to este niekomu pomoze:


december/2011 zaplatený v januári 2012 – započíta sa,




december/2012 zaplatený v januári 2013 – nezapočíta sa,




RZZP (nedoplatok za rok 2011) – nezapočíta sa,




poistné zaplatené v zahraničí – nezapočíta sa,




nedoplatok za rok 2010 – zaplatené v januári 2012 – nezapočíta sa


Bolo by slušné uviesť aj zdroj. V tomto prípade je to spoločnosť Kros - Tip k programu Alfa.
kajah
29.03.13,18:46
Bolo by slušné uviesť aj zdroj. V tomto prípade je to spoločnosť Kros - Tip k programu Alfa.
Ano, povodne je to od nich (aj ked ja to nemam od nich).
Takze doplnam zdroj: Kros - Tip k programu Alfa.
g.mirka
01.04.13,13:06
A prosim Vas, ked mam len 11 platieb za rok 2012 /1-11/2012/, pretoze 12/2011 sme zaplatili este v decembri 2011 a december 2012 az v januari 2013. Teraz mi to vlastne bude figurovat ako nedoplatok? ale vlastne vsetko je zaplatene, lebo rok 2011 som minuly rok vyplnila podla tak ako som zaplatila.
Sarlotka
18.04.13,10:01
P. Mihál, s poslednou vetou nemôžem súhlasiť. Poistné zamestnanca predsa neznižuje základ dane SZČO, zatial čo dobrovolné poistenie v SP, platené počas prevádzkovania SZČ - ano.

Vcera som bola na skoleni usporiadanom socialnou poistovnou a bolo povedane ze pri vypocte vymeriavacieho zakladu sa k zakladu dane pripocitavaju aj odvody uhradzane na zaklade dobrovolneho poistenia.

Nemate niekto prosím tiež info ohladom dobrovolneho poistenia a vypoctu vymeriavacieho zakladu na overenie?

Dakujem.
Mária.K.
18.04.13,10:44
Vcera som bola na skoleni usporiadanom socialnou poistovnou a bolo povedane ze pri vypocte vymeriavacieho zakladu sa k zakladu dane pripocitavaju aj odvody uhradzane na zaklade dobrovolneho poistenia.

Nemate niekto prosím tiež info ohladom dobrovolneho poistenia a vypoctu vymeriavacieho zakladu na overenie?

Dakujem.

Myslím, že samotné znenie zákona o sociálnom a zdravotnom poistení takýto postup vylučuje.

Povinné poistné, o ktoré sa upravuje základ dane pre účely určenia vymeriavacieh základu do ZP a SP je vymedzené predpismi o zdravotnom a sociálnom poistení nasledovne:

Povinné poistné, o ktoré sa upravuje základ dane pre účely určenia vymeriavacieh základu do SP je určené v § 293cj zákona č. 461/2003Z.z. o sociálnom poistení:



§ 293cj


(1) Na určenie vymeriavacieho základu povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby sa do 30. júna 2013 alebo do 30. septembra 2013, ak bola predĺžená lehota na podanie daňového priznania za rok 2012, použije § 138 ods. 2 (aspi://module='ASPI'&link='461/2003 Z.z.%23138'&ucin-k-dni='30.12.9999') v znení účinnom do 31. decembra 2012.
(2) Na určenie vymeriavacieho základu povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby sa za obdobie od 1. januára 2013 do 30. júna 2015 nepoužije § 138 ods. 2 (aspi://module='ASPI'&link='461/2003 Z.z.%23138'&ucin-k-dni='30.12.9999') a 3 (aspi://module='ASPI'&link='461/2003 Z.z.%23138'&ucin-k-dni='30.12.9999') v znení účinnom od 1. januára 2013.
(3) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je a) od 1. júla 2013 alebo od 1. októbra 2013, ak bola predĺžená lehota na podanie daňového priznania za rok 2012, podiel pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutý vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti za rok 2012, ktorý nie je znížený o zaplatené poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, príspevok na starobné dôchodkové sporenie, poistné do rezervného fondu solidarity a poistné na poistenie v nezamestnanosti, a koeficientu 1,9,
b) od 1. júla 2014 alebo od 1. októbra 2014, ak bola predĺžená lehota na podanie daňového priznania za rok 2013, podiel pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutý vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti za rok 2013, ktorý nie je znížený o zaplatené poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, príspevok na starobné dôchodkové sporenie, poistné do rezervného fondu solidarity a poistné na poistenie v nezamestnanosti, a koeficientu 1,6.
Myslím si, že ak by sa malo brať do úvahy dobrovoľné poistenie platené do SP, potom by sa musel zvyšovať vymeriavací základ aj u osoby ktorá nie povinne poistená, avšak § 293cj ods. 1 až 3 toto vylučuje, nakoľko hovorí len o určení vymeriavacieho základu povinne poistenej osoby.



Zákon o zdravotnom poistení š. 580/2004 Z.z. upravuje situáciu nasledovne:
§38b
(4) Preddavok na poistné samostatne zárobkovo činnej osoby sa na rok 2014 určí vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. c)] z podielu pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb zo zárobkovej činnosti podľa § 10b ods. 1 písm. b) dosiahnutého v roku 2012, ktorý nie je znížený o zaplatené poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, povinný príspevok na starobné dôchodkové sporenie, poistné do rezervného fondu solidarity, poistné na poistenie v nezamestnanosti, a koeficientu 1,6.
Betina2
26.06.14,13:51
Mať tak takto pekne všetko poplatene tak neriešim... ALE : podnikateľ ukončil živnosť v priebehu roka, k tomuto dátumu mal nedoplatky aj na sociálnom poistení aj na zdravotnom poistení a RZZP, postupne (ale nie celé) tieto nedoplatky hradil ešte po skončení podnikania... samozrejme daňovo som mu nezaplatené záväzky vysporiadala a do denníka zahrnula do kolonky zaplateneho poistneho vramci uzavierkovych operácii cez ID, takže do ZD sa mi dostalia sú vo výdavkoch v tabulke v ODD VI už započítané, avšak mám to uviesť do kolonky pod oddielom IV ? alebo len sumu skutočne uhradenú a riadne zúčtovanú do dňa skončenia podnikania (teda bez uzávierkových operácií)? Ešte aj cez prelom rokov nebolo uhradene všetko, takže vôbec neviem, či tam ponechať údaj z denníka, teda vrátane uzávierkových operácii ?..... PORAĎTE prosím . Ďakujem
marcelaStanakova
09.03.15,12:26
Potrebovala by som vedieť či sa do riadku 13 na strane 12 v prílohe dáva aj suma doborovolného platenia zamestnaneckého fondu ?