Danuulienka
02.03.13,18:15
dobrý večer, mám príjem zo závislej činnosti ČR superhrubá mzda a robila som takéto DP aj za rok 2011, kde som podľa "porady" z vlaňajšieho roku robila daňové priznanie tak, že som si hrubú mzdu prerátala priemerným ročným kurzom a odvody som vyrátala 11% z tejto hrubej mzdy= základ dane, ktorý som podľa vlaňajších zákonov dala ako bolo výhodnejšie vyňatý príjem. Z časovej tiesne, nakoľko sa skutočne čas 31. 3. blíži prosím o radu: - údajne tento rok sa nesmie využiť metóda, ktorá je výhodnejšia, ale pre ČR mala byť použitá metóda zápočtu! ďakujem:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Anik
02.03.13,19:24
dá sa uplatniť pri závislej činnosti vyňatie .Platí to isté čo aj minulého roku
Danuulienka
02.03.13,19:52
ďakujem a môžem sa ešte opýtať, či používam správne aj tých 11% odrátanie odvodov nemôžem sa k tomu dopátrať
tuta
02.03.13,19:59
Áno, výška odvodov za zamestnanca je 11 %.
Andyke
02.03.13,19:59
Marína
02.03.13,20:34
ďakujem a môžem sa ešte opýtať, či používam správne aj tých 11% odrátanie odvodov nemôžem sa k tomu dopátrať
Správne by si nemala ty odvody vypočítavať(vyjde nejaký malý rozdiel zo zaokrúhľovania, keďže zamestnávateľ ich vypočítava, aj zaokrúhľuje mesačne) ale zamestnávateľ, ktorý je pre nerezidentov povinný ich podľa Zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, § 38j (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dprij/cast4.aspx) uviesť na r. 18 potvrdenia o zdaniteľných príjmoch zo ZČ.
Teraz, keď je už možné príjmy zo ZČ dosiahnuté v ČR zo zdanenia vyňať, to až tak neprekáža, mnohí však tak robili ešte pred novelou ZDP §45/3/c a to už radšej nehovorím;), že českú daň v SR započítavali ešte pred jej vysporiadaním v ČR(dovolím si tvrdiť, že prevažná časť) prostredníctvom zamestnávateľa cez ročné zúčtovanie dane alebo cez daňového priznania, čo v niektorých prípadoch bol značný rozdiel v jej výške a to v konečnom dôsledku znamenalo, že si v štáte daňového domicilu(SR) odpočítali buď viac ako mali, prípadne sa na dani ukrátili.