Vladi87
02.03.13,20:25
Dobrý deň,

našiel som množstvo tém týkajúcich sa tohto problému, ale žiadny nevystihuje dostatočne môj problém a vyplyvajuce otazky.

Začnem.

Rozhodli sme sa, že byt v starej bytovke (1945) predáme a kúpime si novostavbu, kde nebudeme musieť riešiť niektoré veci. Nikdy som byt nekupoval, ani nikto v rodine, tak by som potreboval niekoľko dobrých rád, hlavne zo skúsenosti, lebo návodov je na internete veľa.

Skúsim ako si to predstavujem.
1) Zavolám realitného makléra, ktorý mi ohodnotí náš byt a dá ho do svojej inzercie.
2) Vraj je dobrá exkluzívna zmluva s jedným maklérom, ktorý potom pristupuje k predaji bytu intenzívnejšie, skôr ho predá a zvyšuje tak jeho doveryhodnost (je to pravda?)
3) Z ponuky bytov si vyberiem také, ktoré zodpovedajú cene môjho. Keďže byt je v centre BA a očakávam vyššiu cenu, myslím, že bude dobré stanoviť si prah nižšie a zvyšok si nechať na existenciu + zariadenie nového (dobre uvažujem?).
4) Nechcem ísť z BA von a chcem ísť do novostavby (aj keď tie majú tiež svoje muchy, ale riešiť strechu, zateplenie, bordel na chodbach a vobec vsetky tieto stariny ma uz prestalo bavit). Páčia sa nám 3i a 2i byty v Devínskej N. Vsi, Záhorskej Bystrici a Pri Bielom Kríži.
5) Plánujeme deti a teda potrebujeme 3i byt. Všimli sme si ale, že 2i je viac, menej sa predávajú a sú rádovo lacnejšie (resp. luxusnejšie) ako 3i. Deti plánujeme v horizonte 5 rokov. Uvažujeme teda, že si kúpime 2i, do 10 rokov detí v ňom vydržíme a potom ho začneme prenajímať, pričom s prenájmu by sme platili hypotéku na skutočný 3i byt/dom, ktorý by sme si kúpili o 15 rokov. Preto uvažujeme, že 2i byt si kúpime v lokalite, ktorá má potenciál na prenájom (pri intrákoch, školách a pod., kde pôjdu hlavne bezdetné páry). Je to ok?
6) Keď už budeme mať vysnívané bývanie vybraté a pôvodný byt zavesený a ohodnotený na internete, môžu nastať prípady

-vyskytne sa vážny záujemca o náš byt a bude sa chcieť nasťahovať, no nový byt ešte kúpený nebude. Dá sa dohodnúť tak, že záujemca si byt kúpi a na mesiac mi ho prenajme, kým si ja z peňazí, ktoré mi zaplatil kúpim ten nový?

-záujemcovia si dajú na čas a realitný maklér v novostavbe začne byť nervózny, lebo ja mu sľubujem, že byt si kúpim, ale nemám ešte z čoho. Ako sa to zvykne riešiť? Čo je to rezervácia a predrezervácia?

7) Na čo si dať pozor pri novostavbách?
V súčasnosti vážne zvažujeme
- byt v nových bytových domoch v Devínskej Novej Vsi na Istrijskej ul. a hoci som originál z Devínskej a proti tomuto projektu som vnútorne bol, byty a ceny sú pekné a DNV poznám veľmi dobre, viem čo od lokality očakávať.
- byt v Záhorskej Bystrici v komplexe Rezidencia Záhorská. Na obrázku pekné byty, v Záhorskej som mal spolužiakov, pekná lokalita, okolie bytových domov sme z vonku navštívili, veľmi to na nás zapôsobilo.
- byt v bytovom dome pri Bielom Kríži neďaleko ŽST Vinohrady - Skalická ul. Trocha zašitá a nenápadná novostavba. Predpokladáme, že kúpený 2i byt by sme mohli o 15 rokov prenajímať, nakoľko je to blízko internátov.

8) Začíname s obhliadkami. Vie mi niekto poradiť, na čo špeciálne sa zamerať? Som technický typ a viem odlíšiť kvalitu materiálov, ale neviem čo zvyknú pri novostavbách zamlčovať. Ako zistiť, či sú tam dobrí susedia? Či je to priateľské alebo nepriateľské prostredie.

9) V BA sa novostavby moc nestavajú. Keď tak luxusné, alebo na okraji. Rozpočet máme 120 tis €. Také sa stavajú len na okraji BA (DNV, ZB, Vrakuňa a Biskupice). Vrakuňu a Biskupice sme vylúčili, nakoľko je to ďaleko. Mimo BA (Stupavu a pod.) tiež, nakoľko priateľka nechce byť zelená vdova a do MHD nízkopodlažného autobusu s intervalom 10 minút idúceho pod Nový most sa ľahšie nastupuje ako do SADkárskeho s kupovaním lístka a pípaním karty.

Viete mi poradiť? ďakujem :-)
bubkoch
02.03.13,19:50
Dobrý deň,

našiel som množstvo tém týkajúcich sa tohto problému, ale žiadny nevystihuje dostatočne môj problém a vyplyvajuce otazky.

Začnem.

Rozhodli sme sa, že byt v starej bytovke (1945) predáme a kúpime si novostavbu, kde nebudeme musieť riešiť niektoré veci. Nikdy som byt nekupoval, ani nikto v rodine, tak by som potreboval niekoľko dobrých rád, hlavne zo skúsenosti, lebo návodov je na internete veľa.

Skúsim ako si to predstavujem.
1) Zavolám realitného makléra, ktorý mi ohodnotí náš byt a dá ho do svojej inzercie. nie, das sukromny inzerat na nejaky inzertny server a do 24h ti zavola 30 maklerov vsetkych ecistujucich realitiek s tym, ci mozu zaradit tvoj byt do svojej ponuky ... nic nepodpisujes, oni ponukaju a hladaju ti kupujuceho
2) Vraj je dobrá exkluzívna zmluva s jedným maklérom, ktorý potom pristupuje k predaji bytu intenzívnejšie, skôr ho predá a zvyšuje tak jeho doveryhodnost (je to pravda?)
3) Z ponuky bytov si vyberiem také, ktoré zodpovedajú cene môjho. Keďže byt je v centre BA a očakávam vyššiu cenu, myslím, že bude dobré stanoviť si prah nižšie a zvyšok si nechať na existenciu + zariadenie nového (dobre uvažujem?). dobre
4) Nechcem ísť z BA von a chcem ísť do novostavby (aj keď tie majú tiež svoje muchy, ale riešiť strechu, zateplenie, bordel na chodbach a vobec vsetky tieto stariny ma uz prestalo bavit). Páčia sa nám 3i a 2i byty v Devínskej N. Vsi, Záhorskej Bystrici a Pri Bielom Kríži.
5) Plánujeme deti a teda potrebujeme 3i byt. Všimli sme si ale, že 2i je viac, menej sa predávajú a sú rádovo lacnejšie (resp. luxusnejšie) ako 3i. Deti plánujeme v horizonte 5 rokov. Uvažujeme teda, že si kúpime 2i, do 10 rokov detí v ňom vydržíme a potom ho začneme prenajímať, pričom s prenájmu by sme platili hypotéku na skutočný 3i byt/dom, ktorý by sme si kúpili o 15 rokov. Preto uvažujeme, že 2i byt si kúpime v lokalite, ktorá má potenciál na prenájom (pri intrákoch, školách a pod., kde pôjdu hlavne bezdetné páry). Je to ok? nie ... kup rovno 3izbak, inac budes o tych 5r lutovat
6) Keď už budeme mať vysnívané bývanie vybraté a pôvodný byt zavesený a ohodnotený na internete, môžu nastať prípady

-vyskytne sa vážny záujemca o náš byt a bude sa chcieť nasťahovať, no nový byt ešte kúpený nebude. Dá sa dohodnúť tak, že záujemca si byt kúpi a na mesiac mi ho prenajme, kým si ja z peňazí, ktoré mi zaplatil kúpim ten nový? nie, jednoducho do kupnej zmluvy date klauzulu, ze byt bude uvolneny do xy dni/tyzdnov od datumu povolenia vkladu na katastri ... xy doplnite podla aktualneho stavu pred podpisom, pre pripad nedodrzania lehoty na uvolnenie bytu bude asi kupujuci pozadovat v zmluve nejake sankcie (%) za kazdy den omeskania .. netreba to komplikovat spatnym najmom, takto to je jednoduchsie aj z pohladu energii, ktore sa prehlasuju od datumu odovzdania bytu

-záujemcovia si dajú na čas a realitný maklér v novostavbe začne byť nervózny, lebo ja mu sľubujem, že byt si kúpim, ale nemám ešte z čoho. Ako sa to zvykne riešiť? Čo je to rezervácia a predrezervácia?

7) Na čo si dať pozor pri novostavbách?
V súčasnosti vážne zvažujeme
- byt v nových bytových domoch v Devínskej Novej Vsi na Istrijskej ul. a hoci som originál z Devínskej a proti tomuto projektu som vnútorne bol, byty a ceny sú pekné a DNV poznám veľmi dobre, viem čo od lokality očakávať.
- byt v Záhorskej Bystrici v komplexe Rezidencia Záhorská. Na obrázku pekné byty, v Záhorskej som mal spolužiakov, pekná lokalita, okolie bytových domov sme z vonku navštívili, veľmi to na nás zapôsobilo.
- byt v bytovom dome pri Bielom Kríži neďaleko ŽST Vinohrady - Skalická ul. Trocha zašitá a nenápadná novostavba. Predpokladáme, že kúpený 2i byt by sme mohli o 15 rokov prenajímať, nakoľko je to blízko internátov.

8) Začíname s obhliadkami. Vie mi niekto poradiť, na čo špeciálne sa zamerať? Som technický typ a viem odlíšiť kvalitu materiálov, ale neviem čo zvyknú pri novostavbách zamlčovať. Ako zistiť, či sú tam dobrí susedia? Či je to priateľské alebo nepriateľské prostredie.

9) V BA sa novostavby moc nestavajú. Keď tak luxusné, alebo na okraji. Rozpočet máme 120 tis €. Také sa stavajú len na okraji BA (DNV, ZB, Vrakuňa a Biskupice). Vrakuňu a Biskupice sme vylúčili, nakoľko je to ďaleko. Mimo BA (Stupavu a pod.) tiež, nakoľko priateľka nechce byť zelená vdova a do MHD nízkopodlažného autobusu s intervalom 10 minút idúceho pod Nový most sa ľahšie nastupuje ako do SADkárskeho s kupovaním lístka a pípaním karty.

Viete mi poradiť? ďakujem :-)

nieco v texte :)
lujza.j
02.03.13,20:02
nekupuj "medzi-kus" ak sa dá rovno 3i.......ja som pred rokmi riešila byt. otázku z 1i...som chcela ísť do 3i...nakoniec som skončila v 4i...nechcela som, že načo....je to super.....a to momentálne 2ks + pes;)
Vladi87
02.03.13,20:29
Ďakujem za promptné odpovede :-)

Tiež sme 2ks + pes a rátame 4 ks + pes :-) je pravdou, že tie 3i momentálne viac vedú, aj keď tá jedna izba momentálne nie je potrebná
lujza.j
02.03.13,20:34
Ďakujem za promptné odpovede :-)

Tiež sme 2ks + pes a rátame 4 ks + pes :-) je pravdou, že tie 3i momentálne viac vedú, aj keď tá jedna izba momentálne nie je potrebná
ja mám jednu "bordel izbu"...boty, skrine, žehliace prkno a iné.....ale inak je to psia izba má tam pelech....je to izba kde sa ráno chystám do robota, kútik šminky a spol.;)...takže nikoho ráno neruším, ani neblokujem zrkadlo v kúpelke....
arizona
02.03.13,20:36
Dobrý deň,

našiel som množstvo tém týkajúcich sa tohto problému, ale žiadny nevystihuje dostatočne môj problém a vyplyvajuce otazky.

Začnem.

Rozhodli sme sa, že byt v starej bytovke (1945) predáme a kúpime si novostavbu, kde nebudeme musieť riešiť niektoré veci. Nikdy som byt nekupoval, ani nikto v rodine, tak by som potreboval niekoľko dobrých rád, hlavne zo skúsenosti, lebo návodov je na internete veľa.

Skúsim ako si to predstavujem.
1) Zavolám realitného makléra, ktorý mi ohodnotí náš byt a dá ho do svojej inzercie.
2) Vraj je dobrá exkluzívna zmluva s jedným maklérom, ktorý potom pristupuje k predaji bytu intenzívnejšie, skôr ho predá a zvyšuje tak jeho doveryhodnost (je to pravda?) Exkluzivnu zmluvu by som nepodpisala ani vlastnemu bratovi, hoci ho lubim a doverujem mu .-). To, co opisujes je mozne, iba ak najdes ozaj overenu a serioznu realitku a to je mozno 1 z 1000.
Nik ti nezaruci, ze sa preda skor. Ak mas ponuku vo viacerych RK, ludia zavolaju tej RK, ktora bude ponukat najnizsiu sumu a najlepsie podmienky. Viac realitiek, viac moznosti, viac zaujemcov...Len si treba spravne vybrat a dat suhlas iba 2, max. 4. realitkam. Lebo ked bude tvoja ponuka v 100 realitkach, vznikaju u kupujucich pochybnosti. Pocitaj s tym, ze takmer kazdy kupujuci bude chiet zjednavat z ceny, takze si cenu tomu prisposob .
3) Z ponuky bytov si vyberiem také, ktoré zodpovedajú cene môjho. Nevyberaj len podla ceny, ale vopred si stanov, ake poziadavky ma tvoj byt splnat, v com si ochotny ustupit, v com urcite nie . Keďže byt je v centre BA a očakávam vyššiu cenu, myslím, že bude dobré stanoviť si prah nižšie a zvyšok si nechať na existenciu + zariadenie nového (dobre uvažujem?).
4) Nechcem ísť z BA von a chcem ísť do novostavby (aj keď tie majú tiež svoje muchy, ale riešiť strechu, zateplenie, bordel na chodbach a vobec vsetky tieto stariny ma uz prestalo bavit). Páčia sa nám 3i a 2i byty v Devínskej N. Vsi, Záhorskej Bystrici a Pri Bielom Kríži. Novostavby maju casto problemy s plesnami,lebo boli narychlo postavene,problemy s hlukom od susedov,kvoli nedostatocnemu odhlucneniu a pod. Necakaj, ze novostavba je vzdy idealna.
5) Plánujeme deti a teda potrebujeme 3i byt. Všimli sme si ale, že 2i je viac, menej sa predávajú a sú rádovo lacnejšie (resp. luxusnejšie) ako 3i. Deti plánujeme v horizonte 5 rokov. Uvažujeme teda, že si kúpime 2i, do 10 rokov detí v ňom vydržíme a potom ho začneme prenajímať, pričom s prenájmu by sme platili hypotéku na skutočný 3i byt/dom, ktorý by sme si kúpili o 15 rokov. Preto uvažujeme, že 2i byt si kúpime v lokalite, ktorá má potenciál na prenájom (pri intrákoch, školách a pod., kde pôjdu hlavne bezdetné páry). Je to ok? Nik nevie presne odhadnut, aka situacia bude o 10 rokov...
6) Keď už budeme mať vysnívané bývanie vybraté a pôvodný byt zavesený a ohodnotený na internete, môžu nastať prípady

-vyskytne sa vážny záujemca o náš byt a bude sa chcieť nasťahovať, no nový byt ešte kúpený nebude. Dá sa dohodnúť tak, že záujemca si byt kúpi a na mesiac mi ho prenajme, kým si ja z peňazí, ktoré mi zaplatil kúpim ten nový?
Da sa tak dohodnut,ale treba o tom upozornit zaujemcu vopred,spytat sa, ci mu to vyhovuje, ci to bude tolerovat a prip. si to dat do zmluvy.
My sme tak byvali v nasom predanom byte v podnajme u novych majitelov par mesiacov,platili sme najom a energie. Novi majitelia s tym suhlasili,mali kde byvat,mali sme to v zmluve dohodnute.


-záujemcovia si dajú na čas a realitný maklér v novostavbe začne byť nervózny, lebo ja mu sľubujem, že byt si kúpim, ale nemám ešte z čoho. Ako sa to zvykne riešiť? Čo je to rezervácia a predrezervácia?

7) Na čo si dať pozor pri novostavbách?
V súčasnosti vážne zvažujeme
- byt v nových bytových domoch v Devínskej Novej Vsi na Istrijskej ul. a hoci som originál z Devínskej a proti tomuto projektu som vnútorne bol, byty a ceny sú pekné a DNV poznám veľmi dobre, viem čo od lokality očakávať.
- byt v Záhorskej Bystrici v komplexe Rezidencia Záhorská. Na obrázku pekné byty, v Záhorskej som mal spolužiakov, pekná lokalita, okolie bytových domov sme z vonku navštívili, veľmi to na nás zapôsobilo.
- byt v bytovom dome pri Bielom Kríži neďaleko ŽST Vinohrady - Skalická ul. Trocha zašitá a nenápadná novostavba. Predpokladáme, že kúpený 2i byt by sme mohli o 15 rokov prenajímať, nakoľko je to blízko internátov.

8) Začíname s obhliadkami. Vie mi niekto poradiť, na čo špeciálne sa zamerať? Som technický typ a viem odlíšiť kvalitu materiálov, ale neviem čo zvyknú pri novostavbách zamlčovať. Ako zistiť, či sú tam dobrí susedia? Či je to priateľské alebo nepriateľské prostredie. To zistis tazko. Ak budes mat cas, tak jedine sa "motkat" v cinziaku a v okoli v roznych casovych intervaloch- rano, poobede, vecer a sledovat okoli, ludi a pod. Ale aj to nie je smerodatne. Moze byt cinziak navonok super,ale kupis byt, kde sused nad tebou,alebo pod tebou bude milovnik zuriek, ci pocuvania hlasitej hudby,alebo bude mat zo dve hyperaktivne decka,ktore nem kto usmernit a utisit...

9) V BA sa novostavby moc nestavajú. Keď tak luxusné, alebo na okraji. Rozpočet máme 120 tis €. Také sa stavajú len na okraji BA (DNV, ZB, Vrakuňa a Biskupice). Vrakuňu a Biskupice sme vylúčili, nakoľko je to ďaleko. Mimo BA (Stupavu a pod.) tiež, nakoľko priateľka nechce byť zelená vdova a do MHD nízkopodlažného autobusu s intervalom 10 minút idúceho pod Nový most sa ľahšie nastupuje ako do SADkárskeho s kupovaním lístka a pípaním karty.

Viete mi poradiť? ďakujem :-)
...v texte
JurajO
03.03.13,11:08
Faktom je, že veľa realitiek ani zďaleka nerobí tak, ako by mali.

Nie je dobré, aby tvoj byt ponúkalo viac realitiek. Každá chce, aby kupujúci zavolal im a oni zrealizovali predaj, preto sa predbiehajú a podliezajú s cenou. Následne tlačia predávajúceho, aby znížil cenu. Nikdy by som nedovolil, aby môj byt ponúkal kadekto, za kadejaké ceny. Ak by som našiel svoj byt v ponuke u niekoho, s kým nemám zmluvu, rýchlo by som si to s ním vydiskutoval a dokopal ho k tomu, aby to hneď stiahol. Aj tak, keď to má veľa realitiek, jediné čo spravia, zavesia to na internet a to si môžeš spraviť aj bez nich.
Ak chceš predávať cez realitku, tak si ju ty vyber podľa referencií, buď prísny, môže ti to ušetriť veľa peňazí a problémov. Ak sa bojíš exkluzívnej zmluvy, podpíš neexkluzívnu a džentlmensky sa dohodni, že to inej realitke nedáš.

Ak je to finančne možné, tiež by som riešil radšej 3i, ale záleží od konkrétnej situácie (lokalitu BA nepoznám dobre). Ak je v ponuke veľa 2i, ako píšeš, asi budú za zaujímavejšie ceny. O pár rokov to kľudne môže byť naopak.

Postup by som zvolil nasledovný:
1. hľadať kupcu na tvoj byt.
2. sledovať ponuky bytov, ktoré pripadajú do úvahy na kúpu (ako sa hýbu ceny, či sa znižuje ich počet, ...) Nič si nerezervovať, neskladať zálohu, lebo predaj vášho bytu môže trvať dlho a môžeš prísť o zálohu.
3. s kupcom sa dohodnúť, že byt bude voľný o 2-3 mesiace (1 mes. je veľmi málo), väčšina kupcov to vie akceptovať
4. kúpiť byt

Dávať veľký pozor (v zmluvách dobre ošetriť, nespoliehať sa na návrh zmlúv od realitky), aby ste sa nedostali do problémov a nemuseli platiť pokutu a pod, ak sa vinou niekoho iného dostanete do časového sklzu. Môže sa to ľahko stať.

Veľa šťastia (-:
Vladi87
03.03.13,15:27
Ďakujem za rady. Hlavne mi išlo o vaše skúsenosti. Ono aj tak sa najviac bojím toho, či sa nájde záujemca a ak sa teda konečne nájde, či bude niečo, čo sa nám páči voľné.

Ešte mám jednu drobnú otázku:
Byt v ktorom teraz bývame som zdedil. Prebehlo dedičské konanie, všetko je v poriadku a už je to na katastri (od februára). Zatiaľ je to zaplombované. Viem, že kataster má lehotu 60 dní, ktoré aj tak nedodržiava, aj keď v rodine máme zatiaľ celkom dobré skúsenosti (na rozdiel od niektorých, ktoré som čítal na internete, že čakali 3 roky). Je možné predať nehnuteľnosť aj keď je na katastri zaplombovaná? Či to záleží od kupujúceho a jeho dôverčivosti. Pretože aj tak neočakávam, že do apríla by sme byt reálne predali. Kým sa nájde záujemca a spraví sa zmluva, možno bude aj apríl a v katastri bude byt už na mňa. Len či to má zmysel robiť už teraz. Presťahovať do nového by sme sa chceli čo najskôr, lebo bude to dosť mrzieť pozerať sa, ako sa pekné byty v pekných projektoch míňajú pred našimi očami.

Každopádne vám všetkým veľmi pekne ďakujem :-)
lujza.j
03.03.13,15:41
Vladi87
04.03.13,09:01
Ďakujem za príspevky a rady :):)
chandler
04.03.13,12:55
realitku teraz nepotrebujes, zmluvy ti vybavi advokat alebo notar, a obhliadky a podanie inzeratu zvladnes aj sam. hlavne tam napis nech ta nekontaktuju RK ani ak maju kupca.
plomba zatial nevadi, musi byt odstranena pred podpisom zmluvy.
2izbovy byt s 10rocnym dietatom, to je vychdisko z nudze ale urcite nie plan :)
s kupou noveho bytu mas kopec casu. nove projekty sa budu stavat vzdy navyse ak zacnu krachovat developeri a byty pojdu do drazby tak ceny budu tak o 30-40% nizsie.
a s tym stahovanim - ako sa dohodnete tak to bude. ak zozenies kupca za cenu s ktorou budes spokojny tak nevahaj ani sekundu, kludne sa vystahuj do podnajmu - urcite neolutujes.

v skutocnosti to skonci tak ze ked zistis za aku cenu by si mohol teraz byt predat tak si povies za tam radsej este ostanes.
JurajO
07.03.13,13:30
Pri dedičských konaniach kataster neskúma právne, ani iné náležitosti (to robí notár), kataster to len zapíše. Takže, ak máš v ruke právoplatné rozhodnutie z dedičského konania, si majiteľ a môžeš predávať. Práve preto, že to je zo strany katastra len formálna záležitosť, je tam dlhšia lehota, ako pri kúpe a naviac kataster si ju môže dovoliť nedodržiavať (ako píšeš aj roky).

Po uplynutí lehoty môžeš kataster naháňať a oni to hneď zapíšu. Tiež sa boja, že budú mať opletačky kvôli nedodržiavaniu lehôt.
Ale nie je to potrebné, keď tam dáš kúpnu zmluvu, tak, či tak budú nútení najskôr zapísať dedičské konanie.
Oliwa
07.03.13,14:20
... sorry, chápem Tvoje obavy z neznáma :rolleyes:, akým je predaj a kúpa bytu /absolvovali sme/, ale pri čítaní Tvojho príspevku som si nemohla nespomenúť na "Básnikov" :) - prví dítě, druhé dítě, pak dovolená v Jugoslávii... :D

A zabudol si na jedno - že určite nebude všetko tak, ako si to plánuješ. ;) No myslím si rovnako ako chandler /a to ešte na jedno dieťa zabudol, keďže Ty chceš mať do 10 r. dve :):)/, že predstava 2 dospelí + 2 deti + pes v 2i byte po dobu 10 rokov - by ma skôr desila ako upokojovala... Prežiť sa to dá, ale niekto bude asi trpieť - alebo žena, alebo deti, alebo pes...
A čo ak budeš mať chlapca a dievča, alebo nebodaj naraz dvojičky, dve postieľky, dva kočíky, dve chodítka - o trojičkách radšej pomlčím... :eek::eek::eek: To by Ti nabúralo ten Tvoj "deltaplán" skrz-naskrz...

Píšem Ti to takto, lebo si chcel skúsenosti. A ja jednu mám - menší 3i byt /obývačka, spálňa, maličká detská izba - do predškolského veku stačila, neskôr by už bol býval nastal problém/, manžel, syn, dcéra, žiadny pes /stačil ten u susedov/. Bývali sme tam 7 rokov, tehlová 4-bytovka v širšom centre mesta, lokalita super, ale keď sa naskytla prvá vhodná príležitosť, išli sme do väčšieho /domu/ a hlavne do svojho /aj keď byt sme mali v osobnom vlastníctve/.

A ešte jedna rada: neplať za to, čo dokážeš zvládnuť aj sám. Realitka a jej zmluva ešte nie je zárukou, že tá zmluva bude naozaj dobrá, že ten byt bude naozaj Tvoj /viď tohtotýždňové TN/, že
neprídeš o peniaze... Nám sa napr. stalo, že pri preberaní peňazí /keďže nešlo o bezhotovostný prevod/ nesedela suma slovom a písmom - a nevšimlal si to ani pracovníčka realitky, čo to písala, ani majiteľka realitky, ani budúca majiteľka bytu, len ja... A to sme sedeli v realitke, kde pani maklérka a majiteľka mala za chrbtom na stene diplomy a certifikáty od výmyslu sveta.
Môžem porovnávať - raz sme predávali byt sami, raz cez realitku - to prvé bolo lepšie.
Vladi87
10.03.13,09:10
Ďakujem za rady. Jedna vec sa vyriešila a síce - ideme definitívne do troizbáku - jednak sme to predebatovali v rodine a jednak to všetko zapadá s vašimi pripomienkami :-) . Mám na vás ale ešte jednu otázku, ktorá sa ukázala ako svetlo na konci tunela. A síce - preklenovací úver.

Pravda je taká, že sme narazili a uskutočnili prehliadku v niekoľko kvalitných nehnutelnostiach, kde sa však míňajú byty. Lenže na to, aby sme si mohli kúpiť byt, musíme súčasný byt predať.

Realiťák mi v jednej nehnuteľnosti navrhol situáciu riešiť preklenovacím úverom a síce - požičať si peniaze na nový byt a keď sa predá starý, pôžičku splatiť. Pozeral som na internete niečo k preklenovacím úverom, ale veľmi som tomu nerozumel. V podstate mi to prišlo ako hypotéka na veľmi krátky čas.

Má niekto skúsenosti ako to funguje? Plánujem zavolať finančnému poradcovi, ale ešte predtým sa chcem spýtať na skúsenosti.

Hlavne ma zaujíma, či to funguje podobne ako pri hypotéke, že byt "nebude" môj. Pretože ak by som kvôli polroku mal mať byt so záložným právom voči banke, tak to radšej počkám.
d0k
10.03.13,09:46
pridam sa aj ja:
- ak si kupcu nenajdete samy tak realitka vam kupcu nenajde ! - oni robia to iste, co by spravil aj bezny clovek - daju inzerat na XY serverov, kde sa inzeraty uverejnuju
- cenu si stanovte samy (neviem preco by ste sa mali spoliehat na maklera ze co on povie...)
- pridana hodnota realitky je v tom, ze pomaha obom stranam... ako kupujucemu tak aj predavajucemu... a je velka pravdepodobnost, ze zaujemca o vas byt 1) nikdy nehnutelnost nekupoval a 2) bude potrebovat hypoteku a ked s tym nemate skusenti tak sa obaja dostanete do situacie ze "co teraz mame robit" :confused: alebo konkretna skusenost - rodicia predavali nehnutelnost bez realitky a sice predali ale za nasledok to malo nekonecne behanie vsade s kupujucim, pretoze kupujuci bol uplne neznaly a ak by mu nepomohli tak vybavuje snad aj doteraz :D ... ja som sluzby RK vyuzil... sice za to zhrabli nemalu proviziu, ale usetrilo mi to kopec casu... dokonca aj na kataster so mnou isli....
JurajO
10.03.13,11:29
Veľmi odporúčam zvoliť postup, ktorý som už popísal minule: najskôr predávať, potom kupovať. Inak sa vystavujete viacerým rizikám:
1. Neviete, či budete byt predávať týždeň, mesiac alebo rok!
2. Nebudete mať možnosť rozhodnúť sa napr., že za danú cenu svoj byt nepredáte, lebo vám to finančne nevyjde. Budete musieť zobrať cenu, akú vám ponúknu. A buďte si istí, že veľa tiežrealitných maklérov to vie patrične zneužiť...

Naviac preklenovací úver to celé predražuje.
Vladi87
11.03.13,06:32
JurajO > A v akej cenovej hladine sa to predražuje? plus-mínus?

d0k > díky za rady. Nikdy sme nič podobné v širšej rodine nerobili a tak sa obávam, že "čo teraz?" prípad by mohol nastať. Máme jedného známeho realiťáka, takže asi dostane plnú dôveru.
lujza.j
11.03.13,07:11
Ak by si predaj Tvojho robil cez RK......ty si urci cenu,ktoru za byt chces....kolko chcu oni zarobit...nech si o to sumu navysia....ja som to tak riešila pred rokmi...
Vladi87
11.03.13,08:40
lujza.j > niekto mi spomínal aj odborný znalecký posudok. Ten je potrebný? či je to len "nadštandard", ktorý uistí záujemcu pri predaji môjho bytu?
lujza.j
11.03.13,08:53
lujza.j > niekto mi spomínal aj odborný znalecký posudok. Ten je potrebný? či je to len "nadštandard", ktorý uistí záujemcu pri predaji môjho bytu?

Neviem ako to je teraz...ja som to pred 10 r...
ale mam hruzu...tiez u nas v rodine momentalne prebieha predaj bytu....a kupujuci odmietli pravnika co by vsetko az do finale teda az po vystavenie LV,ze 600e nedaju....a predaj je bez RK.
luja5
11.03.13,08:55
Znalecký posudok nie je nevyhnutný, len ak o to záujemca o kúpu požiada (§ 5 ods. 1 písm. f) zákona č. 182/1993 Z.z.) a nadväzne (§ 5 ods. 8) v takom prípade by mal záujemca hradiť aj výdavky za tento posudok (znalečné).
My sme predávali bez znaleckého posudku.
chandler
11.03.13,10:02
Neviem ako to je teraz...ja som to pred 10 r...
ale mam hruzu...tiez u nas v rodine momentalne prebieha predaj bytu....a kupujuci odmietli pravnika co by vsetko az do finale teda az po vystavenie LV,ze 600e nedaju....a predaj je bez RK.

ked sa v tom kupujuci vyznaju tak naozaj nepotrebuju pravnika.
chandler
11.03.13,10:04
vladi a mas predstavu o tom kolko mozes za ten byt dostat? aby si nebol sklamany zo situacie na trhu.
arizona
11.03.13,11:40
lujza.j > niekto mi spomínal aj odborný znalecký posudok. Ten je potrebný? či je to len "nadštandard", ktorý uistí záujemcu pri predaji môjho bytu?
Znalecky posudok zvacsa potrebuje kupujuci,ak berie uver.Ak nie je dohodnute inak, plati ho kupujuci.
lujza.j
11.03.13,11:46
ked sa v tom kupujuci vyznaju tak naozaj nepotrebuju pravnika.

To ano...zmluvy stiahli z netu....:D......to mam lepsie a funkcne ....len este na disketach....:D a skoro vsetky....
lujza.j
11.03.13,11:48
velka pravda..
Vladi87
17.03.13,18:10
Ok, ideme cez realitku. Byt je už na internete v inzercii. Môžete mi niekto poradiť, aké prípady môžu nastať?

Je jasné, že
a) nebudú záujemcovia
b) budú záujemcovia

ak budú záujemcovia, tak pôjdu na prehliadku nakoniec
1) byt kúpia
2) byt nekúpia

Môžete mi povedať, aký scenár môže nasledovať ak byt kúpia (teda RK povedia, že "toto berieme")?

RK vypracuje návrh kúpno-predajnej zmluvy, ktorú skontrolujú obe strany? Ako je to s platením. Najprv sa platí a potom prepis, alebo naopak? Ako dlho tento proces asi trvá (od "toto berieme" po moje vysťahovanie)

ďakujem pekne :)
JurajO
27.03.13,19:02
Ako je to s platením. Najprv sa platí a potom prepis, alebo naopak? Ako dlho tento proces asi trvá (od "toto berieme" po moje vysťahovanie)

ďakujem pekne :)

Pozri si toto:
http://www.reality-poradca.sk/poradca/index.php/poradna/78-poradna/poradna-otazky/94-otazka-015


Rátaj zhruba:
1 týždeň na prípravu zmlúv
4 týždne, kým to kataster povolí,
potom sa môže začať sťahovanie (ak v zmluve nemáte dohodnuté inak).

Ak kupujúci berú hypotéku, tak + 1 týždeň na vybavovačky v banke.
Ak to niekomu súri, dá sa zrýchlený vklad na kataster (ale ten stojí 266 Eur, namiesto 66 Eur) a na katastri to je do 15 dní vybavené.

EŠTE 1 MOŽNOSŤ SI NESPOMENUL:
A práve je dosť častá a treba sa na ňu pripraviť:
byt chcú, ale o x tisíc Eur lacnejšie Skrátka, treba sa pripraviť na vyjednávanie, nachystať si argumenty.
Vladi87
08.04.13,17:58
JurajO ďakujem > cena je jemne zvýšená, takže v konečnom dôsledku sa dopracujeme na hodnotu, ktorú potrebujeme. Bol to nápad realiťáka, ktorý povedal, že každý kupujúci na 100% pýta zníženie ceny.

Inak ešte sa chcem na jednu a hlavne aktuálnu vec ohľadom tejto problematiky. Vylúčili sme prekleňováky a jednoducho kupovať nový budeme až po prijatí hotovosti za starý. Kúpa bytu ale tiež nie je jednorázová záležitosť.

V súvislosti so situáciou na Cypre:
je bezpečnejšie mať >120 tis Eur v banke alebo doma?
buchač
08.04.13,18:15
...
Rátaj zhruba:
1 týždeň na prípravu zmlúv
4 týždne, kým to kataster povolí,
potom sa môže začať sťahovanie (ak v zmluve nemáte dohodnuté inak).
...

Dá sa aj za kratšiu dobu ...
...za týždeň som mal love na účte ...;)

Postup :
Deň 1. pondelok - telefonát a ponuka
Deň 2. utorok - obhliadka ...dohodnutie ceny a podanie si rúk na spečatenie obchodu
Deň 3. streda - podpisy na zmluvách
Zvyšok som absolútne neriešil , akurát doniesol papier ( pre kataster najdôležitejší doklad ku vkladu ) potvrdzujúci , že na byte nie sú žiadne dlhy ...
Nasledujúci týždeň vo štvrtok mi SMS cinkla oznamujúc bankový prevod ...
Podotýkam , že v tom týždni bol okrem víkendu aj jeden deň pracovného pokoja ...
tictac7
08.04.13,18:30
Ok, ideme cez realitku. Byt je už na internete v inzercii. Môžete mi niekto poradiť, aké prípady môžu nastať?

Je jasné, že
a) nebudú záujemcovia
b) budú záujemcovia

ak budú záujemcovia, tak pôjdu na prehliadku nakoniec
1) byt kúpia
2) byt nekúpia

Môžete mi povedať, aký scenár môže nasledovať ak byt kúpia (teda RK povedia, že "toto berieme")?

RK vypracuje návrh kúpno-predajnej zmluvy, ktorú skontrolujú obe strany? Ako je to s platením. Najprv sa platí a potom prepis, alebo naopak? Ako dlho tento proces asi trvá (od "toto berieme" po moje vysťahovanie)

ďakujem pekne :)

...moja skúsenosť - byt kúpia a...začnú vymýšľať - že v kúpeľni je potrebné nechať odtiecť teplú vodu, kým začne tiecť teplá a v kuchyni je hneď horúca. Netvrdím, že to nebol vtedajší problém (jednotrubkové vedenie a na tej stupačke fakt asi nikto teplú vodu nepoužíval....), ale určite nebol taký strašný - chodila som na električku s odchodom 5:17 a nikdy som z domu neosprchovaná neodišla. Pýtam sa, ako to chcete poriešiť? Oni, že potiahnuť trubku z kuchynskej stupačky. Kukám .... jak puk, kuchyňa pri vchodových dverách, kúpleka na opačnom konci.....z kuchyne 2 predsiene - asi 7m + v kúpelke k batériám... chceli to, majú to - vedené pod stropom krížom cez celý byt - ak by chceli - dám im to aj šrégom cez izbu....
JurajO
09.04.13,18:09
JurajO ďakujem > cena je jemne zvýšená, takže v konečnom dôsledku sa dopracujeme na hodnotu, ktorú potrebujeme. Bol to nápad realiťáka, ktorý povedal, že každý kupujúci na 100% pýta zníženie ceny.

Inak ešte sa chcem na jednu a hlavne aktuálnu vec ohľadom tejto problematiky. Vylúčili sme prekleňováky a jednoducho kupovať nový budeme až po prijatí hotovosti za starý. Kúpa bytu ale tiež nie je jednorázová záležitosť.

V súvislosti so situáciou na Cypre:
je bezpečnejšie mať >120 tis Eur v banke alebo doma?

Najbezpečnejšie je rozložiť riziko.
Štát síce garantuje ochranu bankových vkladov tuším do 100tis. (neviem presne tú sumu), ale na to by som sa 100% nespoliehal, zákon sa dá zmeniť zo dňa na deň, keď to niekomu pasuje ...
Bobby90
29.01.14,10:36
Chcem sa spytat,doporucovali by ste kupu bytu riesit radsej cez realitnu kancelariu,alebo na vlastnu past.Viem,ze RK si uctuju poplatky ake neviem ako by som zvladol vyhotovenie vsetkych zmluv co ku kupe budu potrebne.Vobec sa v tomto neorientujem
buchač
29.01.14,10:38
Chcem sa spytat,doporucovali by ste kupu bytu riesit radsej cez realitnu kancelariu,alebo na vlastnu past.Viem,ze RK si uctuju poplatky ake neviem ako by som zvladol vyhotovenie vsetkych zmluv co ku kupe budu potrebne.Vobec sa v tomto neorientujem
Tak potom ani neváhaj ...

Oslov realitku , no popýtaj sa - zisti si referencie .
chandler
30.01.14,09:41
chod za advokatom budes to mat lacnejsie a lepsie ako cez realitku
alaya1
30.01.14,09:44
Chcem sa spytat,doporucovali by ste kupu bytu riesit radsej cez realitnu kancelariu,alebo na vlastnu past.Viem,ze RK si uctuju poplatky ake neviem ako by som zvladol vyhotovenie vsetkych zmluv co ku kupe budu potrebne.Vobec sa v tomto neorientujem

Ovela lacnejsie ti tu istu sluzbu urobi notarsky urad.
buchač
30.01.14,09:47
chod za advokatom budes to mat lacnejsie a lepsie ako cez realitku
Budem Ti oponovať ... keď sa bavíme o advokátovi versus realitke .
Dobrá realitka má vo svojich službách advokáta , ktorý má aj to oprávnenie - overovanie zmlúv a iné , ktoré sú potrebné k celej anabáze .
Advokát vypracuje iba zmluvy , zvyšok si musia predajca ( kupujúci ) vybaviť sám .
Realitka ( dobrá ) vybaví úplne všetko ...počnúc dodávateľmi energií , smetie , ....a samozrejme aj kataster .
Zúčastnené strany sú pozvané iba na ten podpis .

Tie náklady zaplatené realitke sa oplatia , hlavne , ak je jeden v problematike úplný laik .
alaya1
30.01.14,09:49
chod za advokatom budes to mat lacnejsie a lepsie ako cez realitku
Budem Ti oponovať ... keď sa bavíme o advokátovi versus realitke .
Dobrá realitka má vo svojich službách advokáta , ktorý má aj to oprávnenie - overovanie zmlúv a iné , ktoré sú potrebné k celej anabáze .
Advokát vypracuje iba zmluvy , zvyšok si musia predajca ( kupujúci ) vybaviť sám .
Realitka ( dobrá ) vybaví úplne všetko ...počnúc dodávateľmi energií , smetie , ....a samozrejme aj kataster .
Zúčastnené strany sú pozvané iba na ten podpis .

Tie náklady zaplatené realitke sa oplatia , hlavne , ak je jeden v problematike úplný laik .



vyznacene som v ziadnej zmluve nevidela. len zapis do katastra a zaplatenie kolkov.
buchač
30.01.14,09:57
chod za advokatom budes to mat lacnejsie a lepsie ako cez realitku
Budem Ti oponovať ... keď sa bavíme o advokátovi versus realitke .
Dobrá realitka má vo svojich službách advokáta , ktorý má aj to oprávnenie - overovanie zmlúv a iné , ktoré sú potrebné k celej anabáze .
Advokát vypracuje iba zmluvy , zvyšok si musia predajca ( kupujúci ) vybaviť sám .
Realitka ( dobrá ) vybaví úplne všetko ...počnúc dodávateľmi energií , smetie , ....a samozrejme aj kataster .
Zúčastnené strany sú pozvané iba na ten podpis .

Tie náklady zaplatené realitke sa oplatia , hlavne , ak je jeden v problematike úplný laik .
vyznacene som v ziadnej zmluve nevidela. len zapis do katastra a zaplatenie kolkov.

Že si Ty nevidela , ešte neznamená , že to neexistuje ...:rolleyes:...
Ty si ešte veľa vecí nevidela .....( neber osobne :D :D :D )

Ja mám takúto skúsenosť ...osobnú ! ;)
alaya1
30.01.14,09:58
chod za advokatom budes to mat lacnejsie a lepsie ako cez realitku
Budem Ti oponovať ... keď sa bavíme o advokátovi versus realitke .
Dobrá realitka má vo svojich službách advokáta , ktorý má aj to oprávnenie - overovanie zmlúv a iné , ktoré sú potrebné k celej anabáze .
Advokát vypracuje iba zmluvy , zvyšok si musia predajca ( kupujúci ) vybaviť sám .
Realitka ( dobrá ) vybaví úplne všetko ...počnúc dodávateľmi energií , smetie , ....a samozrejme aj kataster .
Zúčastnené strany sú pozvané iba na ten podpis .

Tie náklady zaplatené realitke sa oplatia , hlavne , ak je jeden v problematike úplný laik .
vyznacene som v ziadnej zmluve nevidela. len zapis do katastra a zaplatenie kolkov.

Že si Ty nevidela , ešte neznamená , že to neexistuje ...:rolleyes:...
Ty si ešte veľa vecí nevidela .....( neber osobne :D :D :D )

Ja mám takúto skúsenosť ...osobnú ! ;)

To mas pravdu, ste predsa pred nami, asi aj poctom RK :)
arizona
30.01.14,10:05
chod za advokatom budes to mat lacnejsie a lepsie ako cez realitku
Budem Ti oponovať ... keď sa bavíme o advokátovi versus realitke .
Dobrá realitka má vo svojich službách advokáta , ktorý má aj to oprávnenie - overovanie zmlúv a iné , ktoré sú potrebné k celej anabáze .
Advokát vypracuje iba zmluvy , zvyšok si musia predajca ( kupujúci ) vybaviť sám .
Realitka ( dobrá ) vybaví úplne všetko ...počnúc dodávateľmi energií , smetie , ....a samozrejme aj kataster .
Zúčastnené strany sú pozvané iba na ten podpis .

Tie náklady zaplatené realitke sa oplatia , hlavne , ak je jeden v problematike úplný laik .



vyznacene som v ziadnej zmluve nevidela. len zapis do katastra a zaplatenie kolkov.
Asi preto napisal ze "dobra" realitka.
My sme minuly rok predavali nehnutelnost cez dobru RK, vybavili automaticky aj prepis energii.
Kupovali sme cez zlu /tu si zial nasiel predavajuci/ , okrem zmluvy a katastra nevybavil absloutne nic. Nielenze sme si samy museli prehlasovat energie,ale sme mali par mesiacov problem, lebo byv. majitel si energie neodhlasil
3 Mesiace som "bombardovala" realitaka,aby svojmu klientovi aspon vysvetlil, ze si musi energie po predaji odhlasit.
chandler
31.01.14,07:55
chod za advokatom budes to mat lacnejsie a lepsie ako cez realitku
Budem Ti oponovať ... keď sa bavíme o advokátovi versus realitke .
Dobrá realitka má vo svojich službách advokáta , ktorý má aj to oprávnenie - overovanie zmlúv a iné , ktoré sú potrebné k celej anabáze .
Advokát vypracuje iba zmluvy , zvyšok si musia predajca ( kupujúci ) vybaviť sám .
Realitka ( dobrá ) vybaví úplne všetko ...počnúc dodávateľmi energií , smetie , ....a samozrejme aj kataster .
Zúčastnené strany sú pozvané iba na ten podpis .

Tie náklady zaplatené realitke sa oplatia , hlavne , ak je jeden v problematike úplný laik .


tak to mas iste pravdu, toto ma nenapadlo, ale to len preto ze pre mna je luxus zaplatit niekomu cca1000eur za to aby mi odhlasil energie :)
buchač
31.01.14,08:25
chod za advokatom budes to mat lacnejsie a lepsie ako cez realitku
Budem Ti oponovať ... keď sa bavíme o advokátovi versus realitke .
Dobrá realitka má vo svojich službách advokáta , ktorý má aj to oprávnenie - overovanie zmlúv a iné , ktoré sú potrebné k celej anabáze .
Advokát vypracuje iba zmluvy , zvyšok si musia predajca ( kupujúci ) vybaviť sám .
Realitka ( dobrá ) vybaví úplne všetko ...počnúc dodávateľmi energií , smetie , ....a samozrejme aj kataster .
Zúčastnené strany sú pozvané iba na ten podpis .

Tie náklady zaplatené realitke sa oplatia , hlavne , ak je jeden v problematike úplný laik .


tak to mas iste pravdu, toto ma nenapadlo, ale to len preto ze pre mna je luxus zaplatit niekomu cca1000eur za to aby mi odhlasil energie :)

Takže konkrétne , niekde som už ale písal ...

V mojom prípade šlo o priamy odkup bytu realitnou kanceláriou .
Po obhliadke bytu sme sa bavili s majiteľom o cene ....Ja svoju cifru - On tiež .
Po dohode na danej cifre už bolo všetko všetko v tom ...full servis .
Dodal som akurát papier od správcu bytov , že na danej nehnuteľnosti nie sú žiadne pozdlžnosti .
Realitka následne všetko vybavila ...energie , SIPO , kataster ...

Dám aj orientačné čísla .
Byt som predal o 3.000 € lacnejšie , ako boli v tej dobe na nete porovnateľné byty v danej lokalite v ponuke realitných kancelárií .
Je jasné , že realitka niečo potrebuje zarobiť .
No na druhej strane , ak by som šiel cez priamy predaj , tak byt by sa určite nepredal rýchlo a náklady zaň by som musel aj tak platiť . Nevraviac už aj o tom , že vybavovanie na tých úradoch znamená nutné výdavky a stratu času .
Takže v konečnom dôsledku som nič nestratil , byt šiel okamžite preč a čo je asi aj najhlavnejšie , peniaze som mal na účte do týždňa .