smalen
02.03.13,21:44
Prosím, vedel by mi niekto poradiť, či môže byť jediným spoločníkom, vlastníkom firmy (s.r.o.) žena na dôchodku (predčasnom starobnom). ? Nebude mať s tým nejaký problém?Ďakujem za cenné rady.
Ice dive
02.03.13,21:31
firma ako taká je majetok ako každý iný... t.j. môže ho vlastniť ktokoveľvek... dokonca aj štátny zamestnanci, ako policajti a pod, ktorí zo zákona nesmú podnikať môžu mať podiel a vlastniť firmy... avšak nemôžu byť konateľmi a konať v mene spoločnosti...

treba však zvážiť aké sú vzťahy v rodine... ak založíš firmu a napíšeš ju na ženu v predčasnom starobnom dôchodku, tak sa ti veľmi ľahko môže stať, že o 10 - 15 rokov keď sa firmičke bude dariť zrazu sa budeš deliť o výsledky svojho snaženia s jej potomstvom...
veronikasad
02.03.13,21:36
Myslím, že smalen sa pýta, či nepríde o predčasný SD, ak bude spoločníkom.
smalen
03.03.13,18:42
to viem... Ale my sme len dvaja potomkovia a vlastne ani jeden nemôžeme mať firmu na seba z pracovných dôvodov. A preto som chcela vedieť, či tým mame neuškodíme, keď sme to dali len a len na ňu. Konateľom ale nieje, je tým iná osoba. ďakujem za odpoveď.
Mila123
03.03.13,18:49
to viem... Ale my sme len dvaja potomkovia a vlastne ani jeden nemôžeme mať firmu na seba z pracovných dôvodov. A preto som chcela vedieť, či tým mame neuškodíme, keď sme to dali len a len na ňu. Konateľom ale nieje, je tým iná osoba. ďakujem za odpoveď.
predsa si nemá vyplácať odmenu , t.j. nebude dôchodkovo poistená, nebude mať problém s PSD, veď mama bude iba majiteľkou firmy, nič viac
smalen
03.03.13,19:07
presne tak. Takže keď vy nič zo zisku nevyplatí, tak bude všetko OK? ďakujem za cenné rady. trochu mi odľahlo. :o)
Mila123
03.03.13,19:18
presne tak. Takže keď vy nič zo zisku nevyplatí, tak bude všetko OK? ďakujem za cenné rady. trochu mi odľahlo. :o)
aj keby si zo zisku nechala niečo vyplatiť, s PSD nebude problém.....
a pravdepodobne ani so ZP, RNDr.J. Mihál predkladá poslanecký návrh zmeny zákona o ZP.....
alebo si vyplatí zisk do 15 nás. ŽM a nebude ani so zdravotným poistením problém......