SMartina
03.03.13,16:32
Živnostník prihlásil osobný účet na DÚ 05.01.2012. Účet nie je vedený na IČO, DIČ. Používa ho aj na 99% na súkromné účely. Musím účtovať tento účet ako keby bol firemný, alebo môžem účtovať len tie platby, ktoré sa týkajú živnosti (odvod zdravotná, sociálka a príjem na faktúru, to je všetko). Čítala som viac názorov, neviem čo z toho je správne.
Ďakujem veľmi pekne. :)
Tweety
03.03.13,16:10
Živnostník prihlásil osobný účet na DÚ 05.01.2012. Účet nie je vedený na IČO, DIČ. Používa ho aj na 99% na súkromné účely. Musím účtovať tento účet ako keby bol firemný, alebo môžem účtovať len tie platby, ktoré sa týkajú živnosti (odvod zdravotná, sociálka a príjem na faktúru, to je všetko). Čítala som viac názorov, neviem čo z toho je správne.
Ďakujem veľmi pekne. :)
Samozrejme, že účtuješ len tie pohyby, ktoré súvisia s podnikaním.
hena22
03.03.13,16:20
A aký zostatok na účte potom vykáže vo výkaze o majetku a záväzkoch?
SMartina
03.03.13,16:29
Ja som ich účtovala tak ako si pisala a do evidencie Interne doklady (fyzicky neprišli do banky, tak preto), je to správny postup? Alebo som ich mala účtovať do evidencie Bankové výpisy? V prvom prípade potom aj na výkaze v kolónke: Účty v bankách bude: 0,- EUR. Je to tak správne? Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
hena22
03.03.13,16:34
Máš na tom bankovom účte iba výdaje alebo aj príjmy?
Tweety
03.03.13,16:36
Ja som ich účtovala tak ako si pisala a do evidencie Interne doklady (fyzicky neprišli do banky, tak preto), je to správny postup? Alebo som ich mala účtovať do evidencie Bankové výpisy? V prvom prípade potom aj na výkaze v kolónke: Účty v bankách bude: 0,- EUR. Je to tak správne? Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
Ak účtuješ pohyby na účte, tak cez výpisy. Veď tie peniaze reálne prišli na úče alebo z neho odišli nie?
SMartina
03.03.13,16:43
Áno, prišli na účet a odvody odišli. Tak potom účtujem len tie platby, ktoré sa týkajú podnikania a ostatné vynechám? Ďakujem.
Tweety
03.03.13,16:44
Áno, prišli na účet a odvody odišli. Tak potom účtujem len tie platby, ktoré sa týkajú podnikania a ostatné vynechám? Ďakujem.
Veď som tak aj napísala, že účtuješ len to, čo súvisí s podnikaním, nečítala si?
SMartina
03.03.13,16:46
Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
SMartina
03.03.13,16:54
Ešte jednu vec ak môžem, Výkaz o príjmoch a výdavkoch na r. Účty v bankách potom nebude reálny zostatok taký aký je v bankovom výpise ku koncu roka, ale len podľa tých platieb, ktoré zaúčtujem. Správne? Ďakujem.
kn-alka
03.03.13,17:00
ostatné účtuješ do osobnej spotreby, aby ti sedel stav účtu
Zita5
03.03.13,17:08
Ešte jednu vec ak môžem, Výkaz o príjmoch a výdavkoch na r. Účty v bankách potom nebude reálny zostatok taký aký je v bankovom výpise ku koncu roka, ale len podľa tých platieb, ktoré zaúčtujem. Správne? Ďakujem.

.... skutočný zostatok veru nebude sedieť s inventarizáciou ......zrazu zistíte , že musíte účtovať aj o súkromných pohyboch na súkromnom účte , lebo Vám nebude sedieť inventarizácia k 31.12. v banke spolu s Výkazom o majetku a záväzkoch ....

...účtovať máte o každom pohybe na bankovom výpise v súlade so zákonom o účtovníctve a v súlade s Postupmi JU , ja tam nevidím žiadnu výnimku danú pre tieto osobné účty .

P.S. Ja síce radím omylom uhradenú platbu zo súkromného účtu zaúčtovať v rámci ÚUO cez ID a priložiť k tomu bankový výpis, ale i napriek tomu nestotožňujem sa s tým, že v takých prípadoch ako máte Vy, sa má účtovať len o podnikateľských pohyboch a o ostatnom nie .
SMartina
03.03.13,17:16
Tak je to zložité rozhodnutie.
Zita5
03.03.13,17:23
Tak je to zložité rozhodnutie.

No rozhodnutie je na Vás. Lebo skutočne, ak sa nad tým zamyslíte ...tak ,bežný účet(to je jedno či súkromný alebo podnikateľský) ktorý používam na podnikanie ,uhrádzam z neho platby z podnikania a prijímam naň úhradu pohľadávok podlieha inventarizácii k 31.12. (JU )

Ak niekto niekde nájde nejakú výnimku, budem rada ak ju priloží.Ja som sa s tým ešte nestretla .To ako keby mám bežný účet(čisto podnikateľský ) a teraz si poviem, že budem na ňom účtovať len podnikateľské platby a súkromné vynechám .
Mária1412
05.03.13,10:10
a tie súkromne tranzakcie sa potom zaevidujú ako výdavky neovplyvnujúce ZD? napr. splátky úverov, pôžičiek, poistiek.......
a do pokladne dávam osobný vklad podnikateľa ako neovplyvňujúci ZD.....v pripade ak sú výdaje v hotovosti vyššie ako stav v pokladni?
Zita5
05.03.13,10:23
a tie súkromne tranzakcie sa potom zaevidujú ako výdavky neovplyvnujúce ZD? napr. splátky úverov, pôžičiek, poistiek....... áno
a do pokladne dávam osobný vklad podnikateľa ako neovplyvňujúci ZD - áno konkrétne - Osobný vklad podnikateľa .....

v pripade ak sú výdaje v hotovosti vyššie ako stav v pokladni? - To už záleží na rozhodnutí podnikateľa - treba si uvedomiť , že pokladňa nemôže ísť do mínusu


Odpoveď modrou farbou .
Mária1412
05.03.13,12:54
Ďakujem krásne.
.............preto ten osobný vklad podnikateľa, aby nebola pokladňa v mínuse, ked v skutočnosti peniaze v hotovosti sú, ked sa na splátkach úverov a pôžičiek podieľa aj manželka :) a príjem z podnikania pripísaný na účet sa použil na osobné veci, či?
Zita5
05.03.13,13:19
Ďakujem krásne.
.............preto ten osobný vklad podnikateľa, aby nebola pokladňa v mínuse, ked v skutočnosti peniaze v hotovosti sú, ked sa na splátkach úverov a pôžičiek podieľa aj manželka :) a príjem z podnikania pripísaný na účet sa použil na osobné veci, či?

Vy ste položili otázku na vklad podnikateľa.Neviem aký to má súvis s manželkou, pokladňou a splátkami.Asi nerozumiem Vašej otázke prečo idete teda účtovať osobný vklad podnikateľa.Položte otázku ešte raz zrozumiteľne a komplexne.
Mária1412
05.03.13,13:20
a ešte otázočku. musí byť takýto osobný účet prihlásený na DÚ ak sa neho pripisuju aj príjmy súvisiace s podnikaním............konkretne 1x mesačne od toho istého dodávateľa a vydavky súvisiace s podnikaním sú odvody a platby za telefon?
Zita5
05.03.13,13:28
a ešte otázočku. musí byť takýto osobný účet prihlásený na DÚ ak sa neho pripisuju aj príjmy súvisiace s podnikaním............konkretne 1x mesačne od toho istého dodávateľa a vydavky súvisiace s podnikaním sú odvody a platby za telefon?

Musí , pokiaľ sa na tomto účte združujú prostriedky z podnikania .Prijíma tam úhrady z jeho pohľadávok, tak účet ste mali oznámiť na DU .Bývajú za to dosť vysoké sankcie ,ale to Vás nechcem strašiť.
Zita5
05.03.13,13:30
Musí , pokiaľ sa na tomto účte združujú prostriedky z podnikania .Prijíma tam úhrady z jeho pohľadávok, tak účet ste mali oznámiť na DU .Bývajú za to dosť vysoké sankcie ,ale to Vás nechcem strašiť.

Najlepšie je si kúpiť program, pretože v tomto hektickom období, keď ozaj je málo času zháňať PD alebo učiť , čo kde sa má účtovať ....to je o nervy .
Mária1412
05.03.13,13:32
Vy ste položili otázku na vklad podnikateľa.Neviem aký to má súvis s manželkou, pokladňou a splátkami.Asi nerozumiem Vašej otázke prečo idete teda účtovať osobný vklad podnikateľa.Položte otázku ešte raz zrozumiteľne a komplexne.
prepačte
o vklade podnikateľa do pokladne by som účtovala preto, aby som nemala pokladnu v minuse.............resp. prosím o odpoveď na otázku: ako dostať príjem z podnikania pripísaný na osobný účet do pokladne, ked z banky neboli robené výbery ale tie peniaze sa použili na osobné účely.................Ďakujem
kn-alka
05.03.13,13:34
Pokiaľ nebol výber hotovosti z BÚ, tak sa do pokladne nijako nedostanú. Ani nemusia.
Na BÚ treba účtovať osobné platby na osobnú spotrebu.
V pokladne treba účtovať o osobnom vklade podnikateľa, aby nebola v mínuse.
Mária1412
05.03.13,13:35
Pokiaľ nebol výber hotovosti z BÚ, tak sa do pokladne nijako nedostanú. Ani nemusia.
Na BÚ treba účtovať osobné platby na osobnú spotrebu.
V pokladne treba účtovať o osobnom vklade podnikateľa, aby nebola v mínuse.
Ďakujem
stravne
05.03.13,13:39
ten bankovy ucet je predsa uvedeny aj v DP, takze DU vie, odkial sa plati dan, ja si nepamatam zeby sme ho nahlasovali, ale ked DU prideloval DIC, tak asi chcel vediet aj ucet....apropo musi byt v banke vedeny ako podnikatelsky ?
kn-alka
05.03.13,13:41
nie
Zita5
05.03.13,13:44
ten bankovy ucet je predsa uvedeny aj v DP, takze DU vie, odkial sa plati dan, ja si nepamatam zeby sme ho nahlasovali, ale ked DU prideloval DIC, tak asi chcel vediet aj ucet....apropo musi byt v banke vedeny ako podnikatelsky ?

To je nepostačujúce , že BU je v DP .
stravne
05.03.13,14:15
ako zistim, ci ho ma naozaj prihlaseny na DU, SZCO zacalo podnikat este v roku 2005..
tictac7
05.03.13,14:19
na registri alebo u svojho správcu
stravne
05.03.13,14:22
aky register mate na mysli?
Tweety
05.03.13,14:24
AK nie u správcu dane, tak určite v dokladoch podnikateľa.
tictac7
05.03.13,14:27
aky register mate na mysli?

žeby na daňovom úrade bolo také pracovisko, ktoré sa tak volá?
stravne
05.03.13,17:45
no ale tym padom, ak nebude mat ten ucet nahlaseny, tak priznam ze sme nesplnili oznamovaciu povinnost a zrejme mozem ocakavat sankciu. Neviem v roku 2005 ci sa vypisovali nejake registracne formulare pri registracii na DU, DIC ma pridelene, dokonca aj pri zmene adresy nam prislo oznamenie, ale ucet na nom spomenuty nebol....
Zita5
05.03.13,18:37
no ale tym padom, ak nebude mat ten ucet nahlaseny, tak priznam ze sme nesplnili oznamovaciu povinnost a zrejme mozem ocakavat sankciu. Neviem v roku 2005 ci sa vypisovali nejake registracne formulare pri registracii na DU, DIC ma pridelene, dokonca aj pri zmene adresy nam prislo oznamenie, ale ucet na nom spomenuty nebol....

Vypisovali sa registračné formuláre.
stravne
05.03.13,18:48
tak potom ostal na DU, otazka je ci ho pani z DU upozornila nato aby uviedol c. uctu...zrejme ziadny zivnostnik bez neho nepodnika ....a hlavne SZCO ktori sa nevyznaju v papieroch, nevedia co uviest....
Paula
05.03.13,18:52
tak potom ostal na DU, otazka je ci ho pani z DU upozornila nato aby uviedol c. uctu...zrejme ziadny zivnostnik bez neho nepodnika ....a hlavne SZCO ktori sa nevyznaju v papieroch, nevedia co uviest....



No, ak nevedia, čo na formulári uviesť do kýblika "číslo účtu", ako asi bude vyzerať ich podnikanie?
stravne
05.03.13,19:03
no jeho podnikanie vyzerá vynikajúco, to nemá nič spoločné s papiermi....ide o to, že si nepamätá, či tam číslo účtu uviedol a kópiu registračného listu nemá....
Zita5
05.03.13,19:04
tak potom ostal na DU, otazka je ci ho pani z DU upozornila nato aby uviedol c. uctu...zrejme ziadny zivnostnik bez neho nepodnika ....a hlavne SZCO ktori sa nevyznaju v papieroch, nevedia co uviest....

Pani na daňovom úrade nie je povinná živnostníka upozorňovať .Neznalosť zákona neospravedlňuje,zbytočne sa budete tomu brániť .Treba si preštudovať Daňový poriadok a z roku 2005 vtedy platný zákon o správe daní a poplatkov .Už na porade niekto písal, že dostal pokutu ešte v SK vo výške 10 000 Sk ....., čiže to bolo pred pár rokmi , čiže dajú tie sankcie za neoznámenie čísla účtu.
Mária1412
05.03.13,19:13
a ked sa registroval v roku 2012, respektíve už nemusel isť na daňový úrad........už ho tam registruje živnostenský úrad pri vzniku živnosti a tam sa účet neuvádza......alebo sa mýlim???
Katy a R
05.03.13,19:31
a ked sa registroval v roku 2012, respektíve už nemusel isť na daňový úrad........už ho tam registruje živnostenský úrad pri vzniku živnosti a tam sa účet neuvádza......alebo sa mýlim???
:confused::confused:
tak ak má účet používaný v súvislosti s dosahovaním príjmov - tak ho tam uvedie! Ak nemá, tak neuvedie! Ale povinnosti sú jasné - sankcie bohužiaľ tiež :mee:
Ale koniec-koncov, každý nemusí mať účet - ak mu ho netreba:confused:
Zita5
05.03.13,19:40
Pre stravne........z uvedeného mu jasne vyplýva, že oznámenie je povinné, len teraz treba zistiť či účet ohlásil na DU .


Teraz platný
Daňový poriadok

OSOBITNÉ DAŇOVÉ KONANIA
PRVÝ DIEL
REGISTRAČNÉ KONANIE
§ 67
Postup pri registrácii
(1) Daňový subjekt, ktorý sa registruje u správcu dane podľa osobitných predpisov,1) je povinný predložiť správcovi dane žiadosť o registráciu na tlačive, ktorého vzor určí ministerstvo; ak sa žiadosť o registráciu podáva elektronickými prostriedkami, podáva sa v predpísanej forme.
(2) V žiadosti o registráciu je daňový subjekt, ktorým je
a) fyzická osoba, povinný uviesť
1. meno a priezvisko,
2. adresu trvalého pobytu,
3. rodné číslo,
4. identifikačné číslo organizácie, ak mu bolo pridelené,
5. miesto podnikania; ak uvedie okrem miesta podnikania aj miesto, kde vykonáva podnikateľskú činnosť, vyznačí, kam sa majú doručovať písomnosti, ak sa miesto vykonávania podnikateľskej činnosti líši od miesta podnikania,
6. svoje organizačné zložky na území Slovenskej republiky,
7. hlavný predmet činnosti,
8. dane, ku ktorým žiada registráciu,
9. čísla účtov vedených v bankách, na ktorých budú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti,
10. splnomocnenca na doručovanie, ak ide o fyzickú osobu podľa § 9 ods. 10,
11. ďalšie údaje, ktorých uvedenie vyplýva z osobitných predpisov,1)

(9) Ak nastanú zmeny skutočností uvedených pri registrácii podľa odseku 2 okrem odseku 2 písm. a) siedmeho bodu a písm. b) piateho bodu vrátane zmien, ktoré majú za následok zrušenie registrácie k niektorej dani, oznámi to daňový subjekt správcovi dane v lehote do 30 dní odo dňa, keď nastali, alebo požiada o zrušenie registrácie. V tejto lehote predloží daňový subjekt správcovi dane aj osvedčenie o registrácii, ak je potrebné nahlásené zmeny zapísať do osvedčenia o registrácii.

(11) Oznámenie podľa odseku 9 môže daňový subjekt splniť aj na jednotnom kontaktnom mieste,42) ak je to v súvislosti a v rozsahu požadovaných zmien podľa osobitného predpisu.43)
Zákon o správe daní a poplatkov platný v roku 2005
§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov
Na začiatok (http://www.porada.sk/t44314-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-01-03-2005-do-14-12-2005-a.html#hore)
(1) Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie 9) alebo začne vykonávať inú zárobkovú činnosť 10) na území Slovenskej republiky, je povinná registrovať sa do 30 dní u miestne príslušného správcu dane. Táto lehota začne plynúť nasledujúci deň po dni nadobudnutia právoplatnosti povolenia alebo oprávnenia alebo po dni, keď začne vykonávať inú zárobkovú činnosť. Na účely tohto zákona sa za deň právoplatnosti pokladá deň, keď je právnická osoba alebo fyzická osoba podľa príslušných predpisov oprávnená začať vykonávať podnikateľskú činnosť.

(6) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt povinný oznámiť svoje plné meno alebo názov, trvalý pobyt, miesto podnikania alebo sídlo, rodné číslo alebo identifikačné číslo organizácie, ako i údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, ako aj čísla všetkých účtov v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti. Ak daňový subjekt, ktorým je fyzická osoba, pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti uvedie niekoľko miest podnikania, je povinný vyznačiť, ktoré miesto podnikania je miestom, na ktoré sa majú doručovať písomnosti. Ďalej uvedie údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhov daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky, a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať. Právnická osoba uvedie tiež svoj štatutárny orgán a prípadne osoby, ktoré sú okrem tohto orgánu za ňu v daňových veciach oprávnené rokovať. Ak ide o daňový subjekt so sídlom v zahraničí, uvedie vždy svojho splnomocnenca v tuzemsku pre doručovanie, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak je so začatím činnosti spojená i povinnosť platiť preddavky na daň, uvedie údaje potrebné pre určenie týchto preddavkov.

(7) Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odseku 1 až 6, najmä ak zanikne jeho daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do pätnástich dní odo dňa, kedy vznikli. Pri zrušení činnosti je daňový subjekt povinný vrátiť správcovi dane do pätnástich dní od jej zrušenia osvedčenie o registrácii.

Čo nespravím kvôli Vám dievčatá :)
stravne
05.03.13,19:51
ďakujem....