tetroda
03.03.13,19:07
Dobrý podvečer prajem, som študent VŠ a chcel by som začať poskytovať v našom regióne jednú službu. Avšak mám taký pocit že pri živnosti budu odvody do SP a ZP podstatne vyššie ako môj zárobok. Teda sa chcem opýtať existuje nejaká možnosť ako niečo také vykonávať? napríklad len nejaká licencia alebo niečo podobné? Ďakujem.

Matej.
Mila123
03.03.13,18:10
Dobrý podvečer prajem, som študent VŠ a chcel by som začať poskytovať v našom regióne jednú službu. Avšak mám taký pocit že pri živnosti budu odvody do SP a ZP podstatne vyššie ako môj zárobok. Teda sa chcem opýtať existuje nejaká možnosť ako niečo také vykonávať? napríklad len nejaká licencia alebo niečo podobné? Ďakujem.

Matej.
aj tak budeš musieť platiť poistné.....
dostaneš licenciu na činnosti, ktoré nie sú živnosťou (samozrejme pri splnení podmienok, najmä dosiahnutého vzdelania)
Xanti
03.03.13,18:25
Dobrý podvečer prajem, som študent VŠ a chcel by som začať poskytovať v našom regióne jednú službu. Avšak mám taký pocit že pri živnosti budu odvody do SP a ZP podstatne vyššie ako môj zárobok. Teda sa chcem opýtať existuje nejaká možnosť ako niečo také vykonávať? napríklad len nejaká licencia alebo niečo podobné? Ďakujem.

Matej.

No prvým rokom neplatíš nič, ako študent si môžeš zvoliť nulové preddavky do ZP. A uvidíš aký budeš mať príjem, či prekročíš isté hranice ( príjmové ) a výjde ti platiť odvody alebo nie.
tetroda
03.03.13,19:42
Dakujem pekne za odpovede, ale boli by ste taký dobrý a trošku mi to viac rozpísali hoci aj do SS, alebo tak ak máte samozrejme chuť a čas? Ďakujem.
Xanti
03.03.13,19:43
No sa pýtaj čo ťa zaujíma . A verejne, lebo je to verejné forum. :---
tetroda
03.03.13,19:50
Tak teda, chcem mať tu licenciu na moje "podnikanie" čo mám preto urobiť? kde a ako ju získam? čo k tomu treba?
Písal si že ak som študent prvým rokom nemusím platiť nič, ale ako to je potom v ostatných rokoch?
Ako si svoje "podnikanie" ošetriť aby ma nik nemohol za nič obviniť že robím niečo protizákonné?
Mila123
03.03.13,19:51
Tak teda, chcem mať tu licenciu na moje "podnikanie" čo mám preto urobiť? kde a ako ju získam? čo k tomu treba?
Písal si že ak som študent prvým rokom nemusím platiť nič, ale ako to je potom v ostatných rokoch?
Ako si svoje "podnikanie" ošetriť aby ma nik nemohol za nič obviniť že robím niečo protizákonné?
to podnikanie patrí pod živnostenský zákon? alebo?
Katy a R
03.03.13,19:55
Dobrý podvečer prajem, som študent VŠ a chcel by som začať poskytovať v našom regióne jednú službu. Avšak mám taký pocit že pri živnosti budu odvody do SP a ZP podstatne vyššie ako môj zárobok. Teda sa chcem opýtať existuje nejaká možnosť ako niečo také vykonávať? napríklad len nejaká licencia alebo niečo podobné? Ďakujem.

Matej.
ja by som k tomu doplnila toľko - že či budeš mať živnosť, alebo licenciu, alebo budeš mať nejaké iné oprávnenie (osobitný predpis) - vždy budeš SZČO - so všetkými povinnosťami!
Takže treba si to trošku naštudovať - povinnosti voči DU a poisťovniam ... (zák o DzP, o SP, o ZP)
Ale už aj bolo napísané - že ako študent si môžeš zvoliť nulové preddavky do ZP - a ak výjde platiť (možno nie?), tak doplatíš potom. A takisto zatiaľ nemusíš riešiť soc. poisťovňu.
Xanti
03.03.13,19:56
Tak teda, chcem mať tu licenciu na moje "podnikanie" čo mám preto urobiť? kde a ako ju získam? čo k tomu treba?
Písal si že ak som študent prvým rokom nemusím platiť nič, ale ako to je potom v ostatných rokoch?
Ako si svoje "podnikanie" ošetriť aby ma nik nemohol za nič obviniť že robím niečo protizákonné?
No som baba,
a čo sa týka toho platenia odvodov do ZP ... v prvý rok .. tak si poistenec štátu ako študent, preto si môžeš zvoliť 0 eur preddavky na ZP .

V čom to chceš podnikať?
tetroda
03.03.13,20:05
Prepáč, ...
Dobre teda, berme to že ZP máme vyriešenú a ako je na tom socíálna poisťovna, a ešte neviem čo?

Podnikanie je v oblasti auto - elektroniky, diagnostika a pod.
Xanti
03.03.13,20:08
Prepáč, ...
Dobre teda, berme to že ZP máme vyriešenú a ako je na tom socíálna poisťovna, a ešte neviem čo?

Podnikanie je v oblasti auto - elektroniky, diagnostika a pod.Hm.. tak na to aby si neplatil odvody do SP treba mať príjem /tržby/ nižšie ako ,,,,,, suma pre rok 2012 bola 4716 eur .. pre tento rok nie je známa. Ale bude trošku vyššia ako táto.

Diagnostika? To sú opravy .. a to je viazaná živnosť teda sa mi zdá čo sa týka aut , a dokonca potrebuješ registračnú pokladňu na také podnikanie ináč ťa budú z DU naháňať.
avalik
03.03.13,20:10
tetroda
03.03.13,20:13
myslím si že ja tuto sumu neprekročím teda ak správne rozmýšlam, odvody by som nemal platiť?

Opravy to niesu, ja nebudem nikomu nič opravovať iba im poviem čo má v aute zlé. Teda by mohol stačiť iba obyčajný príjmový doklad alebo sa mýlim?
veronikasad
03.03.13,20:14
Prepáč, ...
Dobre teda, berme to že ZP máme vyriešenú a ako je na tom socíálna poisťovna, a ešte neviem čo?

Podnikanie je v oblasti auto - elektroniky, diagnostika a pod.
aké tržby predpokladáš v roku 2013 ?
tetroda
03.03.13,20:16
cca 1000€
avalik
03.03.13,20:17
myslím si že ja tuto sumu neprekročím teda ak správne rozmýšlam, odvody by som nemal platiť?

Opravy to niesu, ja nebudem nikomu nič opravovať iba im poviem čo má v aute zlé. Teda by mohol stačiť iba obyčajný príjmový doklad alebo sa mýlim?

diagnostika ... - remeselna zivnost
veronikasad
03.03.13,20:19
cca 1000€
mesačne, alebo ročne
tetroda
03.03.13,20:25
Ročne určite ročne ...
veronikasad
03.03.13,20:28
Ročne určite ročne ...
Pri takomto príjme ti nevznikne povinná registrácia v SP.

V zdr.poisťovni preddavky neplatíš, po vykonaní RZZP ti vznikne nedoplatok na zdr.poistení, ktorý si vypočítaš ako základ dane (rozdiel príjmov a výdavkov)/1,9*14%. Nemusíš doplatiť do minima.
Xanti
03.03.13,20:30
Opravy to niesu, ja nebudem nikomu nič opravovať iba im poviem čo má v aute zlé. Teda by mohol stačiť iba obyčajný príjmový doklad alebo sa mýlim?
No podľa mňa Ti len príjmový doklad stačiť nebude, a kedže ide o remeselnú živnosť. Tak máš na to vzdelanie? Aby si toto mohol robiť?
Hakika
03.03.13,20:35
Určite ide o remeselnú živnosť. Ak nemáš potrebné vzdelanie, tak si musíš zohnať osobu, ktorá bude "zodpovedná osoba". A musíš mať registračnú pokladňu, ledaže by si robil bezhotovostne na faktúry.
Negoti
03.03.13,20:51
Určite ide o remeselnú živnosť. Ak nemáš potrebné vzdelanie, tak si musíš zohnať osobu, ktorá bude "zodpovedná osoba". A musíš mať registračnú pokladňu, ledaže by si robil bezhotovostne na faktúry.
dopĺňam a zodpovedná osoba musí byť zamestnaná.......
tetroda
04.03.13,08:25
Vyučený som v odbore elektrotechnika, a mám aj paragraf 21. TO asi stačiť nebude.
ada.88
07.03.13,18:10
Dobrý deň, poprosila by som o radu. Momentálne som na RD a chcem si založiť DIČ aby som mohla robiť pre jednu finančnú firmu zároveň študujem externe a VŠ. Sú tam nejaké odvody alebo ako už bolo písane vyššie, že prvý rok je bez odvodov a hlavne či mi ostane aj RD. Ďakujem vopred za rady