Brkov
05.03.06,20:42
Zdravím všetkých,
som povinný podľa nejakého predpisu, v daňovom priznaní uviesť tieto príjmy:

1.) dodatočné pripísanie štátnej prémie stavebného sporenia
2.) vrátenie zábezpeky za medzinárodný roaming od mobil.operátora
3.) vrátenie preplatku dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie

Príjmy boli poukázané na účet, ktorý je vedený ako účet pre príjmy zo živnosti. V jednoduchom účtovníctve sú tieto príjmy vedené ako príjmy nepodliehajúce dani z príjmov.

Premýšľam, či by to predsa len nemalo byť v daňovom priznaní FO typ:B uvedené v tabuľke č.1 na riadku 6. "Príjmy z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním" (§ 6 ods.2. b) a následne odrátané na riadku 41 daňového priznania "Položky znižujúce základ dane" (§ 17 ods. 2. c).
pongo
05.03.06,20:02
Nie je mi jasné, prečo ti na podnikateľský účet poukázali prémiu stavebného sporenia....??? Tieto prémie bývajú vedené na účtoch sporenia.
Čo sa týka zábezpeky na roaming, over si či zaplatenie bolo daňovým nákladom alebo nie a podľa toho zaúčtuj aj vrátenie. Ak to bol daňový výdavok, mala by vrátka byť daňový príjem a tým pádom by mala ísť do DP.
A nakoniec vrátka dane z príjmu... Daň z príjmov nie je daňový náklad, je to daň, preto vrátka nebude daňový príjem.
Brkov
05.03.06,21:35
Nie je mi jasné, prečo ti na podnikateľský účet poukázali prémiu stavebného sporenia....??? Tieto prémie bývajú vedené na účtoch sporenia.
Čo sa týka zábezpeky na roaming, over si či zaplatenie bolo daňovým nákladom alebo nie a podľa toho zaúčtuj aj vrátenie. Ak to bol daňový výdavok, mala by vrátka byť daňový príjem a tým pádom by mala ísť do DP.
A nakoniec vrátka dane z príjmu... Daň z príjmov nie je daňový náklad, je to daň, preto vrátka nebude daňový príjem.

Ide mi skôr o ten riadok 41 daňového priznania ktorý sa vypĺňa podla § 17.

Podľa mňa cez tento riadok "vytečú" z daňového priznania príjmy, ktoré nepodliehajú dani z príjmov. No potom však musia niekde tieto, dani nepodliehajúce príjmy, do tohto priznania "natiecť" (napríklad v tabuľke č.1 na riadku 6.).
Z toho celého mi vychádza, že v daňovom priznaní musia byť uvedené kompletne všetky príjmy, či už dani z príjmov podliehajú alebo nepodliehajú.
Johanka
06.03.06,07:47
Do DP sa príjmy od dane oslobodené neuvádzajú. Čo sa píše do riadkov 40a 41 ( položky znižujúce a zvyšujúce ZD) nájdeš v § 17 ZoDP. Nič viac ani menej tam nepatrí. Ak Ti prišiel na účet preplatok na dani z príjmov, zaúčtuješ ho ako príjem neovpl.ZD .
Jednoduché účtovníctvo je účtovníctvo "daňové". Priamo v účtovníctve sa príjmy a výdavky triedia na tie, ktoré ovplyvňujú ZD a tie, ktoré ZD neovplyvňujú. Rozdiel medzi príjmami a výdavkami ovplyvňujúcimi ZD je základ dane, ktorý sa v DP upraví o položky, vyplývajúce z §17 ZoDP.
Brkov
06.03.06,11:16
Do DP sa príjmy od dane oslobodené neuvádzajú. Čo sa píše do riadkov 40a 41 ( položky znižujúce a zvyšujúce ZD) nájdeš v § 17 ZoDP. Nič viac ani menej tam nepatrí. Ak Ti prišiel na účet preplatok na dani z príjmov, zaúčtuješ ho ako príjem neovpl.ZD .
Jednoduché účtovníctvo je účtovníctvo "daňové". Priamo v účtovníctve sa príjmy a výdavky triedia na tie, ktoré ovplyvňujú ZD a tie, ktoré ZD neovplyvňujú. Rozdiel medzi príjmami a výdavkami ovplyvňujúcimi ZD je základ dane, ktorý sa v DP upraví o položky, vyplývajúce z §17 ZoDP.

Pletie ma hlavne ten odsek 2. písmeno c) "zníži o sumy, ktoré sú súčasťou výsledku hospodárenia, ale podľa tohto zákona sa nezahrnú do základu dane".

1. vec ktorej nerozumiem:
Ak uvažujem, že priznanie odovzdávam za seba ako "celok", čiže musím uviesť všetky príjmy, teda aj príjmy nesúvisiace so živnosťou, tak potom získanie štátnej prémie stavebného sporenia je môj výsledok hospodárenia, ale podľa zákona 595/2003 sa nezahrnuje do základu dane, a tak by som ho mal odpočítať na riadku 41 daňového priznania.

2. vec ktorej nerozumiem:
Ak teda na tom riadku 41 daňového priznania, môžem takéto príjmy odpočítať, na ktorom z predošlých riadkov som tieto príjmy mal uviesť?
Johanka
06.03.06,12:26
K § 17 ods. 2 písm. c/ - toto sa hlavne využíva pri úprave výsledku hospodárenia z PÚ - napr. zmluvné pokuty zaúčtované do výnosov, ale v zdaňovacom období neboli zaplatené. Pri JÚ by si tam mohol dať niečo, čo si omylom zaúčtoval ako príjem ovplyvňujúci ZD a zistil si to " po funuse ".
Čo sa týka prémie zo stavebného sporenia - tú máš zdanenú preddavkovo. Ak ju neuvedieš do DP, považuje sa daň za vysporiadanú. Oplatí sa to iba v tom prípade, že je šanca vzhľadom na ostatné príjmy, že by Ti bola táto preddavková daň vrátená. Štátna prémia však nemá nič s výsledkom hospodárenia zo živnosti (podnikania) a nemá sa Ti ako dostať do účtovníctva, pretože je pripisovaná na Tvoj účet vedený v Stavebnej sporiteľni. Je to príjem podľa § 7 a možnosť upravovať základ dane podľa § 17 je v DP iba pod príjmami z § 6.
Okrem toho, na začiatku § 17 je jasne napísané, že sa upravuje výsledok hospodárania zistený z JÚ alebo PÚ. Takže tá štátna prémia ...