Steffi
05.03.06,21:39
Pri inventúre za rok 2005 sme zistili, že nám chýba tlačiareň
za 50 000,- Sk. Koncom roka sme sa sťahovali do inej budovy a tlačiareň sa pravdepodobne stratila. Poraďte ako to mám zaúčtovať, alebo čo mám urobiť v tejto veci?:)
ondrejvla
05.03.06,20:56
Pri inventúre za rok 2005 sme zistili, že nám chýba tlačiareň
za 50 000,- Sk. Koncom roka sme sa sťahovali do inej budovy a tlačiareň sa pravdepodobne stratila. Poraďte ako to mám zaúčtovať, alebo čo mám urobiť v tejto veci?:)

Mala by zasadnúť škodová komisia, vypracovať zápis a samozrejme to zaúčtovať ako škodu - pripočitateľná položka k základu dane, DPH pokiaľ bola odpočítaná odviesť, je to ako pri krádeži. No a tlačiareň na základe toho vyradiť v zostatkovej hodnote, zaúčtuj to nasledovne :
582/082 zost.cena bez DPH
548/343/A DPH, ktorú si povinná odviesť z odcudzeného majetku
082/022 vyradenie z majetku v obst.cene
Steffi
05.03.06,21:05
Podnet škodovej komisii má dať inventarizačná komisia, alebo ako má postupovať?
ondrejvla
05.03.06,21:13
Podnet škodovej komisii má dať inventarizačná komisia, alebo ako má postupovať?

Áno inventarizačná komisia zistila pri inventovaní majetku, že bol odcudzený majetok, a škodová komisia na základe toho vyhotoví zápis a dá ho na schválenie štatutárnemu zástupcovi firmy.
(priznám sa bez mučenia, že zápis z inventúry, zápis zo škodovej komisie a návrh na vyradenie v malých - 30 osobových - to vlastne už ani nie sú malé firmy urobím sama, štatutár to len podpíše a zamestnanci, ktorí sú vinní z toho, že si neustriehli majetok idú bez odmien až do úplného splatenia odcudzenej veci. To je prax.)
Steffi
05.03.06,21:18
Ja robím vo veľkej firme, ktorá má okolo 500 zamestnancov, doteraz sa takéto ešte nestalo, teda lepšie povedané akosi sme to urobili.
Ďakujem za odpoveď.
ondrejvla
05.03.06,21:20
Ja robím vo veľkej firme, ktorá má okolo 500 zamestnancov, doteraz sa takéto ešte nestalo, teda lepšie povedané akosi sme to urobili.
Ďakujem za odpoveď.

Tak postupuj : najskôr inventarizačná komisia dáva podnet škodovej komisii a zápis podpíše štatutár a až potom na základe zápisníc a podpisov zaúčtuj, ako som ti navrhovala.
Ak ti pomohlo, som rada. Pekný večer.
Steffi
05.03.06,21:32
Ďakujem veľmi pekne, pomohlo. Prajem ti príjemný zvyšok večera

steffi