Ivana P.
04.03.13,10:21
Dobrý deň,

skúšala som hľadať, ale odpoveď na moju otázku som nenašla. Chcem sa spýtať, keď robím knihu jázd szčo podľa jeho vedenej dochádzky + bločky od PHM do zahraničia, vyšlo mi, že natankoval viac litrov ako v skutočnosti prešiel km na služobné cesty.Ostatné mi povedal, že to mal ako súkromné jazdy, že si vždy natankoval viac. Ubehol nejakých 13 121 km a normovaná spotreba je 840 l. Z bločkov som zrátala litre a tam mi vyšlo až 1160 natankovaných litrov. Takže rozdiel 320 l. Treba s tým niečo urobiť? Alebo to nie je problém?
Má to súkromné vozidlo, takže si uplatňuje paušálnu náhradu + náhradu za počet prejdených km. Ďakujem za pomoc.
Tweety
04.03.13,09:30
Súkromné jazdy sú VNZD.
Ivana P.
04.03.13,09:34
Takže tých 320l mám hodiť na VNZD? alebo to netreba uvádzať vôbec, keď si uplatňuje len tie paušálne náhradu + počet prejdených km? ďakujem
Tweety
04.03.13,09:50
Takže tých 320l mám hodiť na VNZD? alebo to netreba uvádzať vôbec, keď si uplatňuje len tie paušálne náhradu + počet prejdených km? ďakujem
Ak je v paušálnych náhradách len saotná služobná cesta, teda len to čo súvisí s podnikaním(žiadna cesta z práce a do prác, súkromné jazdy) tak samozrejme už VNZD netreba účtovať.
Ivana P.
04.03.13,10:13
Ďakujem. Ak ešte môžem, tak si to chcem ozrejmiť tú vetu, žiadna cesta z práce, do prác, keď mal zákazku na celý rok v tom istom meste v Čechách, miesto podnikania má v ŽL uvedené svoje trvalé bydlisko na Slovensku, jazdil iba tam autom, tak to súvisí s podnikaním a patrí mu stravné + cestovné náhrady, mám pravdu???
Mila123
07.03.13,06:32
Ďakujem. Ak ešte môžem, tak si to chcem ozrejmiť tú vetu, žiadna cesta z práce, do prác, keď mal zákazku na celý rok v tom istom meste v Čechách, miesto podnikania má v ŽL uvedené svoje trvalé bydlisko na Slovensku, jazdil iba tam autom, tak to súvisí s podnikaním a patrí mu stravné + cestovné náhrady, mám pravdu???
nepatrí, nie je to SC
Replasťačka
07.03.13,07:12
nepatrí, nie je to SC

Asi dobre nerozumiem odpovedi, keď sídlo firmy má na Slovensku a prácu v CZ , preprava zo sídla firmy na miesto výkonu práce je považovaná na služobnú cestu, alebo sa mýlim ?
Tweety
07.03.13,07:13
Asi dobre nerozumiem odpovedi, keď sídlo firmy má na Slovensku a prácu v CZ , preprava zo sídla firmy na miesto výkonu práce je považovaná na služobnú cestu, alebo sa mýlim ?
ÁNo, je to cesta do práce. Pozri Zákon o CN.
Mila123
07.03.13,07:16
Asi dobre nerozumiem odpovedi, keď sídlo firmy má na Slovensku a prácu v CZ , preprava zo sídla firmy na miesto výkonu práce je považovaná na služobnú cestu, alebo sa mýlim ?
podľa môjho názoru nie je to služobná cesta, je to cesta do zamestnania.....

alebo pracuje aj v sídle spoločnosti a CZ je jeho ďalšia prevádzka?
Replasťačka
07.03.13,07:39
podľa môjho názoru nie je to služobná cesta, je to cesta do zamestnania.....

alebo pracuje aj v sídle spoločnosti a CZ je jeho ďalšia prevádzka?
Tak mám problém. Cesty v mieste výkonu práce môžem považovať - premiestňovanie z miesta na miesto, služobne, za pracovné cesty? Zákon o CN som pozerala.
Mila123
07.03.13,07:41
Tak mám problém. Cesty v mieste výkonu práce môžem považovať - premiestňovanie z miesta na miesto, služobne, za pracovné cesty? Zákon o CN som pozerala.

nerozumiem...
Replasťačka
07.03.13,07:53
Nie som si istá, čo môžem považovať ako SZČO za služobnú cestu. Ďakujem .
Tweety
07.03.13,08:09
Nie som si istá, čo môžem považovať ako SZČO za služobnú cestu. Ďakujem .
Pre živnostníka platí tiež Zákon o CN.
tinkas
07.03.13,08:11
a môžte mi pls. poradiť...ak konateľ používal svoje auto na služobné cesty, je potrebné robiť cestovné príkazy na vyplatenie základnej náhrady + náhrady za PHM alebo stací kniha jazd s bločkami o tankovaní? Stravné sa mu nevypláca...dakujem
Replasťačka
07.03.13,08:22
a môžte mi pls. poradiť...ak konateľ používal svoje auto na služobné cesty, je potrebné robiť cestovné príkazy na vyplatenie základnej náhrady + náhrady za PHM alebo stací kniha jazd s bločkami o tankovaní? Stravné sa mu nevypláca...dakujem

Konateľ vypíše CP a má nárok ( je posudzovaný ako zamestnanec) na cestovné náhrady , čiže: PHM, základná náhrada a stravné. Priložiť kópiu TP z jeho osobného auta.
Replasťačka
07.03.13,09:05
a môžte mi pls. poradiť...ak konateľ používal svoje auto na služobné cesty, je potrebné robiť cestovné príkazy na vyplatenie základnej náhrady + náhrady za PHM alebo stací kniha jazd s bločkami o tankovaní? Stravné sa mu nevypláca...dakujem

Konateľ vypíše CP a má nárok ( je posudzovaný ako zamestnanec) na cestovné náhrady , čiže: PHM, základná náhrada a stravné. Priložiť kópiu TP z jeho osobného auta.
Replasťačka
07.03.13,09:34
Pre živnostníka platí tiež Zákon o CN.

Pri uzatvorení zmluvy firmy so SZČO sa špecifikuje miesto, kde bude živnostník práce vykonávať.
Podľa § 19 ods.2 písm. e zákona 595/2003 má nárok zaradiť výdavky vynaložené v súvislosti s príjmami podľa § 6 , súävisiace s prácou vykonávanou v inom mieste, ako je jeho sídlo ( a to v tuzemsku alebo v zahraničí ) ako daňové.
U daňovníkov, ktorým je vzhľadom na charakter vykonávanej práce obtiažne určiť miesto pravidelného vykonávania činnosti, je možné za takéto miesto považovať miesto podnikania uvedené v oprávnení na podnikanie ( ŽL) a to aj vtedy, keď je miestom podnikania uvedené miesto trvalého pobytu daňovníka a keď v rámci podnikania za účtovné obdobie vykáže aj iné príjmy a práce, teda aj iné zákazky ako zo zmluvy dlhodobej.
Keby robil celý rok pre jednu firmu, vtedy by mohol správca dane považovať miesto výkonu práce vyplývajúce z dlhodobej zmluvy za miesto pravidelného výkonu práce.
Keď si SZČO účtuje pracovnú cestu patrí mu aj stravné a to podľa počtu hodín.
Toto som sa dočítala v zákone a v príspevkoch na porade. Podľa môjho názoru je to pre živnostníka pracovná cesta a môže si uplatniť náhradu za použité osobné vozidlo.
Tweety
07.03.13,09:39
Samozrejme platí §19, tak ako je napísaný, ale tu ide o náklady súvisiace s cestou na miesto vykonávania prác. Zamestnancovi rovnako nikto neprepláca cestu do práce- na výkon práce.
Replasťačka
07.03.13,09:56
Samozrejme platí §19, tak ako je napísaný, ale tu ide o náklady súvisiace s cestou na miesto vykonávania prác. Zamestnancovi rovnako nikto neprepláca cestu do práce- na výkon práce.

Lenže živnostník má pravidelné pracovisko na Slovensku, sídlo firmy teda tiež, a tu aj vykonáva svoju činnosť pravidelne a do sídla firmy z domu si neúčtuje, lebo je to cesta do zamestnania.
Získa prácu na určitý čas ,ktorá je zazmluvnená, cesta zo sídla firmy na stavbu v Nemecku je pracovná cesta, nie cesta do zamestnania. Vyplýva to z dohodnutej zmluvy, v ktorej sa uvádza ako dodávateľ prác živnostník XY, so sídlom firmy v SK.
Replasťačka
07.03.13,10:33
Samozrejme platí §19, tak ako je napísaný, ale tu ide o náklady súvisiace s cestou na miesto vykonávania prác. Zamestnancovi rovnako nikto neprepláca cestu do práce- na výkon práce.
Opýtam sa ešte takto: zamestnanec nejakej stavebnej firmy so sídlom v Blave je vysielaný na práce po stavbách na rôznych miestach v tuzemsku aj zahraničí. Na jednej stavbe robí tri mesiace, zamestnávateľ ho vysiela na prac.cesty . Ide svojim vozidlom 500 km do Čiech. Má nárok na náhrady PHL za svoje použité vozidlo ?
zamestnávateľ vysielajúci zamestnanca na služ.cestu určí písomne miesto nástupu, čas trvania spôsob dopravy a miesto skončenia prac.cesty.
Zamestnancovi patrí náhrada cestovných výdavkov, stravné, ubytovanie...
Ak sa zamestnávateľ dohodne so zamestnancom písomne, že použije vlastné vozidlo, patrí mu základná náhrada za každý km a náhrada za phm.
Tweety
07.03.13,10:37
V PZ musí mať zamestnanec uvedené výkonu práce. Nie je podstatné sídlo firmy.
Replasťačka
07.03.13,11:11
V PZ musí mať zamestnanec uvedené výkonu práce. Nie je podstatné sídlo firmy.
Miesto výkonu práce majú všetci zamestnanci uvedené rovnaké ako sídlo firmy. Pri ich nástupe sa nedá špecifikovať miesto výkonu práce.
Ivana P.
07.03.13,12:10
Volala som ohľadom toho na daňový úrad a tam mi bolo povedané, že je to pracovná cestá, má narok na náhradu km, paušálnu náhradu a na stravné...
Replasťačka
07.03.13,12:46
Volala som ohľadom toho na daňový úrad a tam mi bolo povedané, že je to pracovná cestá, má narok na náhradu km, paušálnu náhradu a na stravné...

Ja si tiež myslím, že je to pracovná cesta, len to treba obhájiť, tri hodiny nerobím nič, len študujem rôzne člávky, príspevky a medzitým zákony. Potešila si ma. Vďaka.
Ivana P.
07.03.13,12:50
Ja nič iné nerobím, len už týždeň o tom čítam a stále samé rozporuplné názory. Na daňovom úrade povedali, že môžem, tak môžem... Kto má ústa, obháji :)
Replasťačka
07.03.13,12:59
Ja nič iné nerobím, len už týždeň o tom čítam a stále samé rozporuplné názory. Na daňovom úrade povedali, že môžem, tak môžem... Kto má ústa, obháji :)

skúsim podať dopyt na drsr, nech to mám na " papieri"
Ivana P.
07.03.13,13:10
Super, dobrý nápad. Koľko im trvá odpoveď??
Replasťačka
07.03.13,13:32
Dopyt som podala, dnes už druhý, dám vedieť, keď dostanem odpoveď. Nemám potuchy, koľko im to potrvá, dúfam, že to bude skoro.
Mila123
07.03.13,13:52
ja iba cez 2 týždne čakám.....a nič
Ivana J.
03.10.13,11:13
Dobrý deň
Prosím o radu
Konateľka nie je ZC firmy má bydlisko Prešov, v prešove a okolí vykonáva všetky činnosti súvisiace s podnikaním, keďže donedávna tu bolo aj sídlo firmy. Teraz je sídlo fi. v Bratislave. Ako riešiť cestovne?
Bežne cesty sa každý deň vykonávajú Prešov a okolie. Do Blavy ide 2x za mesiac.
Doteraz som učtovala napr. Prešov-Michalovce a spat. Ako to riešiť teraz po zmene sídla?
Ďakujem za odpovede.
PS: je povinnosťou vypisovať cestovne príkazy? keďže konatelka je zároven majitelka?
Doteraz som to robila tak:
spočítala som bločky PHM a podľa toho som urobila cesty v mesiaci tiež podla dokladov, kde sa zhruba konatelka nachádzala. /nepiše cesty tak to musím dolaďovať/
Ďakujem